Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

SilverStone Noble Breeze Series - schłodź swojego laptopa!

SilverStone Noble Breeze Series - schłodź swojego laptopa!
Podstawki chłodzące dla laptopów, oprócz tego że od lat cieszą się sporym zainteresowaniem, wywołują także rozmowy na temat sensowności ich zakupu i wydajności chłodzenia. To drugie jest znacznie ograniczone poprzez złącze USB do napięcia 5 V. Zastosowanie zewnętrznego zasilacza zostałoby raczej źle odebrane ze względów na to, że powinien to być z założenia produkt mobilny.

Ze względów na urozmaiconą budowę spodów laptopów zastosowanie danej podstawki nie zawsze daje pożądane rezultaty – np. spadek temperatury jest nieznaczny. Dobór odpowiedniej podstawki, która zapewni wyższy komfort pracy oraz niższe temperatury nie jest więc taki łatwy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przetestowanie kilku modeli z naszym laptopem, a później wybranie tego najlepszego. Jest to niestety praktycznie nie możliwe.

Oprócz poprawy wydajności chłodzenia podstawki oferują często dodatkowe funkcje takie jak np. huby usb.

Załączona grafika


Postanowiłem sprawdzić dwa modele podstawek chłodzących marki SilverStone. Zostały one przetestowane na dwóch różnych modelach laptopów w celu wyciągnięcia wymiernych wniosków na temat ich wydajności.

Serdecznie zapraszam do dalszej lektury i zapoznania się z produktami marki SilverStone z serii Noble Breeze.

SilverStone Noble Breeze NB04

Produkt sprzedawany jest w dosyć sporym, szarym, kartonowym pudełku, na którym standardowo nie zabrakło m.in. zestawienia danych technicznych.

Załączona grafika


Wewnątrz opakowania znajduje się podstawka, która jest dodatkowo zabezpieczona styropianem.

Załączona grafika


Dane techniczne:
 • Wymiary: 356 x 295 x 44 mm (długość x szerokość x wysokość)
 • Materiał: aluminium
 • Waga: 902 g
 • Ilość wentylatorów: 1 szt.
 • Rozmiar wentylatora: 200 x 200 x 20 mm
 • Prędkość wentylatorów: 800 obr./min (+/- 25 %)
 • Napięcie zasilania: 5 V
 • Poziom głośności: 18 dB
 • Łożyskowanie: Sleeve Bearing
 • Ilość złączy USB 2.0: 1
 • Kompatybilność: 15”

Załączona grafika


Jedynym dodatkiem jest kabelek USB służący do podłączenia produktu do złącza USB, umieszczonego na niej laptopa.

Załączona grafika


Bardzo dobrym posunięciem było zastosowanie bezstratnego złącza - wtyczka posiada zarówno złącze jak i gniazdo USB na jednym z końców, dzięki czemu nie musimy rezygnować z jednego złącza USB. Jest to o tyle istotne, ponieważ produkty mobilne mają na ogół małą ilość gniazd USB.

Załączona grafika


Po rozpakowaniu produktu od razu rzucił mi się w oczy sporych rozmiarów wentylator, który jak się okazało (poza kolorystyką) jest bardzo zbliżonym modelem do wentylatorów dodawanych do obudowy marki Corsair – Obsidian 650D.

Załączona grafika


Śrubki montażowe wentylatora są rozmieszczone w odległości 16 cm od siebie. Sam wentylator umieszczony jest pod żeberkową konstrukcją i jego zadaniem jest wtłaczanie zimnego powietrza do wnętrza laptopa.

Załączona grafika


Kultura pracy wentylatora jest całkiem dobra, aczkolwiek o absolutnej ciszy nie ma mowy. Ciekawym rozwiązanie mogłoby być zamienienie standardowego wentylatora na np. 2x 120/140 mm, jednak tutaj problemem będą szyny montażowe – ale zawsze można je zamontować za pomocą np. opasek zaciskowych.

Załączona grafika


Pod względem jakości wykonania oraz zastosowanych materiałów NB04 wypada bardzo okazale.

Załączona grafika


Dzięki prostej, aluminiowej konstrukcji produkt marki SilverStone prezentuje się całkiem ciekawie, można rzec nawet elegancko.

Załączona grafika


Umieszczone z przodu logo producenta dobrze współgra z całością.

Załączona grafika


Podstawka chłodząca nie oferuje żadnych opcji zmiany kąta nachylenia, a szkoda. Mimo to jej profil jest odpowiedni.

SilverStone Noble Breeze NB05

Załączona grafika


SilverStone NB05 to zdecydowanie nowszy produkt, dzięki temu został wyposażony m.in. w gniazda USB 3.0. Produkt sprzedawany jest w plastikowym opakowaniu, wewnątrz którego znajdziemy podstawkę chłodzącą oraz przewód USB 3.0.

Załączona grafika


Dane techniczne:
 • Wymiary: 370 x 124 x 46 mm (długość x szerokość x wysokość)
 • Materiał: plastik
 • Ilość wentylatorów: 1 szt.
 • Rozmiar wentylatora: 290 mm
 • Prędkość wentylatorów: 1250 obr./min
 • Napięcie zasilania: 5 V
 • Poziom głośności: 25 dB
 • Ilość złącz USB 3.0: 3
 • Kompatybilność: 17”
Podstawka jest skierowana głównie dla posiadaczy ultrabooków i dzięki temu oferuje adapter sieciowy za pomocą złącza RJ-45 – komunikacja z ultrabookiem odbywa się za pomocą złącza USB 3.0.

Załączona grafika


Wspominanie złącze sieciowe znajduje się z tyłu podstawki.

Załączona grafika


Po prawej stronie umieszczono natomiast dużo więcej złącz:
 • 3 gniazda USB 3.0,
 • gniazdo USB micro B,
 • dodatkowe gniazdo zasilające (DC-IN Jack) pozwalające na zamienienie trybu działania huba USB z pasywnego w aktywny.
Osoby zainteresowane funkcją aktywnego huba niestety muszą dokupić dodatkowy przewód zasilający – producent nie dodaje go do produktu.

Załączona grafika


Pomimo plastikowej konstrukcji produkt jest wykonany należycie i sprawia wrażenie solidnego.

Załączona grafika


Wewnątrz podstawki zamontowano wentylator typu Cross Flow, który zasysa powietrze z tyłu (z spodu) i dmucha w spód laptopa. Jego znaczne rozmiary oraz wyższa (od NB04) prędkość obrotowa powinny zapewnić całkiem dobrą wydajność.

Załączona grafika


Podczas pracy wentylator lekko buczy/terkocze, zapewniając minimalnie lepszą kulturę pracy od tego z modelu NB04.

Załączona grafika


Laptop umieszczany jest na stosunkowo niewielkiej podstawce chłodzącej – na pierwszy rzut oka wydaje się to mało solidne, aczkolwiek takie połączenie nie sprawia problemów w praktyce.

Załączona grafika


Niestety tak samo jak i w NB04 nie ma tutaj możliwość dostosowania kąta nachylenia – ale za sprawą budowy jest to raczej usprawiedliwione.

Załączona grafika


Podstawka po podłączeniu jest rozpoznawana, jako hub USB oraz adapter RJ-45 do USB (DM9621A marki DAVICOM). W razie potrzeby na stronie producenta podstawki, jak i adaptera można znaleźć potrzebne sterowniki.

Testy

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy temperaturze powietrza wynoszącej 25°C (niepewność pomiarowa to 1°C).

Użyte do testów laptopy:
 • Fujitsu-Siemens Amilo Pi2512,
 • Lenovo IdeaPad Y530.
Testy polegały na sprawdzeniu temperatur osiąganych przez podzespoły laptopa w trzech sytuacjach: bez podstawki oraz z podstawkami: NB04 i NB05.

Podczas pracy programu testowego, jak i wychładzania procesora na komputerze nie były dokonywane żadne operacje, a programy, które były zawsze włączone to: OCCT, HD Tune Pro oraz Real Temp.

Test przy obciążeniu polegał na obciążeniu obu rdzeni za pomocą programu OCCT przez 25 min (test ustawiony na 30min, ale 5 minut to spoczynek). Program po tym czasie reprezentował wyniki na wykresie i z nich były odczytywane największe wartości dla poszczególnych komponentów.

Podczas testu OCCT uruchomiony był również benchmark programu HD Tune Pro.

Ustawienie programu OCCT:
 • Czas trwania testu: 30 min
 • Test Mode: Medium Data Set
 • Priorytet: Normalny
Temperatura w spoczynku była odczytywana po około 15 minutach od zakończenia testu OCCT za pomocą programów: Real Temp, OCCT oraz HD Tune Pro.
 • Laptop 1 - Fujitsu-Siemens Amilo Pi2512
Na poniższych wykresach zostały przedstawione wartości temperatury dla:
 • danego rdzenia (1 i 2), odczytane z programów OCCT i Real Temp (przy wychładzaniu)
 • dysku HDD, wartość odczytana z programu HD Tune Pro
 • oraz czujnika głównego – THRM – odczyt z programu OCCT.

Załączona grafika


Załączona grafika


Różnice w spoczynku są bardzo niewielkie, czego można się było zresztą spodziewać.

Pod obciążeniem podczas wykonywania testu różnice były jeszcze bardziej odczuwalne - wentylator laptopa z podstawkami pracował z mniejszą prędkością obrotową, dzięki czemu komfort pracy był wyższy.

Obydwa produkty zapewniły temperaturę o kilka stopni niższą, a minimalnie wydajniejszy okazał się model NB05.
 • Laptop 2 - Lenovo IdeaPad Y530
Testowany laptop posiadał czujnik temperatur układu graficznego, dlatego dodatkowo skorzystałem z aplikacji FurMark. Program działał w trybie benchmarku bez dodatkowych opcji (jak np. Tryb Xtreme Burning) w rozdzielczości 1280x1024.

Na wykresach widnieją więc dodatkowo odczytane temperatury GPU - za pomocą programu OCCT.

Załączona grafika


Załączona grafika


Test z wykorzystaniem drugiego laptopa zaowocował podobnymi wynikami – minimalne różnice w spoczynku oraz kilkustopniowa przewaga pod obciążeniem. W przypadku tego modelu laptopa było to o tyle istotne, że temperatura rdzeni z 89 spadła do znacznie bezpieczniejszego pułapu – nawet do 80 stopni z podstawką NB05.

W tym teście SilverStone NB05 również okazał się produktem wydajniejszym.

Zysk z zastosowania którejkolwiek z tych podkładek jest bardzo wymierny – niższa temperatura oraz wyższy komfort pracy, dzięki mniej hałasującemu wentylatorowi układu chłodzenia laptopa.

Podsumowanie i ocena

Różnica temperatur po użyciu podkładki chłodzącej zależy w dużym stopniu od otworów wentylacyjnych samego laptopa. Na ogół podstawka zapewnia niższe temperatury także dlatego, że laptop nie styka się bezpośrednio z podłożem, a jest odrobinę nachylony i dzięki temu poprawia się cyrkulacja powietrza.

Załączona grafika


W przypadku modelu NB04 plusem jest możliwość wymiany wentylatora, czy nawet stworzenia jakiejś własnej kombinacji. W przypadku NB05 należy mieć nadzieję, że produkt będzie działał wystarczająco długo – w końcu jest to produkt renomowanej marki SilverStone.

Załączona grafika


Minimalnie wyższa kultura pracy oraz lepsza wydajność chłodzenia uzyskane z NB05 pozwalają mi na wystawienie oceny „Super produkt 5/5”. Wpływ na tą ocenę mają także 3 złącza USB 3.0 (i możliwość podpięcia zewnętrznego zasilacza – aktywny hub) oraz możliwość zapewnienia dodatkowego złącza RJ-45 urządzeniom go nieposiadającym (adapter RJ-45 na USB).

Załączona grafika


Oferowany w niższej cenie model NB04 wykonany jest z aluminium, jednak nie oferuje żadnych dodatkowych złącz. Aczkolwiek dzięki przemyślanemu podłączeniu nie utracimy możliwości korzystania z portu USB. Szkoda, że urządzenie nie posiada np. potencjometru do sterowania prędkością obrotową wentylatora lub innych ciekawych rozwiązań.

Załączona grafika


SilverStone NB04 pozostawiam z lekko zawyżoną oceną – „Super produkt 5/5”. Wprawdzie jakość wykonania (i zastosowane materiały) musi kosztować, ale zabrakło mi czegoś jeszcze np. wzorowej kultury pracy lub huba USB. Mimo to jej atutem jest zwiększenie komfortu pracy. Ponadto przydaje się gdy korzystamy z laptopa np. w łóżku. W przypadku NB05 jest to raczej utrudnione.

SilverStone Noble Breeze NB04

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 140 zł


SilverStone Noble Breeze NB05

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 240 zł


Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


 • 4

* * * * * 2 głosów


proszę was, ten test śmiechu wart. kto kupuje podstawkę do laptopa o tak słabych podzespołach? test powinien być wykonany na sprzęcie do gier z procesorem core i7.

5 stopni różnicy bez podstawki. nawet nie warto wydawać kasy.

  • 0

proszę was, ten test śmiechu wart. kto kupuje podstawkę do laptopa o tak słabych podzespołach? test powinien być wykonany na sprzęcie do gier z procesorem core i7.

5 stopni różnicy bez podstawki. nawet nie warto wydawać kasy.

Różnica około 8 stopni Celsjusza na rdzeniach procesora utwierdza mnie w przekonaniu, że wybór był odpowiedni. Laptopy są wykonane w starszej technologii w związku z tym pod względem ilości wydzielanego ciepła wypadają gorzej od nowszych modeli.

Zastosowanie nowszych modeli (tak jak proponujesz z Core i7) zapewne wskazałoby na jeszcze większe zalety testowanych produktów.

 

Twoje wnioski nie do końca do mnie przemawiają - zalecam jeszcze raz przeczytanie recenzji ew. części testowej. Prosiłbym także o poprawne korzystanie z rodzimego języka.

 

Dziękuję za zainteresowanie moją publikacją i pozdrawiam.

  • 1

gó**o prawda że starszy laptop sie bardzej grzeje. Wszystko zależy od tego jak zaprojektowane jest chłodzenie - czyli w wielu przypadkach od serii laptopa. Też jestem zdania że test powinien być wykonany na piekarnikach do gier, bo to one potrzebują podstawek chłodzących.

  • 0

gó**o prawda że starszy laptop sie bardzej grzeje. Wszystko zależy od tego jak zaprojektowane jest chłodzenie - czyli w wielu przypadkach od serii laptopa. Też jestem zdania że test powinien być wykonany na piekarnikach do gier, bo to one potrzebują podstawek chłodzących.

Chcesz mi powiedzieć, że stosunek wydajność na Wat spada? Albo, że nowe systemy chłodzenia są gorzej projektowane?

Co do zastosowania gamingowego laptopa to jak już napisałem:

Zastosowanie nowszych modeli (tak jak proponujesz z Core i7) zapewne wskazałoby na jeszcze większe zalety testowanych produktów.

 

Kolejna sprawa podstawki to nie tylko niższa temperatura :) poprawiają także komfort pracy.

  • 0

przy badziewnym chłodzeniu taki jak jest w pavilionach każdy procesor sie bedzie grzał niezależnie od poboru prądu bo nie jest odprowadzane gorące powietrze.

Oczywiście że sądze że nowe systemy chłodzenia są gorzej zaprojektowane. Rozbieram laptopy na codzień i widze jakie radiatorki ładują do marketówek.

  • 0

Czyli czytając twój koment wniosek prosty :) wcale nie musimy posiadać gamingowego laptopa aby sensowny stał się zakup podstawki.

  • 1

Informacje

Rejestracja
02 gru 2008
Ostatnia wizyta
18 lis 2019 10:40 (offline)
Tytuł
Gaduła
Reputacja
275 pkt.

Październik 2020

N P W Ś C P S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526 27 28293031