Skocz do zawartości

Nowy modem/router do multimedia do 300zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez RalfNwn,

Recommended Posts

 Witam,

 

 Dostałem jakiś czas temu modem/router od multimedii Arris TG 2492S. Ze względu na ciągłe problemy z nim jak ciągłe spadki prędkości łącza przy użytkowaniu 2 lub więcej urządzeń (granie na komputerze podłączonego przez kabel ethernet i oglądanie filmów online na laptopie połączonego przez wifi gwarantuje wyraźny spadek płynności na jednym z urządzeń przy prędkości łącza 120 mb/s tak że praktycznie niemożliwe jest jedno i drugie naraz) chcę go wymienić.

 

 Dlatego chcę się dowiedzieć czy możliwe jest kupno nowego modemu/routera czy też mogę jedynie kupić sam router i liczyć poprawę. Proszę o pomoc 

Edytowane przez mati4176
Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Z multimediami miałem krótki epizod i nie urzekli mnie ani ofertą ani sprzętem ale wracając do tematu ja osobiście jestem zwolennikiem routerów z "podwójnym" wyjściem na świat by nie trzeba było kupować kolejnego sprzętu po zmianie operatora i dlatego w niższej półce cenowej dobrze sprawuje się np. Asus DSL-AC52U - co prawda ceny oscylują w okolicach 400PLN ale warto dołożyć tą "stówkę" bo to rozsądny router z dobrym pokryciem wifi (4 antenki robią swoje ale nie są odkręcane), wydajnością i funkcjonalnością... 

 

Oczywiście trzeba by potwierdzić czy taka podmiana jest możliwa w przypadku usług Multimedia - ostatecznie można go wsadzić zaraz za dostarczanym przez nich routerem ale raczej nie powinno być problemu z podmianą.

Link to post
Share on other sites

Jeśli to kablówka to modemu nie podmienisz na 'nie ich'.

To kablówka (kabel koncentryczny od multimedii jest podpięty pod ich modem). Rozumiem że nie ma opcji kupienia przejściówki z koncentrycznego na ethernet, i podpięcie pod np. TP Link Archer C8 bo i tak nie będzie działać?

Link to post
Share on other sites

No niestety - w tym przypadku można tylko wpiąć się za ich modemem i wszystko sobie po swojemu poustawiać. Z tego co widzę to w przypadku multimedia jest nawet gorzej niż swego czasu było przy neostradzie biznes, gdzie nie chcieli podać hasła do usługi przez co nie można było podmienić ich "wypasionych" Cellpipe na coś swojego... Z tego co właśnie kumpel mi przekazał to w M można sobie tylko ustawić nazwę sieci bezprzewodowej a w zasadzie końcówkę po "multimedia_" ...

Edytowane przez RalfNwn
Link to post
Share on other sites
Z tego co właśnie kumpel mi przekazał to w M można sobie tylko ustawić nazwę sieci bezprzewodowej a w zasadzie końcówkę po "multimedia_" ..

można zmienić jeszcze kanał sieci wifi, hasło i to koniec z możliwościami konfiguracji.

 

 Mam możliwość zmiany dostawcy na orange. Prędkość jaka mnie tu interesuje to 300mb/s, czy ktoś wie jak jest z sprzętem od orange? Chodzi mi o możliwości konfiguracji routera, zasięg (mam mieszkanie niecałe 40m2), czy nie będzie problemów z lagami w grach lub buforowaniem filmów online, przy używaniu 2 lub więcej urządzeń naraz, tak jak było to w przypadku multimedii?

Edytowane przez mati4176
Link to post
Share on other sites

Ja akurat mam światłowód od Orange 100mb i generalnie sobie chwalę - jak usługa wchodziła byłem na VDSL 80/8 mb (realnie wychodziło jakieś 50-60/8mb) i z lagiem nie było problemu, pingi w okolicach 50-60ms więc do przeżycia ale... najgorzej irytowało pod koniec posiadania tej usługi, dziwne buforowania na serwisach strumieniujących np. twitch, gdzie w najwyższej jakości strumienia coraz częściej pojawiały się buforowania co kilka minut a to nie powinno mieć miejsca przy takim łączu. Wtedy pojawiło się FTTH i mocno go promowali a że w połączeniu tej usługi z telefonią komórkową wychodziło to naprawdę nieźle cenowo to decyzja zapadła na upgrade - mam "światło" 100mb (realnie 110/11mbit, 10% gratis 8-)), lagów nie zauważyłem, pingi w okolicach 5-15 (w zależności jakie speedtesty uruchomisz) także jest nieźle. Oczywiście dostarczony Funbox2 został praktycznie zaraz podmieniony przez Fritza 7490 (po drodze testowałem Asusy AC68U, AC88U i DSL-AC52U bo był problem z IPTV na czymś innym niż funbox) i jest stabilnie - rzadko kiedy są jakieś awarie, przynajmniej w mojej okolicy.

 

Jedna tyko uwaga - jeśli byś się decydował to nie bierz funboxa 3 bo on ma ONTka zabudowanego w sobie i nie podmienisz go swoim routerem - trzeba brać funbox 2 + ONT (konwerter światło na skrętkę) i wtedy nie ma problemu z podmianą routera na swój.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja akurat mam światłowód od Orange 100mb i generalnie sobie chwalę - jak usługa wchodziła byłem na VDSL 80/8 mb (realnie wychodziło jakieś 50-60/8mb) i z lagiem nie było problemu, pingi w okolicach 50-60ms więc do przeżycia ale... najgorzej irytowało pod koniec posiadania tej usługi, dziwne buforowania na serwisach strumieniujących np. twitch, gdzie w najwyższej jakości strumienia coraz częściej pojawiały się buforowania co kilka minut a to nie powinno mieć miejsca przy takim łączu. Wtedy pojawiło się FTTH i mocno go promowali a że w połączeniu tej usługi z telefonią komórkową wychodziło to naprawdę nieźle cenowo to decyzja zapadła na upgrade - mam "światło" 100mb (realnie 110/11mbit, 10% gratis 8-)), lagów nie zauważyłem, pingi w okolicach 5-15 (w zależności jakie speedtesty uruchomisz) także jest nieźle. Oczywiście dostarczony Funbox2 został praktycznie zaraz podmieniony przez Fritza 7490 (po drodze testowałem Asusy AC68U, AC88U i DSL-AC52U bo był problem z IPTV na czymś innym niż funbox) i jest stabilnie - rzadko kiedy są jakieś awarie, przynajmniej w mojej okolicy.

 

Jedna tyko uwaga - jeśli byś się decydował to nie bierz funboxa 3 bo on ma ONTka zabudowanego w sobie i nie podmienisz go swoim routerem - trzeba brać funbox 2 + ONT (konwerter światło na skrętkę) i wtedy nie ma problemu z podmianą routera na swój.

Dzięki za odpowiedź, jeszcze tylko jedno pytanie czy mógłbym podmienić funboxa na np. TP-Link Archer C8  lub TP-Link Archer C1200, żeby to dobrze współgrało ze sobą ewentualnie Asus DSL-AC52U co polecałeś, ale zależy mi żeby się zmieść w tych max 330 zł

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Dzięki za odpowiedź, jeszcze tylko jedno pytanie czy mógłbym podmienić funboxa na np. TP-Link Archer C8  lub TP-Link Archer C1200, żeby to dobrze współgrało ze sobą ewentualnie Asus DSL-AC52U co polecałeś, ale zależy mi żeby się zmieść w tych max 330 zł

 

Wszystko wskazuje, że tak - na trzepaku użytkownik "shadow4601243" wrzucił screena z panelu C1200 a poniżej jest też speedtest z jego usługi w Orange.

 

Generalnie Funbox 2 nie jest taki zły ale by mieć pełną kontrolę nad routerem pozostaje jego wymiana - pamiętaj o opcji Funbox2 + ONT bo jak Ci wcisną (domyślnie) Funbox3 z wbudowanym ONT to będzie pozamiatane...

Link to post
Share on other sites

Tego arrisa się nie da wymienić ale jak masz do niego dostęp to zawsze możesz go przełączyć w mostek. Wtedy będzie pracował w najprostszym dla siebie trybie czyli tylko przekazywał pakiety od interfejsu do interfejsu, nic więcej. Wszystkie usługi, wifii, media, wyłączone. Żeby urządzenie nie musiało nic robić poza przekazywaniem. Dzięki temu zmniejszy się jego obciążenie i co za tym idzie podatność na błędy, spadki transferu itp.

 

Generalnie zawsze się powinno tak robić jeżeli nie ma opcji podmiany a ma się dostęp do ustawień modemoroutera dostawcy (i urządzenie ma taki tryb) i samemu się ma własny router. Ja też mam kablówkę (UPC) i działa to bdb. Z Netisem WF2780 o wiele stabilniej niż na Ubee w roli routera.

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Po odpaleniu w przeglądarce panelu modemo-routera od Multimedia mamy podstawowe informacje nt. jego statusu i pola login/hasło ale na 99.9% nie dostaniemy dostępu administracyjnego by sobie po swojemu ustawić ten sprzęt... Przerzucić go w tryb modemu/przeźrocza pewnie się da ale to zależy od łaskawości Multimedia i oznacza, że muszą pracować 2 urządzenia by to działało.

Link to post
Share on other sites

I w tym tkwi główna zaleta że routuje to drugie, nasze własne, bardziej kompetentne urządzenie a nie ochłap usługodawcy.

 

Co do własnego urządzenia to się zgodzę ale 2 urządzenia, gdy sieć pozwala na użycie konkretnego swojego sprzętu, to już mniej mnie przekonuje - to wciąż jednak dodatkowe urządzenie nad którym nie masz kontroli a nie wszędzie jest niezbędne bo zostało wsadzone przez ISP "w celu zapewnienia najwyższej jakości usług"  ;).

Link to post
Share on other sites

... aż zacytuję siebie samego ...

 

Racja, jeszcze się nie obudziłem ;).

 

Co do Multimedia to dostęp do modemo-routera jest w postaci nic nie dającego statusu urządzenia - by go przestawić w odpowiedni tryb, jeśli jest to w ogóle możliwe, trzeba pewnie dobić się do odpowiedniego działu w BOK Multimedia.

Edytowane przez RalfNwn
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...