Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Natec Genesis GX77 - tani i dobry gamingowy gryzoń?

Natec Genesis GX77 - tani i dobry gamingowy gryzoń?
Wizja marki Natec to: Technologia Zrodzona By Sprostać Twoim Oczekiwaniom. Do jesieni 2011 roku firma specjalizowała się głównie w dostarczaniu akcesoriów komputerowych ( takich jak: klawiatury, myszki, słuchawki, głośniki, gamepady, czytniki kart, huby USB, kamery internetowe, torby do laptopów, podkładki ), które swoją jakością i możliwościami miały zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Obserwując prężnie rozwijający się rynek gamingu jesienią 2011 roku Natec postanowił postawić w nim pierwsze kroki tworząc markę produktów Genesis Gaming Gear. Obecnie pod marką kryją się następujące akcesoria: myszki, klawiatury, słuchawki, gamepady, podkładki, adaptery do konsol.


Bohaterem mojej recenzji będzie gamingowy gryzoń Natec Genesis GX77 w dalszej części będziecie mogli się przekonać czy jest to produkt godny polecenia.

Opakowanie i zawartość

Myszka dostarczana jest w opakowaniu o niecodziennej bryle geometrycznej. Na powierzchni którego, umieszczono garść najważniejszych informacji dotyczących specyfikacji technicznej myszy oraz jej zdjęcia. Na przodzie pudełka znajduje się klapa przykrywająca okno przez które można podejrzeć gryzonia przed zakupem.
Załączona grafika


Załączona grafika


Wybierając Natec Genesis GX77 otrzymujemy podstawowy zestaw: mysz, instrukcje obsługi, mini-CD z oprogramowaniem oraz kartonik.

Specyfikacja techniczna

Sensor laserowyAVAGO 9500
Rozdzielczość90 - 5670 DPI
Przyciski9 programowalnych w tym scroll up/down
Akceleracja30 G
Prędkość508 cm/s
Wbudowana pamięć128 kb
Szybkość raportowania regulowana 125/250/500/1000 Hz
Komunikacjaprzewodowa
Długość przewodu200 cm
ZłączeUSB 2.0
Ślizgaczeteflonowe
Obsługiwane systemyWindows 2000, Millenium, XP, Vista, 7, 8, MAC, Linux
Wymiary
Szerokość91,5 mm
Wysokość41,5 mm
Długość126,5 mm


Oprogramowanie

Jak wiadomo prawdziwa gamingowa mysz bez uzupełnienia dobrym oprogramowaniem jest niczym, zobaczmy co przygotował Natec do obsługi Genesis GX77. Pierwszym krokiem do tego jest umieszczenie mini-CD w napędzie i zainstalowanie dedykowanej aplikacji.
Załączona grafika


Gamingowa aplikacja Natec do zarządzania funkcjami gryzonia nie ma przypisanej specjalnej nazwy kodowej tak jak, jest to robione w przypadku innych konkurencyjnych produktów. Panel Genesis został zbudowany w oparciu o pojedyncze okno aplikacji podzielone na pięć zakładek funkcyjnych ( dwie plus trzy ) oraz szóstą do swobodnego przechodzenia między profilami ( profile mogą być przechowywane w 128 kb pamięci wewnętrznej myszki, jest to opcja bardzo wygodna gdy korzystamy z kilku PC nie trzeba za każdym razem konfigurować swoich ustawień, wystarczy jej wczytać ). Interfejs aplikacji jest bardzo przejrzysty i intuicyjny, przyjrzyjmy się dokładniej jemu i jego możliwością.

Light settings
Pierwsza zakładka umożliwia zaawansowaną konfiguracje podświetlenia. Znajdują się tu opcje pozwalające włączać lub wyłączać dodatkowe podświetlenie myszy ( znajdujące się w tylnej jej części gryzonia) informujące o aktualnym profilu, ale to jeszcze nie wszystko. Aplikacja daje możliwość wybierania pomiędzy jedną z trzech opcji podświetlenia: pulsowaniem, ciągłym podświetlaniem lub podświetlaniem w jednym z sześciu kolorów na przemian. Light settings służy również do przypisywania kolorów ( do wyboru mamy jedne z sześciu kolorów: czerwony, żółty, niebieski, fioletowy, zielony, morski ) do profilu ustawień myszy.
Załączona grafika


Sensitivity settings
Druga zakładka zawiera narzędzie konfiguracyjne, które umożliwia ustawienie rozdzielczości sensora. Do dyspozycji są cztery profile, które można swobodnie ustawiać wedle swoich potrzeb, wybierając pomiędzy wartością minimalną 100 DPI, a maksymalną 567O DPI. Można także ustawić synchronizacje pracy dla osi X i osi Y.
Załączona grafika


System settings
Zakładka trzecia służy do zmiany ustawień szybkości dwukrotnego kliknięcia w folder, szybkości wskaźnika oraz przewijania rolki ( funkcje pokrewne z właściwościami myszy systemu Windows ).
Załączona grafika


Advanced settings
Zakładka czwarta zawiera ustawienia wręcz kluczowe dla każdego gracza. W niej można ustawić tak kluczowy parametr jak prędkość raportowania do wyboru są cztery wartości: 125/250/500/1000 Hz ( Przy parametrze 1000 Hz czas reakcji myszy wynosi zaledwie 0,001 sekundy ).
Załączona grafika


Button settings
Piąta i ostatnia zakładka odpowiada za programowanie przycisków. Oferuje blisko 40 gotowych różnych akcji dla przycisków myszy, które dodatkowo można rozszerzyć o własne makra.
Załączona grafika


Budowa

Niewątpliwie Natec Genesis GX77 został stworzony dla osób praworęcznych. Ze względu na wymiary: szerokość: 91,5 mm, wysokość: 41,5 mm, długość: 126,5 mm i mocno wyprofilowaną ergonomiczną budowę można go zaliczyć do klasy myszy polecanych dla osób posiadających duże dłonie. Prawie cała górna część myszy została wykonana z aksamitnego gumowanego tworzywa, uzupełnionego dla smaku polerownym plastikiem.

Załączona grafika


Na grzbiecie gryzonia znajdują się następujące przyciski: klasyczny prawy i lewy klawisz, umieszczona pomiędzy nimi rolka, oraz klawisz do dynamicznego zmieniania rozdzielczości sensora myszy.
Załączona grafika


Scroll zastosowany w Genesis GX77 został wykonany z przeźroczystego czerwonego tworzywa pokrytego gumą, a jego okolice zostały wyprofilowane tak, aby zapewnić wielogodzinne komfortowe użytkowanie.
Załączona grafika


Przy lewym klawiszu myszy znajduje się dodatkowy mniejszy przycisk zaprogramowany domyślnie jako "Fire button".
Załączona grafika


Lewy bok myszki został odpowiednio wyprofilowany, aby zapewnić wygodne miejsce dla kciuka. Umieszczone tu są również, dwa przyciski odpowiedzialne domyślnie za przejście wstecz, oraz dalej w przeglądarkach internetowych.
Załączona grafika


Prawy bok, został również tak wyprofilowany aby zapewnić wygodne miejsce dla palca serdecznego oraz małego.
Załączona grafika


Z przodu myszki znajduje się wyprowadzenie kabla komunikacyjnego USB, jego końcówka została pozłocona, a on sam zabezpieczony wysoko jakościowym czarno-czerwonym nylonowym oplotem. Zarówno wtyk, jak i wyjście kabla z myszy zostało dobrze zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem.
Załączona grafika


Na tyle myszy umieszczono logo marki Genesis, które przez kolorowe podświetlenie informuje o wybranym profilu lub rozdzielczości.
Załączona grafika


Na spodzie myszy praktycznie w centralnym punkcie umieszczono sensor laserowy AVAGO 9500, który został otoczony przez cztery pokaźne teflonowe ślizgacze.
Załączona grafika


Ogółem mysz została wyposażona w siedem fizycznych przycisków ( dziewięć w pełni programowalnych przycisków w tym scroll up/down ), które zostały umieszczone na grzebiecie i z lewej strony urządzenia. Przez takie rozwiązanie użytkowanie myszy jest bardzo wygodne i intuicyjne.

Użytkowanie

Genesis GX77 podczas testów wykorzystywałem do grania jak i codziennej pracy z komputerem. Bez problemu radził sobie z grami, ale również większym wyzwanie nie była dla niego obsługa takich programów jak: Adobe Photoshop Elements 9, Ashampoo Photo Commander 11 czy Adobe Premiere Elements 9. Dzięki przemyślanemu rozplanowaniu przycisków i konstrukcji oraz długiemu dwu metrowemu oplecionemu kablowi, użytkowanie gryzonia stało się bardzo komfortowe i wygodne, praktyczny brak ograniczeń. Dobra ergonomia pokazała swoje atuty przy wielogodzinnej batalii czy pracy z programami graficznym, co przełożyło się na brak odczuwalnego spocenia oraz zmęczenia mojej dłoni i nadgarstka.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5 3570K 3,8 GHz
Płyta głównaAsus Maximus V Extreme
PamięćKingston HyperX DDR3 4 x 2 GB
Karta graficznaIntel HD Graphics 4000
Karta dźwiękowaAuzentech X-Fi Forte
Dysk2 x Seagate ST3250318AS RAID O
ObudowaCM Storm Stryker
ZasilaczSuper Flower 1000W Golden Green Modular
SystemWindows 7 64 bit SP1


Testy

Testy przeprowadziłem pod kontrolą systemu Windows 7 Home Premium przy pomocy dwóch aplikacji VmouseBench oraz Mouse Rate Checker. Rozdzielczości w jakich zostały wykonane testy to: 800, 1600, 2400, 5670 DPI. Podkładka wykorzystana do testów to: Compad maXXpad.
Rozdzielczość rzeczywista

Do testu użyłem aplikacji VmouseBench w wersji 0.0.7a. Dzięki tej aplikacji istnieje możliwość sprawdzenia czy rozdzielczość rzeczywista pokrywa się z tą podaną przez producenta sprzętu czy też nie.
800 DPI


Załączona grafika


1600 DPI


Załączona grafika


2400 DPI


Załączona grafika


5670 DPI


Załączona grafika


Częstotliwość przesyłania danych

Do testu użyłem aplikacji Mouse Rate Checker w wersji 1.1b. Test został przeprowadzony przy czterech szybkościach sondowania położenia myszy: 125, 250, 500, 1000 Hz.

125 Hz

Załączona grafika


250 Hz

Załączona grafika


500 Hz

Załączona grafika


1000 Hz


Załączona grafika


Interpolacja

Do testu użyłem aplikacji VmouseBench w wersji 0.0.7a . Test polegał na powolnym przesunięciu myszy w poziomie z wciśniętym LPM. Poniższy screen prezentuje wyniki testu.

Załączona grafika


Jak widać nie występuje niepożądane zjawisko interpolacji.

Akceleracja wsteczna

Test przeprowadziłem podczas rozgrywki w następujących grach: Brütal Legend, Warlock - Master of the Arcane, War Thunder oraz Mafia II. Test polegał na energicznym ruchu myszą i sprawdzeniu czy bohater patrzy tam gdzie zakładam.
Załączona grafika


Mysz zdała ten test celująco, nie gubiła moich ruchów w rezultacie bohater patrzył tam gdzie zakładałem.

Podsumowanie

Załączona grafika


Normalnie w momencie zakupu nie zwróciłbym uwagi na produkt marki Natec, wybrałbym zapewne coś ze stajni: Logitech, Razer czy SteelSeries. Jednak z perspektywy pisania tej recenzji mogę stwierdzić, że byłby to diametralny błąd. Natec Genesis GX77 okazał się produktem wysokiej klasy w bardzo przystępnej cenie ~110zł. Za wyborem Genesis GX77 przemawia przemyślany projekt konstrukcyjny, który może zagwarantować gryzoniowi sukces. Mysz doskonale leży w małej i dużej dłoni nie męcząc jej nawet po ~10 godzinach praktycznie nieprzerywanego grania. Dostęp do wszystkich przycisków umieszczonych na niej jest intuicyjny i bezproblemowy(zaangażowany jest: kciuk, palec wskazujący, palec środkowy i serdeczny) , co niewątpliwie sprawdza się podczas zaciętej rozgrywki. Gumowane tworzywo z jakiego została wykonana jest bardzo przyjemne w dotyku, nie trzeba także martwić się o pokaleczenie przez źle spasowanie elementy. Mysz sprawia wrażenie jakby była ulana na wzór dłoni. Kolejnym elementem przemawiającym za wyborem Genesis GX77 jest zastosowany precyzyjny sensor laserowy AVAGO 9500 o rozdzielczości do 5670 DPI oraz wbudowana pamięć o pojemności 128 kb. Pora, abym trochę pomarudził Natec jak każdy produkt posiada także swoje wady ( minusy ). W tym przypadku jest to podświetlenie którego nie można definitywnie wyłączyć, co dla niektórych może być dość ważną wadą. Kolejnym choć tak naprawdę jak dla mnie naciąganym minusem jest brak ciężarów do zmiany wagi. Choć tak naprawdę według mnie w dobrej myszy są one zbyteczne.

Natec Genesis GX77

Plusy:
Dołączona grafika jakość wykonania
Dołączona grafika desing
Dołączona grafika ergonomiczna budowa
Dołączona grafika sensor laserowy AVAGO 9500
Dołączona grafika współczynnik cenna/jakość
Dołączona grafika dwu metrowy elastyczny przewód w oplocie
Dołączona grafika rozbudowane oprogramowanie

Minusy:
Dołączona grafika brak możliwości całkowitego wyłączenia podświetlenia


Orientacyjna cena w dniu publikacji: ~ 110
Dołączona grafika

Cóż Natec udowodnił, że to co dobre nie musi być wcale bardzo drogie.
Podziękowania dla redakcji benchmark.pl za udostępnienie myszki do testów.


 • 14

* * * * * 3 głosów


korzysam z tańszej wersji myszki :)

  • 0

korzysam z tańszej wersji myszki :)

Ja korzystam właśnie z takiej. Potwierdzam mysz świetna, bardzo precyzyjna, mi podświetlenie nie przeszkadza. Tylko tej myszy nie polubią kobiety :D

  • 0

mam klawiature gamingowa od nateca i nigdy wiecej tej firmy. Sprzet u mnie jest nie cale pol roku a juz klawisze kiwaja sie na wszystkie strony, schodzi z nich farba. Kokega ktory ma ta sama klawiature 2 tyg krocej ode mnie ma dokladnie to samo tylko na jeszcze wieksza skale. moze myszka jest fajna ale prawdziwa opijie mozna wydac po dluzszym czasie -ok roku, zakladajac ze sie nie rozsypie.

  • 0

W moim GX66 dosłownie przedwczoraj padła rolka. Myszka używana przez moją osobę od ok. 4 miesięcy. Najgorsze jest to, że kupiłem lekko używaną na Allegro i nie mam dowodu zakupu...

  • 0

Przyznam, że myszka prezentuje się całkiem nieźle... ba, nawet bardzo dobrze. Warto zastanowić się nad zakupem.

  • 0

mam klawiature gamingowa od nateca i nigdy wiecej tej firmy. Sprzet u mnie jest nie cale pol roku a juz klawisze kiwaja sie na wszystkie strony, schodzi z nich farba. Kokega ktory ma ta sama klawiature 2 tyg krocej ode mnie ma dokladnie to samo tylko na jeszcze wieksza skale. moze myszka jest fajna ale prawdziwa opijie mozna wydac po dluzszym czasie -ok roku, zakladajac ze sie nie rozsypie.

Pytanie tylko, czy kupujac 5 x drozszego razera 5 krotnie dluzej beda Ci sie scierac klawisze?

Takze ok- nie twierdze ze nie mowisz prawdy. Ale jesli wydajesz 40-80 zl na klawe nie oczekuj wiecznosci.

 

pozatym jest to byla nowka to oddaj na gwarancje i tyle.

  • 0

W moim GX66 dosłownie przedwczoraj padła rolka. Myszka używana przez moją osobę od ok. 4 miesięcy. Najgorsze jest to, że kupiłem lekko używaną na Allegro i nie mam dowodu zakupu...

Widocznie nie była tak "lekko" uzywana:)

  • 0