Skocz do zawartości

Stan dysku: UWAGA - Co robić?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witajcie. Od 2 dni mam problem z laptopem. Przedwczoraj rano działał ok, po południu fatalnie, cały czas się zacinał, a jak włączyłem Google Chrome przestał reagować (nikt w tym czasie nie korzystał z niego). Dzisiaj postawiłem OS od nowa. Jest lepiej, ale czuję różnicę. 

http://i.imgur.com/jDcMsfW.png

 

A poza tym mam 300 GB, a nie 750 

http://i.imgur.com/zklFLRD.png

Wiecie dlaczego? 

Link to post
Share on other sites

Masz dokladnie 43 niestabilne sektory na dysku - moglbys zrobic zerowanie i remap najlepiej programem MHDD ale wtedy stracisz wszystkie dane.

Co do aktualnej pojemnosci dysku to sprawdz rozmiar partycji w zarzadzaniu dyskami.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

zobacz sobie czy to tylko nieprzydzielone miejsce ( błąd przy reinstalacji systemu ), czy ci geometria dysku poszła. 

Co do dysku to masz niestabilne sektory ( jeśli imasz jakiekolwiek ważne dane na dysku, to zrób ich kopię, choć skoro stawiałeś nowy system, to pewnie takich tam już nie ma ) 
Na początek można przeprowadzić skan opóźnień sektorów np MHDD i później prawdopodobnie zerowanie lub zerowanie z remap ( usuwa wszystkie dane z dysku, ale decyzja po skanie ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

zobacz sobie czy to tylko nieprzydzielone miejsce ( błąd przy reinstalacji systemu ), czy ci geometria dysku poszła.

Co do dysku to masz niestabilne sektory ( jeśli imasz jakiekolwiek ważne dane na dysku, to zrób ich kopię, choć skoro stawiałeś nowy system, to pewnie takich tam już nie ma )

Na początek można przeprowadzić skan opóźnień sektorów np MHDD i później prawdopodobnie zerowanie lub zerowanie z remap ( usuwa wszystkie dane z dysku, ale decyzja po skanie )

 

Warto też zwrócić uwagę na sposób eksploatacji laptopa. 6605 godzin pracy dysku i 11185 włączeń. Twardy dysk najlepiej się czuje, gdy się kręci (nawet 24 godz./dobę), a nie uruchamia co 35 minut. Druga sprawa to parametr BF, 13855 razy twardy dysk został wstrząśnięty ponad miarę (wg producenta dysku). I wreszcie trzecia sprawa, słynne parkowanie głowic, czyli parametr C1. W tej chwili jest równy 551315, czyli dysk parkował głowice co 83.5 sekundy. To charakterystyczne "cykanie" chyba słychać, prawda? Ogólnie biorąc, przyjmuje się, że dysk powinien wytrzymać co najmniej 600000 takich parkowań.

Jak zaradzić temu? Pomocny będzie hdparm for windows. Więcej szczegółów na http://disablehddapm.blogspot.com

A na koniec drobna uwaga, znacznie łatwiej (przynajmniej mi) analizuje się parametry wyrażone w DEC, a nie w HEX.

Edytowane przez adamjk
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie mam stacjonarnego Dopiero w środę będę mógł to sprawdzić.

Dlaczego takie coś ma miejsce? Jeśli na innym pc nie wykryje?

Tzn mam po prostu podpiąć mój hdd zamiast innego w pc? Bo wątpię, że znajdę na szybko kabel sata, chyba, że zawsze dają kilka w zestawie... I sprawdzić czy w biosie wykrywa? Czy co mam dokładnie zrobić? Sorry, że tyle pytań, ale jestem laikiem w tej kwestii

Ten mój dysk jest na sata 2?

Link to post
Share on other sites

Czy sata 1, 2 czy 3 za bardzo nic nie zmienia przy HDD, tak zobaczy czy wykryje, ale na moje jakoś źle patrzysz bo skoro system go widzi to jak moze bios go nie wykryć, no chyba, że by się rozłączał/wyłączał i akurat losowo trafiło, że jak odpaliłeś biosa był wyłączony. Jak chcesz sprawdzić dysk laptopa na PC z MHDD na pendrive to nie musisz mieć drugiego HDD. Chociaż ja bym lepiej odpalił system - np linuxa z pendrive, lub dysk z laptopa w miejsce DVD stacjonarki i to co tam masz na stacjonarce i zajął czymś dysk - np skanowanie badsectorów w hd tune i czy sie rozłączy.

Edytowane przez bololabich
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jest zdjęcie z zakładki Boot, jedno z tych ostatnich, kiedyś było Wd(xxxxcc) czyli dysk, jakieś cd rom, teraz pusto, jak podłączę bootowalnego pendrive to jest tylko on, o dysku nic nie ma

To jest ten dysk, niedługo będę miał informacje czy będzie żył, ale wolę szukać nowego. http://m.imgur.com/L46RTQd,oisCxFx

Chce SSD 120 gb, jak najtańszy, długa gwarancja, jeśli takie są to 3 lata, ale 2 też ok. Najtańsze to pewnie na tlc, ale serio są takie słabe?

A może używany? Czy dysk lepiej nowy?

Na moim hdd jest jakaś taśma niebieska, którą trzeba wpiac w dwóch miejscach w laptopie (chyba na płycie głównej), to jest ważne tak? Jak będę montowal ssd to odczepic ta taśmę? W jaki sposób ja zdjąć i założyć na ssd?

Link to post
Share on other sites

Tlc to temat rzeka

 

Ogólnie jeśli wiesz że wydajność na tlc to mit zwłaszcza w małych pojemnościach, oraz uważasz na dane robiąc regularny backup na hdd to od biedy jest ok.

Tylko znowu cena nośników tlc i mlc nie jest aż tak znowu różna.

Link to post
Share on other sites

Ja zazwyczaj jak wymieniam jakieś stare hdd na sdd to kupuje dyski firmy Intenso. Są spoko bo są na MLC a ich cena jest śmieszna, sporo osób uważa to za "towar do postawienia na półce", ale posiadam już dwa takie dyski w dwóch laptopach i śmiga aż miło. Jak zakupiłem pierwszy 256gb to zapłaciłem 200zł, ale teraz ich cena poleciała w kosmos, już teraz widze, że 128gb jest droższy o 30zł niż miesiąc temu. Ogólnie uważam, że cena sdd spadnie w 2018, więc myślę, że na ten czas taki powinien być spoko.
Jest takie małe ale, ja nie patrze wogóle na gwarancje bo bardzo rzadko mi się coś psuje i nie wiem jak ona wygląda z tym dyskiem.

Edytowane przez Rapanui128pl
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ktoś jeszcze się wypowie w kwestii ssd?

 

Teraz kwestia systemu, na tamtym dysku miałem w10, zaktualizowany kiedyś z 8.1, jeśli podłączę nowy dysk to będę musiał wpisywać klucz? Nie mam takiego, więc problem jest. Czy ktoś mógłby potwierdzić moje słowa, że klucz jest zapisany w biosie i wpisze się z automatu?

Mam takie złącze, czy ssd będzie dobry do tego? http://m.imgur.com/L46RTQd,oisCxFx

Link to post
Share on other sites

Klucz jest przypisany do plyty głównej ( nie znam szczegółów czy jest wpisywany do uefi, ale nawet gdyby go nie było to ci sie powinien system autoryzować po max kilku dniach z automatu )

To jest zwykłe złącze sata

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

Ogólnie ten tańszy Intenso jest ok?
 

S8 nie jest dobrym kontrolerem, jeśli patrzysz na wydajność, to jest dysk wydajnościowo poniżej dobrych budżetowych jednostek.  
Ale patrząc na cenę, no jest to najtańszy MLC ( jeśli musisz kupić, a budżet ogranicza, to możesz, tylko pamiętaj, rakieta to nie jest, ale w porównaniu do HDD będzie szybko  )  
Co do awaryjności to nie jestem pewien ( ale na pewno bezpieczniej, niż budżetowe TLC ) 

Co do Intenso High Performance to obecnie po tym co się dokopałem, to odradzam !

Nie znalazłem potwierdzonego info, ale sądząc po skąpych informacjach i rażąco podobnych wynikach benchmarków które znalazłem w czeluściach internetów, stawiam że jest to ta sama konstrukcja co PNY CS1311 i Patriot Blast, czyli S10 + 16nm TLC asynchroniczne micron-a + 128/256MB LPDDR3 NANYA.
więc odradzam ten dysk ( jak najdalej od tego ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja zazwyczaj jak wymieniam jakieś stare hdd na sdd to kupuje dyski firmy Intenso. Są spoko bo są na MLC a ich cena jest śmieszna, sporo osób uważa to za "towar do postawienia na półce", ale posiadam już dwa takie dyski w dwóch laptopach i śmiga aż miło. Jak zakupiłem pierwszy 256gb to zapłaciłem 200zł, ale teraz ich cena poleciała w kosmos, już teraz widze, że 128gb jest droższy o 30zł niż miesiąc temu. Ogólnie uważam, że cena sdd spadnie w 2018, więc myślę, że na ten czas taki powinien być spoko.

Jest takie małe ale, ja nie patrze wogóle na gwarancje bo bardzo rzadko mi się coś psuje i nie wiem jak ona wygląda z tym dyskiem.

Po dłuższym czasie nie czujesz spadku wydajności?

Link to post
Share on other sites

Po dłuższym czasie nie czujesz spadku wydajności?

Nie ja używam tych dysków, zakładam je rodzinie bo jak miałem okazje korzystać z ich laptopów na tych starych hdd to mnie krew zalewała. Jak dla mnie 256gb, który mam (w sensie ma jeden z członków mojej rodziny) już z 2,3 lata z linuxem działa jak nowy, ale nie używają go do intensywnej pracy. Zdjęcia, przeglądarka otwierają się szybciej niż mrugnięcie okiem. 128gb mi upadł przy zakładaniu, ale po sprawdzeniu nie ma z nim problemów. Też chodzi ładnie, ale ten dysk przejdzie mocny test bo przeleją się przez niego terabajty zdjęć w najbliższym czasie. Jednak wydaje mi się, że nie ruszy go to jakoś za bardzo :3

Aktualnie jedyny problem jaki mam to laptop który ma 128gb bez powodu traci obraz, obstawiam, że dysk nie zabardzo się trzyma na jednej śrubce i może się odczepia, a może poluzowała się taśma od monitora, a może jeszcze coś innego. Nie mam czasu tego sprawdzać bo to nie mój sprzęt, ale jak ja z niego korzystam, a robię to często, to nie mam tego problemu i jestem bardzo zadowolony z wydajności ogólnej.

Edytowane przez Rapanui128pl
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...