Skocz do zawartości

Konfiguracja systemu dla dysku SSD


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Franz,

Recommended Posts

Od niedawna mam w kompie nowy dysk  Plextor SSD M8Pe(Y) 256 GB wpięty do portu PCIe

http://www.goplextor.com/pl/Product/Detail/M8Pe(Y)#/Features

Do tej pory zawsze po instalacji systemu na nowym dysku SSD przenosiłem plik wymiany i folder z plikami tymczasowymi na dysk magnetyczny, żeby zmniejszyć ryzyko wypalenia komórek. Trafiłem ostatnio w necie na informację, że obecnie nie ma potrzeby tego robić, bo współcześnie produkowane dyski są dużo trwalsze w porównaniu do pierwszych generacji.

Czy ktoś może mi to potwierdzić?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Po pierwsze: nic nie przenoś na HDD, bo nie po to kupujesz SSD, by na każdym kroku myśleć tylko o tym, czy się zużyje. Jak kupujesz SSD z MLC to nie musisz się o to martwić o trwałość komórek pamięci przy normalnym użytkowaniu komputera.

 

Ja mam 4 komputery z SSD z systemem i wszystko jest zostawione na nich - najstarszy używany ok 5 lat ma zapisane 25 TB, a spokojnie wytrzyma 20 razy tyle - prędzej padnie kontroler niż zużyją się pamięci.

 

Po drugie niestety twierdzenia, że obecnie produkowane SSD są trwalsze niż te sprzed paru lat to marketingowy bełkot.

SSD z komórkami SLC były wielokrotnie trwalsze od obecnych.

Obecnie produkowane SSD z pamięcią MLC też są mniej trwałe niż te sprzed paru lat, bo są produkowane w niższym procesie technologicznym niż wtedy: obecnie często to 15nm jak w tym Plextorze, a było np. 40nm jak w moim 5 letnim Intelu.

To jednak nie jest powód, by przenosić pliki wymiany, itd. na HDD.

 

O pamięci TLC nawet nie wspominam, bo twierdzenie, że są one trwalsze niż poprzednie modele z MLC to robienie w konia klientów.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze: nic nie przenoś na HDD, bo nie po to kupujesz SSD, by na każdym kroku myśleć tylko o tym, czy się zużyje. Jak kupujesz SSD z MLC to nie musisz się o to martwić o trwałość komórek pamięci przy normalnym użytkowaniu komputera.

 

Ja mam 4 komputery z SSD z systemem i wszystko jest zostawione na nich - najstarszy używany ok 5 lat ma zapisane 25 TB, a spokojnie wytrzyma 20 razy tyle - prędzej padnie kontroler niż zużyją się pamięci.

 

Po drugie niestety twierdzenia, że obecnie produkowane SSD są trwalsze niż te sprzed paru lat to marketingowy bełkot.

SSD z komórkami SLC były wielokrotnie trwalsze od obecnych.

Obecnie produkowane SSD z pamięcią MLC też są mniej trwałe niż te sprzed paru lat, bo są produkowane w niższym procesie technologicznym niż wtedy: obecnie często to 15nm jak w tym Plextorze, a było np. 40nm jak w moim 5 letnim Intelu.

To jednak nie jest powód, by przenosić pliki wymiany, itd. na HDD.

 

O pamięci TLC nawet nie wspominam, bo twierdzenie, że są one trwalsze niż poprzednie modele z MLC to robienie w konia klientów.

Dzięki za pomoc

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...