Skocz do zawartości

Temperatury i7 4790k


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Aress,

Recommended Posts

Witam, czytalem wczesniejsze wpisy i wydaje mi sie, ze bedzie potrzebny skalp, ale chcialbym i tak sie dopytac poniewaz nie jestem pewien.

 

W aida64 przy stres tescie procka wyskakuje 85 stopni. Po wlaczeniu stres testu dodatkowo dla gpu [gtx970] gpu 50-60 stopni a cpu dochodzi w kilka minut do 95 i zaczyna throttling

 Obudowa byla zmieniana kilka tygodni temu na coolermaster masterbox mb600L. Wczesniejsza obudowa byla mocno budzetowa a ta jest troche lepsza ale moga byc problemy z chlodzeniem z powodu waskich wlotow z przodu obudowy.

 

No i teraz najciekawsze: w The Division 1 gdzie gtx970 i i7 4790 pozwalaly mi na gre w chyba maks detalach teraz przy maksymalnych wyskakuje 85stopni cpu. Tak samo w Mass effect andromeda -te same ustawienia co kiedys a cpu 85stopni po kilku minutach grania. Czyli nagle wychodzi na to,ze cpu pracuje na 100% w tych grach?

 

No i dokupilem ramu i mam teraz 24gb ddr3 1600 niedawno. Stockowy cooler intela. Im dluzszy stress test tym temeratura regularnie podbija do gory. Komputer byl skladany na poczatku 2015 roku.

 

Nie wiem co mam z tym fantem zrobic

Edytowane przez aviomarin777
Link to post
Share on other sites

skoro ta obudowa według ciebie nie jest budżetowa...

No generalnie to lipa. Jeżeli brak powietrza tak ci podniósł temperatury, to już wiesz, że kupiłeś złą skrzynkę... zbyt budżetową de facto i nie przystosowaną do gorących procesorów, m. ib. jakimi stają się haswelle (pasta pod nimi daje o sobie znać).

Podaj całe info co zrobiłeś z ramem i ile jest ci potrzebne, z jakich aplikacji korzystasz,

Link to post
Share on other sites

Kiedy ostatni raz wymieniałeś pastę na procku? Topowy Haswell i stockowe chłodzenie to nie najlepszy pomysł choćby z tego powodu, że im wyższa temperatura (a przy boxie nie będzie ona zbyt niska) tym krótsza "żywotność" pasty termoprzewodzącej. 

Jeżeli pasta od dawna nie była wymieniana to najpierw za to się zabierz. Jeżeli w tym był problem to jako następny krok polecam zaopatrzyć się w chłodzenie wieżowe i porządną obudowę z paroma wentylatorami.

Edytowane przez Mandalorian
Link to post
Share on other sites

No wlasnie w tym problem, ze juz nie zamierzam nic dokupywać tylko chlodzenie do 200zl i tyle. Pasta nie byla wymieniana a obudowa jest budzetowa ale trzeba bylo widziec poprzednia, chyba za 200zl. Myslalem,ze bedzie o wiele lepsza.

 

Gram w gry i tyle w sumie. Mialem poczatkowo tylko 8gb[2x4] a ostatnio dokupilem jeszcze 2x8gb co by division 2 smigalo.

 

To co radzicie? Najpierw paste zmienic tak? i pozniej chlodzenie dokupic? Delida sam nie zrobie i nawet nie zamierzam. Ile to kosztuje w ogole i gdzie mozna zrobic?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

podkrec procka na 4.4 w turbo na kazdy rdzen i ustaw napiecie w okolicach 1.150+ (mozesz dac mniej lub wiec ) bo stockowo plyta pewnie daje prockowi ponad 1,200v co przyczynia sie do temperatur. Jak wstanie to bedzie dobrze i temperatury powinny byc kolo 75-80. Zmien chlodzenie nawet na spartana a jak bedziesz krecic to cos lepszego. Skalp tez mozesz zrobic jak masz zamiar zostac na tym CPU. 1600Mhz na ram to bardzo slabo dla tego procka, masz na oko 10-15 fps mniej w kazdej grze. Delid jest prosty do zrobienia, wystarczy odwagi hah :P

Edytowane przez Aress
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Autorze, kup pastę i dobrą wieżę...

W tak niskim budżecie, producenci żąglują rzeczami, na których można zaoszczędzić. Twoja obudowa może wygląda ładnie, ale jak widzisz, nie ma dobrej wentylacji. Do tego zapewne konstrukcja też nie jest solidna, ani jakość wykonania nie jest dobra. Hi end'owy procesor (nie ważne ile ma lat), ma swoje wymagania i trzeba je spełnić.

Link to post
Share on other sites

 

 

To co radzicie? Najpierw paste zmienic tak? i pozniej chlodzenie dokupic? Delida sam nie zrobie i nawet nie zamierzam. Ile to kosztuje w ogole i gdzie mozna zrobic?
 

Ile w ogóle masz zamontowanych wentylatorów w obudowie? Oryginalnie jest tylko jeden z tyłu. Jeżeli tak to zostawiłeś to nie dziw się że ci nie chłodzi.
Co masz zrobić:
1. Wymiana pasty i chłodzenia na wieżowe (jeżeli twój budżet to 200zł to za 179zł masz najwydajniejsze chlodzenie wieżowe z oferty silentiumpc - grandisa, nie wiem co inne marki w tej cenie mają i czy jest wydajniej, musisz tylko sprawdzić czy obudowa wspiera tak wysokie chłodzenie)
2. Zamontowanie dwóch wentylatorów z przodu obudowy (podejrzewam że nie masz tego zrobionego).
Link to post
Share on other sites

Dobra, dzieki. Czyli pojdzie pasta. Obudowy nie kupie nowej. Czekam az 970 przestanie byc wspierany przez autorow gier i zloze nowego peceta po poprostu. Teraz bede wiedzial jakie bledy popelnilem.

 

Mialem trzy wentylatory ze starej obudowy ale zmiescily sie tylko dwa z przodu. W zestawie byl jeden z tylu tylko. Wiec mam trzy. Te dwa przednie sa za duze i jeden pracuje na maksymalnej wysokosci a drugi daje na dol. Wolna przestrzen miedzy nimi to z 5cm.

 

Tak mysle teraz nad wodnym bo widzialem w okolicach 200zl z jednym wentylatorem. Bedzie bardziej wydajne wodne?

 

Podkrecanie raczej nie wchodzi w gre obecnie ale pomysle jak temperatury spadna. To zmniejsza zywotnosc procesora?

 

Dobra, teraz zauwazylem,ze przy stresie procesora i gpu w aidzie w ogole sie nie wlacza przedni gorny wentylator. Ale to jutro.

Edytowane przez aviomarin777
Link to post
Share on other sites

1. ok, czyli działasz do końca cpu i gpu.

2. Coś mieszasz... daj fotkę jak to wygląda...

3. Chłodzenie wodne to zaczyna się od 800zł... poniżej są AiO, które nie są opłacalne albo (jak to w twoim budżecie 200zł) są po prostu żałosne, a pieniądze idą do wody, ale w toalecie.

4. Jeżeli przeginasz z napięciem i temperaturami... W tej obudowie nie powinnieneś dobić do zbyt wysokich napięć.

5. ehh... gdzie go podłączyłeś i co to za wentylator? :D

Link to post
Share on other sites

Przod obudowy: https://zapodaj.net/29bedbe7ecf69.jpg.html

 

i wentylatory:  https://zapodaj.net/6795c4fba8ece.jpg.html

 

Dobra do 16cm mam miejsce w obudowie

 

Jesli dobrze pamietam to chcialem podpiac jeden przedni do plyty glownej ale mialem za krotki kabelek. Dlatego ten z kabelkiem pod plyte lezy w szufladzie a dwa sa podpiete w jednym miejscu do wiazki zasilacza.  Zasilacz nie modularny. Jakies stockowe - EZCOOL. 

Link to post
Share on other sites

Ale zrozum ze plyta moze dawac wyzsze napiecia na AUTO dlatego masz wysokie temperatury. Sciagnij HWINFO64 i podaj nam napiecie podczas grania, jezeli jest powyzej 1,200+ to nie dobrze bo jest za wysokie i spokojnie mozna zejsc nizej. Ja na swojej robilem 1.149 przy 4.4 na kazdy rdzen i nie nie bylo problemu z dovoltowaniem bo testowalem

Edytowane przez Aress
Link to post
Share on other sites

w grze 1.220, dochodzilo na sekunde do 1.5: https://zapodaj.net/15dad59f7c183.png.html

 

i w stresie w aidzie64: https://zapodaj.net/cb7194b88dbd0.png.html

 

Bym chyba musial tez zrobic update biosu bo jest z 2014. Czy bios jest w stanie sie sam zupdateowac? resetowalem go ostatnio.

Edytowane przez aviomarin777
Link to post
Share on other sites

Nie wiesz nawet o czym my mówimy... Ciężko będzie się dogadać, przynajmniej ja nie mam siły na to.
Ja się wypisuję z pomocy. Żeby nie było - polecam serwis, w którym zrobią ci to na tip top. Inaczej byśmy tydzień czy dwa pisali... nie mam na to ochoty, wybacz. ;/

 

generalnie, potrzeba ogarnąć wentylatory i temp cpu... to przynajmniej. Co do cpu, masz napisane powyżej. Wentylatory to kwestia manualna i na moje oczywista, dlatego nie chcę się zagłębiać. Mam swoje życie ;/

 

ps. życzę sukcesu i zadowolenia z zestawu

Edytowane przez Bichits
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bichits ci kolego już napisał. "Stockowy cooler intela" - co to jest ? Jeśli to jest ten wentylatorek sprzedawany z procesorem , to on się nadaje do gry w pasjansa , choć lepiej się spisuje w mniej dynamicznych grach , np. szachy...:)

Link to post
Share on other sites

Aress jak to sie nazywa w biosie? sa oddzielne kategorie czy tylko jedna? W stresie na aidzie mam 1,1553. 

 

Nie wiem czy plyta ma oc w sumie. Jest jakis "ez tunning wizard" ale tam beda chyba gotowe ustawienia no i mam tez "ai tweeker". Plyta to Asus z97-p :https://zapodaj.net/6546eb8aaeb3a.jpg.html

 

Moge sie pobawic, najwyzej zmienie ustawienia znowu na auto albo zresetuje bios.

 

Dalem nowa paste i temp. spadly o 10stopni - 74 przy stresie samego procka wiec nie jest zle. Za dwa tygodnie gdzies kupie lepszy cooler bo wlaczajac stress gpu i tak podskakuja temp ale juz nie tak gwaltownie.

Edytowane przez aviomarin777
Link to post
Share on other sites

10 stopni to dużo. Dobry wynik!

 

Co do biosu... vcore?

cpu core voltage?

Nie miałem płyty asusa w rękach od czasu lga775

zakładka overclocking? albo... coś związanego z cpu. nie wiem jak to się w ich Uefi nazywa.

Link to post
Share on other sites

Dobra, to ma byc cpu core voltage chyba a co z cache voltage? Mam w tych opcjach po prawej: Auto, Manual Mode, Offset Mode, Adaptive mode. Zakladam, ze to ma byc manual mode i wtedy wpisac wartosc. Hosting zdjec mi nie dziala.

 

Tak w ogole to testowalem Division i smiga ale problem sie pojawil przy starych Watch Dogs i temp mi podskakuje dziwnie do ponad 90stopni w pare minut a mam na minimalnych ustawieniach. Wiec chyba Aress ma racje z tym napieciem.

 

Artok, Bichits, Aress: Tak w ogole to bawic sie w update biosu? Mam z 2014 z tego co widze. Czy bede musial updateowac kolejno po kazdym czy wystarczy ostatni update? Moze by to rozwiazalo problemy napiec. Aha, no i czy po update biosu bede musial znowu robic OC dla CPU czy zachowa ustawienia?

Edytowane przez aviomarin777
Link to post
Share on other sites

Jak ogarniesz napięcia vcore to przy takich cyrkach update biosu nic nie da. Zostanie skalp. Sam kupiłem niedawno używkę i7 4790k. Przy chłodzeniu fortis 3 temperatura dobijała do 77 stopni przy grze w BF1. Po uruchomieniu OCCT potrafiła podskoczyć nawet dla 1 rdzenia do 89 stopni. Po skalpie (wykonany przez forumowego kolegę PatrykaT- polecam), domontowaniu 2 wentylatorów do obudowy i obniżeniu napięcia na 1.156 temperatura w OCCT po kilku minutach nie przekroczyła 60 stopni. Także jest duża poprawa. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A da sie bez podkrecania taktowania? Wlasnie zostawilem 4ghz a dalem 1.149. Czyli voltage moze byc jeszcze mniejszy?

 

Czym mam badac stabilnosc procesora? Zejde z napieciami jak najnizej najlepiej bez redukcji wydajnosci procesora. Taktowanie mam tez ustawic manualnie?

Edytowane przez aviomarin777
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...