Skocz do zawartości

Restarty komputera po OC procesora


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witam, od pewnego czasu borykam się z problemem restartującego się komputera (bez BSOD).

Wychwyciłem to podczas grania w TFT, ale zakładam, że problem nie występuje tylko w tej grze.

O co chodzi. Po OC procesora komputer po jakichś 5 minutach restartuje się, z tego co widziałem temperatury były w normie bo CPU chyba nie podbijał do 70 stopni nawet, tym bardziej GPU które było używane na pół-gwizdka. Na stockowych ustawieniach procesora, ale z włączonym XMP problem nie występuje, dlatego teraz już sam nie wiem czego to jest kwestia, czy procesora, płyty, zasilacza czy może pamięci RAM. Zwiększając napięcie procesora z 1.25V na 1.3V uzyskałem ten sam problem. Spróbuję jeszcze z podkręceniem na 1.35V, ale nie liczę na sukces. Dodam jeszcze, że podczas OC wyłączałem opcje ALL Core Enhancment od Asus'a, ale nie wiem czy ma to jakieś znaczenie. Z tego co pamiętam procesor działał wcześniej na 4.5GHz i 1.3V stabilnie, nawet w tym TFT nie było żadnych restartów  dlatego stąd moje zdziwienie. Nie ukrywam, że siedzenie na stockowej i5, którą można podkręcić jest dosyć frustrujące.

 

 

Konfiguracja:

 

I5 6600k

Macho Rev. B

Aquarius x70W

Evga G2 550W

GTX 1060 Palit Super Jetstream

Corsair Vengeance 2x8GB 3000Mhz 

Goodram IRDM PRO 480GB

Asus Z170 Pro Gaming


Update: Komputer przestał restartować na 4.4GHz 1.3V przynajmniej narazie. Czego to wina?

Edytowane przez ponaar
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Zobacz czy pisze coś w dzienniku zdarzeń?

 

Puść też occt power suply test. Aby wykluczyć zasilacz, bo G2 to dobry zasilacz jest.

 

Restart bez bsod’a to zwykle problemy z napięciem ( zasilacz, kable, gniazda, sekcje zasilania, lub zwarcie gdzie )

 

Ewentualnie przygrzewające się sekcja ( bardzo rzadkie i zwykle zbija zegar, zamiast restartować )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie przed chwilą komputer znowu nie podołał i zrestartował na 4.4GHz. Sprawdzę pod OCCT Power Supply i dam znać.
Którego panelu mam zrobić screen z Podglądu zdarzeń? Nie mniej jednak jest tu masa tego:
https://gyazo.com/adfc3780aa2f8dc2a0997d7f0c54cc74

Ile powinien lecieć ten test? Odpaliłem go w oknie full HD bez instrukcji avx. Po 10 minutach jeszcze nie wywalilo.

Po półgodzinnym teście, program nie wykrył żadnych błędów.

 

Tak dodam od siebie jeszcze: możliwe jest, że coś z kablami jest (słysze jak jeden wentylator pracuje jak nie powinien)

Komputer oprócz grania w TFT potrafił się wyłączać w Affter Effectsie, na samym XMP jest wszystko ok ale gorzej z oc procka.

Edytowane przez ponaar
Link to post
Share on other sites

Dałeś test zasilacza? Nie cpu czy gpu? Jak tak, to zasilacz można wykluczyć? Jesteś pewien że na stocku nie restartuje się?

Próbowałeś sprawdzać przewody i gniazda ( ponownie wszystkie prostować i wkładać )

Aktualnie siedze na stocku prócz XMP, więc zobaczymy. Ale ostatnio siedziałem 3 dni na stockowych ustawieniach - 0 problemów. Probowałem nawet obciażając mocno komputer jednocześnie renderując, grając w nowego NFS'a i jeszcze odpalony chrom z 20 kart.

 

https://i.gyazo.com/e589ac49713736d9c4b42d9f473f7580.png - test który wykonałem w OCCT. A to czy zasilacz można wykluczyć to moje pytanie :D

 

Z tymi przewodami i gniazdami posprawdzam jeszcze jutro bo zaraz idę spać, ale tak jak mówiłem, jeden wentylator faktycznie jest dosyć głośno.

Edytowane przez ponaar
Link to post
Share on other sites

Jednostkę główna zasilacza bym na teraz wykluczył.

 

 

Ostatnio u rodziców sprawdzenie kabli ( też ponowne wpięcie i przedmuchanie ) + czyszczenie sprężonym powietrzem reszty, pomogło... tam były losowe restarty bez bsod-a, ale niezależnie co się robiło na PC.

Link to post
Share on other sites

No tutaj właśnie raz mi się zresetował komputer w momencie gdy odpaliłem grę, albo podczas edytowania w Adobe. Mam nadzieję jednak że nie jest to kwestia zasilacza, tyle pozytywnych rzeczy na jego temat się naczytałem, no nic.

 

Posprawdzam przewody, może ten wentylator wydający głośne dźwięki. Ew. mam jeden kabel sata do SSD'ka który leży luźno w obudowie, który jest tak średnio poprowadzony, a może coś jeszcze innego. Mam jeszcze odłączony stary HDD 1TB odłączony, bo nie chciało mi się drugiego kabla SATA podłączać jak podłączałem SSD to wziąłem z HDD'ka i siedzi tam bez celu.


Znalazlem chyba powód, wentylator od macho REV b był podpięty do złącza CPU_OPT, zamiast złącza CPU_FAN. To mogło być to?


Jednostkę główna zasilacza bym na teraz wykluczył. Ostatnio u rodziców sprawdzenie kabli ( też ponowne wpięcie i przedmuchanie ) + czyszczenie sprężonym powietrzem reszty, pomogło... tam były losowe restarty bez bsod-a, ale niezależnie co się robiło na PC.

 

Trafiłeś w dziesiątke, ułożenie kabli i podłączenie radiatora od macho rev. B do CPU_FAN a nie w CPU_OPT zlikwidowało problem. Na OC 4.5GHz 1.3V jeszcze ani razu niezresetowało, a wcześniej już by było parę razy. Sprawdziłem w grze w której wcześniej był problem, pograłem już 2 godzinki i zero problemów. Sprawdzę jeszcze zasilacz pod OCCT, ale sądze, że nie ma takiej potrzeby, to nie była jego wina. Dzięki wielkie za pomoc! Fajnie, że są jeszcze ludzie, którzy chcą pomóc i jeszcze w dodatku potrafią pomóc :)

Edytowane przez ponaar
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...