Skocz do zawartości

Modernizacja i5 760, 4GB ram, ASUS P7P55D-E LX, GTX 470


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lewiis,

Recommended Posts

Witam.

 

Przejdę od razu do rzeczy. Posiadam komputer zakupiony ok 6 lat temu:

 

System: Windows 7 Home Premium

Procesor: Intel i5 760 2.8 Ghz (nie podkręcany, stockowe chłodzenie)

Płyta główna: ASUS  P7P55D-E LX

Pamięć: Kingston 2x2GB DDR3 1333Mhz

Grafika: Gigabyte GeForce GTX 470 1280MB (320 bit) GDDR5

Zasilacz: (jakiś) Corsair 650W

Dysk: 1TB 7200

Obudowa: ANTEC 300

Rozdzielczość na monitorze / w grach: 1920x1080, monitor podłączony przez HDMI

 

Pytanie jest proste (jak od zielonego) i prosiłbym o proste odpowiedzi (jak dla zieolonego).

 

Komputer służy głównie do grania, oglądania filmów oraz surfowania w internecie. Nie będzie podkręcany procesor bo w ogóle sie na tym nie znam i nie chcę sie za to zabierać aby czegoś nie popsuć. Chciałbym go zmodernizować aby mógł obsłużyć takie gry jak Battlefield 4 (może też i Battlefield 5), CoD Black Ops 3, CoD Infinity Warfare, Fallout 4 na ustawieniach wyższych niż najniższe. Preferowałbym wysokie lecz zdaje sobie sprawę że to może kosztować a budżet niestety jest mocno ograniczony. Wszystko i tak będzie musiało byc kupione nowe na raty. Muszę równiez dokupić system operacyjny bo na komputerze mam system Windows na licencji OEM więc do tych kosztów trzeba doliczyc oprogramowanie za ok 500-600zł (windows 10 Home USB BOX).

 

Chciałbym ze wszystkim zamknąc sie w okolicach 1600-1800 zł. Czy jest to możliwe. Jeżeli nie to co jest możliwye do zmodernizowania za taką kwotę. Nie orientuję sie za bardzo w możliwościach jakie oferują nowsze procesory i co wybrać. Co będzie dobre? Zmiana płyty głownej oraz procesora, czy może zmiana RAM oraz karty graficznej. Może kartę zostawić a zmienic procesor, płyte i RAM. Podkreslam że w tej cenie zawarty jest system i nie potrzebuję super wypasionej płyty głównej zawierającej 4 "wejścia" PCI Expres x16 gdyz nie planuje kupować kilku kart graficznych jak równiez 6 slotów na RAM tez raczej jest zbędne. Ram mógłbym kupic używany lecz resztę wolałbym kupic nową.

 

Z góry dziekuję za opinie i podpowiedzi.

Edytowane przez R4F1_pl
Link to post
Share on other sites

Jest możliwość dociągnięcia budżetu do 2k? 

Z tym może byc ciężko bo jak na razie koszty sa orientacyjne a i tak wyzyłowane ale może cos udało by sie w przyszłości wygospodarować.

Link to post
Share on other sites

Po kosztach to wymiana na Skylake wyniesie cię coś ~1300-1500pln. win10 BOX kupisz za ~450pln (np. w X-kom.pl), jednak byś musiał również wymienić grafikę za jakiś czas (gtx 950 lub R9 270 polecam z budżetówek używanych ~500pln i można już kupić). Jednak z GPU bym się wstrzymał i tak do wyjścia Pascali (sierpień-wrzesień) i wtedy zapewne jeszcze taniej można będzie dostać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

A jak by tak rzeczywiście zmienić najpierw kartę graficzną i dolozyc/zmienić RAM na 8/16 GB 1600Mhz pozostawiając na razie procek i płytę główną. Czy taki zestaw będzie miał sens jak zamiast mojego GTX 470 wsadzilbym R9 270x. Czy procek będzie mocno ograniczał ta kartę?

 

Nowa r9 270x to chyba ok 700-800zl. Czy ta karta wciśnie się w mojego antec 300???

W przyszłości jak bym zmieniał procesor to myślałem o AMD Fx 8350 lub Intel i5 6500. Który byłby lepszy. AMD trochę tańszy i ma 4.0 Ghz.

 

Co jeszcze można zrobić z prockiem żeby coś z niego wycisnąć. Nie podkręcają można coś zdziałać...np zmieniając chłodzenie?

Edytowane przez R4F1_pl
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nie, chłodzenie Ci wydajności nie podniesie ;)

 

Jeśli iść w gpu w tej cenie zdecydowanie lepiej gtx 950- wydajniejszy, nowszy, mniej prądożerny i z mniejszym narzutem sterownika na gpu. Lepiej jednak przycelować w wydajniejszego gtx 960.

 

Potem zmienisz na skylake, taniej masz i5 6400. Fx to tragedia w grach aktualnie, kompletnie się nie opłaca.

 

Antec 300 ma chyba gpu do 272mm ale muszę dokładniej w specyfikację zajrzeć.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Osobiście wymieniłbym i5 na i7 - coraz więcej gier to wykorzystuje. Dokupił ram. A resztę przeznaczył na grafikę. Od nvidii przez wzgląd na cpu. 

 

Oczywiście poczekałbym do czerwca na nowe karty od nVidii i AMD. Ceny mogą ulec zmianie. 

Edytowane przez MiK86
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Szyna pamięci obecnie nie ma jakiegoś dużego wpływu na wydajność i dla "typowego" kowalskiego nic nie oznacza. Jak już będziesz wymieniać grafikę to szukaj używanych na allegro o ile to wchodzi w grę. GTX 960 2GB czasem są po ~600-650pln a GTX 950 ~500-550. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Czy jest duża różnicaw wydajności miedzy gtx 950 a 960? Niestety cenowo jest fatalnie wiec czy warto dokładać dużo pieniędzy do 960.

 

Jak ocenicie zestaw pod katem moich wymagań z pierwszego postu:

Gtx 960 nowa ok 850, uzywana ok 650 lub GTX 950

I5 6400 nowy ok 850 zl

8gb Ram w jeden kosci nowe ok 120zl

Płyta jakas mATX (jak pasowałaby do antec 300) do max 250 zl.

 

Jeżeli udałoby się kupić jakąś uzywana GTX 960/950 za dobra cenę oraz uzywany RAM to może i na system by starczyło zamykają sie w ~2000

Edytowane przez R4F1_pl
Link to post
Share on other sites

Obliczyłem ze kupując wszystko nowe czyli:

Gtx 960 najtańszy ok 780zl

i5 6400 najtaniej ok 750zl

Płyta mATX ok 230zl

RAM 8GB ok 120zl

System ok 450zl

Daje to ~2300 zl.

 

Wydaje mi się ze mimo wszystko lepszy będzie najtańszy GTX 960 niż w podobnej cenie podkręcony GTX 950. Jak uważacie?

Z taka kwota za calosc niestety mało prawdopodobne przynajmniej na dzień dzisiejszy. Moze po wakacjach.

Może za parę groszy udało by się sprzedać stare graty (płytę, ram, grafikę oraz procesor).

Edytowane przez R4F1_pl
Link to post
Share on other sites

Oki.

Podsumowałem wszystkie podzespoły i prosiłbym o ewentualne korekt bardziej doświadczonych:

Części jakie już posiadam:

Obudowa: Antec 300 (dwa wentylatory)

Zasilacz: Corsair TX650W

Dysk: HDD 1TB

Napęd: DVD

 

Części do zakupienia:

System: Windows10 Home Pl 32/64-bit usb box

Procesor: Intel i5 6400 2.7Ghz, 6MB, Box

Dysk pod system: SSD Silicon Power S55 120GgB SATA3 (może starczyło by 60GB???)

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX960, 2GB DDR5, 128bit, 2xDVI, HDMI, DP, BOX

Pamięć: GoodRam DDR4 1x8GB, 2133Mhz, CL15

Płyta główna: Tu jest problem. Chciałbym jakaś mATX z DDR4 do 250zl lecz aby miała 3 wejscia na wentylatory. Jeden od procesora i dwa od obudowy. Proszę o pomoc.

 

Co o tym sądzicie??? Razem wszystko ok 2500zl wiec o 700 zl więcej niż zakładałem. Oczywiście wszystkie części są nowe.

Edytowane przez R4F1_pl
Link to post
Share on other sites
SSD Silicon Power S55 120GgB SATA3

tfu, kości tlc, broń się rękami i nogami przed tym. Jak już musisz jakieś budżetowe ssd to sandisk 120gb plus

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dyskow_sandisk_ssd_plus_najlepsze_z_najtanszych_ssd?page=0,17

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/silicon_power_s55_test_tanich_dyskow_ssd_z_pamieciami_tlc?page=0,18

 

 

Tu jest problem. Chciałbym jakaś mATX z DDR4 do 250zl lecz aby miała 3 wejscia na wentylatory. Jeden od procesora i dwa od obudowy. Proszę o pomoc.

nie wiem czy jest taka. Co nie podepniesz do płyty to kupisz sobie przejściówkę z molexa na złącza wentyla i tyle.  

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

tfu, kości tlc, broń się rękami i nogami przed tym. Jak już musisz jakieś budżetowe ssd to sandisk 120gb plus

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_dyskow_sandisk_ssd_plus_najlepsze_z_najtanszych_ssd?page=0,17

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/silicon_power_s55_test_tanich_dyskow_ssd_z_pamieciami_tlc?page=0,18

 

nie wiem czy jest taka. Co nie podepniesz do płyty to kupisz sobie przejściówkę z molexa na złącza wentyla i tyle.

Na dyskach ssd nie znam się w ogóle wiec dzięki za podpowiedz.

 

Co to znaczy przejściówkę z molexa na zlacza wentyla....tzn jak to wygląda? Jakiś link?

Edytowane przez R4F1_pl
Link to post
Share on other sites

Takie cudo Klik

Wyglądem przypomina kontroler obrotów.

Wtyczkę Molex podpinasz pod Molex-a (zasilacz) i wentylatory pod piny.

Czyli wentylator podpinam bezpośrednio do zasilacza przez ta wtyczkę (wieksza idzie do zasilacza a mniejsza do zlacza od wentylatora?)
Link to post
Share on other sites

Dziwna sprawa bo moje wentylatory od obudowy mają końcówki (chyba) molex podpięte pod siebie (2 szt.) i podpięte jeszcze pod zasilacz...czy to dobrze? Czyli jedna wtyczka od wentylatora wciskana jest w drugą i ta całość jeszcze wciskana jest do złącza od zasilacza. Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem.

 

Jeszcze pytanie odnośnie mojego "składaka"... która karta lepsza?

msi gtx 960 2gb vs. gigabyte gtx 960 2gb

 

Pytam bo mam obudowę ANTEC 300 i jeżeli lepsza byłaby ta MSI to nie wiem czy by się zmieściła w obudowie. Różnica jest niewielka w cenie.

 

No i chyba ostatnia sprawa...

Czy zmieniać chłodzenie na procesorze? Znalazłem takie:

Silentum Spartan

Czy zda egzamin oraz czy będzie pasować do tej płyty głównej:

Gigabyte mATX

 

czy może nie zmieniać chłodzenia bo box-owe będzie ok i zaoszczędzić te 65 zł lub dołożyć do czegoś.

Edytowane przez R4F1_pl
Link to post
Share on other sites

Pod coś takiego Klik ?

Coś takiego... Tylko od wiatraka odchodza wtyczki w kolorze czarnym wejsciem z dwoch stron wtyczki...jeden wiatraczek wpinany jest w kabel drugiego wiatraka

http://aab.home.pl/aabcooling/fans/aab_cooling_fan_8/aab_cooling_fan_8_dscf7397.JPG

i taka całość jest wpinana w to:

http://images.bit-tech.net/content_images/2008/04/thermaltake_toughpower_1500w_w0171_psu/molex-8.jpg

Edytowane przez R4F1_pl
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...