Skocz do zawartości

Upgrade z i5 6600


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez DjXbeat,

Recommended Posts

Cześć!

 

Ostatnio po głowie chodzi mi upgrade, jednak biję się z myślami, czy już trzeba, czy lepiej poczekać? Zastanawiałem się nad kupnem PS5 gdy wyjdzie, jednak rezygnuję całkowicie z konsol.

 

Trochę o mojej konfiguracji:

 

CPU: Intel Core i5-6600 3.3 GHz

MOBO: MSI H170M PRO-VDH Micro ATX LGA1151

RAM: 2x Kingston HyperX Fury Black 8 GB (2 x 4 GB) DDR4-2133 (16GB)

GPU: Asus GeForce GTX 1060 6GB 6 GB Strix

Zasilacz: Thermaltake Smart SE 530W

OS: Win 10 Pro

Monitor: 2x AOC G2460VQ6 24.0" 75 Hz

 

Sprzęt głównie do gier, powoli jednak zaczynam czuć, że przestaje wyrabiać na ustawieniach high, chociaż z nowości Jedi: Fallen order śmiga ładnie (60fps) na ustawieniach Epic w FHD.

 

Chciałbym na początek wymienić standardowo mobo i procesor, później ewentualnie ram na szybsze taktowanie i na końcu gpu, jednak mam kilka pytań:

 

Czy jest sens w takim działaniu?

Czy przyda się wymiana zasilacza na mocniejszy? 

Czy lepiej wymienić gpu przed pamięciami? 

 

Jeżeli jest sens, jak byście przeprowadzili 'operację' upgrade, na jakich komponentach, żeby w miarę komfortowo się żyło przez ok. 2-3 lata, z możliwością kolejnego upgrade'u? Do buildu chętnie dołożyłbym ssd nvme 250-500 GB, więc jeżeli zaproponujecie mobo, fajnie by było z odpowiednim portem, no i oczywiście propozycją dysku.

 

Będę niezmiernie wdzięczny za propozycje i ewentualną dyskusję za i przeciw, ostatnio trochę jestem do tyłu ze sprzętem i wolę zapytać, niż wydać pieniądze na byle co. Na pytania doprecyzowujące oczywiście odpowiem tak szybko jak się da. Budżet za proc, mobo, ram powiedzmy 3k, dysk/zasilacz proszę o propozycje, jednak jeżeli będzie coś ciekawego taniej/drożej, jestem skłonny się dopasować.

 

Dzięki!

Edytowane przez Masteq
Link to post
Share on other sites
chociaż z nowości Jedi: Fallen order śmiga ładnie (60fps) na ustawieniach Epic w FHD.

 

StarWarsy są wszędzie, na reklamę wydali chyba z połowę PKB USA, to musi śmigać nawet na comodore bo inaczej hajs się nie zgodzi. :D

 

A tak serio...

 

 

Czy jest sens w takim działaniu?

Jeśli w to co obecnie grasz sprzęt niedomaga  to tak, ale tutaj poszedłbym nieco inną drogą - o tym niżej.

 

Czy przyda się wymiana zasilacza na mocniejszy? 

 

nie tyle mocniejszy co pewniejszy - tak.

 

Czy lepiej wymienić gpu przed pamięciami? 

zależny od tego jaki wariant obierzesz.

 

Ponieważ twój sprzęt jest jeszcze wart pewnej sumy gotówki (większej niż realna wartość tego sprzętu) a ram docelowo i tak wypadałoby zmienić na szybszy (szczególnie jeśli pójdziesz w czerwoną stronę mocy.)

 

Odłożyłbym pewną sumę gotówki i sprzedał to w całości

Szablony "jak sprzedać starego intela za kwadratowy hajs" masz na allegro czy olx. :rotfl:

 

Budżet za proc, ram, mobo powiedzmy 3-4k

 

Szalejesz Panie, CPU+MOBO+RAM? 4k? no to możesz iść w i9.

 

Pytanie czy tego potrzebujesz bo ja bym zamknął się w 1,600zł a resztę dołożył do GPU pokroju 2070S. (R5 3600+tomahawk max+crucial Lt 2x8)  jak by zaszła taka potrzeba to zrobił up do 4gen w przyszłym roku, a dalej to nowe generacje GPU DDR5 i te sprawy... także nie ma na co liczyć że pojedziesz na jednym sprzęcie jeszcze 10l ;)

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

 

 

StarWarsy są wszędzie, na reklamę wydali chyba z połowę PKB USA, to musi śmigać nawet na comodore bo inaczej hajs się nie zgodzi.

Nie przeszkadza mi, ważne że wygląda ślicznie i działa płynnie :D

 

 

 

szczególnie jeśli pójdziesz w czerwoną stronę mocy

Również zupełnie nie mam z tym problemu, aby performance się zgadzał ;)

 

 

 

Odłożyłbym pewną sumę gotówki i sprzedał to w całości

Jest to jakaś myśl, musiałbym się rozeznać ile byłbym w stanie wyciągnąć.

 

 

 

Szalejesz Panie, CPU+MOBO+RAM? 4k? no to możesz iść w i9.

Tak jak wspomniałem, jestem do tyłu :P Jeżeli da się złożyć coś sensownego ze świętej trójcy do 2k, zamieniam się w słuch. (OP edytowałem.

 

 

 

Pytanie czy tego potrzebujesz bo ja bym zamknął się w 1,600zł a resztę dołożył do GPU pokroju 2070S. (R5 3600+tomahawk max+crucial Lt 2x8)  jak by zaszła taka potrzeba to zrobił up do 4gen w przyszłym roku, a dalej to nowe generacje GPU DDR5 i te sprawy... także nie ma na co liczyć że pojedziesz na jednym sprzęcie jeszcze 10l

Optymalnie dla mnie byłoby wytrzymać na nowym sprzęcie 3-4 lata, tak jak mam teraz. Czy combo, które wymieniłeś, potencjalnie byłoby w stanie to przeżyć? Jeżeli mam się bawić w swap całkowity, wolałbym to robić jednak właśnie co 3-4 lata.

 

Dodatkowo, jaki by do tego szedł wtedy dysk + zasilacz? W swojej budzie mam 2.5' SSD pod system, m2 szedł by pod gry i media.

 

Oczywiście jestem otwarty również na inne propozycje, chciałbym zebrać jak najwięcej informacji.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o AMD do kłania się w takim razie 3700x, z tym że jest to z tego co widzę 600zl różnicy na chwile obecną i tu powstaje pewne pytanie czy warto? bo ja nie wątpię w to że te dodatkowe 2r/4w się przydadzą ... osobiście jednak wolałbym wykonać manerw ze sprzedaż cpu w przyszłym roku i zapodania tam 4gen na 8/16 - ale to tylko moja opinia lubię grzebać przy sprzęcie :P

 

Jeśli chodzi o intela to I7-9700k 8/8? poczekaj może ktoś Ci zaproponuje coś. Bo wcale nie mówię ze AMD to jedyna opcja.

 

 

 

Czy combo, które wymieniłeś, potencjalnie byłoby w stanie to przeżyć?

 

j/w  4 lata to szmat czasu jeśli chodzi o sprzęt - zaiste przydało by się coś 8/16 że nie wspomnę o GPU którego jeszcze nawet nie ma na rynku także powstanie jeszcze z 15 tytułów StarWars :rotfl:  wiec sam widzisz że to się tak nie da ;)

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Tak za dużo tych tytułów SW to chyba nie wychodzi, Upadły Zakon to pierwszy tego typu tytuł od czasów... Jedi Academy z 2003 roku.

 

Ja również polecałbym kupno R5 3600 z możliwością przesiadki za rok lub dwa na takiego R7 4700x (wyższe zegary, 2R/4W więcej).

Link to post
Share on other sites

Widzę, że ludzie są zgodni co do platformy i procesora, chwilę poczytałem i wychodzi że warto, szczególnie że jest potencjał na upgrade procka bez zmiany mobo.

Chyba że jest ktoś, który ma inne zdanie, np. na Intelu? Chciałbym mieć pełny pogląd na rynek.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy jest sens zadawać taki pytania. Połowa użytkowników Intela powie Ci, że "Ryzen do gier się nie nadaje" oraz "Gry? Intel only" podczas gdy to jest tylko częściowa prawda. Jeżeli celujesz w Top (RTX 2080+, i9) to faktycznie Intel jest szybszy. Ale w segmencie średnim AMD jest bardzo konkurencyjne.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Odpowiadając na Twoje pytanie - sens zmiany platformy w Twoim przypadku jest jak najbardziej wskazany, głównie ze względu na 4 rdzeniowy procesor, który niestety w nowych grach dostaje mocnej zadyszki jak i również kartę graficzną, która dzisiaj już bardziej nadaje się do ustawień med./low. 

Moja propozycja odnośnie przyszłej platformy- sprzedajesz swój procesor, płytę główną i ram bo 2166Mhz to niestety bardzo wolna pamięć szczególnie jeśli sparujesz ją z Ryzenami. Kupujesz:

 

AMD Ryzen 5 3600  -  849zł

Gelid Phantom - 140zł

MSI B450 Tomahawk Max - 469zł

Crucial Sport LT 3200 16GB - 389zł 

ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro - 599zł

SilentiumPC 550W Supremo M2 Gold - 289zł

 

Odnośnie zasilacza - Thermaltake Smart SE 530 to swego czasu bardzo popularna jednostka, która sprzedawała się masowo. Sam zbudowałem na tym zasilaczu kilkadziesiąt konfiguracji i nigdy żaden nie wrócił na gwarancję. Zasilacz z nową platformą poradzi sobie bez problemu więc można go zostawić ale wiadomo, że z czasem elektronika traci swoje właściwości a zasilacz kilka wiosen ma na karku. Jeśli masz budżet 3k na procesor, płytę i ram to możesz dodatkowo wziąć również zasilacz bo platforma i tak wyjdzie znacznie taniej - z zasilaczem, świetnym chłodzeniem na procesor i dyskiem 1TB NVME zamkniesz się w 2.8k zł 

Na tej platformie posiedzisz długo. 12 wątkowy R5 3600 radzi sobie  w grach bardzo dobrze ale jeśli braknie Ci wydajności to bez problemu na płytę wsadzisz 16 wątkowy R7 3700X jak i również kolejną generację Ryzenów 4000 oczywiście po aktualizacji biosu więc w tym aspekcie masz szerokie pole manewru na przyszłość.

 

Nic nie napisałeś o obudowie jaką posiadasz, budżecie na kartę graficzną i o tym czy podkręcasz. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź!

 

Na chwilę obecną AMD wydaje się bardziej przyszłościowym rozwiązaniem, zapewne pójdę w tą stronę, jak zalecacie.

W głowie urodziła mi się teraz myśl, że najprawdopodobniej sprzedam całą swoją budę z bebechami i postawię wszystko od nowa zgodnie z Waszymi zaleceniami.

 

 

 

Nic nie napisałeś o obudowie jaką posiadasz, budżecie na kartę graficzną i o tym czy podkręcasz. 

Jako że chcę już się przesiąść na nowy sprzęt, znalazłem taką obudowę: Phanteks Eclipse P400A - nada się? Wersja A ma poprawioną cyrkulację powietrza, nie montowałbym tacek pod HDD (1TB NVME na razie w zupełności mi wystarczy).

Jeżeli chodzi o gpu - 2.5k jestem w stanie wydać, więc zapewnie padnie na 2070S?

OC nie wchodzi na razie w grę, nigdy się nie bawiłem.

Link to post
Share on other sites

Jako że chcę już się przesiąść na nowy sprzęt, znalazłem taką obudowę: Phanteks Eclipse P400A - nada się? 

Tak, obudowa jest dość przestronna wykonana ze stali, hartowanego szkła i miejscami dobrej jakości plastiku. Jest bardzo dobrze spasowana a wersja A ma poprawioną cyrkulację powietrza - wywalono kratki na frontowym panelu, które dość mocno blokowały zaciąganie chłodnego powietrza do środka. 

Jeżeli chodzi o kartę graficzną tutaj jest spory dylemat: RTX2070 Super lub RX 5700XT. 

RTX2070S jest kartą nieco wydajniejszą, posiadającą jednostki RT do sprzętowego liczenia raytracingu ale swoje kosztuję. Od siebie polecam Palita RTX2070S JetStream, który kosztuje 2499zł. Karta jest mega cicha i jednocześnie chłodna. Rzadko kiedy dobija do 1300rpm notując ~65C.

Z drugiej strony jest RX 5700XT, który jest nieco wolniejszy (choć zdarzają się produkcje gdzie wygrywa z RTX2070S), nie posiada jednostek RT więc w grach RT nie uruchomisz (chyba, że AMD doda obsługę programową ale to będzie bardzo słabo działać) ale za to jest sporo tańszy bo za dobrą wersję np. Saphire 5700XT Pulse zapłacisz w granicach 2050zł. Wadą Pulse jest tylko 2 lata gwarancji. Możesz również celować w MSI Gaming X za 2159zł lub najlepszą wersję Sapphire Nitro + za 2239zł. W tym przypadku masz 3 lata gwarancji.

Kolejną wadą są niestety sterowniki AMD do kart Navi, które na chwile obecną sprawiają sporo problemów. 

Sądzę, że czy to na 2070S czy RX5700XT spokojnie przesiedzisz 3 lata przy zachowaniu odpowiedniej jakości detali w nadchodzących grach. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Od siebie tylko dodam, że jeśli chodzi o 2070s to polecał b zamiast jetstream wersję gaming rock. Chodzi o limity mocy, jetstream ma limit jak referent nvidii (260w bodajże) a gaming rock pod 300w. Wersja z wyższym limitem mocy będzie miała.troche wyższe zegary i będzie je trochę wyżej trzymać. Obie karty mają dobre chłodzenie więc w obu przypadkach będzie dość chłodno i cicho. Do tego wyższy limit mocy pozwoli na lepsze oc karty, jak nie teraz to w przyszłości.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...