Skocz do zawartości

Dysk SSD do 250 zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witam, zastanawiam się nad zakupem nowego dysku ssd. Albo zastąpiłby mój obecny dysk Adata sp920 256 GB, albo służyłby jako pomocniczy na wszystkie gry. Zastanawiałem się nad dwoma wariantami:
1) Iść w pojemność, czyli 480 GB na sata (tutaj myślałem o crucial BX500)
2) Iść w prędkość, czyli 240 GB na m.2 (tutaj myślałem o Corsair MP510)
Płyta główna to MSI b360m pro-vdh, a procesor to i5 8400. Nie wiem właśnie w co iść, ogólnie to ssd by mi służył do przechowywania programów i gier które mi się nie mieszczą na obecnym ssd. W obu wariantach przestrzeni mi raczej wystarczy. Tak jak w tytule cena do 250 zł, ewentualnie jeżeli będzie warto, to do 300 zł.

Link to post
Share on other sites

 

 

I całkowicie odrzucamy ten pomysł o szybszych nośnikach 240 gb tak?
 

 

Ja ostatnio kupiłem m2 nvme:

https://www.x-kom.pl/p/461044-dysk-ssd-adata-256gb-m2-pcie-xpg-sx8200-pro.html

 

Postawiłem na nim system - jest bezproblemowy, chociaż zwalnia ponoć po zapełnieniu (nie wiem nie testowałem).

 

W testach jakie robiłem robi efekt "wow" bo rzeczywiście zbliża się do deklarowanych parametrów.

Ale czy odczujesz jakąś większa różnice w takim przeznaczeniu jak twoje (gry) na dzień dzisiejszy?- wątpliwe.

 

Na twoim miejscu jednak kupiłbym za te "piniążki" tego MX500, przyda Ci się większa pojemność, bo na dzień dzisiejszy 240gb to się da trzema grami zapchać.

Link to post
Share on other sites

No dobra, to postawię na jakiś większy, tylko właśnie sobie jeszcze poczytałem i się zastanawiam czy MX500, czy może Adata SU900, bo adata jest obecnie niewiele droższa (jakieś 30 zł), a ma kości MLC. czyli jak rozumiem lepsze, a wydajność chyba zbliżona do MX500. Dobrze myślę?

Link to post
Share on other sites

No dobra, to postawię na jakiś większy, tylko właśnie sobie jeszcze poczytałem i się zastanawiam czy MX500, czy może Adata SU900, bo adata jest obecnie niewiele droższa (jakieś 30 zł), a ma kości MLC. czyli jak rozumiem lepsze, a wydajność chyba zbliżona do MX500. Dobrze myślę?

 

Z  MLC/TLC to też niezła góra mitologii narosła, obydwa nośniki z tego co widzę mają 5-letnią gwarancje.

Jeśli nawet pamięci MLC są "żywotniejsze" to w przypadku takiego zastosowania jak twoje zanim "wykorzystasz" tą żywotność to technologia zmieni się już dawno. Co innego gdybyś rzeczywiście ostro kopiował dane używając tego nośnika jako magazynu przelotowego...  więc ja bym się skupiał tutaj na jakości gratów a nie czy to MLC czy TLC i bym brał tego Crucial MX500 jeśli faktycznie da się go dorwać w jakiejś promce za te 250zł

 

 

Pod gry ważniejsza jest pojemność, a nie szybkość.

 

 

powiedział, co wiedział... nie generalizuj  - powiedz to posiadaczom HDD którzy dopiero co kupili SSD. 

 

Szybkość dostępu do danych w przypadku gier jest również ważna ale odczuwalna różnica między SSD, a NVMe w przypadku gier będzie symboliczna.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

 

 

powiedział, co wiedział... nie generalizuj - powiedz to posiadaczom HDD którzy dopiero co kupili SSD

Przecież ja pisałem o SSD na Sata i NVMe. Temat dotyczy zamiany SSD o mniejszej pojemności na większą, a nie przejściu z HDD na SSD. Czytaj uważniej.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

ja tam sobie kupiłem 1TB NVMe MLC pod gry i nadal wolno się ładuje (dużej różnicy nie ma między dobrym SSD AHCI vs NVMe jeśli o gry chodzi, testowane to było wiele razy, a trzeba zapłacić x1.5-2 razy więcej)
Co do MX500 vs SU900, ten sam kontroler, SU900 ma MLC, MX500 ma TLC, przy wykorzystaniu takim jak gry (gdzie danych nie żal, a instalować gier jakoś często nie będziesz), nie powinieneś zobaczyć różnic wydajnościowych jeśli o sam czas ładowania chodzi.
SU900 oczywiście lepiej zniesie wypełnienie pod korek (ale oba maja dynamiczne bufory pseudoSLC)
Ceny SSD nadal spadają, skoro mówiłeś że się zastanawiasz nad kupnem, to radzę poczekać na promocję na MX500 lub SU900 jak taka będzie. 

Link to post
Share on other sites

System będzie się uruchamiał o ok. 0,5s szybciej czyli nawet ciężko to zmierzyć. Warto o tym wspominać, bo ciągle wiele osób uważa, że jak dysk 4 razy szybszy, to wszystko będzie chodzić 4x szybciej.

 

Źle spojrzałem na oznaczenia dysków.

Edytowane przez wodego
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...