Skocz do zawartości

Poprawa przepływu powietrza w obudowie FD Define C


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Zawisz,

Recommended Posts

Witam.

 

Chciałbym zrobić trochę większy przewiew w obudowie fractal design define c. Nie zależy mi tak bardzo na ciszy, ale chciałbym, żeby było choć trochę ciszej niż jest na stockowych wentylach. Mam dość niewielki budżet, bo ok 140-150zł, dlatego przyglądam się wentylatorom be quiet! Pure Wings 2 140mm. Czy dobrym rozwiązaniem byłoby zakupienie 3 takich wentylatorów i umieszczenie 2 z nich na przodzie jako wciągające powietrze, 1 na górę wydmuchujący, a jeden ze stockowych wentylatorów (fractal design x2 gp-12 120mm) zostawić z tyłu? A może macie lepsze propozycje w tym zakresie cenowym?

 

 

Z góry dzięki za pomoc! 

Link to post
Share on other sites

Stockowe wentylatory to poziom Pure Wings 2. Jeśli masz sensowną płytę główna, to możesz wyregulować ich obroty z poziomu UEFi ustawiając sobie krzywą zależności obrotów od temperatury tak, żeby w idle wentylatory kręciły się powoli, a więc i było cicho, a pod obciążeniem sukcesywnie przyspieszały.

 

Na Twoim miejscu dołożyłbym na front 2x140mm, mogą być Pure Wings 2, a stockowe wentylatory wrzucił na tył oraz na top jako wyciąg. Do tego wszystko wyregulować tak jak opisałem powyżej i powinieneś uzyskać całkiem przyzwoity rezultat :).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam b450 Tomahawk od MSI, także bez problemu mogę wyregulować. Jak dam przy idle 500-600 rpm to będzie ok, czy można jeszce niżej (w sensie czy to tylko kwestia głośności pracy, czy przepływ mocno ucierpi)? I rozumiem, że dobrze by było, żeby przednie wentyle działały trochę szybciej, bo front obudowy jak by nie patrzeć jest konkretnie zabudowany?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

W idle wentylatory spokojnie mogą lecieć na te 500-600 RPM, nie wiem czy na tych fabrycznych wentylach zejdziesz niżej z obrotami. Osobiście niżej bym nie schodził, bo wydajność przy 300-400 RPM jest prawie żadna, a hałas przy 500 RPM powinien być nieobecny.

 

Frontowe będziesz miał 140mm, więc siłą rzeczy pchają one więcej powietrza niż 120mm. Obroty mogą być takie same jak te 120mm na tyle i froncie, rozmiar zrobi swoje. Generalnie przez zabudowany front cudów pod względem przepływu nie będzie, ale 2x140mm będą pchać do środka już wystarczające ilości powietrza.

 

Jeśli chcesz to dobrze wyregulować, to polecam ustawić obroty wszystkich wentylatorów na maksa i obciążyć kompa w typowy sposób, w jaki go używasz - gry, renderowanie czy co tam jeszcze robisz. Zanotuj sobie maksymalne temperatury programem typu HWiNFO64, a następnie obniż obroty i zrób ponowny test, całość operacji możesz powtórzyć kilka razy schodząc z obrotami niżej i niżej. Tym sposobem zauważysz jak, w przypadku Twojego zestawu, obroty wentylatorów w obudowie przekładają się na temperatury podzespołów i będziesz mógł ustawić sobie jakąś fajną krzywą, która będzie kompromisem pomiędzy temperaturami, a hałasem. Tylko obciążaj kompa na minimum te 30 minut, bo tyle czasu zajmie, żeby wszystko się porządnie zagrzało i temperatury się ustabilizowały.

 

Co do obiegu powietrza - pozytywny, negatywny czy neutralny, to jeden kij, nie ma to większego wpływu na temperatury. Jeśli komp jest w czystym środowisku, to różnice w ilości kurzu w środku też nie będą wielkie. Polecam po prostu raz na 3-4 tygodnie przedmuchać środek sprężonym powietrzem i po sprawie. Moim zdaniem sprężone powietrze w puszcze to najlepszy filtr przeciwkurzowy, bo nie ogranicza przepływu powietrza tak jak te wszystkie filtry siateczkowe czy gąbkowe :P.

 

Przy 2x120mm wyrzucające powietrze i 2x140mm tłoczące do środka obieg będzie tak na prawdę neutralny, ze względu an przyblokowany front.

Edytowane przez Zawisz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W pokoju w którym jest komputer kurzy się dość mocno, więc negatywny przepływ pewnie by spowodował, że więcej by tego kurzu zasysało do środka każdym otworem. Ogromne dzięki za wszystkie odpowiedzi, zwłaszcza Zawiszowi, za bardzo obszerne i jasne wyjaśnienia, właśnie takiej porady potrzebowałem, ogromne dzięki! 

Link to post
Share on other sites

Z dobrych wentylatorów 140mm do 1000RPM obojętnie, które zainstalujesz na froncie, w tego typu obudowach, różnice w wydajności są niewielkie. Jeżeli się da, ze względu na nietypowe wymiary, to wpakował bym TY-147. Jest dostępna kwadratowa wersja TY-147SQ, ale niestety droższa. Jak ustawić obroty, to wcześniej mniej więcej kolega Ci podpowiedział.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...