Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Test chłodzenia Be Quiet Silent Loop 240

Test chłodzenia Be Quiet Silent Loop 240

Znany niemiecki producent – BeQuiet!, we wrześniu 2016 roku zaprezentował serię kompaktowych chłodzeń wodnych – Silent Loop. Są to chłodzenia typu All In One (AiO). Produkt występuje w trzech wersjach: 120(1x120 mm), 280(2x140 mm) oraz 240(2x120 mm). Dla potrzeb dzisiejszej recenzji producent udostępnił ostatni z wymienionych wyżej modeli - Silent Loop 240. Owy model, jak również pozostałe dwa posiadają pompę z odwróconym przepływem cieczy. Ma to zapewnić doskonałą ciszę oraz wydajność cieplną, o czym dowiecie się z dzisiejszej recenzji.

 

 

 

Na wstępie
„Pompa powinna pracować wyłącznie pod napięciem 12V. Nie powinno się używać żadnego regulatora napięć, ponieważ może prowadzić do awarii.” – informacja umieszczona w instrukcji obsługi produktu.
BeQuiet! wspomniał, także o tym na swoim profilu facebook-owym (link), ze względu na częste problemy wynikające z nieprawidłowego podłączenia pompy.

 

Opakowanie

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Opakowanie utrzymane zostało w charakterystycznej dla producenta (ciemnej) stylistyce. Znajdziemy na nim szczegółowe informacje na temat produktu. Be Quiet! Nie zapomniał, także o podkreśleniu jakości swojego produktu, umieszczając słowo „Premium” po lewej stronie opakowania.
Wraz z chłodzeniem otrzymujemy zestaw montażowy (Intel&AMD), pastę termoprzewodzącą (1g) oraz instrukcję obsługi w m.in. języku polskim (DE, EN, FR, ES, PL, RU).

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Wygląd
Specyfikacja techniczna:
Model: Silent Loop 240mm
Kompatybilny socket: Intel®: LGA 775 / 1150 / 1151 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011(-3)
AMD™: AM2(+) / AM3(+) / AM4 / FM1 / FM2(+)
Model wentylatora, liczba: 2x Pure Wings 2 | 120mm PWM
Typ pompy: z odwróconym przepływem
Wymiary chłodnicy: 277 x 124 x 30 mm
Prędkość pompy: 2,200
Złącze pompy: 3-pin
Długość rurek: 390
Otwór wlewowy: Tak
Gwarancja: 3 lata

 

Silent Loop 240 to chłodzenie AiO (All in One). Zbudowane z bloku CPU, chłodnicy oraz wężyków łączących oba wymienione wcześniej elementy. Co wyróżnia Silent Loop’a spośród innych „zamkniętych” chłodzeń na rynku? Otóż producent zastosował w swoim chłodzeniu pompę z odwróconym obiegiem cieczy.

 

Dołączona grafika

 

Dzięki zastosowaniu tej technologii pompa zasysa czynnik z bloku wodnego, kierując go do chłodnicy i odprowadzając z powrotem drugim obiegiem, co wyjaśnione zostało na rysunku powyżej.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Najbardziej widoczna, górna część bloku, została wykonana na wzór „szczotkowanego aluminium”.

 

Dołączona grafika

 

Miejsce styku z CPU zostało pokryte warstwą niklu i wypolerowane na „lustro”.

 

Dołączona grafika

 

Z boku znajduje się otwór wlewowy, dzięki któremu możemy uzupełnić ciecz chłodzącą. W instrukcji obsługi znajduje się informacja jak należy to robić.
Producent zaleca dolanie cieczy po dwóch latach eksploatacji.

 

Dołączona grafika

 

Zastosowane w chłodzeniu bardzo dobrej jakości wężyki, wzmocniono dodatkowo sprężynami. Takie rozwiązanie ma na celu uniemożliwienie tworzenia się zagięć i załamań. Długość wężyków wynosi 390mm.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Chłodnica ma wymiary 200x124x30mm (WxSxG). Została wykonana w całości z miedzi, co ma zapewnić lepsze odprowadzanie ciepła do otoczenia.
Silent Loop jest chłodzeniem modularnych. Oznacza to, że mamy duże pole manewru, zaczynając od rodzaju wężyków, a kończąc na kolorze cieczy chłodzącej.

 

 

Montaż
Dołączona grafika

 

Montaż Silent Loop’a zaczynam od przykręcenia wentylatorów na chłodnicy.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Następnie wsuwamy na blok CPU dwu częściowy uchwyt. Przygotowany przez nas blok przykręcamy do (w przypadku AMD) backplate płyty głównej za pomocą śrub montażowych. Składają się one z czterech elementów sprężyny, podkładki, nakrętki oraz śruby.
Po zmontowaniu pompki pozostało ją tylko podłączyć do zasilania wtyczką 3-pin oraz przykręcić chłodnicę do obudowy.

 

 

 

Wentylatory

 

Dołączona grafika

 

Specyfikacja techniczna:
Wymiary wentylatora (mm): 120 x 120 x 25
Prędkość obrotowa 12V (RPM): 2,000
Podłączenie: 4-pin PWM
Długość kabla (mm): 450
Żywotność (h / 25°C): 80,000
Pełną specyfikację wentylatorów znajdziecie na stronie producenta (link), w zakładce Dane Techniczne.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

W chłodzeniu Silent Loop 240 producent zastosował wentylatory Be Quiet! Pure Wings 2 120mm PWM.
Są to (w mojej subiektywnej ocenie) jedne z lepszych wentylatorów na Polskim rynku. Osiągają maksymalną prędkość 2000 obr./min. Producent zapewnia, że przy pełnym obrocie poziom hałasu wynosi 20.2 dB(A).

 

 

Kultura Pracy
Musicie uwierzyć mi tylko na słowo, ponieważ nie mam możliwości sprawdzenia głośności pracy chłodzenia (pompy i wentylatorów) przez brak sonometru (decybelomierza).
Silent Loop jest mało słyszalnym chłodzeniem. Dopiero, gdy wentylatory zaczynają przekraczać próg 1700 RPM (obrotów na minutę), stają się mocno słyszalne.

 

 

Testy
Platforma testowa:
Obudowa: Fractal Design Define R5
Wentylatory: 2x SilentiumPc 120mm (front), 1x Fractal Design GP-14 140mm (tył)
Procesor: AMD FX8320
Płyta główna: Ashrock 970A-G/3.1
Zasilacz: SilentiumPc Vero M1 600W
Ram: 2x HyperX 4Gb 1600MHz

 

Procesor FX8320 przetestowałem za pomocą programu OCCT. Testy przeprowadziłem w dwóch wariantach (możliwościach): w spoczynku oraz pod obciążeniem.


Temperatura CPU @ 3,5 GHz Wentylator 2000RPM
Załączona grafika

Temperatura minimalna wynosiła ok. 28°C. Natomiast maksymalna wynosiła 60°C.

 

 

 

 

 


Temperatura CPU @ 3,5 GHz Wentylator 1500RPM
Załączona grafika

Temperatura minimalna wynosiła ok. 32,5°C. Natomiast maksymalna wynosiła 61,5°C.

 

 

 

 

 


Temperatura CPU @ 4 GHz 1,5V Wentylator 2000RPM
Załączona grafika

Temperatura minimalna wynosiła ok. 36°C. Natomiast maksymalna wynosiła ok. 72,5°C.

 

 

Krótkie podsumowanie i ocena końcowa

 

Załączona grafika

 

Kilka słów podsumowujących. Produkt jest wydajny oraz cichy (na moje ucho), gdy wentylatory nie przekraczają progu 1700RPM (obrotów na minutę). Producent wyróżnił swoje chłodzenie na rynku stosując pompkę z odwróconym obiegiem cieczy, co przekłada się na cichą oraz wydajną pracę bloku.
Jak już wspomniałem w recenzji Silent Loop jest chłodzeniem modularnym, oznacza to, że mamy możliwość jego rozbudowy, np. dokładając do naszego układu kartę graficzną.
Cena Silent Loop’a 240 w Polsce to koszt około 550zł. Producent udziela 3 lata gwarancji.

 

Na koniec prezentuję Wam pozytywne oraz negatywne cechy produktu oraz przydzielam mu ocenę 5/5.

 

Plusy:
• Bardzo dobra jakość wykonania,
• Cicha pompka,
• Szeroka kompatybilność z podstawkami AMD (AM2, AM2(+), AM3, AM3(+), AM4, FM1, FM2(+) oraz Intela (LGA 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011),
• Konstrukcję można rozbudować o dodatkowy blok GPU
• Trzy lata gwarancji
Minusy:
• Głośne wentylatory przy maksymalnych obrotach (2000RPM)
• Wysoka cena (~550zł)

 

Załączona grafika


 • 7

* * * * - 6 głosów


Bardzo obszerna recenzja ale sprzęt wygląda solidnie i według mnie jest warty swojej ceny te 550 zł nie jest taka granica nie do przebicia znowu tez instalowac zestawy za 300zł i po jakims czasie martwic sie o stan szczelności itd tez nie ma sensu jedyne co mnie odstrasza to te głosne wiatraki choc z tą głośnością to tez sprawa nie od kąca oczywista dla jednych to hałas dla innych nie przeszkadzający szum.

  • 1
Zgadzam się z Tobą, chociaż nie wszystkie zestawy za 300zł przeciekają ;). Wentylatory wg. mnie są głośne, ale odpłacają bardzo dobrą wydajnością. Poza tym dzięki za komentarz.
  • 0

Dzięki za test, ale ...

 

* Pierwsze 2 testy prowadzone były zbyt krótko. Wyglądają jakby temperatura równowagowa pod pełnym obciążeniem mogła osiągnąć 65°C

 

* Trzeci test zdradza symptomy throttlingu. Czyli system stabilny, ale zamulający bo spowalnia awaryjnie do 1400 MHz uznając że chłodzenie jest kiepskie.

 

Intele robią throttling przy wskazaniu temperatury ok. 100°C i spowalniają stopniowo więc w wielu testach tego nawet nie widać, dopóki się nie zmierzy wydajności (pod Linuksem kernel zostawia ślady w logach), AMD FX robią gwałtowne dohamowanie przy wskazaniach z zakresu 70-80°C (najprawdopodobniej steruje tym czujnik, którego użytkownik nie odczytuje) i zamulanie jest odczuwalne, za to nie ma śladów w logach systemowych. Throttling dobrze też widać, jeśli podczas testów ma się podłączony komputer przez watomierz albo przynajmniej korzysta z amperomierza cęgowego na zasilaniu.

 

Przydało by się porównanie z jakimś popularnym chłodzeniem powietrznym. U mnie FX-8320E @4200MHz,1.425V pod Fortisem łapie się na throttling tylko przy mprime a i to jak mam wentylatory budy na niższym biegu, więc ten wc-kompakt jakoś nie powala. No chyba że LLC było włączone i napięcie zasilania CPU nie spadało pod obciążeniem - wtedy mamy zupełnie inną bajkę.

  • 1
@Irrlicht bardzo Ci dziękuję za tak rozległy komentarz, trochę teorii przyda się na przyszłość. Natomiast zgadzam się z Tobą, testy przeprowadziłem zbyt krótko. Powinienem testować min. przez godzinę. Co do LLC to powiem szczerze nie pamiętam, czy było załączone.
  • 0

Nie podoba mi się podsumowanie:

 

1. Trzy lata gwarancji - to jest MINUS (a nie plus), ponieważ u konkurencji Corsaira czy NZXT w tej cenie dają 5 lub 6 lat gwarancji, a te ich 3 lata gwarancji może świadczyć o mniejszej trwałości produktu.

 

2. OGROMNYM MINUSEM jest możliwość uwalenia urządzenia przez zmianę napięć pompki 4-pin w biosie, przez to tracimy gwarancje, a urządzenie nadaję się na śmietnik albo dopłacamy do naprawy za wadliwy produkt.

 

*Według mnie te chłodzenie nie powinno być dostępne w sprzedaży, kupno tego chłodzenia w wysokiej cenie to strzelenie sobie w stopę, nawet doświadczony użytkownik nie zauważy tego, obniży obroty pompki aby było ciszej, następnie urządzenie po tygodniu zaliczy zgon i w nagrodę nie otrzyma bezpłatnej reklamacji w serwisie Be Queita.

  • 4
Nie we wszystkim się z tobą zgadzam. To prawda gwarancja powinna być dłuższa, ale zmieniać napięcia, gdy w instrukcji oraz na facebooku jest wszystko czytelnie opisane, by podłączyć pod 12v i nie obniżać napięcia.
Dodam tylko, że powinni dodać do gwarancji naprawę urządzenia po złym jego podłączeniu.

Poza tym dzięki wielkie za opinię :)
  • 0

"Dzięki zastosowaniu tej technologii pompa zasysa czynnik z bloku wodnego, kierując go do chłodnicy i odprowadzając z powrotem drugim obiegiem, co wyjaśnione zostało na rysunku powyżej." A czy każdy okład działa w ten sposób czyli transportuje cieple chłodziwo z procesora do radiatora??

  • 1
Zgadza się, ale musiałem to uwzględnić w recenzji. Tylko, jak już pisałem o tym w recenzji, pompa pracuje trochę inaczej niż u innych producentów - na odwrót.
  • 0

Bardzo obszerna recenzja ale sprzęt wygląda solidnie i według mnie jest warty swojej ceny te 550 zł nie jest taka granica nie do przebicia znowu tez instalowac zestawy za 300zł i po jakims czasie martwic sie o stan szczelności itd tez nie ma sensu jedyne co mnie odstrasza to te głosne wiatraki choc z tą głośnością to tez sprawa nie od kąca oczywista dla jednych to hałas dla innych nie przeszkadzający szum.

producent dodał gorszej jakości wentylatory, powinny być silent wings 3 a nie ten badziew który fabrycznie jest dodawany

  • 1
@stalkerpl Zgadzam się z tym, że pure wings 2 w starciu z silent wings 3 bez zwątpienia przegrywa walkę. Natomiast producent ich nie dodaje, ponieważ głównie chodzi o koszty. Wzrost ceny całego zestawu skutkuje spadkiem sprzedaży, ponieważ nie każdy wyda ok. 700zł na chłodzenia aio. :)
  • 0