Skocz do zawartości

Router do mieszkania 60m2 do ok. 500zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez cooger,

Recommended Posts

Cześć,


W temacie "Gigabitowy router - który z nich jest najlepszy?" zamieściłem posta, ale utonął w dyskusji nt. awaryjności ruterów, więc ponowie pytanie w oddzielnym temacie. Generalnie zasugerowany był tam ruter asusa RT-AC68U (widzę, że Benchmarki pisał o nim już w 2014 roku, więc pewnie parę wiosen już ta konstrukcja ma.


Czy możecie mi wyjaśnić co powoduje, że RT-AC68U (256mb ram) jest optymalnym wyborem?


Internet mówi, że za 570 zł mam ww ruter z wifi 1900Mbps i MU MIMO 3x3, ale np.:


-za 380 zł mam TP-linka Archera A9 o takich samych parametach ("nówka funkel" z 2019 roku konstrukcja, 128mb ram, ale nie wiem ile to daje/ujmuje)


-za 530 zł mama trendneta tew-827dru (z rankingu Benchmarkowego) wifi 2600Mbps i MU-MIMO 4x4.


Co mi umyka? Co powoduje, że polecacie Asusa? Może polecicie mi coś jeszcze innego?


Dodam, że internet będę miał w mieszkaniu nowym (załóżmy, że) od Moico 1000Mbit, wejście na WAN, 2-3 wyjścia Lan 1Gbit będę potrzebował (to akurat załatwiłoby 90% ruterów), mieszkanie 60m2 ale ruter nie w centrum samym plus przez dom idzie ściana żelbetowa/murowana konstrukcyjna. Po wifi z 2 telefony chromecast jakiś telewizor, ale też laptop - czy jestem w stanie spożytkować którymś z tych ruterów tą prędkość po Wifi? Na co zwrócić uwagę przy wyborze rutera tak, żeby był na dłuższy czas?


Test Asusa:


https://www.purepc.pl/pojedynek_routerow_80211ac_asus_rtac68u_vs_netgear_nighthawk_r7000?page=0,8


Test TP linka:


https://www.purepc.pl/sprzet_sieciowy/test_tplink_archer_a9_router_80211ac_ze_sredniej_polki


Z testów wynika, że w pobliżu rutera (u mnie będzie to pokój dzienny) TP link śmiga lepiej niż asus, ale 10m od routera ( u mnie drugi koniec mieszkania i sypialnia) jest trochę gorzej.


Na ruter podstawowy planuję wydać do ok. 500-600zł jeśli ma to sens.


Z góry dzięki!


Link to post
Share on other sites

Kolejny raz, kolejnej osobie zadam pytanie - jaką kartą (WiFi) do tego routera się będziesz łączył?

W tej chwili mam leciwego hyperbooka z intel centrino n 6235 (nawet AC nie obsługuje tylko n), w PC mam płytę ga-ab350n-gaming wifi (max prędkość po wifi 433Mbps, ale komp będzie akurat na kablu bo ma śmigać), ale zakładam że router na mieszkaniu trochę pobędzie więc nie wiem jakiej jakości karty będą np. w notebookach za dwa lata.

Nie wiem jaką kartę ma chromecast 3 wbudowaną, do tego komórki (na tą chwilę lg g6 mi xiaomi mi 8 lite).

Czytając Twoje posty w poprzednim temacie znam Twoją odpowiedź - raczej nie wyjdziesz poza wifi 1200. Okej, może i nie wyjdę w tej chwili (a jak będę potrzebował to sobie kartę dokupię).

Czy według Ciebie powinienem założyć, że prędkości rzędu 1000mbit jedynie po kablu, po wifi mam zapomnieć?

Czy w takim razie mógłbyś mi podpowiedzieć jakiś solidny router w klasie AC 1200? Bo na tą chwilę skłaniam się do Archera A9.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na pytania ;)

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

IMO masowe wejście do użytku standardów >AC1200 jest małoprawdopodobne. Zbyt dużo anten to wymaga. Myślę, że wcześniej nastąpi przejście na 802.11ax, które to ma być zatwierdzone w tym roku.

 

W TP-Linku nie ma chyba karty >AC1300 a to nadal jest 867MBps na 5GHz, w Asusie masz PCE-AC68 - AC1900 czyli 1300Mbps na 5GHz - koszt to jedyne 300pln i włozysz tylko do stacjonarki (kabel znacznie lepszy). PCE-AC88 to niby 2167Mbps ale dostajesz w komplecie jeszcze większy zestaw anten, równie dobrze możesz sobie AP Clienta postawić. Koszt: 400pln. Sens? Nadal niewielki, tym bardziej, że żeby ją wykorzystać w pełni powinieneś wydać dodatkowe 1100pln na DSL-AC88U. 1500pln na zestaw tylko po to, żeby stacjonarkę podłączyć bezprzewodowo? Ja podziękuję, ale każdy robi co uważa a ja mu w portfel nie zaglądam.

 

Patrząc realnie - brałbym coś w AC1900 jeśli ma być ten 'zapas'. Testy zasięgu są średnio miarodajne, szczególnie taka analiza jak przeprowadzasz. U Ciebie i tak będzie inaczej i żeby to ocenić musiałbyś postawić oba routery i zmierzyć który lepszy. Różnice będą pewnie marginalne. Trendneta mimo wszystko bym wykluczył ze stawki - miałem kiedyś do czynienia i więcej nie chcę. TP-Link i Asus to pewne typy. Cena wskazuje na tego tańszego bo po co przepłacać - nie mniej to już jak pisałem. Jeśli nie potrzebujesz konkretnych funkcji (ja np. potrzebowałem serwer VPN) to naprawdę w podstawowym funkcjonowaniu trudno wyłapać różnice.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja ze swej strony poleciłbym Asusa RT-AC65P - właśnie parę dni temu kupiłem i jestem zaskoczony zasięgiem - niby dla sieci 5GHz ma w najbardziej odległym miejscu tylko 1 w porywach 2 kreski siły sygnału, ale to pozwala przez 2 ściany w kamienicy osiągnąć realny transfer rzędu 185 Mbit/s ( z kartą sieciową Asus PCE-AC56).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...