Skocz do zawartości

Blog Techniczny

  • wpisów
    16
  • odpowiedzi
    55
  • wyświetlenia
    308441980

Krótko o Alcatel One Touch Fire


14r33k

8529689 wyświetleń

blog-0019280001378056008.jpgCześć,

 

Kiedy ponad dwa lata temu Mozilla zapowiedziała swój własny system operacyjny, w sieci roiło się od pozytywnych komentarzy na jego temat. Gdy w lutym tego roku zapowiedziany został pierwszy smartfon z systemem Firefox OS, od razu chciałem go przetestować. Przypadkowo trafiłem na konkurs, organizowany przez sieć T-Mobile i udało mi się wygrać telefon Alcatel One Touch Fire. dzisiaj nadszedł dzień, w którym mogę napisać o nim kilka słów.

 

Specyfikacja

 

Ekran: 3.5" LCD TFT TN, 320x480px;

Procesor: Cortex A5 Qualcomm MSM7227A 1 GHz + Adreno 200;

RAM: 256 MB;

ROM: 512 MB, z czego dla użytkownika zostaje tylko 160 MB;

Aparat: 3 MP, nagrywanie video w rozdzielczości VGA@30fps;

Akumulator: 1400 mAh;

GPS z AGPS, 3G;

microUSB, Bluetooth 3.0, WiFi 802.11n, slot microSD do 32 GB;

Czujnik oświetlenia;

Dioda ładowania (kolor: wnerwiający niebieski);

 

Zestaw

 

Telefon dostałem w niedużym, białym pudełku, poobijanym przez kuriera. W środku znajdował się telefon, akumulator, słuchawki, mała ładowarka (bez kabla), kabel microUSB (marnej jakości, sztywny), karta pamięci 2 GB (nołnejm) oraz kilka papierów. Podsumowując, nic szczególnego. dodam tylko, że telefon na pudełku został przedstawiony z panoramicznym wyświetlaczem, co trochę wprowadza w błąd.

 

Budowa

 

Alcatel 4012 ma wymiary niemal identyczne jak iPhone 3GS, ale zdecydowanie gorzej od niego leży w dłoni. Masa wynosi 108 gram, czyli smartfon należy do tych lżejszych, ale czujemy, że trzymamy go w ręce.

 

Pod wyświetlaczem został umieszczony dotykowy przycisk w kształcie okręgu, trochę przypomina ten z iPhone'a. W dolnej części obudowy został także umieszczony otwór mikrofonu. Nad wyświetlaczem o przekątnej 3 i pół cala znajduje się logo producenta, głośnik do rozmów, czujnik oświetlenia oraz denerwująca niebieska dioda ładowania (zdecydowanie lepsza jest w np. Nokii E7-00). Elementy umieszczone na krawędziach obudowy ograniczono do minimum. Z lewej strony mamy przyciski głośności oraz gniazdo microUSB (na samym dole). Na górze jest przycisk blokady/power oraz gniazdo Jack 3.5mm. Rozmieszczenie elementów na krawędziach telefonu uważam za kompletnie niepraktyczne i nieprzemyślane. Z tyłu telefonu znalazło się miejsce dla głośnika zewnętrznego oraz "oczna" aparatu.

 

Telefon dotarł do mnie w kolorze białym, który wedłum mnie jest najbrzydszym wariantem zaraz po pomarańczowym. Obudowa jest wykonana z plastiku, podobnego do tego z samsungów ze średniego segmentu, czyli nie najlepszej jakości. Zarówno wyświetlacz, jak i tył obudowy skutecznie zbiera odciski palców.

 

Ekran

 

O ile jakość wykonania jeszcze jakoś można przeboleć, to wyświetlacz woła o pomstę do nieba! Rozdzielczość jest niska, kolory bladziutkie, a czytelność w słońcu niska. Kąty widzenia wyświetlacza są charakterystyczne dla matryc TN, czyli małe. Reakcja na dotyk jest poprawna, choć czasami opóźniona przez powolny procesor. Pod względem wyświetlacza dużo lepiej prezentuje się Nokia Asha 302.

 

 

blogentry-69899-0-52911500-1378061732_thumb.png

 

System

 

Interfejs został podzielony na trzy części. Na ekranie głównym wyświetlana jest nazwa operatora, godzina oraz data. Przesuwając w lewo mamy dostęp do skrótów internetowych, a w prawo aplikacje zainstalowane w telefonie. W dolnej części znajduje się dock ze skrótami do aplikacji, podobny do tego z iOS'a. W FFOS znajduje się także belka stylizowana na tą z Androida. Mamy w niej dostęp do powiadomień aplikacji, skróty do aktywacji WiFi, Danych Mobilnych, Bluetooth, Trybu Samolotowego oraz ustawień. Wyświetlany jest także pasek z ilością wykorzystanych megabajtów z pakietu internetowego.

 

Klawiatura ekranowa Qwerty nie przypadła mi do gustu. Przyciski są odpowiedniej wielkości, ale ich układ wymaga przyzwyczajenia. Sam wygląd klawiatury jest podobny do tej z Touch Wizza w Samsungu Wave 533. Aktualnie nie ma możliwości zainstalowania alternatywnej klawiatury np. genialnego Swype.

 

Ogólna szybkość systemu jest zadowalająca. Możliwości personalizacji są ograniczone do zmiany tapety.

 

blogentry-69899-0-87247100-1378061754_thumb.png

 

To, co fundacja Mozilla musi poprawić w swoim systemie jest czas pracy na jednym ładowaniu. Producent deklaruje jedynie 280 godzin czuwania, czyli jeżeli aktywnie korzystamy z telefonu to będziemy go musieli lądować codziennie. Dla porównania Nokia E7-00 z mniejszą o 200 miliamperogodzin baterią, wytrzymuje na jednym ładowaniu nawet dwukrotnie dłużej.

 

Producent zaopatrzył swój produkt w kilka preinstalowanych aplikacji: MiBOA (dla klientów T-Mobile), AccuWeather, Nokia HERE Maps, Facebook, Twitter, Audioteka, Wikipedia, Alcatel Help oraz kilka gier Poppit, Distant Orbit, Zombie Line, Desert Rescue, Sand Trap oraz Entangleme.

 

Ciekawostką jest brak możliwości wysyłania MMSów, tak jak w np. iPhonie 3G czy Nokii N900.

 

WiFi

 

Zasięg WiFi jest porównywalny do tego z Nokii E7-00. Zasięg jest końcu skali przy 10 metrach i kilku ścianach od rutera.

 

Przeglądarka i aplikacje internetowe

 

Przeglądarka Firefox jest zgodna z nowoczesnymi technologiami HTML5 oraz Javascript. Dopóki przeglądami lekkie, mobilne strony, to nawigacja jest płynna lecz jeżeli trafimy na bardziej zasobożerną stronę (np. mobilna wersja fejsbuka) to musimy się liczyć z częstymi zawieszeniami systemu, trwającymi kilkanaście sekund.

 

blogentry-69899-0-27438700-1378061767_thumb.png

 

Czy Firefox OS ma szansę zawojować rynek smartfonów?

 

Na 100% nie z aktualną ofertą konsumenckich telefonów oraz aplikacji w Markecie. Sam system wydaje się być przemyślanym, ale brakuje w nim możliwości personalizacji poprzez na przykład motywy. Brakuje także kilku aplikacji, których używam na co dzień tj. klient Evernote czy menedżer plików z obsługą dysków sieciowych. Przydała by się także obsługa USB-OTG oraz wyjście HDMI. Jeżeli producenci telefonów wypuszczą na rynek urządzenia o specyfikacji podobnej do chociażby deweloperskiego Geeksphone Peak+ i przybędzie nieco przydatnych aplikacji to wtedy można mówić o jakimś tam zagrożeniu dla czołowej trójki systemów mobilnych.

 

Ciekawostka na koniec

 

Po podłączeniu telefonu do komputera przedstawia się on jako Android:

blogentry-69899-0-41152800-1378060742.png

  • Popieram 7

5 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Firefox OS ma na dole Androida 4.x. Po podłączeniu do komputera można się normalnie wbić przez ADB jak do każdego innego telefonu z Andkiem :)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza

@up

 

Nie, do tego trzeba Dalvika.

 

Oczywiście można by pomyśleć nad dograniem go do systemu, ale to już większa zabawa.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Gość usunięty

Napisano

Oj tam, ja tam czekam na pełne Ubuntu Mobile - to będzie prawdziwa konkurencja dla Androida - a nie jakiś Firefox OS. Już lepiej, aby fon ten był w oparciu o Tizen OS niż to to ;)

Odnośnik do komentarza
×
×
  • Dodaj nową pozycję...