Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Corsair Flash Voyager GTX - pamięć USB warta uwagi

Corsair Flash Voyager GTX - pamięć USB warta uwagi
Pamięci USB to bardzo przydatne urządzenia, które ułatwiają przenoszenie danych. Od pewnego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem szybkiego pendrive’a korzystającego z dobrodziejstw USB 3.0. Kingston HyperX 3.0, bo o nim mowa, spełnia wszystkie moje wymagania dotyczące pojemności (128 GB) oraz szybkości i (jak do tej pory) niezawodności.

Wydajny i pojemny pendrive może służyć nie tylko do przechowywania potrzebnych danych, ale i np. aplikacji. Możliwość zainstalowania i korzystania komfortowo z aplikacji na różnych komputerach w moim przypadku się sprawdziła – zamiast zabierać laptopa wystarczy niewielka urządzenie.

Załączona grafika


Mimo sporej wydajności na rynku są dostępne modele wyposażone w kontrolery znane z dysków SSD, dzięki czemu ich wydajność jest jeszcze wyższa. Jednym z takich produktów jest nowa wersja pamięci Voyager GTX. Jest to w zasadzie jeden z nowszych produktów w ofercie marki Corsair.

Postanowiłem sprawdzić jego wydajność na tle posiadanego modelu marki Kingston. Czy faktycznie Voyager GTX okaże się znacznie wydajniejszy? Czy jest to produkt warty uwagi? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w tej recenzji.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z wynikami moich testów oraz odczuciami na temat tego produktu.

Corsair Flash Voyager GTX 128 GB

Załączona grafika


Corsair Flash Voyager GTX sprzedawany jest w niewielkim, plastikowym blistrze. Oprócz pamięci, wewnątrz opakowania, znajduje się jedynie ulotka z informacjami dotyczącymi gwarancji. Tym samym zawartość wyposażenia jest identyczna jak to, co oferuje Kingston.

Załączona grafika


Szkoda, że producent nie pokusił się o dodanie jakichś dodatków np. smyczy. Sama obudowa pamięci posiada z tyłu specjalny otwór do jej montażu.

Załączona grafika


Według informacji zamieszczonych na stronie producenta oraz z tyłu opakowania – pendrive zapewnia transfery rzędu 430 MB/s dla odczytu i 190 MB/s dla zapisu.

Załączona grafika


W swojej ofercie Corsair posiada dwa modele Voyager GTX o pojemności 128 i 256 GB. Pod względem wizualnym obie wersje wyglądają tak samo – na obudowach nie umieszczono informacji o pojemności.

Załączona grafika


Obudowa pamięci wykonana jest z cynku i przez to całość jest dosyć ciężka jak na tego typu produkt.

Załączona grafika


Voyager GTX prezentuje się całkiem okazale, aczkolwiek Kingston HyperX posiada nowocześniejszy wygląd.

Załączona grafika


Obudowa pendrive’a jest szersza od standardowych produktów i mogą wystąpić problemy z używaniem produktu np. z pionowo umieszonymi złączami USB w obudowach.
Platforma testowa

Platforma testowa:
ProcesorAMD FX-8350 4,0 GHz
Płyta głównaAsus SABERTOOTH 990FX
Pamięć RAMCorsair Vengeance DDR3 2x 4 GB 1600 MHz CL9
Dysk SSDCorsair Force Series GT 120
Dysk SSDCorsair Force Series F40
Dysk HDDSeagate Barracuda Green 2TB ST2000DL003
Karta graficznaEVGA GTX 460 SC 768 MB
Karta audio/NICASUS ThunderBolt
ObudowaCorsair Obsidian 650D
Zasilaczbe quiet! Dark Power Pro P10 850W
Chłodzenie procesoraSilverStone Tundra TD02
Pamięć USBKingston DataTraveler HyperX 3.0 128 GB
Pamięć USBCorsair Flash Voyager GTX 128 GB


Testy

Testy zostały przeprowadzone na zaprezentowanej wyżej platformie testowej z użyciem aplikacji CrystalDiskMark, Anvil Storage Utilities oraz AS SSD działających pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.1.

Na wykresach zostały przedstawione wyniki uzyskane dla pamięci USB marki Kingston oraz Corsair podłączonych do złącza USB 3.0 płyty głównej.
  • CrystalDiskMark

Załączona grafika


Załączona grafika


Voyager GTX na tle produktu Kingstona wypada bardzo dobrze, aczkolwiek nie osiąga deklarowanych wartości odczytu (430 MB/s), z kolei dla zapisu wartość się zgadza – 190 MB/s.
  • Anvil Storage Utilities

Załączona grafika


Kolejna aplikacja prezentuje podobną sytuację – uzyskane wyniki są odrobinę niższe, ale produkt marki Corsair wygrywa.
  • AS SSD

Załączona grafika


AS SSD potwierdził tendencję z poprzednich testów – wyniki zbliżone dla testu z użyciem Anvil Storage Utilities.

Załączona grafika


Bardziej rzeczywiste testy wskazują jednak na większe różnice pomiędzy testowanymi produktami. Wyniki uzyskane w teście kopiowania nie pozostawiają złudzeń, która pamięć jest wydajniejsza. Zwłaszcza dla testu „Program”, gdzie Voyager GTX okazał się prawie 5 razy szybszy.
  • Kopiowanie pliku na pendrive

Załączona grafika


Test kopiowania pliku na pamięć USB wskazał na znaczne różnice na korzyść nowego modelu Voyager GTX.

Na wykresie został przedstawiony dodatkowo wynik uzyskany przez Voyagera podłączonego do złącza USB 2.0 płyty głównej. Różnice pomiędzy USB 3.0 i 2.0 są ogromne, dlatego też kupując pendrive'a tego pokroju warto pamiętać o złączu z tym standardem.

Podsumowanie i ocena

Corsair Flash Voyager GTX oceniam jako „Super produkt 5/5”, przy czym jest to naciągana ocena ze względu na obecną, wysoką cenę. Nie chcę jednak karać produktu za chwilową podwyżkę cenową spowodowaną wysokim kursem dolara, dlatego też produkt pozostawiam z taką a nie inną oceną.

Załączona grafika


Voyager GTX to ciekawie prezentujący się produkt, którego surowy design może, ale nie musi się podobać. Oprócz tego charakteryzuje się on wysoką wydajnością, odpowiednią pojemnością oraz pięcioletnią gwarancją.

Corsair Flash Voyager GTX 128GB
CMFVYGTX3B-128GB

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: 134,99 $


Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


Załączona grafika


Silent Base 800 & Fortress FT05, czyli ciekawe obudowy dla entuzjastów


PC audio - Teufel & Gamdias, czyli recenzja słuchawek i wielofunkcyjnego uchwytu


SilverStone ARM22SC - gdy standardowa stopa monitora to za mało


  • 3

* * * * * 3 głosów