Skocz do zawartości

Nowy/używany aparat, lustrzanka dla początkującej osoby


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez hanson,

Recommended Posts

Znajoma poprosiła mnie o pomoc w wyborze aparatu. Kiedyś cykała fotki, później sprzedała aparat i chciałaby wrócić do pasji po kilku latach przerwy. 

 

To co doradziłbym to: 

- używany Nikon D90 

- używany Nikon D300s 

- nowy/używany Olympus MARK II lub Olympus MARK III 

 

- nie mam za bardzo porównania, odniesienia do Canona 

 

Budżet: koło 2000 - 2500 PLN 

Zakup: brak parcia na czas, raczej szukanie dobrej okazji na przestrzeni miesiąc-dwa-trzy 

 

Dzięki za podpowiedzi. 

Link to post
Share on other sites

Nikony strasznie stare, a Olympus nie wiadomo jako model.

 

Co do obiektywów to się wypowiem tylko o Olympusie, bo akurat sam używam Micro 4/3. Zasadniczo w tym systemie każdy standardowy obiektyw występuje w 4 wersjach - tani Panasonic, tani Olympus, drogi Panasonic, drogi Olympus. Te tanie są takie sobie (zwłaszcza zoomy), a te drogi są, cóż, drogie, tzn. na pewno droższe niż cały zakładany budżet. A do Nikona jest sporo używanych szkieł.

 

Problem z tymi Nikonami jest taki, że to przedpotopowe konstrukcje. Za tą kwotę da się kupić nówkę (fakt, że entry-level) z kitem i zostanie jeszcze, żeby dołożyć do kolejnego obiektywu. Albo coś używanego, ale jednak trochę nowszego.

 

A jeśli koleżanka nie planuje w najbliższym czasie wydatków na lepsze obiektywy to może faktycznie lepiej kompakt, np. taki stary (ale jary) Sony RX10?

Link to post
Share on other sites

Ja używam bardzo starej konstrukcji w postaci canon 5d classic i nie narzekam, a wręcz przeciwnie. Jeśli zainteresowana, chce NAPRAWDĘ się uczyć fotografii, to radzę stary korpus (tanio) i rozsądny obiektyw. Nie jestem przeciwnikiem nowinek technicznych i możliwości sprzętu, ale to nie aparat robi zdjęcie a fotografujący...:)

Link to post
Share on other sites

Taki drobiazg, że 5D to inna klasa sprzętu, trochę bardziej długowieczna niż niższe serie.

 

Ze starymi aparatami to nie jest tak, żeby nie kupować, ale żeby uważać. Co innego zakup od znajomego starego, sprawdzonego aparatu, bez problemów w stylu back/front focus czy innych awarii, co innego zakup od przypadkowej osoby z sieci przez osobę, która nie będzie potrafiła sprawdzić aparatu. Poza tym z reguły przez te kilkanaście lat usprawniono sensory i autofocusy, trochę poprawiono ergonomię, a jak ktoś chce tym jeszcze film nagrać to tutaj jest spora różnica.

 

A że do tego dochodzi jeszcze, jak wspominasz, ogólna nauka fotografii, ale to już całkiem inna sprawa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja używam bardzo starej konstrukcji w postaci canon 5d classic i nie narzekam, a wręcz przeciwnie. Jeśli zainteresowana, chce NAPRAWDĘ się uczyć fotografii, to radzę stary korpus (tanio) i rozsądny obiektyw. Nie jestem przeciwnikiem nowinek technicznych i możliwości sprzętu, ale to nie aparat robi zdjęcie a fotografujący...:)

Jeśli chodzi o lustrzanki to rzeczywiście fotografujący robi zdjęcia, ale jak mamy nowoczesnego kompakta to on zrobi lepsze zdjęcie jak kiepski fotografujący dobrą lustrzanką.

 

Zauważyłem to po sobie - przesiadłem się z nikona d3100 z obiektywem 18-105 na kompakta sony rx100 i tym drugim robię lepsze zdjęcia (tryb full auto oczywiście :) )

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...