Skocz do zawartości

Dziwna sprawa AMD + gigabyte.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kubabobmiliard,

Recommended Posts

Witam, postaram się przedstawić cały problem i mam nadzieję choć wątpię, że zostanie on rozwiązany.

07.10.2014 kolega zakupił prc : FX8320, Cooler : Silentum PC Spartan, Mobo : Gigabyte 990XA-UD3,

Ram : Goodram 4GB DDR3 1333Mhz, PSU: Chieftec 600w smart series, GPU: Stara 9600GT 1Gb, HDD : Samsung Spinpoint F1 500GB .

Komputer elegancko złożony - pierwsze ekscytujące uruchomienie nowego komputera, instalacja windy, sterowniki, nagle podczas instalacji sterowników płyty głównej bęc, komputer zamrożony - nie działa klawiatura, myszka, ekran jak był tak został nic się nie rusza, pomaga tylko hard reset. No to restart zrobiony fizycznym przyciskiem, uruchamia się system, sterowniki od płyty zainstalowane od karty też, wszystko juz gotowe do pracy, nagle bęc- komputer zamrożony tak jak wcześniej, hard reset. I od nowa, komputer po około 5 minutach pracy zamraża się, pomaga tylko reset i tak za każdym razem.

Następujące kroki zostały podjęte :

Odłączenie wszystkiego, podpięcie na nowo - nie pomaga,

Sprawdzenie pinów na procesorze - wszystko ok, nie brakuje, wszystkie proste,

Aktualizacja BIOS do najnowszego - nie pomaga,

Wymiana zasilacza na nowy - nie pomaga,

Wymiana kości RAM na inne 4GB, jak i 8 GB - nie pomaga,

Wymiana dysku twardego i postawienie windy na nowym dysku - nie pomaga,

Odesłanie płyty głównej na gwarancje, wraca po miesiącu - wnioski producenta - płyta sprawna, zamrażanie dalej,

Wymiana grafiki, pożyczona od kolegi - nie pomaga,

Oddanie całego komputera do sklepu komputerowego - wnioski Pana ze sklepu- wszystkie komponenty sprawne, przetestowane wszystke po kolei - nic nie pomaga, pierwszy raz taki problem, nie wiemy co robić,

Moje pytanie, jeżeli wszystko jest sprawne, to dlaczego tak się dzieje? Dodam, że wszystko na win 7, a jeżeli zainstalowaliśmy win 8.1 to komputer się nie zamraża tylko się restartuje. Przepinaliśmy dyski do wszystkich wejśc SATA. HELP !

Link to post
Share on other sites

A jak wygląda sprawa temperatur, sprawdź je np. w HWMonitor i daj screena (jeśli w tym czasie nie załapie freeza), może też być kwestia zbyt nisko ustawionego progu bezpieczeństwa dla temperatury CPU albo płyta ma problem ze współpracą z tym procesorem. Swoją drogą dziwi mnie i podejrzewam, że skoro w serwisie mieli cały komputer to sprawdzali wszystko oddzielnie ale nie sprawdzali wszystkiego razem jak im przyniosłeś przez co stwierdzili, że jest sprawne. Sprawne może jest, ale powinni rozwiązać problem czemu razem nie chce działać. Niestety często serwisy mają gdzieś naprawianie lub dokładne sprawdzanie sprzętu.

Mi kiedyś sprawdzali pamięć RAM za pomocą SuperPI i SISoftware Sandra, i nic im nie wykryło, a ja po uruchomieniu MEMTesta od razu miałem wysyp błędów :/.

Link to post
Share on other sites

A jak wygląda sprawa temperatur, sprawdź je np. w HWMonitor i daj screena (jeśli w tym czasie nie załapie freeza), może też być kwestia zbyt nisko ustawionego progu bezpieczeństwa dla temperatury CPU albo płyta ma problem ze współpracą z tym procesorem. Swoją drogą dziwi mnie i podejrzewam, że skoro w serwisie mieli cały komputer to sprawdzali wszystko oddzielnie ale nie sprawdzali wszystkiego razem jak im przyniosłeś przez co stwierdzili, że jest sprawne. Sprawne może jest, ale powinni rozwiązać problem czemu razem nie chce działać. Niestety często serwisy mają gdzieś naprawianie lub dokładne sprawdzanie sprzętu.

Mi kiedyś sprawdzali pamięć RAM za pomocą SuperPI i SISoftware Sandra, i nic im nie wykryło, a ja po uruchomieniu MEMTesta od razu miałem wysyp błędów :/.

Zapomniałem napisać o temperaturach :( W CoreTemp pokazuje temperature procesora podczas instalacji sterowników na 35-37 stopni, a w biosie temeprature płyty głównej pokazuje w granicach 36-41. W komputerowym również podłączali cały zestaw i mówią, że pierwszy raz z takim czymś się spotkali, ja rówież. Najlepsze jest to, że przed zakupem czytaliśmy opinie ten prc + ta płyta i ludzie piszą, że kombajn, śmiga wszystko bez problemu, my montujemy a tu takie hece się dzieją. Wziął ten prcesor bo dużo renderuje i muzykowaniem się zajmuje. Tutaj memtest i zły ram odpada bo testowaliśmy łącznie 3 inne kości i na każdych to samo, obniżałem nawet taktowanie RAMu w biosie, ale też nic nie pomogło.

Link to post
Share on other sites

Odłącz wszystkie zbędne peryferia (na USB i nie tylko) jak również napęd DVD i wtedy włącz komputer - sprawdź czy problem dalej występuje - miałem kiedyś podobną sytuację, okazało się że jakaś zupełna pierdoła powodowała u mnie freezy i restarty (chyba jakaś "pro" myszka którą dostałem w prezencie)

 

Poza tym lepiej już szukaj innej płyty głównej dla tego procka, na płytach gigabyte gorszych niż 990FXA-UD3 (nowsze rewizje) występuje problem tzw. throttlingu:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/85265-ga-990xa-ud3-rev30-i-fx-8120-4ghz-throttling-i-inne-problemy/

http://forum.benchmark.pl/topic/100707-fx-8320-na-ga-970a-ud3-spadki-taktowania-w-te%C5%9Bcie-occt/

Link to post
Share on other sites

Myszka i klawiatura USB, Steelseries Rival, Klawiatura Razer. Odłączania innych pierdół na usb nie próbowałem, komputer i tak na razie jest w komputerowym, dzisiaj dadzą odpowiedź podobno co zdziałali.

RAM zmieniałem ręcznie ale komputer zachowuje się tak jak na defaultowych ustawieniach.

 

 

 

Edit:To nie przez urządzenia USB, w łikend podpinaliśmy komputer u mnie(kolegi) i to samo było.

Edytowane przez kubabobmiliard
Link to post
Share on other sites

Jeśli jest tak, jak piszesz, że komputer kolegi u Ciebie nie działa. To chyba jasne jest, że to wina listwy, gniazdka albo czegoś ogólnie z siecią w budynku. W takim wypadku po, co pytasz nas, jak naprawić komputer. Lepiej elektryka wezwij :)

Link to post
Share on other sites

Skoro autor pisze, że :

 

 

komputer i tak na razie jest w komputerowym, dzisiaj dadzą odpowiedź podobno co zdziałali.

To póki co wstrzymałbym się i poczekał na to co powiedzą ludzie, którzy mieli ten komputer przed sobą, skoro już stwierdzili że coś zdziałali to chyba będzie dobrze.  

Link to post
Share on other sites

Możesz powiedzieć, co oznaczają te słowa, bo chyba nie rozumiem.

Ja przedstawiam problem kolegi, który zakupił ten sprzęt i w weekend podłączaliśmy ten komputer u mnie w domu i dokładnie to samo się działo także to nie wina USB. Chyba, że tak jak kolega wyżej napisał, że to bylo przez gejmerowską myszę. A i ja i kolega mamy Steelseries Rival. To pewnie przez nią wszystko :D

Edytowane przez kubabobmiliard
Link to post
Share on other sites

Ok, wszystko jasne :) A jesteś pewien, że cały system się zawiesza, a nie odłącza urządzeń na USB. (myszy,klawiatury) Bo w takim wypadku może to być wina opcji xhci,ehci w biosie, jeśli są takie.

Edytowane przez vicodin
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • Rozwiązanie

Po zakupie nowej płyty głównej na chipsecie 970 występował ten sam problem, restart, freezy co kilka minut na każdej wersji Windowsa. Napiszę tutaj rozwiązanie, bo może się komuś do czegoś przyda.

Testując przez ten czas w OCCT te kilkuminutowe starty, zobaczyliśmy że napięcie na procesorze skacze od 0.8 do 1.4V. W BIOS napięcie było ustawione na auto, nie mam pojęcia dlaczego tak skakało.

Po ustawieniu stałego napięcia problem z restartami i freezami znikł. Dziękuję za pomoc i wszystkie proponowane rozwiązania.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...