Skocz do zawartości

Nvidia GeForce GTX 780 vs Mantle API od AMD ?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez gando,

Recommended Posts

Cześć. Na wstępie dodam iż używałem opcji szukaj. Niestety odpowiedzi się nie doszukałem.

 

A więc chciałbym wymienić moją obecną kartę graficzną Nvidia GeFroce GTX 680 na Nvidia GeForce GTX 780. Niestety szukając informacji o karcie, którą chcę nabyć natrafiłem na informacje dotyczące "rewolucyjnej" technologii od AMD, która nosi nazwę Mantle. Troszeczkę poszukałem na ten temat i z tego co widzę to przełomowe API dla kart graficznych radzi sobie całkiem nieźle i pozyskuje kolejnych dużych graczy na swoją stronę np. Intel czy też Electronic Arts.

 

Jako jedna z osób preferujących opcję zieloną -> patrz Nvidia chciałbym przy niej pozostać i nie wracać już do złych przeżyć związanych z procesorami i kartami graficznymi od AMD. Niemniej jednak technologia Mantle, jak i pozytywne opinie użytkowników na jej temat i temat obecnych kart graficznych od AMD mieszają mi na tyle w głowie iż nie wiem co zrobić i co wybrać.

 

DirectX 12 od Microsoft z tego co mi wiadomo ma się kiedyś pojawić i również ma być zdecydowanie lepszy niż poprzednia wersja. Pytanie tylko czy, aby na tyle lepszy iż dorówna kartom graficznym od AMD wykorzystującym własną technologię Mantle ?

 

Mam nadzieję, że nic tu nie pokręciłem i wszystko jest zrozumiałe. Ogólnie chodzi o to czy zakup karty graficznej Nvidia GeForce GTX 780 w tej chwili - biorąc pod uwagę nowinki technologiczne - to dobry wybór czy też raczej nie za bardzo.

 

Dzięki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

heh tez od 1 skladaka na zielonych i jakos nawet nie prubuje wierzyc w doskonalosc mantle ktore jak podobno nie ktorzy zauwazyli poprawia wydajnosc (maly kruczek) obnizajac ustawienia graficzne podobnie jak w geforce expirience

Automatyczne optymalizowanie Twoich gier PC.

wh mnie nic wiecej jak marketingowa papka opcje jak chcesz sam bez zadnego guana tak czy inaczej zwanego dostosujesz ze bedzie plynnie

 

stosunek cena/wydajnosc najlepszym wyborem nie wazne czy amd/gf jeden ch.. wg mnie oczywiscie :P

sam wziolem gtx 770 od palita i jak narazie zaluje tylko tego ze nie wziolem wersji z 4gb pamieci (troszke kuleje plynnosc w watch dogs;p) ;p osobiscie jakbym mial teraz wybieraz dozucilbym do 780 i mial spokoj przez pewien czas lub wytrwal i czekal na 800-setki

 

 

poczytalem i faktycznie przesadzilem z tym porownaniem

ale nazwac kogos malo wiarygodnym z racji jego wrodzonego lenistwa xD to tak jak nazwac slonce ciemna strona ksiezyca :D

Edytowane przez lukaszwzg
Link to post
Share on other sites

Porównanie Mantle do GeForce Experience jest w ogóle nietrafione ponieważ mantle to oddzielne API stworzone prze AMD z założenia zmniejszające narzut na CPU w porównaniu do DirectX.Z kolei wspomniany Experience to taki "regulator" ustawień graficznych,który wyręcza mniej zaawansowanych użytkowników i optymalizuje wydajność vs jakość grafiki tak by dana gra działa optymalnie.Poza tym Experience to także inne funkcje jak np Shadow Play czy chociażby GameStream :lol:

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ja widzę ogromny potencjał w Mantle, fakt miałem Radeona zanim Mantle powstało, AMD cały czas nad nim pracuje. Teraz Mantle będzie częściej używane bo dzięki tej technologi przenoszenie gier z Xboxa czy PS4 na PC będzie mega proste. Dezyzja należy do Ciebie, ja pokładam w tym nadzięję, w BF4 grafika gorzej nie wygląda a ewidentnie odciąża procesor i klatki idą w górę. Generalnie nie wspieram ostatnio ani Intela ani nVidi bo są firmami bez jakiś ostatnio rewolucji. AMD ciśnie ile tylko mogą przy małym budżecie, doceniam to, wspieram to i dostaję to czego oczekuję.

 

Odpowiednik GeForce Experience to AMD Raptr a nie Mantle właśnie. Jak kolega wyżej napisał, to oddzielne API coś jak DirectX, które zmniejsza narzut sterownika graficznego na procesor.

 

Na przyszłość: Jak, ktoś wali błedami ortograficznymi staje się mało wiarygodny.

Edytowane przez diego93z
Link to post
Share on other sites

Sam mam radeona co prawda nie z najnowszej serii ale z obsługą Mantle i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony to naprawdę działa .Bardzo cieszy również że lista gier z obsługą mantle bardzo szybko się rozrasta i nie są to jakieś nisko budżetowe produkcje tylko same hity, wiele osób mantle już na starcie spisało na straty że będzie tylko w bf4 i na tym koniec a tu widać że amd bardzo inwestuje w tą technologie i lista gier z obsługą mantle bardzo szybko rośnie .Obecnie najbardziej oplacalne karty cena wydajność to radeon r9 280x ir9 290 na twoim miejscu wlasnie takiego radka r9 290 bym kupił wydajność gtxa 780 a sporo taniej . Tu kolega wczesniej pisal ze żałuję ze nie dołożył do gtxa 770 z 4gb v ram i dobrze zrobił bo ta karta jest za słaba ze by wykorzystać dodatkowe 2gb v ram , byka by to kasa wyzucona w błoto , gtx 770 oferuje bardzo zbliżoną wydajność co radek r9 280x który jest tanszy i ma wiecej pamięci v ram

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Inna bajka że jak ktoś kupuje topową kartę to też do b.wydajnego cpu, a mantle wraz z wzrostem wydajności proca dość traci (ale w przyszłości po kupnie lepszej karty można utrzymać żywotność proca w wspieranych tutułach), najwięcej zyskują fxy i i3 z tego co zauważyłem (jeśli jest inaczej proszę o sprostowanie ;p)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

heh tez od 1 skladaka na zielonych i jakos nawet nie prubuje wierzyc w doskonalosc mantle ktore jak podobno nie ktorzy zauwazyli poprawia wydajnosc (maly kruczek) obnizajac ustawienia graficzne (...)

 

poczytalem i faktycznie przesadzilem z tym porownaniem

ale nazwac kogos malo wiarygodnym z racji jego wrodzonego lenistwa xD to tak jak nazwac slonce ciemna strona ksiezyca :D

 

Jeżeli ktoś Cię nazwał "mało wiarygodnym" to należy mu jednak przyznać rację. Jakość obrazu w porównaniu do DX11 jest taka sama. Popracuj nad wrodzonym lenistwem i zacznij korzystać z ALT''u na klawiaturze.

 

@Autor

Ja bym się wstrzymał na Twoim miejscu, szczególnie że masz 680tkę (~770tkę). Jeszcze w tym roku pojawią się nowe karty od zielonych (podobno wrzesień/październik, ale wiadomo jak z tymi plotkami...), więc moim zdaniem warto poczekać ;)

Edytowane przez Karol1701
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Do pełniejszej oceny Mantle poczekałbym do przyszłych gier http://www.benchmark.pl/aktualnosci/lista-nadchodzacych-gier-obslugujacych-mantle-gta-5-nieoficjalnie.html , z opinii osób które siedzą od lat w soft/hard , wynika że Mantle będzie przydatne także konfigom z  mocniejszymi prockami , oczywiście dodatki które dostajemy wraz z kartami , nie są argumentem przemawiającym za zakupem gpu , co do DX12 , to z inf. od M$ wynika że wydajnościowo będzie niżej od Mantle , tutaj czas pokaże , co do systemu na którym ma się ukazać DX , to w tym momencie na 100% - WIN-9 , co poniżej ? , ogólnie szansa na WIN-8 jest , aczkolwiek bardzo ciężko jest przewidzieć jaką ostatecznie decyzje w tej spr. M$ podejmie , pierwsza gra z DX12 to Q4/2015 najpóźniej Q2/2016 , więc nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać na rozwój sytuacji .

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za udzielone odpowiedzi. Po przeczytaniu tego co zostało tutaj napisane i zasugerowane podjąłem decyzję o wstrzymaniu się jeszcze z zakupem tej karty do momentu pojawienia się na rynku pierwszej karty Nvidii z serii 800 jak i przyszłych gier z Mantle.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy wydajniejsza to bym się kłócił.

 

Posiłkowanie się PCL w kwestii GPU nie ma prawa bytu. To jedyny portal na świecie, gdzie w BF4 GTX 780 wygrywa z 290X. Pisaliśmy już wielokrotnie, aby nie siać zamętu za pomocą takich wykresów, bo nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. 


 

 

Tu kolega wczesniej pisal ze żałuję ze nie dołożył do gtxa 770 z 4gb v ram i dobrze zrobił bo ta karta jest za słaba ze by wykorzystać dodatkowe 2gb v ram

 

GTX 770 4GB to karta kupowana głównie z myślą o SLI. 


 

 

bo dzięki tej technologi przenoszenie gier z Xboxa czy PS4 na PC będzie mega proste.

 

Chyba nie bardzo wiesz, o czym mówisz. 


 

 

AMD ciśnie ile tylko mogą przy małym budżecie, doceniam to, wspieram to i dostaję to czego oczekuję.

 

Na przykład CPU, które nie za bardzo sprawdzają się w grach lub GPU, które na referencyjnym chłodzeniu potrafią zagotować wodę na kawę... 

Link to post
Share on other sites

Posiłkowanie się PCL w kwestii GPU nie ma prawa bytu. To jedyny portal na świecie, gdzie w BF4 GTX 780 wygrywa z 290X. Pisaliśmy już wielokrotnie, aby nie siać zamętu za pomocą takich wykresów, bo nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. 

Może akurat wybrali takie miejsce gdzie rzeczywiście tak było ? sam  jestem bardzo zdziwiony :)  

Link to post
Share on other sites

Owszem. Ktoś kiedyś zrobił analizę ich testów. Celowo wybierają miejsca na jakimś zadupiu mało popularnej mapy, aby pokazać, że AMD jest daleko za NV - dla mnie jest to portal rozrywkowy, a nie technologiczny.

Link to post
Share on other sites

Posiłkowanie się PCL w kwestii GPU nie ma prawa bytu. To jedyny portal na świecie, gdzie w BF4 GTX 780 wygrywa z 290X. Pisaliśmy już wielokrotnie, aby nie siać zamętu za pomocą takich wykresów, bo nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

W zależności od zastosowanego procesora wyniki GTX780 vs R9 290X ulegną zmianie i to sie niestety potwierdza.

W BF4 Single R9 290X jest wydajniejszy od GTX780 i tutaj procesor ma mniejsze znaczenie ale już w multi rozpatrując DX11 R9 290X przy jakimkolwiek procesorze AMD dostanie porządne baty od GTX780. Testując na platformie Intela róznica się zmniejszy ale nadal GTX780 bedzie wydajniejszy. Dopiero w Mantle R9 290x jest o 15% wydajniejsza od GTx 780.  

 

Co do testów na PClab to oni testują w miejscu, które jest najbardziej obciążające i ma wpływ na rozgrywkę..  

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

 

 

i ma wpływ na rozgrywkę..  

 

Z tego co pamiętam to w jakiejś grze było to patrzenie w niebo na kominie - tylko po to, żeby udowodnić wyższość NV.

 

 

 

przy jakimkolwiek procesorze AMD

 

A czy ja mówię o CPU AMD ?

 

 

 

ale nadal GTX780 bedzie wydajniejszy.

 

Jedynie na PCL.

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam to w jakiejś grze było to patrzenie w niebo na kominie - tylko po to, żeby udowodnić wyższość NV.

Ojj chyba słabo masz z pamięcią ;) 

 

Jedynie na PCL.

Sęk w tym, że PClab wykonał ponownie testy na nowych sterownikach i to one dają nvidii znaczną przewagę nad R9 290X w DX11. 

Sam posiadam GTx780 i w lutym grałem ostatni raz w BF4 potem sprzedałem całe konto Origin. W lipcu za 30zł znowu kupiłem i zacząłem grac w BF4 tym razem na nowych sterownikach 337.50 i względem ostatniej rozgrywki z lutego jest prawie 20-25kl/s więcej.

Link to post
Share on other sites

Posiłkowanie się PCL w kwestii GPU nie ma prawa bytu. To jedyny portal na świecie, gdzie w BF4 GTX 780 wygrywa z 290X. Pisaliśmy już wielokrotnie, aby nie siać zamętu za pomocą takich wykresów, bo nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. 

 

Możliwe,ale to także jedyny portal na świecie,który do pomiarów w testach wydajności używa programu FCAT,a nie FRAPS.Ten drugi zlicza nawet klatki odrzucone i niepełne stąd często sytuacja w ,której widoczna ilość fps ma się nijak do faktycznej wydajności.O dziwo takie porównanie ukazało się nie tylko na łapach pclab,ale także na znanych portalach jak np amandtech Szkoda że na łamach benchmark.pl nie ma tego typu testów porównawczych :/

 

https://www.youtube.com/watch?v=nxVSWYwRx2Q#t=65

 

AMD jest dobre bo jest tańsze ot cała różnica ;)

Edytowane przez wenflon
Link to post
Share on other sites

jedyny portal na świecie,który do pomiarów w testach wydajności używa programu FCAT

 

Jednym z najczęściej polecanych serwisów , na zagranicznych forach ,  jeżeli chodzi o testu gpu jest - hardwarecanucks , i chyba jeden z pierwszych który zaczął korzystać w testach z Fcat

 

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/63863-amd-radeon-r9-290-4gb-review-8.html

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/63863-amd-radeon-r9-290-4gb-review-17.html

http://images.hardwarecanucks.com/image//skymtl/GPU/R9-290-REVIEW-2/R9-290-REVIEW-2-61.jpg

 

 

Kolejnym serwisem polecanym przez osoby które zjadły zęby na testowaniu gpu jest - hardware.fr

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.hardware.fr%2Farticles%2F910-25%2Frecapitulatif-performances.html

http://www.hardware.fr/articles/910-26/conclusion.html

http://i1287.photobucket.com/albums/a630/poczta222/beznbsptytu1420u290_zps8854d61e.jpg

 

Z tym że , po zapoznaniu się z w/w prog. , hardw.fr  uznał że przynajmniej w chwili obecnej, nie będzie z niego korzystał w swoich testach .

 

Warto przeczytać - Tests GPU fluidity to Use FCAT?

"For some time it is increasing talk of abandoning the measures to represent the kinds FPS graphics performance in favor of "frame times" or latency inter-frame fit to highlight micro-jerks and other fluidity problems. We do not know of course not all of these developments and then we plan to publish tomorrow a test that can not avoid the question of fluidity, it seemed interesting to share our thoughts on the subject. As it is, we will not use FCAT. "

 

 

Od siebie napisze że traktowanie testów z jednego serwisu np. pclab , czy też testów z Fcatem , jako wyroczni absolutnej jest nierozsądne , do pełniejszego obrazu sytuacji , należy przeanalizować , wiele recenzji , dzięki temu uzyskujemy obiektywniejsze i jednocześnie szersze spektrum wiedzy na temat danego produktu .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...