Skocz do zawartości

PROJEKTOR na 2019 rok. GRY, FILMY, NET. Budżet 2500-3000 zł. JAKI ?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez asnex,

Recommended Posts

Cześć Wam!
 
Z racji, że wyszło trochę nowości od momentu ostatniego konkretnego zapytania w tym przedziale budżetowym, to postanowiłem odświeżyć sprawę jaki najlepszy będzie projektor w budżecie od 2500 - 3000 zł na przyszły rok w domowym zakątku na własne conieco.
 
Trochę sporo się naczytałem i kiedyś padł wybór na Optome HD141X i taką właśnie to chciałem zakupić lecz w ostatnich dniach zauważyłem przypadkowo Optomę HD27e, która zrobiła na mnie wrażenie i była porównana do HD144X przy czym wypadła lepiej HD27e.
Nie doszukałem się niestety porównania obrazowo w YT z moimi faworytami.
 
Oto moje przemyślenia jak na podium, który najchętniej bym kupił projektor.

1. OPTOMA GT1080 DARBEE (Myślę, że warto dołożyć te 300zł)
2. OPTOMA HD27e
3. OPTOMA HD141X
 
To będzie mój pierwszy projektor, który zostanie podłączony do komputera przez HDMI i będzie wykorzystany do:
 
- oglądania fimów (30%), 
- korzystania z komputera czyli przeglądarka internetowa (20%),
- gier, strzelalnek, wyścigowych, strategi. (50%).
 
Kiedy planuję zakupić ? 
NAJSZYBCIEJ, czyli do Świąt pod choinkę.
Pokój w jakim będzie wykorzystany jest średni. ~ 6m x 4m.
Przeważnie jest roleta zasłonięta a do tego zasłona więc często jest zaciemniony.
 
Co dla mnie istotne ?
- odwzorowanie kolorów aby były żywe proporcjonalnie w tym budżecie,
- kontrast, aby czerń posiadała swoją głębię.
 
Czy będzie wyświetlany na jakimś płutnie ?
- nie, mam białą, gładką ścianę i na niej wyświetlany będzie obraz.
W przyszłości może rozważę zakup specjalnej maty lecz najpierw rzut pójdzie na ścianę.
 
Obraz zostanie wyświetlony w rozdzielczości 1920x1080 we wrzystkim z PC.
Czasem będę chciał podłączyć tableta z rozdzielczością 1920x1200 lub smartfona z fullhd również i osobny głośnik JBL Xtreme.
 
Proszę Was o pomoc w wyborze i uzasadnieniu, dlaczego miałbym dokonać taki wybór.
Zależy mi na opiniach znawców lub posiadaczy, czy warto dokonać zakup, jakieś wady czy zalety mile zostaną również odczytane.

 
Edytowane przez asnex
Link to post
Share on other sites

Kupując projektor upewnij się, że z odległości, w której chcesz go zamontować, da odpowiednio duży obraz. Sprawdź dokładnie w kalkulatorze producenta (gogluj nazwa + throw distance calculator). W razie potrzeby bierz krótkorzutowy (np. Benq W1210ST, który mogę zresztą polecić z doświadczenia).

 

Dobierz też odpowiedni uchwyt, aby móc ustawić równy obraz bez korzystania z korekty trapezoidalnej. Pamiętaj - jeśli korekta jest różna od zera, wtedy dochodzi do zniekształcenia obrazu, które najbardziej widać na czcionkach.

 

Nie daj się skusić na nic 1920x1200, bierz tylko 1920x1080 - jeśli kiedyś dokupisz do tego kino domowe to masz pewność, że amplituner obsłuży sygnał bez problemów.

 

Jeszcze taki detal - projektory, które podałeś są dosyć jasne. Oczywiście można ściemnić, ale to degraduje kolory. Mój ma 2200 mocy i musi być minimalnie ściemniony. Tamte mają po 3000. Jeśli rzucisz obraz po dłuższym wymiarze pokoju (6m) to powinno być ok, ale jeśli po krótszym, to może być za mocne.

 

Zobacz sobie jeszcze Benq W1090 dla porównania, to był mój drugi typ po W2000, a wybrałem trzeci wariant, czyli W1210ST tylko z uwagi na krótki rzut i co za tym idzie - dużą przekątną w małym pomieszczeniu (W2000 ma jeszcze trochę zbyt duży input lag).

Edytowane przez Driveby
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kupując projektor upewnij się, że z odległości, w której chcesz go zamontować, da odpowiednio duży obraz. Sprawdź dokładnie w kalkulatorze producenta (gogluj nazwa + throw distance calculator). W razie potrzeby bierz krótkorzutowy (np. Benq W1210ST, który mogę zresztą polecić z doświadczenia).

 

Dobierz też odpowiedni uchwyt, aby móc ustawić równy obraz bez korzystania z korekty trapezoidalnej. Pamiętaj - jeśli korekta jest różna od zera, wtedy dochodzi do zniekształcenia obrazu, które najbardziej widać na czcionkach.

 

Nie daj się skusić na nic 1920x1200, bierz tylko 1920x1080 - jeśli kiedyś dokupisz do tego kino domowe to masz pewność, że amplituner obsłuży sygnał bez problemów.

 

Jeszcze taki detal - projektory, które podałeś są dosyć jasne. Oczywiście można ściemnić, ale to degraduje kolory. Mój ma 2200 mocy i musi być minimalnie ściemniony. Tamte mają po 3000. Jeśli rzucisz obraz po dłuższym wymiarze pokoju (6m) to powinno być ok, ale jeśli po krótszym, to może być za mocne.

 

Zobacz sobie jeszcze Benq W1090 dla porównania, to był mój drugi typ po W2000, a wybrałem trzeci wariant, czyli W1210ST tylko z uwagi na krótki rzut i co za tym idzie - dużą przekątną w małym pomieszczeniu (W2000 ma jeszcze trochę zbyt duży input lag).

 

BenQ w1210st wychodzi sporo poza skalę budżetu, ma sporo mniejszą specyfikację:

 

https://www.ceneo.pl/porownanie/305/benq-w1210st-p50536846-vs-optoma-gt1080-darbee-dlp-p52201150

 

natomiast jest bardziej zachwalany.  :D 

Te, które mają niski inputlag zdecydowanie odpadają.

 

Rzutnik będzie od ściany max do półtora metra lub w drugim miejscu może być ustawiony w odległości zmiennej 2-6 m na wprost ściany.

 

Link to post
Share on other sites

BenQ w1210st wychodzi sporo poza skalę budżetu, ma sporo mniejszą specyfikację:

 

https://www.ceneo.pl/porownanie/305/benq-w1210st-p50536846-vs-optoma-gt1080-darbee-dlp-p52201150

 

natomiast jest bardziej zachwalany.  :D 

Te, które mają niski inputlag zdecydowanie odpadają.

 

Rzutnik będzie od ściany max do półtora metra lub w drugim miejscu może być ustawiony w odległości zmiennej 2-6 m na wprost ściany.

 

 

Taka rada - nigdy nie patrz na specyfikację, ale na testy. Specyfikacja nie wyświetla obrazu, dobry test go mierzy. Na przykładzie W1210ST jak wygląda dobry test z pomiarami: https://hdtvpolska.com/benq-w1210st-test-projektora-dlp-dedykowanego-gier/

 

Masz natomiast problem. Półtora metra to ledwo starczy na projektor krótkorzutowy. Nawet W1210ST da z tej odległości ok. 100" przekątnej. Zwykły projektor zdecydowanie mniej. A jak Ci wyjdzie, że da poniżej 80" to lepiej już kupić telewizor 65" i nie martwić się adaptacją pomieszczenia, włączaniem światła, zasłanianiem rzutowanego obrazu, wymianą lampy, ćmami, itp.

 

Zastanów się nad montażem w drugą stronę, z 4+ metrów praktycznie każdy projektor da radę zrobić obraz o wystarczającej przekątnej. Pomierz sobie dobrze ile masz miejsca na ścianie i odpal kalkulator odległości dla projektora, który chcesz kupić. Tylko pamiętaj o montażu - tylko sufitowy i to w takiej odległości od sufitu, żeby nie trzeba było włączać korekty trapezoidalnej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

masz rację kolego. Najlepszym wyborem w tych modelach będzie zakup BenQ W1210ST.
Sprawdzałem w google i na yt porównania choć ciężko było nakierować się na dokładne lecz jest większość za BenQ stąd fakt, że go zakupię.  ;) 
Dodatkowe 7 stówek odżałuję sobie z racji, że to pierwszy mój rzutnik będzie a satysfakcja przyszłościowej inwestycji zostanie chociaż pozytywnie zachowana.  :-> 
Uważam, że temat zostal rozwiązany.  :!:


 

 

Te, które mają niski inputlag zdecydowanie odpadają.


Te, które mają zbyt wysoki inputlag odpadają.

Poprawka...
Link to post
Share on other sites

Cieszę się, że mogłem pomóc. Teraz sprawdź sobie tylko w kalkulatorze projekcyjnym Benq, ile miejsca zajmie Ci obraz, ile będzie odległości od sufitu, itp. Z tego wyjdzie, jaki dobrać uchwyt. I nie jest to takie proste, bo projektor daje zawsze lekko podniesiony obraz (przy montażu sufitowym - opuszczony), więc dane z kalkulatora bardzo pomogą (bo nie jest tak, że zamontujesz 20 cm od sufitu (do soczewki) i obraz zacznie się 20 cm od sufitu, raczej będzie to 23-306 cm zależnie od odległości).

 

Jak coś by było niejasne to pytaj w tym temacie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety wpływu na montaż rzutnika z góry nie mam bo ścian wiercić nie mogę dlatego projektor będzie dostosowany na wysokość i odległość odpowiednio do najlepszego efektu obrazu na dużej ścianie. Na szczęście mogę manewrować odległością od ściany i wysokością z podłogi więc powinno być cacy. 

https://projectorcalculator.benq.com/

Do obliczenia przyda mi się polecona przez Ciebie stronka po zakupie sprzęciku ;)

Link to post
Share on other sites

Wiem, że niekiedy się nie da (np. warunki najmu), ale zawsze warto zrobić montaż sufitowy. To niesamowita wygoda. Jeśli umowa jest na dłużej to można się spróbować dogadać, że wyprowadzając się maskujesz dziury po wkrętach i malujesz.

 

Jeśli montaż jest absolutnie niemożliwy, to pozostaje uważać na kable (zwłaszcza jak w domu są dzieci lub pies) i pamiętać, żeby podczas ustawiania projektora nie podnosić go i nie opuszczać, aby uniknąć tej nieszczęsnej korekty trapezoidalnej. Może się przydać stolik pod projektor z regulowaną wysokością.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...