Skocz do zawartości

Nikon D5500 i?


Recommended Posts

Cześć, przeczytałem bardzo dużo tematów z tego działu, a także wiele niezbyt wiele mówiących mi testów i recenzji. Mam świadomość, że zakup lustrzanki to początek drogi, stąd też moja prośba do Was o poradę na początku takowej. Jestem amatorem, będę robił zdjęcia żonie, dziecku, i budynkom (kręcą mnie zamki, kamienice itp. hehe). Nie robię zdjęć pejzaży i krajobrazów. Wybrałem D5500 określany mianem "dla amatorów". I teraz pytanie, co do tego na start, czy 18-55 + lampa błyskowa czy też dwa stałe np 35 i 50 czy Sigma 17-50 (Nikkor 17-55 poza moim zasięgiem cenowym na tą chwilę) Ewentualnie jakieś inne rozwiązanie polecane przez Was.

 

Dziekuję i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Stałki nie kupuj bo jeszcze nie wiesz z jaką ogniskową tobie się najlepiej pracuje. Ja przykładowo ekwiwalent 40mm i 150mm (tyle że na drugi z tych obiektywów mnie nie stać puki coś). Dla ciebie to może być 35, 50, lub wyżej.

 

Chodzi o to żebyś kupił sobie aparat, poużywał go sobie troszkę i zobaczył co lubisz. Ja wolę stałki z dużym otworem (czyli dużą światłosiłą tzw "f"), ale może ty będziesz wolał nie tachać ze sobą 3 obiektywów, ale zamiast tego kupić sobie coś w stylu ekw. 25-80 i f/2.8.

 

To taka moja rada - nie kupuj stałoogniskowego obiektywu puki co.

 

Co do samego aparatu to zostaw sobie pieniądze na zmianę obiektywu - kup tańszy aparat, ale miej na zmianę obiektywu z tego standardowego (tzw kit) na lepszy.

 

Następną sprawą jest sam system. Pomijam już to jakiej firmy jest i jaki bagnet (typ mocowania obiektywu) ma - choć to też ma znaczenie (!) przede wszystkim dla ciebie w postaci ilości obiektywów na rynku wtórnym, ale chcę się skupić na czym innym - a mianowicie czy masz kupić rzeczywiście lustrzankę czy może bezlusterkowca?

 

Jak nie wiesz co to to po krótce wyjaśniam że to taka lustrzanka bez lustra - czyli w wizjerze widać obraz odczytany z matrycy a nie z lusterka odbijającego obraz z obiektywu. Różnica pomiędzy nimi jest taka że bezlusterkowiec jest dużo mniejszy i dużo lżejszy - na wycieczki z rodziną idealnie się nadaje, do tego w wizjerze widzisz obraz taki jaki będzie na zdjęciu (już przetworzony). Minusem jest to że jest na nie mniej obiektywów na rynku wtórnym oraz fakt tego że jest nieco droższy.

 

Sam używam Olympus OM-D E-M10 i jestem bardzo zadowolony - mam dziecko małe i często aparat zabieram na wycieczki, z lustrzanką bym już nie dał rady.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do budynków to raczej jakiś szerokokątny obiektyw np samyang 12/2.0(ale to manual). Na początek do nikona zaproponował bym Ci zoom 18-105, jest on raczej ciemny, ale dobry optycznie jak na kita. Z opowieści nikonowców lepszy od 18-55.

 

Ale nie wiem czy nie lepiej dołożyć ok 400PLN iza niecałe 4000 kupić D7100 z w/w obiektywem.

Edytowane przez Bo.o.t manager
Link to post
Share on other sites

Nowe body Nikona  niestety nie są podobno kompatybilne z Sigmami, np taka 150/2.8. Zaletą D7100 będzie napewno większy wizjer i uszczelnienia, no i kompatybilnośćz Sigmą. Ale fakt można rozważyć olympusa, jeno obiektywy nie tanie. Sam posiadam em10 i parę szkieł i powiem że da się robić zdjęcia. Świetne jest np. 45/1,8(choć sam go nie posiadam) i tanie jak na olka.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i porady. Jutro zamówię Nikona D5500 + Sigma 17-50. I tu pytanie, czy jest kompatybilny ten obiektyw z tym aparatem? Jest też opcja zakupu D7200 ale tutaj stać by mnie było już tylko na 18-55/105. Rozumiem, że nie warto dopłacać do puszki i zostać z lepszym szkłem? Dlaczego nie kupuję bezlusterkowca? Nie znalazłem obiektywów z f 2.8. zmiennogniskowych. Mieszkanie mam bardzo ciemne.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Detonator: Jeżeli to ta Sigma 17-50mm f/2.8 ex dc os hsm to musi zadziałać. DC oznacza przystosowanie do niepełnoklatkowych cyfrowych aparatów. Nie warto dopłacać do 7200, lepiej właśnie mieć dołożyć tę różnicę do obiektywu. Możesz też pomyśleć o Nikonie D5300 jeżeli gdzieś znajdziesz. Zaoszczędzisz, a praktycznych różnic w jakości nie zauważysz.

 

Co do f/2.8 w zoomach dla bezluster - w M4/3 ma Olympus na pewno, w serii pro. Kosztuje na pewno powyżej 3000zł. Fuji ma na pewno zooma f/2.8-4. Ma także z tego co widzę 16-50 f/2.8. Problem jednak w takich obiektywach dla bezluster to cena, która jest z kosmosu.

 

Zawsze jednak też możesz pomyśleć o lampie zewnętrznej, i wtedy już nie ma znaczenia czy lustro czy bez. :)

 

Pozdrowionka.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Witam serdecznie po równych dwóch latach. :D Po 5000 zdjęć i odkryciu wielu mankamentów proszę Was ponownie o poradę.

Chciałem dokupić Nikon SB 700. Ale z mariażu z Sigmą 17-50 więcej już nie wyciągnę, więc postanowiłem zmienić obiektyw i pojawiła się konsternacja. Naprawdę Nikkory tyle kosztują? NAPRAWDĘ? N A P R A W D Ę? Więc przyszedł foch i pomysł na Canona 17-55 f/2.8 + EOS 77D aale w sumie po co? To taki D5500 2017 tak? Więc kilkanaście Canonów później, wpadłem na:

- Olympus OM-D E-M5 mark II

+ M.ZUIKO  12‑40mm f/2.8

+ M.ZUIKO  75mm f/1.8

Nie będą dyndać na szyi jak kamień topielca (mam dodatkowo 20-sto miesięczne 13 kg często na rękach.) Nie będę wpadał w panikę przy kilku kroplach deszczu, będę miał zakres ogniskowych jakiego nie miałem, w szczególności portretówka wydaje się być niezła.

Co sądzicie o 4/3? Jest sens zamieniać cały system? Czy zostać przy tym body i dokupić np. Nikkora 24-70 / 17-55 + Sb 700? A może coś innego? Będę wdzięczny za każdy pomysł i poradę.

Łączę pozdrowienia.

Ps. DxO traktować ultra poważnie?

Link to post
Share on other sites

Dla przyszłych czytających. Patrząc przez pryzmat dxomark.com cameradecision.com itp:

-nie będę wkładał szkieł FF do DXa,

-mając Sigmę 17-50 nie będę podmieniał na Nikkora 17-55.

-moje opcje przy body D5500 to sprzedaż Sigmy i zakup kilku stałek między innymi najwyżej ocenianej 35 f/1.8

 

Decyduję się na przesiadkę na bezlusterkowca, system mikro 4/3 Body Olympus OM-D E-M5 Mark II. Do tego:

-Wariant A "Pełna mobilność" (70% zdecydowania) M. Zuiko Digital ED 45mm f1.8, M. Zuiko Digital ED 12mm f2.0, Panasonic Leica 25mm F1.4 Około 10500 zł

-Wariant B "Uniwersalność" (30% zdecydowania) Olympus M.zuiko DIGITAL ED 12-40mm F2.8 Pro, Olympus FL-600R. Około 8400 zł.

Do każdego wariantu w niedalekiej przyszłości Olympus M.zuiko 40-150mm F2.8 Pro pod ptaszki. Około 6800 zł

W dużym skrócie i uproszczeniu: Dlaczego nie Sony APS-C? Ze względu na obiektywy w 4/3. Dlaczego nie Sony FF? Cena, waga, amatorskie potrzeby. Dlaczego nie Panasonic? Kwestia indywidualnych preferencji.

Edytowane przez detonat0r
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...