Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Ciekawe, horyzontalne coolery CPU od be quiet! i SilverStone

Ciekawe, horyzontalne coolery CPU od be quiet! i SilverStone
Chłodzenia o horyzontalnym ułożeniu zazwyczaj nie oferują wysokiej wydajności, ale mają jeden główny atut – zajmują niewiele miejsca (w szczególności chodzi o wysokość). Ma to ogromne znaczenia w komputerach typu HTPC, do których są one głównie tworzone.

W ofercie marek be quiet! oraz SilverStone można znaleźć chłodzenia standardowe (tzw. wieżowe) oraz horyzontalne. Postanowiłem skonfrontować ze sobą modele wspomnianych producentów i podzielić się swoimi wrażeniami na temat m.in. ich wydajności i kultury pracy.

Załączona grafika


Jako platforma testowa posłużył procesor generujący sporą ilość ciepła umieszczony w standardowej obudowie. Testy w odniesieniu do innych zestawów pozwolą jednak rozważyć wydajność zestawów i ich opłacalność w ogólnym odniesieniu.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z jednym z nowszych produktów marki be quiet!, czyli z zestawem chłodzenia CPU- be quiet! Shadow Rock LP oraz jego rywalem – SilverStone Argon AR06, który miał swoją premierę spory czas temu (połowa 2014 roku).

be quiet! Shadow Rock LP

Patrząc na wymiary obu opakowań to be quiet! sprzedaje swój model w ogromnym opakowaniu.

Załączona grafika


Po jego przejrzeniu, a raczej zawartości wszystko staje się jasne – poszczególne elementy (montażowe oraz wentylator) są umieszczone osobno, stąd taka wielkość kartonu.

Załączona grafika


Wewnątrz opakowania, oprócz samego radiatora z preaplikowaną pastą termoprzewodzącą, znajdziemy:
 • zestawy montażowe z backplate-m,
 • instrukcję montażu,
 • wentylator Pure Wings 2 120mm,
 • stalowe zapinki dla dołączonego wentylatora.
Dane techniczne zestawu:
 • Wymiary z wentylatorem (mm): 134 x 122 x 75,4 (szerokość x długość x wysokość)
 • Zakres mocy CPU (W): 130
 • Waga z wentylatorem (kg): 0,39
 • Kompatybilny socket:
  Intel: LGA 775 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011(-3)
  AMD: AM2(+) / AM3(+) / FM1 / FM2(+)
 • Wymiary wentylatora (mm): 120 x 120 x 25
 • Prędkość obrotowa @ 100% PWM (RPM): 1500
 • Napięcie startowe wentylatorów (V): 5
 • Żywotność wentylatora (h): 80 000
Na spodzie umieszczono plastikową osłonkę, która ma zapobiec starciu pasty termoprzewodzącej. Sama stopa radiatora jest wykonana z miedzi. Dodatkowo została pokryta warstwą niklu w celu uniknięcia korozji.

Załączona grafika


Stopa jest wyszlifowana dokładnie, a produkt trafia do klienta z nałożoną na nią - idealnie w kwadrat - pastą termoprzewodzącą (tym samym do kolejnego montażu wymagane jest zaopatrzenie się w pastę np. DC1).

Załączona grafika


Shadow Rock LP to zestaw oferujący niższą wydajność niż TopFlow (zaprezentowany 3 lata temu, moja recenzja - klik), jednak należy pamiętać o tym, że jest on mniejszy.

Załączona grafika


Radiator składa się z 48 finów, przez które przechodzą 4 miedziane rurki cieplne o średnicy 6 mm. Jak na markę be quiet! przystało całość jest bardzo dobrze wykonana, a same rurki cieplne zakończone są bardzo ładnie – aluminiowymi nakładkami przechodzącymi przez swego rodzaju top.

Załączona grafika


Chłodzenie prezentuje się całkiem ciekawie – chyba nawet lepiej niż TopFlow. Samo ukształtowanie ciepłowodów oraz radiatora jest przemyślane.

Załączona grafika


Na wierzchu radiatora użytkownik może zamontować wentylator o rozmiarach 120x120x25 mm za pomocą metalowych zapinek.

Załączona grafika


Zmiana modelu, dodawanego do zestawu, na inny wydaje się mało sensowna, gdyż Pure Wings 2 radzi sobie bardzo dobrze – oferuje odpowiednią wydajność i kulturę pracy.

SilverStone Argon AR06

SilverStone Argon AR06 sprzedawany jest w niewielkim kartoniku, wewnątrz którego znajdziemy wszystko, co potrzebne do montażu i użytkowania zestawu. Trzeba przyznać, że wnętrze opakowania jest wykorzystane bardzo dobrze, ale samo chłodzenie też jest mniejsze od Shadow Rock LP.

Załączona grafika


Wewnątrz opakowania, oprócz samego radiatora z założonym wentylatorem, znajdziemy: elementy montażowe wraz z pastą termoprzewodzącą oraz instrukcję montażu.

Dane techniczne zestawu:
 • Wymiary radiatora (mm): 105 x 92 x 58 (szerokość x długość x wysokość)
 • Zakres mocy CPU (W): 95
 • Waga bez wentylatora (g): 263
 • Kompatybilny socket:
  Intel: LGA 1150 / 1155 / 1156
  AMD: AM2(+) / AM3(+) / FM1 / FM2(+)
 • Wymiary wentylatora (mm): 92 x 92 x 15
 • Prędkość obrotowa @ 100% PWM (RPM): 2500
 • Minimalna prędkość obrotowa (RPM): 1200
 • Napięcie startowe wentylatora (V): 7
 • Żywotność wentylatora (h): 40 000
Ilość wspieranych gniazd dla procesorów oraz żywotność wypadają zdecydowanie gorzej od tego co oferuje model marki be quiet!.

Załączona grafika


Dodanie pasty termoprzewodzącej to dobry pomysł. Z jednej strony może się ona okazać zbędna (w szczególności, jeśli ma być to zestaw do HTPC), ale z drugiej strony koszty takiej pasty dla producenta są znikome.

Załączona grafika


Wentylator jest przykręcony do elementów go mocujących, te z kolei są przykręcone do samego radiatora. W razie chęci jego wymiany, należy pamiętać, że jest on o niestandardowej wysokości – 15 mm (92 x 92 x 15 mm).

Załączona grafika


Stopa radiatora jest dobrze wyszlifowana, ale nie jest poniklowana tak jak w modelu marki be quiet!.Teoretycznie może to zapewnić lepsze odprowadzenie ciepła z rurek cieplnych, ale w tej cenie spodziewałem się zobaczyć tam coś innego.

Załączona grafika


Pod względem wyglądu produkt wypada zdecydowanie gorzej – zbita konstrukcja. Można odnieść wrażenie, że główną ideą było: ma to dobrze działać, a nie wyglądać.

Załączona grafika


Mimo to, 4 rurki cieplne (o takiej samej średnicy – 6 mm), wprawdzie niezakończone żadnymi nakładkami, posiadają mniej więcej te same wielkości i wyglądają całkiem dobrze.

Załączona grafika


Całość bronią także niewielkie gabaryty (jeszcze mniejsze niż modelu LP z rodziny Shadow Rock marki be quiet!) – producent chciał wykorzystać całą możliwą przestrzeń w celu zapewnienia jak najwyższej wydajności.

Platforma testowa

Platforma testowa:
ProcesorAMD FX-8350 4,0 GHz
Płyta głównaAsus SABERTOOTH 990FX
Pamięć RAMCorsair Vengeance DDR3 2x 4 GB 1600 MHz CL9
Dysk SSDKingston HyperX Savage 240GB
Dysk SSDCorsair Force Series GT 120
Dysk SSDCorsair Force Series F40
Dysk HDDSeagate Barracuda Green 2TB ST2000DL003
Karta graficznaEVGA GTX 460 SC 768 MB
ObudowaCorsair Obsidian 650D
Zasilaczbe quiet! Dark Power Pro P10 850W


Załączona grafika


Rywale:
Chłodzenie procesorabe quiet! Shadow Rock LP
Chłodzenie procesoraSilverStone Argon AR06


Testy

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy temperaturze powietrza wynoszącej 21-22 °C (niepewność pomiarowa to 1 °C).

Testy polegały na sprawdzeniu temperatur osiąganych przez procesor AMD FX-8350 z danym cooler-em.

Podczas pracy programu testowego, jak i wychładzania procesora na PC-cie, nie były dokonywane żadne operacje. Program, który był zawsze włączony to OCCT oraz AMD OverDrive.

Na wykresach zostały przedstawione wartości temperatury dla średniej wartości dla wszystkich rdzeni (Core(avg)) oraz całego procesora (CPU). Do odczytania tych wartości posłużyła aplikacja testowa – OCCT oraz AMD OverDrive.

Załączona grafika


Test przy obciążeniu polegał na obciążeniu wszystkich czterech rdzeni za pomocą programu OCCT przez 25 min (test ustawiony na 30min, ale 5 minut to Idl-owanie). Program po tym czasie reprezentował wyniki na wykresie i z nich były odczytywane wartości największe – średnia temperatura dla rdzeni była obliczana na podstawie otrzymanych wyników.

Fabryczne wentylatory obudowy Obsidian 650D były podłączone do płyty głównej i pracowały na 70% swoich możliwości – pozwoliło to na sprawdzenie kultury testowanych zestawów.

Wentylatory pracowały z następującymi prędkościami obrotowymi: wentylatory 200 mm zamontowane z przodu i u góry – ok. 840 RPM, natomiast umieszczony z tyłu wentylator 120 mm pracował z prędkością 930 RPM.
 • AMD FX-8350 @ 4,1 GHz Turbo Core
Test został przeprowadzony dla standardowych ustawień procesora z włączonymi funkcjami oszczędzania energii, Turbo Core (4,1 GHz dla wszystkich rdzeni, 4,2 GHz dla 4) itp.

Załączona grafika


Wydajność obu zestawów jest wyraźnie niższa od reszty przetestowanych modeli. Patrząc jednak na rozmiary zestawów to Shadow Rock LP wypadł całkiem dobrze.

Załączona grafika


Znaczny wpływ na wydajność tego typu zestawów ma wentylacja samej obudowy, ze względu na to, że ciepłe powietrze nie jest kierowane od razu na zewnątrz obudowy. Ustawienie większej prędkości obrotowej standardowych wentylatorów obudowy pozwala na znaczne zmniejszenie dystansu do modelu Pure Rock oferowanego w odrobinę niższej cenie.

To samo dotyczy modelu marki SilverStone, aczkolwiek w jego przypadku ograniczeniem jest sama, średnia wydajność radiatora.

Podsumowanie i ocena

Montaż obu zestawów jest całkiem prosty, aczkolwiek jak na te gabaryty można było się pokusić o szybsze metody – jak te ze standardowych zestawów chłodzenia Intela i AMD. Sposób montażu odpowiada w zasadzie dużo większym modelom oferowanym przez tych producentów.

Poza tym obydwa modele oferują odpowiednią, a patrząc na ich gabaryty to nawet wyśmienitą wydajność.

Załączona grafika

Grafika ze strony producenta.


SilverStone Argon AR06 wprawdzie zdecydowanie przegrał z modelem marki be quiet!, ale należy pamiętać, że jest to niewielkich rozmiarów zestaw. Dodatkowo jego kultura pracy jest ponadprzeciętna i zbliżona do modelu Shadow Rock LP. Dla osób poszukujących zestawu chłodzenia do niewielkiej obudowy to jest to produkt warty uwagi.

Model marki be quiet! – Shadow Rock LP – to bardzo udany produkt. Charakteryzujący się sporą wydajnością jak na swoje niewielkie gabaryty oraz ciekawym wyglądem. Mogę go polecić z czystym sumieniem do obudów HTPC i nie tylko. Jego kultura pracy jest, jak to w zwyczaju be quiet!, bardzo dobra.

Załączona grafika

Grafika ze strony producenta.


Zastosowany wentylator radzi sobie bardzo dobrze, mimo to, jeśli ktoś jest w stanie zmieścić w swojej obudowie model Shadow Rock Slim to wypada on lepiej pod każdym względem, a kosztuje niewiele więcej.

Finalnie SilverStone Argon AR06 oceniam jako: „Dobry produkt 4/5”, a be quiet! Shadow Rock LP otrzymuje ode mnie zasłużone odznaczenie: „Super produkt 5/5”.

be quiet! Shadow Rock LP

BK002

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 150 zł

Link do strony produktu: klik.


SilverStone Argon AR06

SST-AR06

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 150 zł

Link do strony produktu: klik.


Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


Załączona grafika


GALAXY Note 4, czyli topowy phablet marki Samsung


MobileLite G4 & SDCA3/32GB, czyli super szybka karta pamięci i czytnik kart na USB 3.0 marki Kingston


3 gamingowe i kolorowo podświetlane gryzonie marek Razer & Corsair


 • 2

* * * * * 2 głosów


be quiet! jak zawsze ma najlepszy design i wydajność w tej klasie, kolorystyka SilverStone jak zawsze znajduje się w innej czasoprzestrzeni

  • 0

ciekawe, że cena obu modeli stoi na tym samym poziomie >_>

  • 0

be quiet! jak zawsze ma najlepszy design i wydajność w tej klasie, kolorystyka SilverStone jak zawsze znajduje się w innej czasoprzestrzeni

Z jednej strony to dobrze, że oferują coś innego :) Wieżowce z tej serii jak np. AR03 wyglądają jak dla mnie całkiem w porządku.

Co do be quiet! to wkrótce będzie miał premierę jeszcze ciekawszy model tego typu - Dark Rock TF (TDP aż 220 W).

  • 0

Informacje

Rejestracja
02 gru 2008
Ostatnia wizyta
18 lis 2019 10:40 (offline)
Tytuł
Gaduła
Reputacja
275 pkt.

Sierpień 2020

N P W Ś C P S
      1
234567 8
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031