Skocz do zawartości

MSI Z390 Tomahawk UEFI Problem


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Pivlo,

Recommended Posts

Dzień dobry,

Od roku czasu posiadam płytę główną MAG Z390 TOMAHAWK, biosu w wersji E7B18IMS.160, procesor i5-9600K, karta graficzna Gigabyte GFX970.

Od dwóch dni pojawiła się taki dziwny problem.
W czasie uruchamiania się komputera na samym początku słychać 3 długie sygnały na ekranie nic nie widać.
Po chwili uruchamia się Windows 10 i bez problemu można używać komputera.
Problem pojawia się przy próbie restartu wtedy już komputer nie wstaje cały czas jest czarny ekran pomaga tylko wyłączeniu komputera.

Diagnoza wykazała, że problem występuje tylko w tedy, kiedy w biosie jest ustawiony "Windows 10 WHQL Support na UEFI w ustawieniu CSM wszystko działa normalnie (a wcześniej działało na UEFI).
Problem znika po wyjęciu karty graficznej i podłączeniu monitora do DP na płycie.
Wykonane czynności

1) flash biosu - brak efektu
2) Wymiana karty na inną - brak efektu
3) Włożenie karty do innego slotu - brak efektu
4) Test pamięci - ok

I teraz już brak mi pomysłów co dalej zrobić z tym problemem.

Pozdrawiam
Tomek

Link to post
Share on other sites

Zresetuj bios zworką na płycie gł. możliwe ,że coś się namieszało w pamięci biosu.

Cytat:

Jeśli usłyszysz 3 długie dźwięki, usuń wszystkie moduły pamięci i spróbuj zainstalować tylko jeden moduł pamięci w gnieździe DIMMA2 najpierw, a następnie uruchom ponownie komputer.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Znalazłem przyczynę problemu. 3 dźwiękowe sygnały, które opisałem wcześniej dotyczyły niewykrywania monitora w czasie uruchamiania systemu. Po przełączeniu na CSM i wyłączeniu fast boota jak sugerował @kokosnh wszystko działa OK. Myślę, że problem leży w kompatybilności monitora i płyty głównej. Mogę z tym żyć :)

Edytowane przez Pivlo
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...