Skocz do zawartości

Rozdzielenie RJ-45


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez RalfNwn,

Recommended Posts

Witam! Zastanawiam się czy opłaca się rozdzielić kabel RJ-45 idący do mojego komputera tak, żeby z rozdzielacza 1 poszedł do TV a drugi do PC. Czy lepiej będzie poprowadzić kabel od głównego routera? Czy zastosowanie rozdzielacza pogorszyło by jakość internetu na obu urządzeniach? Rozdzielacz czy Switch 2 portowy? I w zasadzie czym się różnią? Co byście zrobili w takiej sytuacji? 

Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Jeśli chodzi o "rozdzielenie" kabla sieciowego to stosuje się właściwie tylko przełączniki (switche) - dawno temu były jeszcze huby (koncentratory) ale to już historia. By doprowadzić sieć do miejsca/pokoju, gdzie jest komputer i TV wystarczy wpiąć kabel ethernet/skrętkę idący z routera/bramy do switcha (najlepiej 4 portowy, gigabit) i do pozostałych portów podłączyć TV oraz PC albo zamiast switcha można nawet postawić router ustawiony w tryb AP (wtedy masz 3 lub więcej portów LAN na TV, PC, etc. a dodatkowo wifi o dobrym sygnale)   

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chodzi o to, żeby zrobić to jak najtaniej. Switch 2 portowy był by zły? Zastosowałbym to i tak w miejscu nie widocznym i nie poręczym o ciężkim dostępie, by tylko te 2 kable do TV i PC pociągnąć bo więcej mi nie trzeba. Jak myślisz? I czy jakość będzie taka sama jak 1 skrętka z routera do PC ?

Dodam, że urządzenia będą działać w tym samym czasie

Edytowane przez Doublementi
Link to post
Share on other sites

Mniemam, że koledze chodzi o tzw "rozszycie kabla lan", czyli puszczenie sygnału na pinie 1,2,3 i 6. Działać będzie. Tyle, że z szybkością nie większą niż 100 Mbps.

 

Musisz mieć 2 RJ-45 na wejściu, jeden kabel i 2 na wyjściu. Kabel Lan kosztuje 1 zł za metr. RJ są po 50 groszy. Nawet jak nie masz zaciskarki to da się zacisnąć małym płaskim śrubokrętem. Nie wiem czy jest sens się w to bawić.

 

 

ps

 

"byłby" pisze się razem.

Edytowane przez benutzer
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

:D.

 

Żadne rozszczepy czy inne cuda bo to nie jest sygnał jak z anteny telewizyjnej... Kupujesz zwykły switch 4 portowy, nawet używany i wpinasz wszystko po kolei do niego (skrętkę od routera, tv i pc - 1 port zostaje wolny). Wybiegając nieco dalej w przyszłość zaproponowałem router w trybie AP a jakiś używany tplink na alledrogo kosztuje kilkadziesiąt pln także zacytuję:

 

 

 

Bez jaj
Link to post
Share on other sites

Mowa o routerze dostarczonym przez dostawcę internetu? Zresztą jego nie bierzemy pod uwagę bo on musi być jako "brama do internetu". Jeśli masz możliwość i chęć to oczywiście można puścić drugą linię ethernet (skrętkę) i osobno podłączyć TV i PC tylko nie zawsze jest taka możliwość - jeśli jest tylko jedna linia to w miejscu docelowym stosuje się właśnie switche/przełączniki, które pełnią swoistą rolę "rozdzielacza łącza" - w obu przypadkach koszty są stosunkowo niewielkie i dość porównywalne:

 

1. Opcja 2-ga skrętka - kilka(naście) metrów skrętki cat. 5/6, wtyczki rj45 i ewentualnie zaciskarka (można ręcznie np.: płaskim śrubokrętem ale to już wymaga nieco wprawy, bo trzeba w odpowiedniej kolejności ułożyć żyły we wtyczce i dość dokładnie "zacisnąć" wtyczkę przez co nie jest to zalecane). Można też kupić gotowy kabel ethernetowy z wtyczkami na wymiar ale cena będzie pewnie nieco wyższa.

2. Opcja ze switchem - kupujemy switch 4-port (może być używka) za kilkanaście PLN i 2 kable ethernet (do podłączenia switcha z TV i PC). Na szybko sprawdziłem ile kosztuje jakiś podstawowy router tplink by go ustawić w trybie switch+AP i również nawet za kilkanaście PLN można coś kupić - dobra opcja w przypadku, gdy siła sygnału wifi w pokoju, gdzie jest TV i PC jest odczuwalnie słabsza a tym samym takim tplinkiem można sobie "doświetlić" pokój.

 

Co do podłączenia TV do switcha to tak, nie będzie różnicy ponieważ switche w tańszej opcji działają na 100Mb/s także dla tego przypadku mamy spory zapas.

Edytowane przez RalfNwn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rozwiązany, kupiłem 5-portowy switch, działa super, wreszcie mogę dostać się do ustawień routera z mojego komputera, wcześniej nie mogłem, nie mam pojęcia czemu, ale żadne urządzenie nie mogło tego zrobić korzystając z tego kabla. Tak jak mówisz zapis działa też spoko, mogę puszczać z komputera filmy 4K i ma jeszcze spory zapas co do pobierania. Router od dostawcy mam na 2. piętrze a u siebie mam Router AP.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...