Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

MobileLite G4 & SDCA3/32GB, czyli super szybka karta pamięci i czytnik kart na USB 3.0 marki Kingston

MobileLite G4 & SDCA3/32GB, czyli super szybka karta pamięci i czytnik kart na USB 3.0 marki Kingston
Podczas testowania i użytkowania urządzenia MobileLite Wireless G2 oraz karty pamięci SDCA10/32GB dostrzegłem ograniczenie w postaci złącza USB 2.0 - niski transfer danych na kartę pamięci. W poszukiwaniu odpowiedniego czytnika kart pamięci SD i microSD natknąłem się na model MobileLite G4 marki Kingston, który spełnił moje oczekiwania – niewielkie urządzenie zgodne z USB 3.0.

Załączona grafika


Dodatkowo bohaterem tej recenzji będzie karta pamięci z nowej klasy szybkości UHS-I U3. W zamyśle ta karta ma posłużyć jako karta pamięci dla posiadanego smarftona. Co zadecydowało o wyborze tej karty? Chęć sprawdzenia nowej klasy prędkości oraz sama wysoka wartość zapisu na kartę.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z urządzeniami marki Kingston, a tym samym do przeczytania dalszej części.

Kingston MobileLite G4

MobileLite G4 to niewielkich rozmiarów czytnik kart microSD i SD. Sprzedawany jest w niewielkim plastikowym opakowaniu, wewnątrz którego znajdziemy tylko broszurkę z podstawowymi danymi.

Załączona grafika


Czytnik G4 posiada elegancką metalową obudowę i jest zgodny ze standardem USB 3.0. Dzięki temu pozwala on wykorzystać możliwości coraz to szybszych kart pamięci (np. klasy UHS-I, gdzie transfery sięgają rzędu 100 MB/s). Urządzenie zapewnia wsteczną kompatybilność ze złączem USB 2.0, ale wiąże się to z drastycznym spadkiem wydajności.

Załączona grafika


Urządzenie nie posiada diody czy czegoś w tym stylu, co by sygnalizowało stan pracy. Dla mnie jest to zaleta – nic niepotrzebnie nie mruga.

Załączona grafika


Co ciekawe, czytnik jest w stanie obsługiwać dwie karty (jedna w slocie SD, a druga w microSD) równocześnie. Dzięki temu możemy zgrywać dane z jednej karty na drugą bezpośrednio. Bardzo pomysłowe i użytkowe rozwiązanie.

Załączona grafika


MobileLite G4 zgodnie z deklaracjami producenta jest zgodny z następującymi systemami operacyjnymi: Microsoft Windows (od Visty do 8.1), Mac OS X (10.6.x lub nowszy) i Linux (2.6.x lub nowszy).

Załączona grafika


Producent udziela na urządzenie standardową dwuletnią gwarancję, ale samo urządzenie powinno służyć zdecydowanie dłużej - jakość wykonania jest odpowiednia.

Podczas pracy urządzenie się nagrzewa. Warto o tym pamiętać i nie zakrywać go dodatkowo innymi rzeczami.

Kingston microSDHC 32GB UHS-I U3

Karta microSD Kingston SDHC 32GB UHS-I U3 to jedna z najszybszy kart pamięci o tak niewielkich rozmiarach. Klasa UHS-I U3 gwarantuje minimalny zapis na poziomie 30 MB/s, a tym samym ich przeznaczeniem jest m.in. zapis wideo w rozdzielczości 4K.

Załączona grafika


Dynamiczny rozwój w ostatnim czasie urządzeń wspierających wyższe rozdzielczości (m.in. standard 4K) wymusił powstawanie nowych, szybszych kart pamięci – poprzedni standard UHS-I U1 gwarantował minimalny zapis na poziomie zaledwie 10 MB/s (w przypadku Class 10 i mniejszy dla pozostałych klas szybkości).

Załączona grafika


Karta oznaczona przez producenta jako SDCA3/32GB sprzedawana jest w niewielkim opakowaniu – identycznie jak ostatnio zaprezentowany model SDCA10/32GB (klik).

Produkt jest objęty standardowo jak na kartę pamięci - dożywotnią gwarancją producenta.

Testy karty microSD

Postanowiłem skonfrontować kartę SDCA3/32GB, a więc reprezentanta klasy szybkości U3, z kartą U1 (wspominany wcześniej model SDCA10/32GB).

Obie karty posiadają taką samą pojemność i według zapewnień producenta oferują taką samą prędkość odczytu. Jeśli chodzi o zapis to karta SDCA10/32GB oferuje prawie dwukrotnie niższy (45 vs 90 MB/s).

Załączona grafika


Wszystkie testy zostały przeprowadzone z użyciem czytnika MobileLite G4.

Dwa pierwsze testy zostały wykonane w celu sprawdzenia teoretycznej wydajności.

Załączona grafika


Załączona grafika


Patrząc na uzyskane wyniki można stwierdzić, że otrzymane wyniki pokrywają się z zapewnieniami producenta.

Copy-Benchmark aplikacji AS SSD pozwolił na wykazanie różnic w rzeczywistym użytkowaniu – przewaga nowej karty jest wyraźna.

Załączona grafika


Rzeczywisty test kopiowania pliku AVI wykazał zdecydowanie wyższą wydajność modelu SDCA3 nad SDCA10. Obie karty uzyskały wyniki zbliżone do testów syntetycznych (zwłaszcza SDCA10).

Załączona grafika


Czy warto dopłacić do szybszego modelu? I tak i nie. Zależy czy ta wydajność jest nam potrzebna, jeśli wykorzystamy ten potencjał lub taka różnica w cenie (65 zł vs 85 zł) jest akceptowalna przez nas to na pewno warto zainteresować się nowszym modelem.

Podsumowanie i ocena

Produkty marki Kingston po raz kolejny pozostawiły po sobie bardzo dobre wrażenia. Obydwa zaprezentowane produkty są przeze mnie użytkowane na co dzień i nie mam z nimi żadnych problemów.

Załączona grafika


Zarówno czytnik, jak i sama karta, sprzedawane są w odpowiedniej cenie, oferując należytą jakość oraz funkcjonalność. Sam czytnik bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Złącze USB 3.0 pozwala na wykorzystanie potencjału kart. Sama karta SDCA3/32GB oferuje odpowiednią pojemność i bardzo wysokie transfery.

Finalnie oba zaprezentowane produkty pozostawiam z ocenami „Super produkt 5/5”.

Kingston MobileLite G4 (USB 3.0)

FCR-MLG4

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 35 zł
Link do strony produktu: klik.


Kingston microSDHC 32GB UHS-I U3

SDCA3/32GB

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 85 zł
Link do strony produktu: klik.


Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


Załączona grafika


3 gamingowe i kolorowo podświetlane gryzonie marek Razer & Corsair


Przydatne akcesoria dla urządzeń mobilnych - Kingston MobileLite Wireless G2 & SDCA10/32GB


Corsair Flash Voyager GTX - pamięć USB warta uwagi


  • 1

* * * * * 2 głosów


Literówka w tytule "Kinsgton" ;)

    • 1
Faktycznie :( dziękuję za zwrócenie uwagi.
    • 0