Skocz do zawartości

Niedziałająca pompa AIO przy R5 2600


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Cześć, piszę ponieważ wraz z kolegą nie możemy rozwiązać tajemniczej zagadki naszych procesorów Ryzen 2600. 

 

CPU: Ryzen 2600

MOBO: Aorus Elite B450

RAM: Crucial Ballistix LT Sport 3000Mhz 2x8 GB

PSU: Corsair 80Gold+ 850W (niedługo wymieniam na nowszy o mniejszej mocy do niedawna zasilał FX9370 :F )

AIO: Arctic Liquid Freezer 240

 

Montaż poszedł gładko. Pierwsze odpalenie również bez problemu, RAMy na AMP spokojnie 3000mhz. Tylko dostrzegłem stale rosnącą temperaturę procka w idle. Objawy? Ciepła pompka, gorący wąż przy pompie i zimny radiator. Btw wszystkie fany w budzie i aio z automatu odpalały sie na 100%. Wniosek prosty - nie działa pompa. Pytanie dlaczego? Na pewno jej nie uszkodziłem tego samego dnia działała bez zarzutu (FX9370 stress test 71C). Fany na radiatorze podpięte do CPU_FAN, pompa do SYS_FAN (dodam że z czapy próbowałem odwrotnie podpiąć i efekt taki sam). Fany chodzą z maksymalnym obciążeniem pompa wydaje się jakby chodziła ale objawy są dość oczywiste. Wspomniałem o koledze bo miał ten sam problem. Jego rada? Podepnij BOXa. Fakt na stockowym coolerze w idle 35C. Z kumplem mamy wspólny tylko procesor i problem z AIO (on ma Silent Loopa od BQ)

 

W mega krótkim czasie zanim następuje reset, udalo mi sie sprawdzić: napięcia na auto, zegar CPU 3,4 na voltage około 0,95 (jeżeli sie nie mylę), więc płyta nic nie boostuje sama z siebie. Jakieś pomysły dlaczego ta pompa nie startuje? Fakt, że płyta nie ma pinów na PUMP albo CPU_OPT ale na SYS_FAN tez powinno śmigać chyba.

Link to post
Share on other sites

Jaki jest connector od AiO? 3 pin czy 4 pin?

Jeżeli masz podpiętą pompę pod Sys_fan jakie prędkości pokazuje Ci Bios dla niej? Może tam masz 25%?

Pompa AiO ma 3 pin. Sądziłem, że sys_fan daje stałą prędkość. Na pewno wróce z roboty i podpatrzę. Temat o tyle trudny, że łąpie tą temperaturę dość szybko więc mam jakies 40 sekund zeby wszystko obczaić. Najpierw poszukam z biosie tego headera majac zamontowany BOX. 

Link to post
Share on other sites

No to zrób inaczej: wrzuć BOX żebyś chłodził Cpu, podłącz AiO (pompę) pod Sys_fan i zobacz czy pokazuje jakieś "obroty".

Następnie odwrotnie - BOX pod Sys_fan, pompę pod Cpu i spróbuj dać jej ręcznie 100%.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No to zrób inaczej: wrzuć BOX żebyś chłodził Cpu, podłącz AiO (pompę) pod Sys_fan i zobacz czy pokazuje jakieś "obroty".

Następnie odwrotnie - BOX pod Sys_fan, pompę pod Cpu i spróbuj dać jej ręcznie 100%.

Wrócę to podziałam w temacie, jak coś ruszy to napisze i ew oznaczę jako rozwiązany. Póki co dzięki za wszelkie info i chęć pomocy. 

 

P.S. pierwszy raz kompa składałem,wgl dziwie się, że ruszył ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...