Skocz do zawartości

Rtx 2070 problem z wydajnością?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez login1969,

Recommended Posts

Jak w temacie. Zakupiłem wczoraj rtx 2070 (na miejsce gtx 970), zamontowałem, zainstalowałem sterowniki i odpaliłem parę gier.  Wydawałoby się zero problemów, jednak nie jestem w stanie póki co sprawdzić w nich tej karty w 100% ze względu na bottleneck ze strony procka i ramu. Chciałem więc upewnić się za pomocą benchmarków, że wszystko gra, i cóż, wyniki mnie zmartwiły:

Furmark (1080p) - 6342 pkt (według internetów powinno być powyżej 9000?)
Unigine Valley (1920x1080 8xAA fullscreen)  - 3435 pkt, średnio 82 fps (powinno być > 110fps?)

Maksymalna zanotowana przeze mnie temperatura osiągnięta przez GPU podczas w/w benchmarków to 63 stopnie. Według Afterburnera karta była obciążona w 96-100%.

I teraz pytanie czym może być to spowodowane, powinienem się martwić?

System Windows 10 x64 Pro (build 1809)
Moje podzespoły:
CPU i5 4460
GPU MSI rtx 2070 armor 8GB

RAM 8GB DDR3
MOBO MSI B85G43
SSD Samsung 860 Evo 500GB
HDD Samsung HD103SJ 1TB
PSU BeQuiet Straight Power E8 CM 680W

Próbowałem już:
- reinstalować sterowniki (425.31, także za pomocą DDU) - bez zmian
- zmieniać sterowniki (z 425.31 na 419.67) - średnio ~3fps mniej w w/w benchmarkach
- zmieniać plan zasilania windowsa na Wysoka i później Najwyższa Wydajność - bez zmian
- zmieniać niemal wszystkie ustawienia w panelu Nvidia na wysoką wydajność - bez zmian

Edytowane przez Wmblady
Link to post
Share on other sites

Powód masz zaznaczony.

 

Trochę mnie uspokoiłeś, ale myślałem, że użyte przeze mnie benchmarki GPU są niemal niezależne od procesora i ramu? Czy istnieje w takim razie jakiś benchmark mniej od nich zależny? Chciałbym się upewnić, że wszystko jest w porządku.

 

Zastanawia mnie też jedno. Skoro procek i ram ograniczają GPU nawet w tych benchmarkach, to skąd użycie GPU w ich trakcie bliskie 100%?

Edytowane przez Wmblady
Link to post
Share on other sites

https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-4460/GeForce_RTX_2070/0zY12xlu/

 

 

 

 

Próbowałem już: - reinstalować sterowniki (425.31, także za pomocą DDU) - bez zmian - zmieniać sterowniki (z 425.31 na 419.67) - średnio ~3fps mniej w w/w benchmarkach - zmieniać plan zasilania windowsa na Wysoka i później Najwyższa Wydajność - bez zmian - zmieniać niemal wszystkie ustawienia w panelu Nvidia na wysoką wydajność - bez zmian
 

 

a próbowałeś już usiąść spokojnie, zjarać blanta , wypić jakiegoś dobrego krafta..i powiedzieć sobie.... ehh to teraz czeka mnie zmiana platformy, pod GPU które sobie zafundowałem? jak nie to spróbuj - 100% works.


 

 

Zastanawia mnie też jedno. Skoro procek i ram ograniczają GPU nawet w tych benchmarkach, to skąd użycie GPU w ich trakcie bliskie 100%?
 

 

 

A skąd mamy wiedzieć kto jak jakiego bencha naskrobał, odpal MSI afrerburner + Riva poustawiaj, odpal jakąś  nowszą grę i zobaczysz wtedy że GPU się nudzi...

Link to post
Share on other sites

Ja nie wiem skąd to zdziwienie, że wydajność nie taka jak kupiłeś to do takiego zestawu co max gtx 1660 powinien widzieć.

 

Mam wrażenie, że nie przeczytałeś pierwszego posta w pełni. Napisałem, że jestem świadom bottlenecka i póki co (czyli do wymiany reszty części) pozostaje mi (przynajmniej tak myślałem) przetestowanie w benchmarkach czy samo GPU działa prawidłowo. Jeżeli uważasz, że w obu w/w benchmarkach CPU i RAM również bardzo ogranicza kartę, to takiej odpowiedzi bym oczekiwał, bo nie znalazłem nigdzie takiej informacji, wręcz przeciwnie, póki co wpadłem gdzieś jedynie na wzmiankę (nieprawdziwą?), że CPU niemal nie ma wpływu na wynik.

 

 

 

a próbowałeś już usiąść spokojnie, zjarać blanta , wypić jakiegoś dobrego krafta..i powiedzieć sobie.... ehh to teraz czeka mnie zmiana platformy, pod GPU które sobie zafundowałem? jak nie to spróbuj - 100% works.

 

Taki jest plan w przeciągu najbliższych 2 miesięcy ;) Z pewnego powodu kartę musiałem wymienić już teraz. Teraz jedynie chciałem się upewnić, że karta będzie działać poprawnie, gdy te części wymienię. Także rozumiem, że uważasz że karta prawdopodobnie także w benchmarkach (przynajmniej tych użytych) jest ograniczana przez procesor i ram? Byłoby to dziwne o tyle, że w trakcie benchmarków zużycie procesora było średnio na poziomie ~50% na każdym z rdzeni.

 

 

 

 

A skąd mamy wiedzieć kto jak jakiego bencha naskrobał

 

Właśnie liczyłem na to, że nie jest to wiedzą tajemną, także w tej kwestii jestem zaskoczony.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nie wiem jak jest w Furmarku,czy Ungine Valley,ale zainstaluj sobie tego 3DMarka: https://www.dobreprogramy.pl/3DMark,Program,Windows,39020.html

 

Zapuść sobie Fire Strike i Time Spy. Obydwa testy przetestują ci osobno kartę,procesor i wszystko razem.W wynikach jednego i drugiego testu będziesz miał rozdzielone wyniki osobno na GPU,CPU i ogólny wynik wspólny.Porównaj z wynikami w necie.Na wynik samego GPU może mieć u ciebie wpływ rodzaj pamięci RAM.W twoim przypadku wynik GPU może być nieco niższy od wyników gdzie testy były puszczane z pamięciami DDR4.Możesz w tle załączyć również Afterburnera i zaobserwować jak obciążane są w konkretnych częściach tych dwóch testów GPU i CPU.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak jest w Furmarku,czy Ungine Valley,ale zainstaluj sobie tego 3DMarka: https://www.dobreprogramy.pl/3DMark,Program,Windows,39020.html

 

Zapuść sobie Fire Strike i Time Spy. Obydwa testy przetestują ci osobno kartę,procesor i wszystko razem.W wynikach jednego i drugiego testu będziesz miał rozdzielone wyniki osobno na GPU,CPU i ogólny wynik wspólny.Porównaj z wynikami w necie.Na wynik samego GPU może mieć u ciebie wpływ rodzaj pamięci RAM.W twoim przypadku wynik GPU może być nieco niższy od wyników gdzie testy były puszczane z pamięciami DDR4.Możesz w tle załączyć również Afterburnera i zaobserwować jak obciążane są w konkretnych częściach tych dwóch testów GPU i CPU.

 

Time Spy Graphics Score: 7613 (średnio 8500 graphics score w testach tego modelu)

Fire Strike Graphics Score: 18664 (średnio 22000 graphics score w publicznych wynikach, nie znalazłem żadnego testu z podziałką na graphics i cpu score).

 

Afterburner pokazywał, że CPU przez większość czasu był obciążony w okolicy 50%, jednak w paru momentach podskakiwało do blisku 100%, a wydajność GPU wtedy spadała o ~3% max. Poza tym GPU przez czas trwania testów utrzymywało ~98-100%.

 

Pozostaje mi wierzyć, że różnica ta jest mimo wszystko spowodowana CPU (i tak jak mówisz pamięcią RAM). Także dzięki za pomoc.

Edytowane przez Wmblady
Link to post
Share on other sites

Physics Score jest to wynik samego procesora.W moim przypadku,jeżeli chodzi o Graphics Score,to wręcz moje wyniki z procesorem  i pamięciami które mam w stopce są wyższe niż wyniki z netu tego samego modelu karty testowanego z mocniejszymi procesorami i szybszymi pamięciami.W tej chwili zrobiłem test Fire Strike i w Graphics Score uzyskałem 23286 punktów.Gdzie w tym teście ( link na dole ) sama karta z dużo mocniejszym prockiem ma nieco ponad 21000 punktów.Oczywiście wyniki ogólny i wynik Physics Score mam niższy bo mój procesor jest dużo dużo słabszy.Tak więc u ciebie wynik samej grafiki nie powinien dużo odbiegać od wyników testów znalezionych w internecie.No chyba że ten twój procesor to naprawdę jakaś padaka:)Tak czy inaczej, żeby dobrze wykorzystać tę kartę dobrze byłoby zmienić całą platformę,przynajmniej I7 8700 lub 8700K żeby można było go podkręcić,pamięci DDR4 przynajmniej 3000MHz.

 

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/msi-gtx1080-gaming-x-8g-test/strona/26152.html

Edytowane przez login1969
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Tak więc u ciebie wynik samej grafiki nie powinien dużo odbiegać od wyników testów znalezionych w internecie.No chyba że ten twój procesor to naprawdę jakaś padaka


To chyba jednak jedyne wyjaśnienie póki co, sam już nie mam innego pomysłu... Jeśli chodzi o zmianę sprzętu to bardzo liczę na nowe Ryzeny i czekam za nimi, choć jeśli nie wyjdą w przeciągu ~2 miesięcy to kupię coś innego. Dzięki za podpowiedzi, na pewno wezmę pod uwagę. :)
Link to post
Share on other sites

CPU Ryzen 3000 będą miały swoją premierę dopiero pod koniec maja na targach Computex. W sprzedaży za pewne pojawią się jeszcze później, może w czerwcu bądź lipcu. Dopiero gdy procesory pojawią się w sprzedaży, wtedy zobaczymy miarodajne testy tych CPU. Tak więc 2 m-c to za mało by z zdecydować. Tak samo czekam na premierę nowych CPU AMD by porównać je z tym co obecnie jest na rynku. A później podjąć decyzję i przeprowadzić modernizację. 

 

Wracając do Twoich problemów, RTX na platformie którą posiadasz już nie wyciśnie więcej FPS. Największe ograniczenie stanowi przepustowość pamięci RAM a i procesor też nie za szybki. Modernizacja tej konfiguracji jest już nie opłacalna. Nowa lub używana płyta pod obecny procesor i szybsze pamięci DDR 3 + ram DDR 3 o wyższym taktowaniu kosztują nie wiele mniej niż nowe podzespoły dla najnowszych CPU i pamięci DDR4. Sensowniej będzie całkowicie zmodernizować platformę.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Miałem taki sam komputer co ty, tj. i5 4460, 8GB RAM oraz GTX970 i w styczniu tego roku zmieniłem procesor na Rysena 2600. Jednak było to 3 miesiące temu, gdybym wytrzymał na tym CPU aż do kwietna to zdecydowanie poczekałbym na serię 3000. Na i5-ke oraz MOBO zawsze znajdzie się chętny, więc tym się akurat nie martw.

Link to post
Share on other sites
Wracając do Twoich problemów, RTX na platformie którą posiadasz już nie wyciśnie więcej FPS

 

Zdaję sobie z tego sprawę od samego początku. Chciałem tylko być pewnym, że z kartą nie jest nic nie tak i po zmianie reszty sprzętu będzie działać tak jak powinna.

Jeżeli chodzi o obecną platformę to nawet nie brałem pod uwagę zostania przy obecnej konfiguracji, ale dobrze być upewnionym w swojej decyzji. :)

 

@Artok Jeśli chodzi o sprzedaż to liczę, że masz rację. A Ryzeny... tak naprawdę w moim przypadku to kwestia tego czy będą do kupienia już w czerwcu czy jednak później, coby się nowa karta za długo nie nudziła. Szczególnie, że zawsze można kupić obecnego Ryzena i płytę kompatybilną z nowymi.

Edytowane przez Wmblady
Link to post
Share on other sites
Time Spy Graphics Score: 7613 (średnio 8500 graphics score w testach tego modelu)

Fire Strike Graphics Score: 18664 (średnio 22000 graphics score w publicznych wynikach, nie znalazłem żadnego testu z podziałką na graphics i cpu score).

 

 

 ja z RTX 2070 MSI ARMOR oczywiście po podkręceniu mam :

Time Spy 1.0 Graphics Score 9861 (link)

Fire Strike 1.1 Graphics Score:  24891 (link)

 

Oczywiście to było trochę temu, gdy pamięci GDDR6 można było podkręcić tylko do 8000MHz, obecnie mam na 8200MHz.  8-)

Link to post
Share on other sites

 

 

@Artok Jeśli chodzi o sprzedaż to liczę, że masz rację.
 

W moim i Twoim przypadku na niekorzyść z pewnością działa czas. Już teraz Ryzen 1200, który oferuje wydajność i5 4460 dostępny jest w każdym sklepie za 300 lub mniej, oferuje duże możliwości rozbudowy na nowe części, więc wystawiając i5-tke za 300 zł miałem w głowie przeróżne myśli; kupiec jednak znalazł się po 15 minutach. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak czytam i mało trochę.

2070 to powinien być ogień

W Unigine mam ponad 7000pkt w FHD

Ale masz znacznie lepszy procesor czy ram ode mnie, co zgadzałoby się z nieco naciąganą teorią jakoby wyniki karty były zaniżane właśnie przez te 2 podzespoły. Chyba że się z nią nie zgadzasz? Innego pomysłu póki co nie ma.

Link to post
Share on other sites

Najlepiej byłoby przetestować kartę RTX w innym komputerze i upewnić się czy problem z wydajnością tkwi w grafice czy platformie. Mam nadzieje że Twoja grafika jest 100% nowa i nie pochodzi z jakiejś koparki bo rożnie może być. Rok w koparce to kilka lat normalnej eksploatacji i zdarzają się też egzemplarze z uszkodzonymi kontrolerami napięcia co objawia się dropami FPS przy dużym obciążeniu karty.  

Link to post
Share on other sites

 

 

Mam nadzieje że Twoja grafika jest 100% nowa i nie pochodzi z jakiejś koparki bo rożnie może być.


Kartę zakupiłem w pewnym dość popularnym sklepie, liczę więc, że szanse na coś takiego są nikłe. Jeśli chodzi o przetestowanie jej gdzie indziej, to póki co nie mam niestety takiej możliwości.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...