Skocz do zawartości

Pozycja chłodzenia AIO a temperatury podzespołów


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Wento,

Recommended Posts

Cześć,

 

Zastanawiam się nad zakupem Cooler Master ml240r. Mam jednak pewną zagwozdkę. Jak ma się miejsce mocowania radiator do temperatur?

 

Już tłumaczę o co mi konkretnie chodzi.

 

Generalnie chłodzenie mogę zamocować na topie - wtedy wentylatory radiatora wypychają je do góry obudowy. Jest jeszcze opcja z zamontowaniem go na przodzie, tylko teraz, mogę zamocować wentylatory tak, żeby również wypychały (wtedy nie mam żadnych wentylatorów wciągających) albo żeby wciągały, jednak w tej drugiej opcji powietrze przechodzi przez radiator i wpada do obudowy już cieplejsze.

 

Znalazłem filmik, gdzie ktoś testował mocowanie na topie vs na przodzie wciągające. Różnica była 1-2 stopnie co spokojnie można zaliczyć do błędu pomiaru.

 

A jakie są wasze doświadczenia? Jak radzicie montować chłodnicę i jak ustawiać wentylatory?

 

 

 

Spec:

Obudowa: be quiet! Dark Base 700

MB: MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC

GPU: MSI GTX 1080 Gaming X+

CPU: i5-8600k 5GHz, delid

RAM: 16GB G.Skill TridentX RGB 3600MHz

PSU: Seasonic 650

Link to post
Share on other sites

Jasne, rozumiem. Fizyka fizyką ale tutaj jednak można trochę kombinować :)
Przykładowo spójrz na wyniki testów w 12:10: 

Wydaje się, że montowanie radiatora na froncie, który wciąga powietrze do obudowy nie jest złym pomysłem, patrząc na tę 10 stopniową różnicę temperatury na procesorze.

Miał ktoś doświadczenia z taką konfiguracją?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Możesz spróbować ustawić radiator na froncie, lecz nie podałeś jak się obecnie kształtują Twoje temperatury. Całkiem dziwne, że po daniu chłodnicy na front u owego youtubera nie zwiększyła się temperatura GPU - nawet z logicznego punktu widzenia tak jak wspomniałeś, no chyba, że u niego wentylatory na chłodnicy wyciągają powietrze.

jednak w tej drugiej opcji powietrze przechodzi przez radiator i wpada do obudowy już cieplejsze.

Nie obejrzałem całego filmu - same wyniki więc nie wiem jak to wygląda na podanym wyżej materiale w kwestii ustawienia wentylatorów na chłodnicy. W każdym bądź razie, w przypadku daniu chłodnicy na top, niemalże zawsze karta ją ocieplać jeśli posiada tradycyjne chłodzenie niereferencyjne(lub nawet referencyjne w przypadku Turingów). Do tego dochodzi na 100% sekcja zasilania, która do chłodnych nie należy przy OC 6 rdzeniowego CPU. I takie dwie składowe mogą być wciągane przez radiator na topie.

 

Wszystko sprowadza się do Twoich obecnych temperatur w stresie - łącznie z sekcją zasilania - tam też wypada aby był przy OC jakiś ruch powietrza. Tak naprawdę spytałeś się o to z czysto teoretycznego punktu, bez żadnych konkretów.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Na topie obudowy mam obecnie 2 wentylatory + jeden z tyłu i wszystkie wyciągają. Do tego dochodzi jeszcze mój cooler MSI Core Frozr XL, który również odprowadza ciepło na tył obudowy. Dodatkowo posiadam również dwa wentylatory na przodzie, które wciągają powietrze. Wszystkie są 140mm. Gdybym montował chłodnicę z przodu, to planuję zostawić wentylatory na topie oraz z tyłu tak jak są teraz.

 

Pytałeś o temperatury. Sprawdziłem 2 godzinnym testem OCCT i wygląda to mniej więcej tak:

VRM MOS: Max: 73, średnio 63

GPU: Max 55, średnio 51

CPU: Max 76, średnio 59

Link to post
Share on other sites

Nie , ale jest w takim miejscu , że łatwo to robić bez patrzenia...

 

Edit: Napisałem tak , bo wszystkie przewody od obudowy ,mam podłączone w odpowiednie miejsca i nic nie świeci. To już druga płyta , którą ta obudowa obsługuje...

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...