Skocz do zawartości

Dysk SSD 80-128GB, tanio, solidnie (nie musi być demonem prędkości)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Potrzebuję dysk SSD pod system do kompa dla znajomego (HP Compaq 8200).

Chodzi o ogólne przyspieszenie systemu / przeglądarki oraz zwiększenie bezpieczeństwa danych (pierwotne założenie = pewniejsze przechowywanie danych + możliwość backupów na dysk HDD).

Ostatni aspekt... trochę mnie niepokoi w kontekście tanich dysków...

 

Rozmiar: 

80-128GB powinien być wystarczający (do tego będzie dysk HDD, a użytkowniki do tej pory wystarczało ~100GB przestrzeni na wszystko).

 

Budżet: 

200-250zł lub mniej

 

Uwagi dodatkowe / wymagania specjalne:

  • Dysk nie musi być bardzo szybki - wystarczy, że będzie przyzwoitym SSD, a nie HHD (i tak będzie podłączony na SATA II)
  • Możliwie pewny, żeby się nie wysypał bez powodu (i nagle)
  • Możliwie tani (mogą być używki)
  • Dysk nie będzie specjalnie katowany - trochę pracy w edytorach tekstu lub starych programach graficznych, powiedziałbym, że raczej lekkie obciążenie.

 

Mam duże dylematy, bo nie umiem w tym przypadku podążać normalnym flowem - korzystać z dysków polecanych, na kościach MLC etc... W tej cenie ciężko coś fajnego zobaczyć, a rozmiar w ogóle nie jest preferowany i optymalny.

Więcej jestem trochę zagubiony.

 

Proszę o jakieś porady i propozycje,

Pozdrawiam

 

P.S. Zastanawiałem się, czy pierwszy lepszy, tańszy dysk na TLC (np Silicon Power S55) spełni się w takiej... niewymagającej roli?

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

to zaproponuję najtańszy SSD z MLC, intenso 128GB ( 229zł ), jest na toshiba A19nm MLC + phison s8 ( nie jest to najwydajniejszy kontroler, nawet jest na mojej czarnej liście, ale jeśli i tak SATA II i bez parcia na wydajność, to i tak nie zobaczysz dużej różnicy )

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki, wygląda na to, że czegoś takie właśnie szukam.

 

Chociaż mam jeszcze taki niepokój... chyba bardziej ogólny...

 

 

jest na mojej czarnej liście

 

Ostatnio jak szukałem dysku do tego kompa - to spotkałem się względnie wieloma opiniami (na temat różnych tanich dysków), że się zepsuły w ciągu roku. (np tutaj, jeśli chodzi o intenso)

 

Przyznam, że trochę mnie to zdziwiło, wiem, że dyski SSD są ograniczone poprzez ilość zapisów, ale w takich ilościach, że powinny przeżyć resztę podzespołów, a nawet właściciela...

Szukając MX200, czy wcześniej M5S nie spotkałem się z takimi komentarzami.

To kwestia półki cenowej, czy może ogólnego podejścia, że teraz sprzęt już jest robiony "niższej klasy"?

 

Główne pytanie - jest czego się obawiać? Jak wspominałem - zależy mi na niezawodności ;)

 

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź!

Link to post
Share on other sites

ogólnie przy SSD, niestety elektronika czasem pada ( czy to kontroler, czy to kostki ), niezależnie czy jest to taki samsung 850 pro, czy taki intenso. Jeśli to nie są awaryjne serie jak cx100, cx200 itp, to raczej nie ma problemu, lecz i tak zalecam trzymanie kopii wszystkich danych trzymanych na SSD ( gdyż w przeciwieństwie do HDD, zwykle można stracić dane bez ostrzeżenia i bez możliwości ich odzyskania, taki urok SSD )   


Zwykle i tak najwięcej problemu jest z budżetowymi dyskami opartymi o TLC 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To ja podpowiem, czego NIE kupować - radzę omijać szerokim łukiem wszystkie "okazje" kupna dysków OCZ, szczególnie z serii Vertex oraz Agility. Miałem ich w otoczeniu kilkanaście i generalnie wszystkie padły po kilku (zwykle 2-3) latach. W niektórych komputerach były wymieniane dwa razy (np. Vertex 3, który padł, został wymieniony na Agility 2, który przyszedł z gwarancji i ten też padł).

 

Te dyski były tak złe, że niedawno Toshiba w ogóle ubiła tę markę.

 

Osobiście dzisiaj nie brałbym nic innego niż Samsungi EVO/PRO - szczególnie ze względu na 5 lat gwarancji.

Link to post
Share on other sites

5 lat gwarancji nie pomoże w odzyskaniu danych, gdy dysk na TLC ci padnie :D 

Ale ogólnie niestety racja, dyski oparte o SandForce lubiły padać.
Jeśli więcej dysków by ci padło ( już nieopartych o SandForce), to radzę się zastanowić, czy to nie przypadkiem niesprawny zasilacz ci sprzęt zabija.  
 

Link to post
Share on other sites

z intelem i SF jest trochę inna historia, bo oni sami napisali oprogramowanie dla kontrolerów SF używanych w ich napędach SSD ( i rzeczywiście było z nimi mniej problemów i wydajność też lepsza ). Reszta firm, nie tylko OCZ ( bo prawie wszystkie inne firmy co wtedy wypuszczały SSD ), używała standardowego oprogramowania dostarczonego z kontrolerem przez SF. 


I wszyscy pamiętamy te niechlubne początki konsumenckich SSD, na kontrolerach SF. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...