Skocz do zawartości

Komputer wyłączył się i nie odpala


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lonialomax,

Recommended Posts

Czasem tak bywa że coś działa a tu nagle stop miałeś pecha.na szczęście jest gwarancja to bez problemu, co do uszkodzenia to sprawdź jak możesz inną kartę na twoim zasilaczu czy działają te wszystkie gniazda do zasilenia karty, żeby wykluczyć ewentualne uszkodzenie zasilacza.

Link to post
Share on other sites

No właśnie nie mam. Sądzę że to nie jest problem zasilacza, bo przed próbą odpalenia komputera sprawdzałem też na innym. Chyba że zasilacz robi jakieś spięcie/zwarcie o którym nie wiem, chociaż wątpię. Poszedłbym do serwisu żeby podłączyli jakąś grafikę i obciążyli ją. Mam parę gierek i 3dmarka. Tylko że oni wezmą komputer na kilka dni, a nie chce mi się czekać, co innego gdyby zrobili to przy mnie bez grzebania w moich plikach. Zasilacz mam modularny więc jak wymienią kartę graficzną to dokładają do niej chyba kable zasilające, to wtedy bym zmienił je. Strasznie mnie zastanawia czego się tak stało. 


Może ktoś zobaczyć napięcia? Nie znam się na tym za bardzo.

http://scr.hu/39uu/38t6x

Link to post
Share on other sites

Do sprawdzenia napięć w przybliżeniu, jakie zasilacz podaje na podzespoły PC pobierz OCCT, uruchom aktywuj zakładkę PowerSupply i kliknij ON. Z tego screena co podałeś wszystko w normie. Ten odcztyt był pod obciążeniem,czy w spoczynku?

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Zrób narazie test w OCCT, a jak tu będą jakieś wątpliwości to tu masz poradnik pomiaru napięć: http://forum.benchmark.pl/topic/78009-pomiar-napi%C4%99%C4%87-na-zasilaczu/. Temperatury CPU masz za wysokie o około 5 st. jak na pracę w spoczynku. W teście OCCT od razu sprawdzisz jakie są pod obciążeniem. Byćmoże trzeba będzie zmienić cooler CPU.

Link to post
Share on other sites

http://scr.hu/39uu/8k95d

Ustawiłem na 65 maks. Nie wiem na ile mogę nie chce ryzykować. Taka wartość po 19s. 


Po 1 min jest 82 stopnie

A po 1;30 nawet do 89 dobija. 

 

http://scr.hu/39uu/0ppd

C
zyżbym musiał kupić chłodzenie na procesor?

Możliwe że jeszcze nierównomiernie rozłożyła się pasta bo miałem problemy z włożeniem coolera. 

Edytowane przez msexity
Link to post
Share on other sites

A czy mogło uszkodzenie być spowodowane gorącem? Bo jak grałem to miałem ustawione wiatraczki chyba na prędkość low bo nie widziałem że na obudowie się przestawia. Przód i tył i możliwe że po prostu za gorąco było. Chociaż nie sądzę bo przecież bym dostał bluescreena że za duża temperatura.

Link to post
Share on other sites

Karta graficzna ma swoje chłodzenie i wątpię, by nawet wyższe temperatury procesora przełożyły się na awarię karty.

 

Ale jak odkupywałem to sprzedawca mówił że
, a może ją właśnie sprzedał z powodu problemów i kto wie czy jej nie podkręcał na maks.
Link to post
Share on other sites

Jeżeli możesz dołożyć to dobrą opcją byłby http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-xe1236-spc099-643221/i masz swięty spokój z chłodzeniem CPU. Odnośnie wentylatorów to masz trzy złacza PWM na płycie gł. Staraj się ustawić chłodzenie PC w opcji tzw. pozytywnej tzn. więcej wentylatorów nawiewających do wnętrza obudowy niż wywiewających. W ten sposób w PC zbiera mniej kurzu. U mnie jest na topie/tył jest podpięty na płytę SYSFAN1 wyciągający i uważam, że powinieneś tak podłączyć. W przypadku chłodzenia półpasywnego karty graficznej dałbym wentylator na spodzie nawiewający podłączony pod SYSFAN3, tam masz wejście filtrowane.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

To zrobię tak prawdopodobnie jak karta wróci z serwisu. Jeszcze martwię się czy zasilacz nie uszkodził tej karty w jakiś sposób, ale ciężko to stwierdzić. 

Czyli przedni nawiewający
Tylni wywiewający
Dolny nawiewający
Górny wywiewający

Tak będzie dobrze?? Tylko ten górny i dolny jak podpiąć mi napisz dokładnie. Bo przedni i tylny ustawiam sobie na obudowie to jak będę grał to na High ustawie i jest dobrze. 

Edytowane przez msexity
Link to post
Share on other sites

Czyli że jednym przełącznikiem reguluje 2 wentylatory? Bardzo możliwe bo czuje że coś tak wieje, ale nie chce narazie otwierać obudowy :). Dzieki za schemacik. Pewnie kupie to chłodzenie na proca, paste MX2 i 2 wentylatory dorzucę. Temperatury powinny być niskie przy takiej cyrkulacji. 

A co do uszkodzenia to trudno. Może wadliwa sztuka, albo coś przy transporcie mogło się wydarzyć. Wątpię że to była moja wina. Będę po prostu uważał bardziej na temperatury :).

Pozdrawiam. 

Edytowane przez msexity
Link to post
Share on other sites

Wolę już nie ryzykować przegrzania :)


Chciałbym jeszcze dopytać. Jak zmienić prędkość obrotów tych 2 które dodałem? Bo chodzą chyba na minimalnych obrotach. 


@edit Dobra speedfan daje rade. Jeszcze popróbuje go skonfigurować. 


Hmmm dziwne to jest. Zauważyłem że niezależnie od obciążenia proceora wiatraczek na nim ciągle kręci się z jedną prędkością. Tak samo te 2 dodatkowe wentylatory. Wie ktoś co jest nie tak? 

Link to post
Share on other sites

Na procesorze chyba tak. Ustawiłem sobie w speedfan już raczej wszystko więc powinno być ok. 


@Edit

A czy częste zmienianie prędkości wentylatorów np. z 30 na 40 - 50 - 60 - 80 ma wpływ na żywotność i czy przez to mogą się uszkodzić? Mi zdaje się że nie, ale wolę się dopytać. 

Link to post
Share on other sites

Na CPU raczej nie może być chyba, masz mieć napewno czteropinowy. Chyba, że płyta i BIOS obsługują regulację obrotów w zależności od napięcia pracy CPU, to wtedy może być z trzypinową wtyczką. CPU powinien być sterowany przez płytę gł. Odnośnie wentylatorów dodatkowych ustaw na 50% obrotów, a ewntualne zwiekszenie chłodzenia steruj kontrolerem obrotów na panelu przednim.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Sprawdź dla pewności jaką wtyczkę ma wentylator na CPU, jeżeli jest czteropinowa nie musisz nic ustawiać w BIOS. W zakładce PC Health Status/ CPU Fan Speed Control domyślnie jest na Normal. Możesz przestawić na Silent- mniejsze obroty, Manual- czyli stopnie przeliczasz na obroty PWM lub Disabled- wentylator obraca się z pełną prędkością bez konroli przez płytę gł. Sprawdź jeszcze opcje CPU/System Temperature- co masz do wyboru i CPU/System Fan Speed- tu pewnie będzie możliwość ustawienia regulacji obrotów w zależności od wartości  napięcia na CPU.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...