Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Cichy i zimny PC

Analiza wyników testów zasilaczy cz. I

Analiza wyników testów zasilaczy cz. I
Zdjęcie
Przy okazji przygotowania poprzedniego wpisu o schładzaczach procesora, natrafiłem w serwisie Hardware.info na testy zasilaczy o mocy poniżej 600 W (test 1, test 2), dla których w bardzo podobny sposób jak dla schładzaczy przeprowadzono testy głośności. Niestety tylko dla obciążenia 100 W (z czego 50 W na linii 12 V) co prawdopodobnie odpowiada mniej więcej stanowi spoczynku lub ewentualnie lekkiego obciążenia, ale z braku lepszych zestawień postanowiłem pochylić się właśnie nad tym i na chwilę powrócić do tematu zasilaczy, dla którego wcześniej nie byłem w stanie polecić żadnego rankingu.
Czytaj wpis »

Analiza wyników testów schładzaczy procesorów cz. I

Analiza wyników testów schładzaczy procesorów cz. I
Zdjęcie
Na pierwszy ogień na warsztat zostanie wzięty rozległy i wzbogacany od czasu do czasu o nowe modele test serwisu Hardware.info, który napotkałem czytając o modelu Scythe Mugen 4. Niestety mimo rozmiaru zestawienie na Hardware.info nie obejmuje wielu interesujących schładzaczy (nie ma też odniesienia do żadnych schładzaczy dostarczanych razem z procesorami), ale za to testy są prowadzone w sposób, który potencjalnie zapewnia dobrą powtarzalność warunków eksperymentu. Pomiary temperatury dokonywane są w temperaturze otoczenia 20°C (czyli należy wziąć poprawkę, że latem wyniki prawdopodobnie będą o 10-15 stopni wyższe). Z kolei poziom tła oceniany jest na 30 dB, stąd według zapewnień redakcji każdy schładzasz osiągający poniżej 30 dB w dźwiękoszczelnym stanowisku pomiarowym powinien w rzeczywistych warunkach być niesłyszalny, a poniżej 35 dB „bardzo cichy”.
Czytaj wpis »

Wybór cichego i wydajnego schładzacza procesora

Wybór cichego i wydajnego schładzacza procesora
Zdjęcie
Zazwyczaj schładzacz (radiator i wentylator) dołączony w pudełku razem z procesorem nie zapewnia ani dobrej wydajności, ani ciszy przy większym obciążeniu, ponieważ stanowi jedynie pewne budżetowe minimum potrzebne do poprawnej pracy. Użytkownicy ceniący ciszę muszą więc w celu wyciszenia zastąpić podstawowy układ chłodzenia procesora jakimś innym, o lepszych parametrach, który jednocześnie będzie pasował do konkretnych wymagań
Czytaj wpis »

Przetaktowywanie procesora w cichym komputerze?

Przetaktowywanie procesora w cichym komputerze?
Zdjęcie
Jeżeli komuś nie wystarczają moce bazowe procesorów i zacznie je przetaktowywać, niestety musi się liczyć z tym, że w zamian za nieco większą szybkość procesory będą zużywały więcej energii, a co za tym idzie będą się bardziej grzały. W konsekwencji układ chłodzenia będzie miał więcej pracy i będzie albo głośniejszy, albo przy tym samym poziomie hałasu droższy i większy. Trzeba się po prostu z tym liczyć.
Czytaj wpis »

Wybór energooszczędnego, a przy tym szybkiego i opłacalnego procesora dla cichego komputera

Wybór energooszczędnego, a przy tym szybkiego i opłacalnego procesora dla cichego komputera
Zdjęcie
W jednym z pierwszych wpisów podstawowych, poświęconym wydzielaniu ciepła ustaliliśmy, że procesor jest jednym z największych źródeł ciepła oraz, że ilość wydzielanego ciepła różni się między poszczególnymi modelami. Niestety dysponując jedynie specyfikacjami nie jesteśmy w stanie dokonać żadnej sensownej oceny i trzeba skierować uwagę na jakieś bezpośrednie testy. Ponadto nie analizowaliśmy wtedy różnic w mocy obliczeniowej, czym zajmiemy się teraz. Osobiście jest to dla mnie niezwykle interesujący temat, ponieważ sam jestem ciekaw, jaki będzie efekt analizy.
Czytaj wpis »

Aspekt ekonomiczny wyboru cichego zasilacza

Aspekt ekonomiczny wyboru cichego zasilacza
Zdjęcie
Kończąc wątek wyboru zasilacza dla cichego komputera należy jeszcze zastanowić się ile może nas kosztować wyciszenie tego elementu i czy mniejsze zużycie energii zrównoważy w jakimś stopniu wyższy wydatek na oszczędniejszą jednostkę.

Na potrzeby niniejszego wpisu dokonamy porównania jednostek wysokowydajnych z konwencjonalnymi firmy be quiet! (nie należy jednak traktować wyboru tego konkretnego producenta jako polecanego, a jedynie przykładowego, ponieważ dobrych firm jest więcej np. Chieftec, Enermax, Seasonic).
Czytaj wpis »

Ciche zasilacze

Ciche zasilacze
Zdjęcie
Decydując się na cichy zasilacz mamy do wyboru albo wziąć model konwencjonalny o cichym wentylatorze (o średnicy 120 mm lub większej, aby obracał się stosunkowo wolno, oczywiście w sposób regulowany zależnie od obciążenia), albo modele pasywne (bez wentylatora) lub półpasywne (wentylator uruchamiany dopiero powyżej pewnego poziomu obciążenia).
Czytaj wpis »

Moc zasilacza a straty energii i cisza

Moc zasilacza a straty energii i cisza
Zdjęcie
Dobór mocy zasilacza dla konkretnych potrzeb nie jest trudnym zadaniem, szczególnie że możemy w tym celu skorzystać z któregoś z kalkulatorów (np. tego). Po wprowadzeniu swojej konfiguracji komputera otrzymamy rekomendowany poziom mocy zasilacza zawierający pewien zapas, do którego na wypadek modernizacji zestawu (np. zakup mocniejszej karty graficznej) możemy dodać jeszcze 100 W rezerwy.
Czytaj wpis »

Sprawność zasilaczy

Sprawność zasilaczy
Zdjęcie
W dawnych czasach zasilacze miały ponoć sprawności tylko rzędu 60-70%, co przy obecnych poziomach mocy byłoby czystym marnotrawstwem energii. Podstawowym sposobem ograniczenia strat w zasilaczu jest wybór urządzenia o wyższej sprawności (czyli takiego które marnuje mniej energii na ciepło). Zadanie to ułatwiają nam powszechnie stosowane certyfikaty sprawności 80 PLUS, które są przyznawane po przejściu niezależnych testów.
Czytaj wpis »

Największe źródła ciepła w obudowie

Największe źródła ciepła w obudowie
Zdjęcie
Chociaż w zasadzie każdy element przewodzący prąd elektryczny jest źródłem ciepła, istotne są jedynie te elementy, które mają dużą moc – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset watów. Do takich należą karty graficzne, procesory i zasilacze. Każdy z tych podzespołów emituje na tyle duże ilości ciepła, że zwykle posiada w obudowie komputera swój indywidualny wentylator. Pozostałe części, nawet jeśli są wyposażone w radiatory, zwykle zadowalają się ogólnym obiegiem powietrza w obudowie.

Innymi słowy, jeżeli chcemy ograniczyć ilość emitowanego ciepła – będącego praprzyczyną stosowania generujących hałas układów chłodzących – należy skupić się na procesorze, karcie graficznej i zasilaczu.
Czytaj wpis »