Skocz do zawartości

Dysk SSD przy SATA II


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Witam. Chciałbym zakupić dysk SSD o parametrach - odczyt 560 MB/s a zapis  410 MB/s. Niestety przez moją karte graficzną i wersje płyty mini-ATX wiatraki karty znajdują się tuż na wejściami SATA III. Interesuje mnie czy podłączenie dysku SSD do SATA II to wielki grzech? Czy trzeba coś zmieniać w ustawieniach dysku żeby działał poprawnie na słabszym wejściu? 

Dysku chce używać jako dysk systemowy gdy będę przechodził na Windows 10. Gry będę trzymał na HDD a SSD - system + jakieś aplikacje typu antywirus, przeglądarki itd. .

Można używać SSD przy SATA II do takiej konfiguracji?

Link to post
Share on other sites

 

 

Można używać SSD przy SATA II do takiej konfiguracji?

bez problemu jak najbardziej

sata II interfejs wynosi do 300 MB / s.

sata III interfejs wynosi do 600 MB / s

pod sata II skrzydeł nie rozwinie ale itak dużo szybciej jak na hdd

Link to post
Share on other sites
Witam. Chciałbym zakupić dysk SSD o parametrach - odczyt 560 MB/s a zapis  410 MB/s.

 Ty nam lepiej powiedz co za SSD chcesz kupić, patrząc na zapis i odczyt sekwencyjny ( bo one nie mają nic wspólnego z wydajnością SSD ) 

 

 

Niestety przez moją karte graficzną i wersje płyty mini-ATX wiatraki karty znajdują się tuż na wejściami SATA III. Interesuje mnie czy podłączenie dysku SSD do SATA II to wielki grzech?

 

 

Jeśli dałoby się jakoś to podłączyć, po modyfikacji kabla ( lub kupieniu kątowego ), to będzie to grzech, zwłaszcza przy szybkich SSD, ale odcina ci to głównie tylko zapis i odczyt sekwencyjny. 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

 Ty nam lepiej powiedz co za SSD chcesz kupić, patrząc na zapis i odczyt sekwencyjny ( bo one nie mają nic wspólnego z wydajnością SSD ) 

 

 

 

 

Jeśli dałoby się jakoś to podłączyć, po modyfikacji kabla ( lub kupieniu kątowego ), to będzie to grzech, zwłaszcza przy szybkich SSD, ale odcina ci to głównie tylko zapis i odczyt sekwencyjny. 

 Ad 1.

Wiem że kupuje dyski ze "słabszej" półki gdyż szukam za około 200zł i 120GB ( nie chce większego bo SSD i tak będzie tylko systemowy + ograniczenie przez SATA II, 

Zastanawiałem się nad http://www.morele.net/dysk-ssd-kingston-v300-120gb-sata3-sv300s37a-120g-534804/

albo nad tym:

http://www.morele.net/dysk-ssd-adata-premier-pro-sp550-120gb-sata3-asp550ss3-120gm-c-767131/  - jego specyfikacje dałem jako przykład do zapisu/odczytu bo nwm jak bardzo takie "ucinanie" może wpływać na fizyczne parametry

Ad 2.

Już sprawdzałem kabel kątowy ,"może" by zadział jeślibym wyrwał gniazdo z płyty głównej i kabel przylutował do płyty głównej ( na serio tam miejsca nie ma :D). Dysk będę wykorzystywał tylko systemowo więc chciałem się dowiedzieć czy osłabienie jego prędkości może go uszkodzić( w razie jakby był przystosowany do większych szybkości a blokował go kabel i gniazdo :D).

Nie wiem nawet czy takie prędkości są aż tak wymagane do systemu  oraz do jakich będzie się rozkręcał przy codziennym użytkowaniu jak gry będą na HDD.

Link to post
Share on other sites

 

 

Zastanawiałem się nad

 

Największy badziew, jaki mógłbyś kupić.

 

 

 

albo nad tym:

 

Również bez szału.

 

 

 

za około 200zł

 

Dokładając stówę dostaniesz szybki i niezawodny SSD o pojemności 250GB. Warto kupić coś na dłużej. Nośniki 120-128GB stają się obecnie skrajnie nieopłacalne. 

Link to post
Share on other sites

Największy badziew, jaki mógłbyś kupić.

 

 

 

 

Również bez szału.

 

 

 

 

Dokładając stówę dostaniesz szybki i niezawodny SSD o pojemności 250GB. Warto kupić coś na dłużej. Nośniki 120-128GB stają się obecnie skrajnie nieopłacalne. 

Nie kupuje jakiegoś "wypasionego" dysku tylko dysk który ma być systemowy, uzasadnisz czemu za te cene te dyski są nieopłacalne albo czemu są badziewiem gdy będą do prostego użytku?

Link to post
Share on other sites

Kingston to przedpotopowy nośnik na kontrolerze SandForce, który dosłownie stanowi synonim problemów z pierwszymi SSD, a deklarowane przez producenta osiągi nijak się mają do rzeczywistości.

 

ADATA jest na kościach TLC.

Link to post
Share on other sites

Kingston to przedpotopowy nośnik na kontrolerze SandForce, który dosłownie stanowi synonim problemów z pierwszymi SSD, a deklarowane przez producenta osiągi nijak się mają do rzeczywistości.

 

ADATA jest na kościach TLC.

W takim razie rozumiem że Kingston odpada. A co złego jest w kościach TLC przy Adacie gdy będzie służył jako systemowy? 

Z tego co wiem(a mogę się mylić) to dyski SSD zużywają się podczas zapisu, czy posiadanie praktycznie tylko systemu na nim mocno będzie go wykorzystywać pod tym względem, albo jak samo trzymanie systemu na dysku SSD go wyczerpuje? Sądze że znasz się lepiej i rozjaśnisz ten temat do końca :D .

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Wiem że kupuje dyski ze "słabszej" półki gdyż szukam za około 200zł i 120GB ( nie chce większego bo SSD i tak będzie tylko systemowy + ograniczenie przez SATA II,  Zastanawiałem się nad morele.ne...7a-120g-534804/ albo  nad tym: w.morele.ne...120gm-c-767131/ -jego specyfikacje dałem jako przykład do zapisu/odczytu bo nwm jak bardzo takie "ucinanie" może wpływać na fizyczne parametry

 

 

 

Tak jak podejrzewałem, najgorsze co mógłbyś chcieć kupić 

 

 

 

W takim razie rozumiem że Kingston odpada. A co złego jest w kościach TLC przy Adacie gdy będzie służył jako systemowy?  Z tego co wiem(a mogę się mylić) to dyski SSD zużywają się podczas zapisu, czy posiadanie praktycznie tylko systemu na nim mocno będzie go wykorzystywać pod tym względem, albo jak samo trzymanie systemu na dysku SSD go wyczerpuje? Sądze że znasz się lepiej i rozjaśnisz ten temat do końca .

 

 

TLC to także znaczenie ( kilka razy ) większa retencja danych ( więc to że nic nie zapisujesz też jest na niekorzyść ) 

 

Jak chcesz tani SSD ( nie badziew jak V300 który oprócz kontrolera SF ma też asynchroniczne kostki pamięci )

 to kup a-data sp920 stabilny kontroler Marvell 88SS9189 + MLC 20nm od microna ( najlepszy dysk pośród badziewia za 200 zł ) 

 

Ale prędkość i cena GB /zł jest dość niekorzystna w porównaniu z dyskami 240/256GB ( dlatego szanując twoją kasę, mówimy ci szczerze, że zakup dysku SSD za 200 zł będziesz żałować za 2-3 lata )

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...