Skocz do zawartości

Buda za ~5500zł - sprawdzenie, pomysły itp.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Tirell,

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Jako, że zarówno strona jak i forum bardzo często pomagały mi w podjęciu najlepszych decyzji, pozwalam sobie zwrócić się o pomoc do was raz jeszcze :)

 

Słowem wstępu...

Składam kumplowi PC, przeznaczenie bardzo proste: gry (największy nacisk) i praca. Zamysł jest taki, żeby komp wystarczył mu na parę lat. Przejrzałem trochę sprzętu i stworzyłem zestaw, który wydaje mi się najlepszym wyborem w opisanym budżecie. Niestety nie uda nam się zakupić wszystkich komponentów, ale jesteśmy tego faktu świadomi. Podsumowując:

 

  • Zastosowanie komputera : gry (najistotniejsze) + praca biurowa
  • Maksymalna kwota : ~5500
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : początek czerwca
  • Których części potrzebuję : sama buda
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : Samsung SyncMaster P2470HD (1920x1080)
  • Specjalne wymagania : najlepiej żeby wytrzymał jak najdłużej :)
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : 2 dyski HDD (najprawdopodobniej, szczegóły poniżej)
  • Własna propozycja zestawu : poniżej
  • Inne : nie wliczamy w to wszystko kosztu systemu operacyjnego (Windows 10), stacja dysków niepotrzebna

 

 

Moja propozycja (ceny sprzed kilku dni):

  • Obudowa: Corsair Carbide 400C (329 zł)
  • Płyta główna: Gigabyte Z370 AORUS Gaming K3 (529 zł)
  • Procesor: Intel Core i7-8700K, 3.70GHz, 12MB, BOX (1489 zł)
  • Chłodzenie: SilentiumPC Grandis 2 XE1436 (175 zł)
  • Pamięć RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x4GB, 3200MHz, CL16 (482 zł)
  • Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB GDDR5 (2279 zł)
  • Zasilacz: Corsair RM650X 650W (461,57 zł)

 

Cena łącznie: ~5744,57 zł

 

Jak widać w sam zestaw nie są wliczone dyski. Jest to spowodowane faktem, iż nie chcę przekroczyć kwoty 5800 zł. Oczywiście dyski także chcemy zakupić, jeden SSD ~ 500GB i drugi HDD ~ 2TB. Zależy mu na dużym SSD żeby miał tam system, programy, gry itd, HDD byłby stricte magazynówką. W związku z tym, że ceny porządnych dysków znacząco podniosłyby koszt całego zestawu, mój pomysł jest taki, żeby zakupić teraz wspomniany wyżej sprzęt, a dyski dokupić albo w następnym miesiącu albo po sprzedaży części z poprzedniego komputera. Póki co żyłby na dwóch starych HDDkach, ale wydaje mi się, że ten miesiąc spokojnie na nich wytrzyma. Poniżej pozwolę sobie skopiować całą listę sprzętu, który brałem pod uwagę.

 

 

 

Sprzęt który brałem pod uwagę:

[table]

NazwaTypCena




























[/table]

 

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że np. obudowa to w tym wypadku właściwie tylko kwestia gustu kumpel nie ma żadnych wymagań. Nie zależy mu żeby buda świeciła w RGB w HD w 4K w 8G. Jak przystało na prawdziwego gentlemana, dla niego liczy się wnętrze :D

Planowo potem chcielibyśmy dokupić SSD Samsung 860 EVO 500GB SATA3 albo SSD ADATA SU800 512GB SATA 3 a do tego Western Digital Red 2TB. W zestawie uwzględniłem tylko 8GB pamięci RAM, ale zdaję sobie sprawę z faktu, że trzeba by potem ją rozszerzyć najlepiej do 16GB.

 

 

Moje pytania i pomysły:

  1. Ciężko mi było znaleźć informacje dotyczące dokładnej wysokości tych kości RAM. Powinno zostać parę milimetrów luzu między nimi a chłodzeniem, ale głowy sobie uciąć nie dam. Może ktoś jest w stanie udzielić mi tutaj jakiś informacji?
  2. Kwestia zasilacza. Do tej karty rekomendowany zasilacz powinien mieć przynajmniej 500W. W pierwszym momencie chciałem iść w SilentiumPC Supremo L2 V2 550W lub w SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W, jednakże okazuje się, że zabraknie jednego złącza 6 pinowego. Można pomyśleć w tym miejscu o przejściówce 2x molex -> 6 pin, pytanie tylko czy warto. Z tego co zauważyłem dopiero modele powyżej 550W mają na stanie więcej niż 2 wtyczki 6+2 pin.
  3. Ponownie zasilacz. W zestawie przyjąłem warunek, że musi on posiadać certyfikat przynajmniej 80 Plus Gold. Moje rozumowanie jest proste, sprzęt dość drogi, głupio byłoby wsadzić byle badziew, który mógłby coś schrzanić. Naszła mnie natomiast pewna refleksja, mianowicie jeśli bralibyśmy jednak zasilacz o większej mocy (w tym wypadku byłby to taki o mocy np. 650W), to wydaje mi się, że wystarczyłby certyfikat 80 Plus Bronze albo Silver. Będzie spory zapas mocy, więc nawet jeśli dojdzie do jakichś wahań, to powinien i tak dostarczać podzespołom odpowiednio dużo energii.
  4. Kolejna kwestia która mnie zastanawia, to fakt że skoro nie będziemy się bawić w overclocking, to można by pomyśleć o Intel i7-8700 3.20GHz 12MB BOX. Wtedy koszt leci w dół o mniej więcej 200 zł za sam procesor, plus dodatkowe 175 zł za chłodzenie (ta wersja ma wentylator w zestawie, K nie). Z drugiej strony, taktowanie spada jednak z 3.70GHz do 3.20GHz.
  5. Jako, że obudowa nie ma dla niego aż takiego znaczenia, zawsze można wziąć SilentiumPC Aquarius X70W. Wtedy też koszt spada o około 100 zł. Za zaoszczędzone pieniądze można wtedy myśleć np. o kupieniu od razu 16GB RAMu.

 

 

To już chyba wszystko :)

Oprócz moich propozycji jestem oczywiście otwarty także na wasze pomysły, dlatego też zachęcam do dyskusji. Z góry dziękuję również wszystkim za zainteresowanie i pomoc :)

Serdecznie pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)

Skoro nie bedzie OC, bez dysków, bez ledów/rgb/ na dłużej to :

 

Procesor : intel i7 8700

Płtyta główna : Asrock z370 pro4

Pamięć Ram : Gskill ripjaws 16gb 2x8 3200/cl16

Chłodzenie : Spc fortis

Karta graficzna : MSI 1070 Gaming X 8gb

Obudowa : Fractal Design Meshify C

Zasilacz : Seasonic Focus Plus Gold 550W

 

Razem : 5583

 

Wszysko z morele/ zasilacz z proline

 

Jesli znajdzie sie 200zł na dołożenie to starczy na karte 1080 od palita dual fan,jesli nie to zmiana obudowy na rg4t od silentium pc + fera 3 i bedzie ok.

 

i7 8700 na plycie z370 , szybkie 16gb ram w dualu,Spc fortis dla lepszej kultury pracy, obudowa z piwnica na zasilacz z hartowanym szklem, dobre zarządzanie kablami. filty przeciwkurzowe, zasilacz z zapasem mocy 550W, certyfikat gold, 10lat gwarancji, tryb półpasywny, karta od msi ( w tej chwili bardzo dobra cena na morelach - niecale 2300zł).

Nie wiem jakie ceny beda w czerwcu - pod uwage brałbym wersje od palita gamerock.

 

Co do chłodzenia starczy tez fera - 30zł mniej.

 

Co do dysków - jesli nie myslisz o nvme to najlepszym wyborem bedzie iridium pro od goodrama 240/480gb w dobrej cenie.

Co do zasilacza - polecam sledzic sklep proline, bardzo czesto sa tam promocje na seasoniki.

Edytowane przez Tirell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po długich przemyśleniach decydujemy się w końcu na:

  • Procesor:   Intel Core i7-8700
  • Chłodzenie: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
  • Płyta główna: ASRock Z370 PRO4
  • Pamięci: G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16
  • Karta graficzna: Palit GeForce GTX 1080 GameRock Premium Edition 8GB GDDR5X (256 Bit)
  • Zasilacz: SeaSonic Focus Plus Gold 550W
  • Obudowa: Corsair Carbide 400C

 

Całość wyniesie mniej więcej 6000 zł. Później dokupimy sugerowane przez kajtka dyski. Dziękujemy wszystkim za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...