Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

SilverStone Tundra TD02 gotowiec pierwsza klasa!

SilverStone Tundra TD02 gotowiec pierwsza klasa!
Gotowe zestawy chłodzenia wodnego od samego początku wywoływały burzliwe dyskusje na temat opłacalności, sensowności czy chociażby wydajności. Początkowo jeden z wiodących producentów tego typu zestawów - firma Asetek - dostarczał swoje produkty tylko do komputerów z logo Alienware. W późniejszym czasie w wyniku współpracy z m.in. marką Corsair zestawy AIO (all in one) stały się bardziej powszechne i łatwo dostępne.

Większość znanych marek, które posiadają w swojej ofercie zamknięte zestawy chłodzenia wodnego korzysta z produktów dwóch producentów – Asetek i CoolIT. Zdarzają się jednak wyjątki, jak np. marka SilverStone, która stworzyła swoje zestawy z serii Tundra nie współpracując z żadnym z tych dwóch producentów.

Produkty z serii Tundra wyróżniają się m.in. grubością chłodnicy czy blokiem wodnym. Oczywiście wciąż mamy tutaj do czynienia z zintegrowaną w blok pompką, różnica polega natomiast na w pełni metalowej i poniklowanej obudowie (zamiast plastikowej) oraz miedzianej gładkiej podstawie, w której nie znajdziemy śrubek łączących całość.

Załączona grafika


Mając całkiem dobre doświadczenia z recenzowanym prawie 4 lata temu chłodzeniem marki Corsair H70 (producent to Asetek) postanowiłem sprawdzić czy coś się zmieniło w temacie tego typu produktów i jak wypada wydajność TD02 na tle wydajnych „standardowych” zestawów typu be quiet! Dark Rock 3 Pro czy Raijintek Nemesis.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tym ciekawie prezentującym się chłodzeniem (Tundra TD02) marki SilverStone i tym samym do dalszej lektury.

SilverStone Tundra TD02

Załączona grafika


Wewnątrz opakowania, oprócz samego układu radiatora z pompą i blokiem, znajdziemy:
 • dwa wentylatory marki SilverStone (AS1225H12),
 • pastę termoprzewodzącą,
 • zestawy montażowe z backplate-m,
 • instrukcję montażu (brak PL),
 • śruby montażowe dla dwóch wentylatorów.
Dane techniczne zestawu:
 • Wymiary radiatora (mm): 278 x 124 x 45 (szerokość x długość x wysokość)
 • Wymiary bloku z pompką (mm): 60 x 55 x 33,5 (szerokość x długość x wysokość)
 • Waga (kg): 1,5
 • Kompatybilny socket:
  Intel: LGA 775 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011
  AMD: AM2(+) / AM3(+) / FM1 / FM2(+)
 • Długość węży (mm): 310
 • Wymiary wentylatorów (mm): 120 x 120 x 25
 • Prędkość obrotowa @ 100% PWM (RPM): 2500
 • Zakres prędkości (RPM): 1500 - 2500

Załączona grafika


Osoby chcące zapoznać się z dokładną specyfikacją zapraszam na stronę producenta - klik.

Załączona grafika


Po rozpakowaniu sprzętu od razu w oczy rzuca się chłodnica, która jest grubsza niż w innych tego typu zestawach jak np. H100i czy H105.

Załączona grafika


Blok z zintegrowaną pompką rzeczywiście wyróżnia się na tle innych gotowych zestawów. Gładka powierzchnia bloku, bez żadnych śrubek oraz poniklowana obudowa prezentują się całkiem ciekawie.

Załączona grafika


Kolorystycznie zestaw także odbiega od „standardów” – zamiast ciemnej kolorystyki mamy tutaj coś bardziej ciekawego - biało-szare elementy z wentylatorami posiadającymi czarne ramki i białe łopatki.

Załączona grafika


Sporych rozmiarów chłodnica została przygotowana do montażu wentylatorów (120 mm) po obydwu stronach – możliwa jest więc konfiguracja push-pull. W zestawie znajdują się 4 komplety śrubek montażowych dla wentylatorów - po 2 krótkie i długie.

Załączona grafika


Dodane do zestawu wentylatory posiadają innego koloru ramki od tego dodawanego do modelu Argon AR03, poza tym są to bardzo zbliżone produkty – posiadają te same oznaczenia, ale różnią się prędkością obrotową.

Załączona grafika


Modele z TD02 potrafią pracować z prędkością obrotową wynoszącą około 2500 obrotów na minutę, generowany hałas jest wtedy znaczny, ale za to wydajność jest ponadprzeciętna. W przypadku tak grubej chłodnicy dobór wentylatorów wydaje się właściwy.

Załączona grafika


Wśród akcesoriów nie zabrakło adaptera Y pozwalającego podłączyć dwa wentylatory do jednego gniazda na płycie głównej.

Załączona grafika


Co ciekawe pasta termoprzewodząca nie została nałożona na podstawę, a dodana w tubce. Ma to swoje plusy i minusy. Dla mniej obeznanych użytkowników z pewnością będzie to minus, jednak bardziej zaawansowani użytkownicy będą mogli nałożyć tyle pasty ile potrzeba i zostanie jej na kolejne ewentualne montaże.

Kolejnym „za” jest fakt, że część osób nie korzysta z dodawanych do zestawów past termoprzewodzących gdyż np. posiadają topowe produkty innych marek.

Załączona grafika


Węże o długości 31 cm wykonane są należycie z tworzywa (FEP) w formie harmonijki i „siedzą” odpowiednio na złączkach.

Załączona grafika


Montaż zestawu


Załączona grafika


Montaż TD02 jest bardzo prosty i dokładnie opisany w załączonej do produktu instrukcji. Wprawdzie nie jest ona napisana w języku polskim, jednak większość użytkowników powinna sobie poradzić bez problemów – są tam obrazki prezentujące montaż.

Załączona grafika


Montaż rozpoczynamy standardowo od przygotowania wszystkich potrzebnych części, a następnie przekładamy śruby montażowe przez backplate, które blokujemy plastikowymi elementami.

Załączona grafika


W przypadku montażu na płycie z gniazdem dla procesorów AMD konieczne będzie zmienienie elementów montażowych przykręcanych do bloku – standardowo przykręcone są te dla procesorów Intela. Na jednym z boków ukryty został także korek spustowy cieczy.

Załączona grafika


Kolejny etap to nałożenie pasty termoprzewodzącej oraz założenie bloku i przykręcenie go śrubami ze sprężynami.

Załączona grafika


Pozostaje nam już tylko zamontować i podłączyć wentylatory oraz pompę. Następnie montujemy pamięci RAM i wkładamy całość do obudowy.

Załączona grafika


Producent do zestawu dodał gumowe elementy mające poprawić kulturę pracy wentylatorów – nakleja się je na ramki.

Załączona grafika


Same wentylatory można zamocować za pomocą dwóch rodzajów śrubek – dłuższych i krótszych.

Załączona grafika


Jedyną trudność w całym procesie może stwarzać połączony z blokiem radiator, który posiada swoje gabaryty. Mimo to podczas montażu samego bloku jak i całości zestawu wewnątrz obudowy nie natknąłem się na większe problemy - węże są odpowiedniej długości (31 cm).

Załączona grafika


Sam montaż jest bardzo solidny i nie zajmuje tak dużo czasu jak mogłoby się to wydawać.

Załączona grafika


Zestaw wewnątrz obudowy wygląda intrygująco. Ciekawym akcentem są świecące na niebiesko diody na bloku.

Załączona grafika


Platforma testowa

Platforma testowa:
ProcesorAMD FX-8350 4,0 GHz
Płyta głównaAsus SABERTOOTH 990FX
Pamięć RAMCorsair Vengeance DDR3 2x 4 GB 1600 MHz CL9
Dysk SSDCorsair Force Series GT 120
Dysk SSDCorsair Force Series F40
Dysk HDDSeagate Barracuda Green 2TB ST2000DL003
Karta graficznaEVGA GTX 460 SC 768 MB
Karta audio/NICASUS ThunderBolt
ObudowaCorsair Obsidian 650D
Zasilaczbe quiet! Power Zone Z1 850W CMZałączona grafika


Rywale:
Chłodzenie procesoraSilverStone Tundra TD02
Chłodzenie procesoraSilverStone Argon AR03
Chłodzenie procesoraRaijintek Nemesis
Chłodzenie procesorabe quiet! Shadow Rock Slim
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock 3
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock PRO 3
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock PRO 2
Chłodzenie procesorabe quiet! Shadow Rock 2
Chłodzenie procesoraAMD (FX-8350) BOX


Załączona grafika

Tundra TD02 widoczna przez okno obudowy Obsidian 650D.


Testy

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy temperaturze powietrza wynoszącej 21-22 °C (niepewność pomiarowa to 1 °C).

Testy polegały na sprawdzeniu temperatur osiąganych przez procesor AMD FX-8350 z danym cooler-em.

W pierwszej części porównałem cooler-y z dołączonym do procesora chłodzeniem (BOX) przy standardowych parametrach procesora.

Następnie porównałem zestawy przy taktowaniu procesora wynoszącym ok. 4,6 GHz.
Załączona grafika


Podczas pracy programu testowego, jak i wychładzania procesora na PC-cie, nie były dokonywane żadne operacje. Program, który był zawsze włączony to OCCT v4.2.0 oraz AMD OverDrive.

Na wykresach zostały przedstawione wartości temperatury dla: średniej wartości dla wszystkich rdzeni (Core(avg)) oraz całego procesora (CPU).
Do odczytania tych wartości posłużyła aplikacja testowa – OCCT oraz AMD OverDrive.

Test przy obciążeniu polegał na obciążeniu wszystkich czterech rdzeni za pomocą programu OCCT przez 25 min (test ustawiony na 30min, ale 5 minut to Idl-owanie). Program po tym czasie reprezentował wyniki na wykresie i z nich były odczytywane wartości największe – średnia temperatura dla rdzeni była obliczana na podstawie otrzymanych wyników.

Załączona grafika


Fabryczne wentylatory obudowy Obsidian 650D były podłączone do płyty głównej i pracowały na 70% swoich możliwości – pozwoliło to na sprawdzenie kultury testowanych zestawów.

Wentylatory pracowały z następującymi prędkościami obrotowymi: wentylatory 200 mm zamontowane z przodu i u góry (w przypadku TD02 był on zdemontowany) – ok. 840 RPM, natomiast umieszczony z tyłu wentylator 120 mm pracował z prędkością 930 RPM.
 • AMD FX-8350 @ 4,1 GHz Turbo Core
Test został przeprowadzony dla standardowych ustawień procesora z włączonymi funkcjami oszczędzania energii, Turbo Core (4,1 GHz dla wszystkich rdzeni, 4,2 GHz dla 4) itp.

Załączona grafika


Dla standardowego taktowania TD02 poradził sobie bardzo dobrze. Jego wydajność jest bardzo wysoka, ale i ilość generowanego hałasu jest znaczna przy maksymalnych obrotach (2500 RPM). Przy minimalnej prędkości obrotowej wentylatorów, kultura pracy poprawia się znacznie, aczkolwiek do poziomu Dark Rock 3 jeszcze daleko. Równocześnie można odczuć znaczny spadek wydajności, aż o 6 stopni Celsjusza – do poziomu Shadow Rock 2.
 • AMD FX-8350 @ 4,6 GHz
Dla taktowania 4,6 GHz test został przeprowadzony przy wyłączonych opcjach oszczędzania energii, Turbo Core itp., czyli procesor pracował nieustannie z taktowaniem 4,6 GHz.

Załączona grafika


SilverStone Tundra TD02 okazał się bezkonkurencyjny pod względem wydajności. Niestety pod względem generowanego hałasu również okazał się pierwszy, ale od końca. Po ograniczeniu prędkości obrotowej wentylatorów wydajność była na poziomie Shadow Rock Slima, a zatem wyższa niż Shadow Rocka 2, który ewidentnie nie radzi sobie z podkręconym buldożerem.
 • AMD FX-8350 @ 4,6 GHz - test wentylatorów
Patrząc na dwa poprzednie testy łatwo wywnioskować, że złotym środkiem byłoby zamienienie wentylatorów na modele wydajniejsze i co najmniej równie „kulturalne” jak te fabryczne w ustawieniu 1500 RPM.

Dlatego też postanowiłem posłużyć się wentylatorami marki be quiet! (Silent Wings 2 120 PWM) i sprawdzić jak poradzą sobie one zamontowane na chłodnicy TD02.

Wydajność z użyciem 4 wentylatorów nie została sprawdzona, ponieważ przeszkadzał w tym kabel zakończony wtyczką P8 (do zasilania CPU). Konieczna byłaby zmiana położenia chłodnicy – co nie bardzo jest możliwe wewnątrz posiadanej obudowy. Jednak w najbliższej przyszłości postaram się to sprawdzić przy okazji testu innej obudowy.

Załączona grafika


Zmiana wentylatorów przyniosła pożądane rezultaty – wyższa kultura pracy i wydajność od standardowych wentylatorów pracujących z minimalną prędkością obrotową.

Załączona grafika


Plusem wentylatorów dodawanych do TD02 z pewnością jest znaczna wydajność (zwłaszcza, gdy pracują z maksymalną prędkością obrotową), która z tak grubą chłodnicą jest po prostu wymagana.

Mimo to dzięki modelom marki be quiet! można osiągnąć coś znacznie lepszego jeśli chodzi o generowany hałas – przy 1300 RPM wentylatory są praktycznie niesłyszalne, a ich wydajność w pełni wystarcza nie tylko dla standardowo taktowanego FXa 8350.

Podsumowanie i ocena

SilverStone Tundra TD02 to bardzo wydajny zestaw chłodzenia CPU, który spełnił moje wszystkie oczekiwania. Oczywiście nie twierdzę, że ten zestaw zadowoli wszystkich, ponieważ jego kultura pracy pozostawia trochę do życzenia.

Załączona grafika


Mimo to posiadane wentylatory Silent Wings 2 zamontowane na chłodnicy pozwoliły zniwelować ten jedyny minus tego produktu.

Załączona grafika


Ogromną zaletą jako posiadacza płyty głównej dla procesorów AMD jest fakt, że dzięki tego typu zestawom nie ma problemów z montażem pamięci RAM, nawet tych z wysokimi radiatorami. W przypadku większości topowych zestawów chłodzenia powietrzem po prostu niemożliwe było korzystanie z części gniazd pamięci – dla Dark Rcok 3 Pro z 4 banków dostępny był tylko jeden.

Załączona grafika


SilverStone Tundra TD02 oceniam jako „Super produkt 5/5” oraz przyznaję mu dodatkowe odznaczenie „Super wydajność 5/5”. Dlaczego? Ponieważ pod względem wydajności produkt okazał się najbardziej wydajnym zestawem testowanym jak dotąd przeze mnie. Oprócz tego TD02 zlikwidował problem z dostępem do banków pamięci RAM. W zasadzie jedyny minus tego zestawu to generowany hałas przez standardowe wentylatory, przy czym ich wydajność jest co najmniej należyta. Warto także zwrócić uwagę na to, że zintegrowana z blokiem pompka nawet z bliskich odległości jest niesłyszalna, a sam produkt objęty jest aż 5-cio letnią gwarancją.

SilverStone Tundra TD02

Dołączona grafika Załączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 440 zł

Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


 • 7

* * * * * 6 głosów


Chłodzenie zacne choć ze względu na dużą ilość białego koloru sam zdecydowałem się na Enermax Liqtech 240. Bliźniacza konstrukcja inny design.

 

P.S.

 

Obydwa modele są produkowane przez AVC (Asia Vital Components Co., LTD).

  • 0

Bynajmniej nie są to bliźniacze konstrukcje. Poza tym Tundra jest wydajniejsza.

 

Co do AVC to masz rację.

  • 0
Konstrukcyjnie prawie to samo.
 
SilverStone Tundra TD02 vs. Enermax Liqtech 240
 
Pomijając wentylatory, które są inne.
 
Budowa i struktura chłodnicy taka sama ilość finów , wysokość inna, przez co w niektórych przypadkach Tundra jest mniej kompaktowa. 
 
Budowa bloko-pompki to samo tylko inna czapa z logo.
 
Węże długość ta sama inny materiał.
  • 0

I inny spód bloku, a właściwie cały blok.

 

Jednak jak sam widzisz bliźniaki to to nie są ;)

Przynajmniej w moim rozumowaniu. Co innego np. Asetek 570LC i Corsair H70.

 

Edit: co do chłodnicy :D to nawet nazwę recenzji zmieniłem przez to - bo kompakt mi tam nie bardzo pasowało ;)

  • 0

To już wolę Nemesisa, przy niewielkiej różnicy temperatury, ogromna różnica w RPM wentylatorów, co na bank przekłada się znacząco na hałas.

  • 0

Nemesis także pozostawia wiele do życzenia pod względem kultury pracy (więcej w mojej recenzji: http://forum.benchma...jny-cooler-cpu/ )

 

Kolejny fakt to jeśli by dłużej obciążyć procesor to ta przewaga by wzrosła.

 

Poza tym np. w moim przypadku banki pamięci RAM były zablokowane stąd takie "gotowce" też są ciekawą alternatywą.

  • 0

Takie gotowce to bardziej dla designe wnetrza bo koszt w porownaniu do powietrznych jest wiekszy o jakies 100-150 zl :) Wydajnosc jest naprawde dobra lecz okupiona wiekszym halasem niestety a jeslu chcemy miec ciszej i wydajniej wymiana wentylatorow to dodatkowy koszt.

  • 0

Jak najbardziej się zgadzam :) aczkolwiek - wciąż pozostaje problem z AMD i pamięciami RAM w przypadku większych "standardowych" coolerów.

  • 0

Nie wiem czemu producenci tego nie zmienia i umieszcza je chocby 1cm dalej to chyba nie problem? ja na mini itx mialem mugena 2 i nic nie kolidowalo :D 

  • 0

Ciekawie to musiało wyglądać :D

  • 0

Informacje

Rejestracja
02 gru 2008
Ostatnia wizyta
18 lis 2019 10:40 (offline)
Tytuł
Gaduła
Reputacja
275 pkt.

Październik 2020

N P W Ś C P S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526 27 28293031