Skocz do zawartości

USB podaje napięcie nawet przy wyłączonym komputerze - AsRock Z87 Extreme4


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez SeVV88,

Recommended Posts

Witam,

 

W mojej płycie AsRock Z87 Extreme4 urządzenia USB są zasilane przez cały czas, nawet po wyłączeniu komputera. Nie byłby to wielki problem, jeśli świciłaby dioda myszki, czy klawiatury. Jednak nabyłem zestaw głośników 2.0 (KEF X300A), które przechodzą w standby dopiero wówczas, gdy USB nie podaje napięcia. Nie mają przycisku, który by taki standby wymusił. Mam 3 opcje:

 

1) Wyłączać głośniki za każdym razem całkowicie (niewygodnym) przełącznikiem z tyłu.

2) Wyciągać wtyczkę usb z komputera (trochę prymitywna metoda)

3) Zmienić ustawienia płyty tak, żeby urządzenia podłączone przez usb nie były zasilane po wyłączeniu komputera.

 

Wiecie jak sobie z tym poradzić? Kiedy zestaw głośników podłączam do lapka i wyłączam go, to po paru sekundach głośniczki przechodzą w standby. W stacjonarce mogę na całą noc zostawić i głośniki są aktywne (radiator ciepły czyli pobór nie jest mały).

Opcja 3 podoba mi się oczywiście najbardziej, jednak w UEFI nie znalazłem takiej możliwości. W instrukcji płyty też nie znalazłem żadnej informacji na ten temat. Wiecie jak sobie z tym poradzić?

 

Link to post
Share on other sites

Cześć,

jest nawet kilka sposobów, aby to zasilanie wyłączyć.

1 - przesunięcie zworki na płycie głównej na pozycję 1-2, zamiast 2-3, jak być może obecnie masz (obrazek)http://i.imgur.com/8YlkmFa.jpg

2. Jeżeli to nie zadziała, w BIOS ustaw "Deep SX" na "Enable".

3. I ostatni: zowu w BIOS "On/Off Play" na "Disabled"

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź slo1q. Czytałem o takich rozwiązaniach, jednak:

 

ad.1 Na mojej płycie z tego co się orientuję, nie ma takiej zworki. Poniżej link do instrukcji, gdzie na stronie 11 jest schemat i brak takiej zworeczki. (ftp://europe.asrock.com/Manual/Z87%20Extreme4.pdf)

 

ad.2 Brak u mnie takiej opcji w UEFI

 

ad.3 Brak u mnie takiej opcji w UEFI.

 

Ale znalazłem w instrukcji (link w punkcjue ad.1) na stronie 82, następujące opcje:

-CPU C States Support -Enable CPU C States Support for power saving. It is recommended to keep C3, C6 and C7 all enabled for better power saving.
-Enhanced Halt State (C1E) -Enable Enhanced Halt State (C1E) for lower power consumption.
-CPU C3 State Support -Enable C3 sleep state for lower power consumption.
-CPU C6 State Support -Enable C6 deep sleep state for lower power consumption.
-CPU C7 State Support - Enable C7 deep sleep state for lower power consumption.
-Package C State Support - Enable CPU, PCIe, Memory, Graphics C State Support for power saving.

 

Myślę, że może obecnie Win10 wymusza na płycie tryb głębokiego uśpienia?

Edytowane przez SeVV88
Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście, ten schemat jest chyba do innej płyty głównej.

I nie, nie jest to wymuszony tryb głębokiego uśpienia.

Nie masz przypadkiem w UEFI w zakładce  Advanced -> Chipset Configuration -> On/Off Play?. Ustawiasz to na DISABLE.

Mam co prawda inną płytę, jednak również ASRock na UEFI z tą funkcją i u mnie tak się to wyłącza

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Takiej funkcji nie mam, jest za to funkcja deep sleep wg instrukcji (nie jestem obecnie przy swoim pc, w domu sprawdzę czy oby na pewno taka jest)

 

"Deep Sleep
Configure deep sleep mode for power saving when the computer is shut down."

 

Jednak nie sądzę, abym miał to włączone jeśli nawet jest dostępne..


Udało mi się sprawę rozwiązać. W opcji Deep Sleep, którą przywołałem w poprzednim poście, trzeba było zmienić z Disable na S3/S4. Sprawa załatwiona. Pozdrawiam a rozwiązany temat do zamknięcia :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...