Skocz do zawartości

Zapytanie dot. poprawnośći danych Excel 2016


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez rbialo,

Recommended Posts

Witam, borykam się z problemem poprawności danych w Excelu i już tłumaczę o co chodzi. Mam utworzoną tabelę i w całej kolumnie "x" zastosowałem poprawność danych w formie listy po to, aby w tej kolumnie dane wpisywane zawsze były w jednakowej formie (jest to najważniejsze), dla przykłady: Pan y wypełnia tę kolumnę i wpisuje "restart", natomiast Pan z wpisuje "reset". Mi zależy, żeby zawsze był wpisywany restart, a w innym przypadku nie pozwoliło nic wpisać. I tu zaczyna się mój problem, że chciałbym, aby była możliwość wpisania w tej kolumnie kilku takich komend, lecz po średniku ani przecinku to nie działa, ponieważ zawsze wywala mi błąd niezgodności.

 

Screenshot: http://screenpresso.com/=Nky6f

 

Ogólnie chciałbym, aby można tu było wstawić określone wartości z innej tabeli, ale w postaci poprawności danych się nie da, albo przynajmniej ja nie wiem jak to zrobić. Może macie inny sposób na weryfikację wpisywanych danych do tabeli?

 

Tak dla objaśnienia jeszcze:

Mam tabelę X i Y. W tabeli Y mam ustalone wartości np. 1, 2, 3, 4, 5. Do tabeli X chcę, aby można było wprowadzać wartości zgodne tylko z tymi z tabeli Y, czyli aby nie dało się już wprowadzić 6 czy 21.

Edytowane przez wiler121
Link to post
Share on other sites

O ile dobrze zrozumiałem: 

 - masz tabelę z polem na którym chcesz wymusić poprawność danych

 - masz tabelę z danymi które są poprawne wartości

I to wiesz jak zrobić i działa bez zarzutu.

 

Problem polega na tym, że chcesz aby w pole ze sprawdzaniem poprawności można było wpisać więcej niż jedną wartość, ale by każda z tych wartości była wyłącznie z listy wartości poprawnych. 

 

Np.

 

Zbiór wartości {1, 2, 3, 4, 5}

 

Wartości w kolumnie sprawdzanej:

1

2

1; 2; 3

2

3

4; 5

itd.

 

Na moje oko są dwie opcje:

 

a) Nie da się tego zrobić w jednej kolumnie. Zrób więcej niż jedną kolumnę z taką samą poprawnością danych, a potem zrób sobie złączenie tekstów z tych kolumn rozdzielane czymkolwiek potrzebujesz.

 

b) O ile wartości poprawnych nie ma dużo lub ilość ich kombinacji nie jest dużo, możesz zrobić zbiór wartości do wyboru, który będzie zawierał złączenia  (tj. {1, 2, 3, 1;2, 1;3, 2;3})

Edytowane przez rbialo
Link to post
Share on other sites

Pierwszą opcję zaraz wypróbuje, a co do drugiej to poprawnych danych jest około 40.

 

Edit: Ale przy pierwszej opcji trzeba będzie wpisywać wilku miejscach, a mi zależy na tym aby robić to w jednym miejscu.

A czy w Accessie można zrobić poprawność danych z innej tabeli? Bo nie ukrywam że można by to było również zrobić jako bazy danych.

Edytowane przez wiler121
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...