Skocz do zawartości

Pamięć ram, uszkodzona?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witam, jakiś czas temu założyłem temat o OC 6400 na B150 K4 Hyper. Wszystko ładnie pięknie, ale już w pierwszy dzień zaczęły się kwiatki. System pomimo stabilnego OC na dość sporym napięciu procka (1.32) Działał dobrze, Wszystkie benchmarki przechodził i tak dalej, dzień później zaczęły się zwieszki, ba! nawet po przywróceniu totalnie stockowych ustawień w pulpicie. Raz wywalił nawet blue screen Memory menagment, potrafił też wywalić błąd w OCCT w pierwszej sekundzie lub się na nim zwiesić. Komputer nie chciał się uruchamiać, obajwy identyczne jakbym nie włożył w ogóle ram, monitor, mysz, klawiatura nie załączały a wentylatory, podświetlanie i tak dalej chodziło. Załączał za 15-20 razem, a czasem wcale. Wczoraj postanowiłem dać wszystko na default i sprawdzić memtestem pamięci. Jedna po godzinnym półtoragodzinnym sprawdzaniu nie wyświetliła błędów, komputer odpala na niej od razu, bios wczytuje i tak dalej. Na drugiej jednak nie udało mi się nawet uruchomić komputera, objawy te same co podczas uruchamiania bez. Pamięci to G.Skill DDR4 2133 CL15 2x4GB. Kupione w morele. Napięcie, na których domyślnie chodzą to 1.2, ale po OC procka na którym teraz testuje, płyta automatycznie zmieniła im timingi z 15-15-35-2T na 14-14-32-2T. Dla pewności podniosłem tej jednej sprawnej kostce napięcia do 1.3 z 1.2. Niestety, po dołożeniu tamtej drugiej kości komputer nie chce wstawać, nic nie daje wyjmowanie baterii BIOS, zamiana pamięci miejscami oraz wpinanie w inne banki. Przy tamtej żadnego problemu nie ma. Mam jeszcze 5 dni na odstąpienie od umowy. Moje pytanie brzmi. Czy oddać je w ten sposób, a MORELE normalnie je przyjmie czy w takim pozostaje reklamacja i gwarancja. Żadnych śladów mechanicznych uszkodzeń nie ma. A z zestawu brakuje tylko naklejki, pudełko w stanie idealnym. 

 

Pozdrawiam



P.S Podczas wyłączania (nie zawsze) Windows potrafi zwiesić na zamykaniu, wtedy kiedy obraca się to kółeczko, po porostu łapie totalnego freeza, a kółeczko staje sądzę jednak, że to chyba jakiś problem systemowy lub z oprogramowaniem aniżeli pamięcią. System to Win 10 Home 64, oryginał. 

Dzięki za poradę :)


EDIT: Jakimś cudem udało mi się uruchomić kość za chyba 15 razem i zapuścić memtest. Po 1:21 sekundach wyszło to więc to na bank uszkodzona kość. Teraz pytanie. Czy te kości mogę oddać do morele na zasadzie odstąpienia od umowy czy nie ominie mnie gwarancja. Nie minęło jeszcze 14 dni. Mam 6 dni na odstąpienie. 

 

http://fotowrzut.pl/FV755EN721

Pozdrawiam,

Edytowane przez Damyenoz
Link to post
Share on other sites

odstąpienie to najszybsza forma załatwienia sprawy, możesz wspomnieć że nie wstaje ci komputer na nich ( tak aby ich komuś innemu nie dali ), ale tylko tyle. 

 

spróbuj dać ustawienia domyślne w bios/uefi, aby wszystko było bez OC, w tym CPU i zobaczyć znowu memtest 

Ps. pamięci wkładasz w czarne gniazda ? 

Link to post
Share on other sites

Niestety ale memtest wykonany został na domyślnych ustawieniach. Wpinam nie tylko w czarne, próbowałem różnych konfiguracji. Również pojedynczych. Bez względu na bank, jedna z kości nie wstaje, a jak już wstała łaskawie za 15 razem to wykonałem test memtestem i oto wyniki wlasnie. Druga kość działa bez zarzutów, nawet po OC testy w OCCT przechodzi w pełni stabilnie. Tak czy inaczej. Oddaję obie.

P.S Korzystam teraz z GoodRam DDR4 2400 i działają bez zarzutów, pożyczyłem od znajomego na testy. z nimi komputer wstaje za każdym razem w konfiguracji dual bez względu czy to czarne czy czerwone sloty.

Edytowane przez Damyenoz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...