Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Czas na USB 3.0, czyli akcesoria USB marki SilverStone oraz Kingston

Czas na USB 3.0, czyli akcesoria USB marki SilverStone oraz Kingston
USB 3.0 to kolejna wersja bardzo popularnego i szeroko stosowanego interfejsu szeregowego. Specyfikacja tego standardu została ogłoszona już w 2008 roku, jednak czas od ogłoszenia do powszechnego użytku był dosyć znaczny. Dla przykładu kolejna wersja (USB 3.1) ogłoszona w lipcu 2013 roku prognozowana jest dopiero na 2015 r. w powszechnym użytku.

Obecnie na rynku znajduje się wiele urządzeń wspierających i korzystających z dobrodziejstw standardu 3.0. Pamięci USB osiągają bardzo przyzwoite prędkości, a producenci obudów coraz chętniej umieszczają w swoich produktach złącza zgodne z tym standardem.

Załączona grafika


Producenci tacy jak np. SilverStone pamiętają także o tych użytkownikach, których płyty głównej nie wspierają nowego standardu, czy też po prostu potrzebują większej ilości złącz.

Korzyści płynące z pamięci USB są oczywiste i stąd taka ich popularność. Możliwość przenoszenia dużej ilości danych na stosunkowo niewielkim urządzeniu, przy zachowaniu odpowiedniej prędkości zapisu i odczytu to bardzo mocne argumenty przemawiające za zakupem szybkiego pendrive'a.

Osobiście stwierdziłem, że już pora zamienić kilka mniejszych i wolnych pamięci USB zgodnych ze standardem 2.0 na jeden szybki i pojemny ze złączem 3.0. Oprócz takiego zakupu warto rozważyć także zakup np. huba USB w celu przyjemniejszego korzystania z tego powszechnie stosowanego standardu.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z wynikami moich testów wybranego sprzętu USB 3.0.

SilverStone EP01

SilverStone EP01 to niewielkich rozmiarów aktywny hub USB 3.0. Sprzedawany jest on w niewielkim kartonowym pudełku, wewnątrz którego znajdziemy komplet kabli oraz instrukcję obsługi.

Załączona grafika


EP01 posiada 4 gniazda USB 3.0, złącze zasilania oraz złącze do transmisji danych z urządzeniem, z którym hub ma współpracować (USB micro B).

Załączona grafika


W zestawie znajdują się obydwa przewody - nie musimy sami szukać przewodu zasilającego. Oczywiście dodatkowe zasilanie jest potrzebne tylko do przejścia w tryb aktywny huba.

Załączona grafika


Na górze urządzenia znajduje się duże logo producenta. Wygląda ono całkiem ciekawie, aczkolwiek mogło posiadać jakieś np. srebrne akcenty. W zależności od oświetlenia jest ono mniej lub bardziej widoczne.

Załączona grafika


Wszystkie złącza znajdują się na osobnych bokach tego sześciokąta, dzięki czemu nie ma problemów nawet z szerokimi pamięciami USB – nie zasłaniają dostępu do innych gniazd.

Załączona grafika


Wewnątrz urządzenia, na spodzie, znajduje się magnes, dzięki któremu hub może zostać przymocowany do np. blatu (jeśli posiada jakieś metalowe elementy) czy wierzchu obudowy komputera (jak sugeruje producent).

Załączona grafika


Magnes trzyma całkiem dobrze i wkładanie pendrive'a powoduje jedynie niewielkie przemieszczenie się urządzenia, aczkolwiek istnieje drobna obawa o zarysowanie obudowy. Pomimo tego, że spód jest gładki polecam korzystanie z niego w ten pierwszy sposób – ułożyć gdzieś wygodnie na biurku.

Załączona grafika


Sam przewód USB 3.0 jest wystarczającej długości, jednak dodatkowy kabelek z zasilaniem jest dosyć krótki - w moim przypadku nie było to problemem, gdyż zasilam go z gniazda USB 2.0 monitora. Nic nie stoi na przeszkodzie skorzystania np. z ładowarki do telefonu z portem USB.

Pod względem wizualnym urządzenie wypada bardzo dobrze. Ciekawym akcentem są świecące na niebiesko diody LED umieszczone obok czterech złącz USB 3.0.

Załączona grafika


EP09 może posłużyć nie tylko do transmisji danych, ale także np. do ładowania urządzeń mobilnych – w końcu coraz więcej urządzeń posiada złącze USB. W takim wypadku warto podłączyć dodatkowy przewód zasilający do huba.

SilverStone ECU01

Załączona grafika


ECU01 sprzedawany jest w ciekawym kartonowym pudełeczku. Wewnątrz opakowania oprócz samego ECU01 znajdziemy krótszą wersję osłony slotu PCI oraz płytę CD ze sterownikami.

Załączona grafika


SilverStone ECU01 to 4 portowy kontroler USB 3.0 na PCI-E 2.0. Produkt został stworzony w oparciu o kontroler Eltron EJ198. Wspiera on m.in. protokół USAP pozwalający na zwiększenie prędkości transferów. Osoby korzystające z systemów niekompatybilnych z tym protokołem mogą skorzystać z trybu pracy „Turbo Boost”.

Załączona grafika


ECU01 posiada dodatkowe złącze zasilania – SATA.

Załączona grafika


Gniazda USB 3.0 zostały umieszczone z tyłu płytki, tym samym aby z nich skorzystać konieczny jest jakiś panel posiadający odpowiednie złącza.

Załączona grafika


Dla zainteresowanych – dokładniejsza specyfikacja na stronie producenta kontrolera (klik).

SilverStone CP09

SilverStone CP09 to adapter pozwalający podłączyć zewnętrzne przewody USB do wewnętrznego złącza na płycie głównej, czy dodatkowym kontrolerze.

Załączona grafika


Starsze płyty główne nie były wyposażane w wewnętrzne gniazda USB 3.0, stąd producenci obudów wydawali swoje obudowy z przewodami pozwalającymi podłączyć przedni panel do tylnego panelu płyty głównej.

Załączona grafika


Obecnie wydaje się to bardzo dziwne, jednak taki był stan rzeczy jeszcze kilka lat temu – sam posiadam taką obudowę (Corsair Obsidian 650D) i dopiero po znacznym czasie, dzięki przejściówce CP09 mam dostępne wszystkie 4 złącza USB 3.0 jakie oferuje płyta główna.

Załączona grafika


Adapter CP09 sprzedawany jest w niewielkim opakowaniu bez dodatków.

Kingston DataTraveler HyperX 3.0 128 GB

Produkt sprzedawany jest w niewielkim, plastikowym blistrze. Oprócz pendrive'a, wewnątrz opakowania znajduje się jedynie instrukcja wraz z gwarancją. Czyli w zasadzie rozsądne minimum.

Załączona grafika


Mimo to, po modelu z rodziny HyperX można by było oczekiwać chociażby smyczy – w końcu obudowa pamięci posiada z tyłu specjalny otwór.

Załączona grafika


Podstawowe dane techniczne:
 • Wymiary:
  74,99 mm x 23,29 mm x 15,9 mm
 • Szybkość:
  USB 3.0: odczyt 225 MB/s, zapis 135 MB/s
  USB 2.0: odczyt 30 MB/s, zapis 30 MB/s
Pamięć USB marki Kingston standardowo obsługuje ReadyBoost i jest zgodna z wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi.

Załączona grafika


DT HyperX 3.0 posiada całkiem masywną obudowę i pomimo tego, że jest ona wykonana z plastiku i gumowych wstawek, sprawia wrażenie trwałego produktu.

Załączona grafika


Co równie istotne pod względem wizualnym produkt prezentuje się całkiem okazale.

Oprócz modelu o pojemności 128 GB w ofercie znajdują się jeszcze dwa modele - 64 i 256 GB.

Załączona grafika


Pomimo grubszej obudowy nie natrafiłem na problem z podłączeniem DT HyperX 3.0 do gniazd USB monitorów, hubów, obudów czy płyt głównych.

Platforma testowa

Platforma testowa:
ProcesorAMD FX-8350 4,0 GHz
Płyta głównaAsus SABERTOOTH 990FX
Pamięć RAMCorsair Vengeance DDR3 2x 4 GB 1600 MHz CL9
Dysk SSDCorsair Force Series GT 120
Dysk SSDCorsair Force Series F40
Dysk HDDSeagate Barracuda Green 2TB ST2000DL003
Karta graficznaEVGA GTX 460 SC 768 MB
Karta audio/NICASUS ThunderBolt
ObudowaCorsair Obsidian 650D
Zasilaczbe quiet! Power Zone Z1 850W CM
Chłodzenie procesoraSilverStone Tundra TD02
Pamięć USBKingston DataTraveler HyperX 3.0 128 GB


Testy

Testy zostały przeprowadzone na zaprezentowanej wyżej platformie testowej z użyciem aplikacji CrystalDiskMark, Anvil Storage Utilities oraz AS SSD działających pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.1.

Na wykresach zostały przedstawione wyniki uzyskane dla pamięci USB marki Kingston podłączonego do złącza USB 2.0 oraz 3.0 płyty głównej, a także testowanego kontrolera USB 3.0.

Wyniki uzyskane dla huba USB 3.0 - SilverStone EP01 nie zostały zaprezentowane na wykresach, gdyż uzyskane wyniki były niemalże identyczne z tymi uzyskanymi dla portu USB 3.0 płyty głównej.

Uzyskane różnice były na poziomie błędu pomiarowego, a na dodatek się przeplatały - raz minimalnie wydajniejszy okazywał się hub, innym razem port płyty głównej. Tym samym mogę potwierdzić, że hub działa tak jak należy – nie powoduje strat.
 • CrystalDiskMark

Załączona grafika


Załączona grafika


Pierwsza aplikacja testowa wykazała bardzo zbliżone osiągi kontrolera USB płyty głównej oraz ECU01 (kontroler Eltron EJ198). Minimalne różnice dla testu „sequential” są w zasadzie na granicy błędu pomiarowego.
 • Anvil Storage Utilities

Załączona grafika


Załączona grafika


Kolejna aplikacja, w której sytuacja się powtórzyła – minimalne różnice. Aczkolwiek patrząc na wyniki tego, jak i wcześniejszego testu można znaleźć podobieństwa – dla odczytu ECU01 oferował minimalnie wyższe transfery, z kolei dla zapisu minimalnie niższe od kontrolera płyty głównej (ASMedia).
 • AS SSD

Załączona grafika


Załączona grafika


AS SSD potwierdził tendencję z poprzednich testów. Dla testu kopiowania różnice były bardziej widoczne, aczkolwiek wciąż zbliżone.

Załączona grafika

 • Kopiowanie pliku na pendrive

Załączona grafika


Ostatni test - zapisu na pamięci marki Kingston, także potwierdza minimalną przewagę ECU01.

Różnice pomiędzy USB 2.0 a 3.0 są ogromne dla wszystkich przeprowadzonych testów. Wniosek jest prosty - kupując pendrive'a tego pokroju warto pamiętać o złączu z tym standardem.

Załączona grafika


Finalne różnice pomiędzy ECU01 a gniazdami płyty głównej okazały się bardzo niewielkie. Z minimalną przewagą tego pierwszego, aczkolwiek różnice są bardzo subtelne i bliskie granicy błędu pomiarowego.

W przyszłości przy okazji jakichś testów szybszego nośnika postaram się sprawdzić jak będzie wyglądała ta sytuacja - czy różnice będą większe.

Podsumowanie i ocena

Po przeprowadzeniu wszystkich testów oraz normalnym użytkowaniu przedstawionego sprzętu muszę przyznać, że warto było zamienić kilka pamięci USB na jedną szybszą i pojemniejszą.

Załączona grafika


Akcesoria marki SilverStone pomogły w zorganizowaniu przestrzeni roboczej dla głównej gwiazdy tej publikacji, czyli pamięci Kingston DataTraveler HyperX 3.0.

Oczywiście mógłbym się obejść np. bez EP09, czy karty rozszerzeń dla starszego komputera, jednak wszystkie wybrane elementy dobrze ze sobą współgrają i poprawiają komfort użytkowania produktu Kingstona.

Załączona grafika


Pozytywnym aspektem DT HyperX 3.0, oprócz pojemności oraz wysokich transferów, jest pięcioletnia gwarancja. Cena jest wysoka, bo wynosi tyle, co koszt dobrego dysku SSD, aczkolwiek do niego będziemy potrzebowali obudowy, a przez to gabaryty będą znacznie większe.

Mimo to uważam, że warto tyle przeznaczyć na ten produkt stąd moja lekko naciągana ocena „Super produkt 5/5”.

Kingston DataTraveler HyperX 3.0
DTHX30/128GB

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 360 zł


SilverStone EP09 to intrygujący hub USB pozwalający skorzystać w pełni z dobrodziejstw standardu 3.0. Dzięki temu, że urządzenia działa w trybie aktywnym możemy np. ładować z niego telefon. Kolejne istotne cechy to ciekawy wygląd oraz zastosowanie magnesu w celu poszerzenia możliwości montażu.

Załączona grafika


Umieszczenie tego produktu na biurku pozwoliło na zwiększenie komfortu pracy, a cena w porównaniu z możliwościami wydaje się słuszna. Dlatego też EP09 oceniam jako „Super produkt 5/5”.

SilverStone EP01

SST-EP01B

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 100 zł


SilverStone ECU01 to bardzo solidny produkt oferujący wysokie transfery oraz możliwość podłączenia aż czterech złącz USB 3.0. Także pod względem wykonania nie mam do niego żadnych zastrzeżeń, stąd moja wysoka ocena „Super produkt 5/5”. Należy jednak pamiętać, że jest to produkt nastawiony na daną grupę odbiorców. Mimo to jego cena jest adekwatna.

Załączona grafika


Osoby poszukujące kontrolera posiadającego gniazda USB 3.0 wyprowadzone na zewnątrz obudowy powinny się zainteresować np. modelem EC04-E, oferuje on także cztery porty USB 3.0, ale po dwa wewnętrzne i zewnętrzne.

SilverStone ECU01

SST-ECU01

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 120 zł


SilverStone CP09 to bardzo dobrze wykonany produkt, do którego nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń, do tego oferowany jest w przystępnej cenie. Normalnie pominąłbym ocenę na pozór tak mało istotnego elementu, jednak w moim przypadku rozwiązał on problem posiadanej obudowy ze złączami USB 3.0. Dlatego też CP09 oceniam jako „Super produkt 5/5”.

SilverStone CP09

SST-CP09

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 30 zł


Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


Załączona grafika


SilverStone Noble Breeze Series - schłodź swojego laptopa!


Kraken 7.1 USB – rzut oka na popularne słuchawki marki Razer


SilverStone Treasure TS10 – test zgrabnej czarnulki


 • 3

* * * * * 1 głosów