Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Kraken 7.1 USB – rzut oka na popularne słuchawki marki Razer

Kraken 7.1 USB – rzut oka na popularne słuchawki marki Razer
Po dosyć długim czasie obcowania z modelem Kraken 7.1 USB marki Razer postanowiłem podzielić się swoimi wrażeniami ze współpracy z tym produktem. Czy wszystko jest wykonane tak jak należy? Jak wygląda sprawa jakości dźwięku tego sprzętu „for gamers”? Czy słuchawki nadają się do czegoś innego niż tylko grania?

Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w tej krótkiej recenzji będącej swego rodzaju „rzutem oka” na ten produkt.

Załączona grafika


Serdecznie zapraszam do dalszej lektury i zapoznania się z modelem słuchawek Kraken 7.1 znanej marki Razer.

Jak zwykle na wstępie chciałbym zaznaczyć, że o opłacalności danego zakupu oraz jakości dźwięku powinien każdy sam zadecydować. Poniższy artykuł, a w szczególności testy oparte są głównie o moje odczucia - wybór produktów audio powinien polegać na własnych odczuciach, a nie na opinii osób trzecich.

Razer Kraken 7.1

Produkt sprzedawany jest, jak to w zwyczaju marki Razer, w ciekawym, kartonowym pudełku. Wewnątrz opakowania oprócz samych słuchawek znajdziemy naklejki oraz ulotki.

Załączona grafika


Razer Kraken 7.1 USB to model wokółuszny wyposażony w zintegrowaną kartę dźwiękową. Słuchawki podłączamy za pomocą złącza USB.

Załączona grafika


Ma to swoje plusy i minusy. Zaletą z pewnością jest to, że użytkownik nie musi kupować, czy też posiadać sensownej karty dźwiękowej oraz fakt, iż karta (a raczej jej ustawienia) jest w pewnym stopniu dopasowana do przetwornika.

Załączona grafika


Słuchawki nie posiadają żadnego przycisku czy potencjometru odpowiedzialnego za zmianę poziomu głośności, wszelkie zmiany trzeba wprowadzać za pomocą suwaka głośności – windowsowego albo w sterownikach.

Załączona grafika


Aplikacja Razer Synapse spisuje się bardzo dobrze i pozwala dostosować Krakena nie tylko pod względem poziomu głośności, ale i np. włączyć lub wyłączyć podświetlanie czy mikrofon.

Działanie mikrofonu jest sygnalizowane poprzez jego podświetlenie – gdy świeci to znaczy, że mikrofon jest aktywny.

Załączona grafika


Mikrofon można schować wewnątrz kopuły, dzięki czemu nie będzie on nam przeszkadzał.

Załączona grafika


Giętki pałąk mikrofonu łatwo można dostosować do swoich potrzeb – nie odgina się. W razie potrzeby bardzo szybko można go ustawić i rozpocząć korzystanie z niego.

Załączona grafika


Pałąk słuchawek jest obszyty całkiem dobrze, nie dopatrzyłem się żadnych uchybień. Sam materiał jest całkiem przyjazny w użytkowaniu i nic złego się z nim nie dzieje.

Załączona grafika


Regulacja pałąka działa odpowiednio (skokowo) i zapewnia znaczną pojemność słuchawkom.

Załączona grafika

Jedyne zastrzeżenie budzi plastikowe mocowanie kopuł, aczkolwiek po kilku miesiącach wciąż działa dobrze.

Załączona grafika


Kopuły posiadają podświetlane (na zielono) logo producenta. Nadaje to słuchawkom unikatowego i intrygującego wyglądu – zwłaszcza nocą. Dobrze, że można je wyłączyć, w końcu pewnie znajdą się użytkownicy, którym będzie to przeszkadzać.

Załączona grafika


Skóropodobne pady mają swoją zaletę w postaci wyższej izolacji, ale wpływają negatywnie na komfort użytkowania.

Załączona grafika


Nacisk pałąku jest jednak stosunkowo niewielki i dłuższe sesje z tymi słuchawkami nie będą stanowiły problemu.

Testy

Zestawy odniesienia - rywale:
SłuchawkiRazer Kraken 7.1 USB
SłuchawkiAKG K 845BT
SłuchawkiAKG K 550
SłuchawkiBeyerdynamic Custom One Pro
SłuchawkiTeufel Aureol Real

W przypadku muzyki były odtwarzane te same utwory na słuchawkach użytych w teście.
Film – zobaczyłem w całości lub w urywkach film na słuchawkach Kraken 7.1, później wybrane momenty porównywałem/odsłuchiwałem na pozostałych słuchawkach.
Gry – kilka wybranych tytułów m.in. Watch_Dogs, Counter-Strike: Source, Colin McRae: DiRT 3, Assassin's Creed IV: Black Flag, Battlefield 4, BulletStorm oraz Call of Duty: Black Ops w trybie wieloosobowej rozgrywki.

Użyte utwory/albumy:
 • Imagine Dragons - Night Visions
 • Daft Punk - Random Access Memories
 • Green Day - dyskografia
 • Awolnation - Megalithic Symphony
 • Breathe Carolina - Hell Is What You Make It
 • Linkin Park - dyskografia
 • Vivaldi - Four Seasons
 • Sum 41 - Chuck, Underclass Hero
 • David Guetta - Nothing But The Beat, Nothing But The Beat 2.0
 • Nickelback - dyskografia
 • LMFAO - Sorry For Party Rocking
 • DJ Antoine - WOW
 • Nirvana - Nevermind
 • Chris Cornell - Scream
 • Flo Rida - Wild Ones
 • Shania Twain - Greatest Hits
 • Muse - The 2nd Law
 • Red Hot Chili Peppers - Greatest Hits
 • Guns N' Roses - Greatest Hits
 • Rise Against - The Unraveling, Appeal To Reason
 • Carly Rae Jepsen - Call Me Maybe, Kiss
 • Far East Movement - Free Wired, Dirty Bass
 • Swedish House Mafia - Until Now
 • Calvin Harris - 18 Months
 • Macklemore & Ryan Lewis - The Heist
Gry, filmy i muzyka
Dołączona grafika
Pod względem jakości dźwięku słuchawki wypadają różnie – tj. zależy od tego czego oczekujemy i w czym chcemy wykorzystać ten model.

Z hura optymistycznymi opiniami trudno się zgodzić, aczkolwiek z grami słuchawki radzą sobie naprawdę dobrze. Tendencja spadkowa poprzez filmy w stronę muzyki jest znaczna, aczkolwiek nie taka jak w większości tego typu produktów.

Pozytywnie zaskoczyła mnie możliwość skorzystania z KS (kernel sound) w aplikacji Foobar2000.


Załączona grafika


Osoby spodziewające się zalewającego całe pasmo basu będą zaskoczone. Podkreślenie dolnych rejestrów jest mocne, głębokie i całkiem dynamiczne, ale nie cierpi na tym reszta pasma. Oczywiście braki w górnej i średniej części pasma są, ale dół nie dudni naruszając scenę. Pod względem basu łatwo znaleźć model, który Krakena pozostawia daleko w tyle – Beyerdynamic Custom One Pro, ale te słuchawki kosztują też znacznie więcej.

W grach scena jest dosyć poukładana, chyba głównie za sprawą tego, że dźwięk jest emulowany do 7.1. Gdyby faktycznie „upchnąć” tyle przetworników wewnątrz kopuł to wrażenia mogłyby być słabsze. Poza tym w muzyce zawsze pozostaje opcja wyłączenia emulacji dźwięku wielokanałowego.

Z filmami słuchawki radzą sobie całkiem przyzwoicie za sprawą dobrego podkreślenia efektów specjalnych. Brakuje czystości przekazu – w porównaniu z AKG K 550 dialogi, jak i cały przekaz jest mniej czytelny i naturalny.

Załączona grafika


Największe różnice wychodzą podczas odsłuchów muzyki – oferowane w podobnej cenie słuchawki stereo oferują po prostu coś więcej i tutaj nie ma się co oszukiwać. Ale dramatu takiego jak z podstawowym modelem Kraken nie ma. Tam dźwięk po prostu był sztuczny, bez większej dynamiki, dźwięczności czy barwy. W porównaniu z modelem Kraken, wersja 7.1 na USB jest po prostu znacznie lepsza – za sprawą m.in. innego przetwornika.

Minusem dla niektórych użytkowników może być brak regulacji (poza oprogramowaniem) poziomu głośności. W moim przypadku nie robiło to większej różnicy – poziom głośności dostosowywałem za pomocą klawiatury Corsair K60.

Pod względem wygody użytkowania słuchawki wypadają średnio, ale za to zapewniają wysoki poziom izolacji od i z otoczenia.

Podsumowanie i ocena

Razer Kraken 7.1 pozostawiam bez oceny, ponieważ ze względu na moje zamiłowanie audio prezentują one za niski ogólny poziom dźwięku jak na swoją cenę.

Załączona grafika


Z drugiej strony mamy do czynienia z bardzo dobrym mikrofonem, który świetnie sprawdza się np. podczas rozmów na skype. Kolejna zaleta (ze względu na podłączenie po USB) to prostota obsługi – nawet laik komputerowy będzie w stanie korzystać z tych słuchawek.

Ostatni ważny aspekt to przeznaczenie produktu – celem są gracze. Tutaj ciężko mieć jakiekolwiek zastrzeżenia – słuchawki spisują się bardzo dobrze.

Aczkolwiek w tej cenie można przecież znaleźć bardziej uniwersalne słuchawki stereo wykonane z lepszych materiałów. Pod względem budowy nie ma się wprawdzie do czego przyczepić – wszystko działa jak należy, ale jest plastikowe.

Załączona grafika


Mimo to, w cenie około 360 zł, na produkt z logo Razera pewnie znajdzie się dużo chętnych i raczej będą oni zadowoleni z tego zakupu. Świadczą o tym, choćby wysokie oceny w sklepowych „recenzjach”.

Podsumowując – jest to produkt skierowany do danej grupy osób i tam się sprawdzi idealnie. Jeśli jednak ktoś szuka słuchawek uniwersalnych, nie tylko do gier to warto rozejrzeć się za czymś innym.

Razer Kraken 7.1

Załączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 360 zł


Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


 • 6

* * * * * 2 głosów


Mam ten model i polecam :)

  • 1

Mam ten model i polecam :)

 

Gratulacje z posiadania chłamu.

  • 14

Co do "wysokich ocen w sklepach" to proponuję poczytać sobie artykuły o tępych botach spuszczających się nad gównianym sprzętem jakim np. są wyżej opisane srakeny.

  • 9

Co do "wysokich ocen w sklepach" to proponuję poczytać sobie artykuły o tępych botach spuszczających się nad gównianym sprzętem jakim np. są wyżej opisane srakeny.

 

+1

  • 0

Raczej nie muszę nic czytać - chyba, że to nie było skierowane bezpośrednio do mnie :) świetnie zdaję sobie z tego sprawę - wartości logo Razer dla niektórych użytkowników. W sumie większość marek posiada większe lub mniejsze grono fanatyków.

W każdym razie dzięki za zainteresowanie :)

  • 0

Ja jestem ciekawy jak w porównaniu do recenzowanych krakenów wypadają pierwsze lepsze, 2/3/4x tańsze niemarkowe Superluxy. Recenzja jak zawsze na bardzo wysokim poziomie ;)

  • 1

Ja jestem ciekawy jak w porównaniu do recenzowanych krakenów wypadają pierwsze lepsze, 2/3/4x tańsze niemarkowe Superluxy. Recenzja jak zawsze na bardzo wysokim poziomie ;)

Zależy co chcesz porównać. Dokładne 1vs1? Czyli trzeba by to było porównywać z modelem z mikrofonem to wtedy różnica w cenie nie będzie taka znaczna jak pisałeś (aczkolwiek około 100 zł).

A jak z jakością dźwięku? Spokojnie znalazłbym model oferujący ogólną lepszą jakość dźwięku i podobny komfort użytkowania :)

Tutaj dopłacamy do logo Razera. Materiały użyte do wykonania nie powalają, ale tak jak pisałem – po roku nic złego z nimi się nie stało.

Aczkolwiek sam z nich nie korzystam, bo po prostu posiadam inne (wymienione w recenzji) modele.

  • 0

Jako uniwersalne polecam moim zdaniem legendy beyery 770 32omowe lub konkurencyjnie dla krakenów w podobnej cenie beyerdynamic dt440. Warto też posłuchać różnych modeli Takstarów, które są nadal bardzo słabo rozpoznawaną marką u nas. Nadal mam wrażenie, że za logo razera przepłaca się dużo za dużo.

  • 0

Beyerdynamic 770 w wersji 32 ohm są uniwersalne jeśli chodzi o źródło, ale brzmieniowo tak bym ich nie określił.

Co do Takstar to zgadzam się - muszą nadrobić marketingowo.

  • 0

jakoś nie jestem do Razerów przekonany xd

  • 2

Gratulacje z posiadania chłamu.

Jestem fanboyem razera i nie patrzę na cenę przy zakupie. Chciałem zielone światełko z gównianą jakością za posraną cene i dostałem :)

Ba i nawet mi wystarcza ich jakość w chwili obecnej.

  • 0

Jestem fanboyem razera i nie patrzę na cenę przy zakupie. Chciałem zielone światełko z gównianą jakością za posraną cene i dostałem :)

Ba i nawet mi wystarcza ich jakość w chwili obecnej.

 

Ja bym się nie przyznawał bo wstyd, co zresztą widać na forum :P

  • 4

Autorze - co według Ciebie oznacza 'dynamika'?

  • 1

Autorze - co według Ciebie oznacza 'dynamika'?

http://pl.wikipedia....namika_(muzyka)

  • 0

Informacje

Rejestracja
02 gru 2008
Ostatnia wizyta
18 lis 2019 10:40 (offline)
Tytuł
Gaduła
Reputacja
275 pkt.

Październik 2020

N P W Ś C P S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 31