Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

SilverStone Argon AR03 - kompaktowy i wydajny cooler CPU w rozsądnej cenie

SilverStone Argon AR03 - kompaktowy i wydajny cooler CPU w rozsądnej cenie
SilverStone Technology w swojej ofercie posiada kilka różnych zestawów chłodzenia CPU oraz wentylatorów. Postanowiłem zapoznać się z ofertą testując po jednym produkcie z każdego działu. Tym samym zdecydowałem się przeprowadzić recenzję zestawu chłodzenia z serii Argon oraz wentylatora z serii FQ.

Załączona grafika

Argon AR03 reklamowany jest jako produkt ce****ący się wysoką wydajnością oraz kulturą pracy: „Advanced silence and performance”. Z kolei FQ121 promowany jest hasłem: „Optimum airflow, pressure and extremely silent performance”, czyli w zasadzie wszystko to, czego oczekujemy od porządnego wentylatora – odpowiednia wydajność i ciśnienie powietrza oraz cicha praca.

Standardowo wybrane produkty skonfrontowałem z konkurencyjnymi rozwiązaniami w celu wyciągnięcia wymiernych wniosków i poddania ich ocenie.

Zapraszam do zapoznania się z produktami marki SilverStone i tym samym mojej recenzji dwóch produktów z działów: Coolers i Fans.

SilverStone Argon AR03

AR03 sprzedawany jest w ciekawie prezentującym się niebieskim, kartonowym pudełku.

Załączona grafika


Wewnątrz opakowania, oprócz samego radiatora z luźno włożonym wentylatorem, znajdziemy:
 • pastę termoprzewodzącą (1 g),
 • zestawy montażowe z backplate-m,
 • instrukcję montażu (brak PL),
 • gumowe kołki montażowe dla dwóch wentylatorów.

Załączona grafika


Dane techniczne zestawu:
 • Wymiary z wentylatorem (mm): 140 x 75 x 159 (szerokość x długość x wysokość)
 • Waga bez wentylatora (kg): 0,56
 • Kompatybilny socket:
  Intel: LGA 775 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011
  AMD: AM2(+) / AM3(+) / FM1 / FM2(+)
 • Wymiary wentylatora (mm): 120 x 120 x 25
 • Prędkość obrotowa @ 100% PWM (RPM): 2200
 • Zakres prędkości (RPM): 1000 - 2200
 • Napięcie startowe wentylatorów (V): 7
 • Żywotność (h): 40 000
Seria Argon nie jest flagową serią produktów SilverStone’a stąd żywotność produktu została określona na 40 tys. godzin, gdy dla przykładu topowy model Heligon HE01 według producenta powinien służyć dwukrotnie dłużej.

Załączona grafika


Najwyższy model z serii Argon, jest jednowieżową konstrukcją na którą składają się aluminiowe finy i przechodzące przez nie ciepłowody. Całość waży zaledwie 560 gram i nie zajmuje zbyt dużo miejsca wewnątrz obudowy.

Załączona grafika


Poniżej grafika pochodząca z strony producenta, prezentująca wymiary zestawu:

Załączona grafika


AR03 posiada 6 rurek cieplnych o średnicy 6 mm. Niestety zakończenia ciepłowodów nie zostały osłonięte jakimiś elementami i tym samym góra radiatora nie prezentuje się tak dobrze jak choćby modelu Shadow Rock Slim marki be quiet! oferowanego w podobnej cenie.

Załączona grafika


Stopa radiatora nie została poniklowana i wypolerowana jak to ma miejsce w przypadku większości nowych produktów, zamiast tego znajdziemy tam dobrze znaną technologię HDC (Heatpipe Direct Contact). Polega ona na tym, że rurki cieplne bezpośrednio stykają się z powierzchnią procesora, co ma oczywiście na celu poprawienie wydajności.

Załączona grafika


Dołączony wentylator o średnicy 120 mm jest sterowany za pomocą PWM od 1000 do 2200 obrotów na minutę. Posiada on ciekawą kolorystykę, która nadaje całości indywidualnego wyglądu. Swoim oznaczeniem odpowiada modelowi FQ121 z oferty SilverStone.

Montaż zestawu

System montażu jest całkiem prosty i nie powinien sprawiać trudności. Przed montażem warto zapoznać się z dołączoną do produktu instrukcją, która znacznie ułatwi cały proces.

Załączona grafika


Sam montaż rozpoczynamy od przygotowania wszystkich potrzebnych części, a następnie umieszczamy backplate pod płytą główną. Na płycie w miejscu przeznaczonym na śruby montażowe najpierw umieszczamy podkładki, a następnie śruby, które przykręcamy do backplate’a.

Załączona grafika


Na śruby nakładamy podstawki do danego producenta procesora (Intel lub AMD) i za pomocą nakrętek je zakręcamy.

Załączona grafika


Kolejny etap to nałożenie pasty termoprzewodzącej i położenie stopy radiatora na procesorze. Należy oczywiście pamiętać o zrzuceniu naklejki ze stopy radiatora.

Załączona grafika


Montaż radiatora kończymy założeniem na jego stopę (od góry) blokady, którą należy następnie przykręcić do przygotowanych podstawek.

Załączona grafika


Cały proces montażu kończy połączenie wentylatora z radiatorem za pomocą gumowych, antywibracyjnych elementów.

Załączona grafika


Co ciekawe w zestawie są dwa takie komplety, dzięki czemu montaż dodatkowego wentylatora nie będzie stanowił problemu.

Załączona grafika


Dla posiadaczy pamięci RAM z wysokimi radiatorami mam dobrą wiadomość - w przypadku tego zestawu nie ma problemów z montażem tego typu pamięci. Sam radiator jest dosyć wąski (zaledwie 5 cm) stąd ta kompatybilność.

SilverStone FQ121

Załączona grafika


Zawartość opakowania FQ121 nie należy do najbogatszych, ale znajdziemy tam wszystko, co będzie nam potrzebne do montażu go np. wewnątrz obudowy. Oprócz śrubek montażowych otrzymujemy także przejściówkę do zasilania z molex’a.

Załączona grafika


Dane techniczne:
 • Wymiary wentylatora (mm): 120 x 120 x 25
 • Prędkość obrotowa @ 100% PWM (RPM): 1800
 • Zakres prędkości (RPM): 1000 - 1800
 • Napięcie startowe wentylatorów (V): 7
 • Żywotność wentylatora (h): 150 000
 • Przepływ powietrza @ 12V (CFM): 67,5
 • Ciśnienie powietrza @ 12V (mm H2O): 1,82
FQ121 posiada czteropinowe złącze umożliwiające kontrolę obrotów (PWM) przez płytę główną.

Załączona grafika


Wentylator posiada dziewięć łopatek o aerodynamicznym kształcie mającym na celu poprawę parametrów pracy.

Załączona grafika


Silverstone FQ121 z wyglądu przypomina model dołączony do zestawu AR03.

Załączona grafika


Wentylatory posiadają nawet takie samo oznaczenie, jednak poza różnicami w kolorystyce – zamienione kolory łopatek i ramki – charakteryzują się także inną maksymalną prędkością obrotową (1800 vs 2200).

Platforma testowa

Platforma testowa:
ProcesorAMD FX-8350 4,0 GHz
Płyta głównaAsus SABERTOOTH 990FX
Pamięć RAMCorsair Vengeance DDR3 2x 4 GB 1600 MHz CL9
Dysk SSDCorsair Force Series GT 120
Dysk SSDCorsair Force Series F40
Dysk HDDSeagate Barracuda Green 2TB ST2000DL003
Karta graficznaEVGA GTX 460 SC 768 MB
Karta audio/NICASUS ThunderBolt
ObudowaCorsair Obsidian 650D
Zasilaczbe quiet! Power Zone Z1 850W CM


Załączona grafika


Rywale:
Chłodzenie procesoraSilverStone Argon AR03
Chłodzenie procesoraRaijintek Nemesis
Chłodzenie procesorabe quiet! Shadow Rock Slim
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock 3
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock PRO 3
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock PRO 2
Chłodzenie procesorabe quiet! Shadow Rock 2
Chłodzenie procesoraAMD (FX-8350) BOX


Testy

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy temperaturze powietrza wynoszącej 21-22 °C (niepewność pomiarowa to 1 °C).

Testy polegały na sprawdzeniu temperatur osiąganych przez procesor AMD FX-8350 z danym cooler-em.

W pierwszej części porównałem cooler-y z dołączonym do procesora chłodzeniem (BOX) przy standardowych parametrach procesora.

Następnie porównałem zestawy przy taktowaniu procesora wynoszącym ok. 4,6 GHz.

Podczas pracy programu testowego, jak i wychładzania procesora na PC-cie, nie były dokonywane żadne operacje. Program, który był zawsze włączony to OCCT v4.2.0 oraz AMD OverDrive.

Załączona grafika


Na wykresach zostały przedstawione wartości temperatury dla: średniej wartości dla wszystkich rdzeni (Core(avg)) oraz całego procesora (CPU).
Do odczytania tych wartości posłużyła aplikacja testowa – OCCT oraz AMD OverDrive.

Test przy obciążeniu polegał na obciążeniu wszystkich czterech rdzeni za pomocą programu OCCT przez 25 min (test ustawiony na 30min, ale 5 minut to Idl-owanie). Program po tym czasie reprezentował wyniki na wykresie i z nich były odczytywane wartości największe – średnia temperatura dla rdzeni była obliczana na podstawie otrzymanych wyników.

Załączona grafika


Fabryczne wentylatory obudowy Obsidian 650D były podłączone do płyty głównej i pracowały na 70% swoich możliwości – pozwoliło to na sprawdzenie kultury testowanych zestawów.

Wentylatory pracowały z następującymi prędkościami obrotowymi: wentylatory 200 mm zamontowane z przodu i u góry – ok. 840 RPM, natomiast umieszczony z tyłu wentylator 120 mm pracował z prędkością 930 RPM.

Dark Rock 3 oraz Shadow Rock Slim zostały przetestowane z i bez dodatkowego wentylatora - Silent Wings 2 120 mm PWM.

SilverStone Argon AR03 został przetestowany z dwoma ustawieniami prędkości (2200 oraz 1500 RPM) dołączonego do zestawu wentylatora.
 • AMD FX-8350 @ 4,1 GHz Turbo Core
Test został przeprowadzony dla standardowych ustawień procesora z włączonymi funkcjami oszczędzania energii, Turbo Core (4,1 GHz dla wszystkich rdzeni, 4,2 GHz dla 4) itp.

Załączona grafika


Wydajność AR03 jest bardzo dobra, a patrząc na gabaryty wręcz wspaniała - uzyskał on bowiem wynik minimalnie lepszy od znacznie droższego modelu Dark Rock 3. Żeby nie wpaść w hurraoptymizm należy wziąć pod uwagę ilość generowanego hałasu wynikającego głównie z prędkości obrotowej wentylatora. Pod tym względem nowy Dark Rock jest poza zasięgiem rywala.
 • AMD FX-8350 @ 4,6 GHz
Dla taktowania 4,6 GHz test został przeprowadzony przy wyłączonych opcjach oszczędzania energii, Turbo Core itp., czyli procesor pracował nieustannie z taktowaniem 4,6 GHz.

Załączona grafika


Dla wyższego taktowania AR03 ponownie spisał się bardzo dobrze, oferując wydajność na poziomie Dark Rock 3. Sprzedawany w podobnej cenie Shadow Rock Slim oferuje słabszą wydajność, ale wyższą kulturę pracy. Tak jak i w przypadku standardowego taktowania po ograniczeniu prędkości obrotowej wentylatora (z zestawu marki SilverStone) widoczny jest znaczny spadek wydajności.
 • AMD FX-8350 @ 4,6 GHz - test wentylatorów
W celu sprawdzenia dodawanego do zestawu wentylatora oraz dodatkowego, przedstawionego w tej recenzji modelu (FQ121) przeprowadziłem kolejne testy. Oprócz wspomnianych modeli jako punkt odniesienia wykorzystałem wentylatory marki be quiet! - Silent Wings 2 120 PWM.

Na wykresie za pomocą kolorów oznaczyłem dane wentylatory i tak kolor:
 • czarny oznacza wentylatory marki be quiet!,
 • pomarańczowy model FQ121,
 • niebieski to standardowy wentylator dodany do zestawu chłodzenia AR03,
 • bordowy oznacza duet wentylatorów marki Silverstone (fabryczny + FQ121).

Załączona grafika


Zgodnie z powyższym wykresem FQ121 do najwydajniejszych wentylatorów nie należy, ale zapewnia odpowiednią wydajność przy zdecydowanie niższej cenie od modelu odniesienia - Silent Wings 2. Niestety (dla FQ121) ten drugi oprócz wyższej wydajności charakteryzuje się zdecydowanie wyższą kulturą pracy.

Załączona grafika


AR03 z dwoma wentylatorami (w sprawdzonych wariantach) uzyskał identyczne wyniki, a tym samym o około jeden stopień Celsjusza lepsze od jednego wentylatora pracującego z pełną prędkością (2200 RPM). Różnica pomiędzy duetem wentylatorów marki SilverStone i be quiet! była znaczna jeśli chodzi o kulturę pracy – generowany hałas przez wentylatory.

Warto także zwrócić uwagę na to, że montując na AR03 lepszy wentylator (np. Silent Wings 2) możemy zyskać lepszą kulturę pracy, a wydajność nie spadnie tak znacznie jak w przypadku ograniczenia obrotów fabrycznego wentylatora do rozsądniejszego poziomu.

Podsumowanie i ocena

SilverStone Argon AR03 to bardzo wydajny zestaw chłodzenia o niezbyt dużych wymiarach. Jego jedynym minusem jest słaba kultura pracy – zwłaszcza w porównaniu z produktami marki be quiet! jak np. Shadow Rock Slim czy Dark Rock 3. Mimo to jego wydajność odpowiada droższemu z wymienionych modeli, a jego cena jest przecież znacznie niższa. Za tę różnicę w cenie można kupić wentylator o lepszych parametrach (jak np. użyty w tej recenzji model z serii Silent Wings 2) i cieszyć się wysoką wydajnością oraz kulturą pracy.

Załączona grafika


Aczkolwiek sensowność zakupu coolera + wentylatora do zmiany wydaje się mała – no chyba, że ktoś posiada już wentylator i wystarczy mu sam radiator, ale w takim wypadku na rynku są inne produkty które warto wziąć pod uwagę.

Zakup droższego gotowego zestawu (jak np. wspomniany Dark Rock 3) w większości przypadków będzie niósł za sobą korzyści w postaci nie tylko lepszego wentylatora, ale i całego produktu.

Załączona grafika


Podsumowując - zainteresowani AR03 powinni wziąć pod uwagę fakt, że dołączany do zestawu wentylator to model wysokoobrotowy, który po prostu będzie hałasował. Zmniejszenie prędkości obrotowej może temu zaradzić, ale trzeba liczyć się ze znacznym spadkiem wydajności.

Poza fabrycznym wentylatorem produkt nie posiada większych uchybień. No może poza zakończeniem rurek cieplnych – Shadow Rock Slim w końcu jest oferowany w tej samej cenie i posiada na nich „czapki”.

Załączona grafika


Finalnie SilverStone Argon AR03 oceniam jako „Dobry produkt 4/5” za sprawą ogólnej dobrej jakości produktu, odpowiedniej ceny oraz wysokiej wydajności - zwłaszcza patrząc na gabaryty zestawu.

SilverStone Argon AR03

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 160 zł


SilverStone FQ121 to całkiem ciekawy produkt, którego cena wydaje się być odrobinę za wysoka. Jego wydajność jest odpowiednia, ale pod względem kultury pracy znacznie odstaje od np. Silent Wings 2 marki be quiet!. Jest to wprawdzie znacznie droższy konkurent, ale też oferuje on coś znacznie lepszego - oprócz komfortu pracy, zyskamy także wyższą wydajność oraz bogatsze wyposażenie.

Załączona grafika


FQ121 oceniam jako „Dobry produkt 4/5”, ze względu na ciekawą kolorystykę oraz dobrą wydajność.

SilverStone FQ121

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: około 45 zł


Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


 • 3

* * * * * 2 głosów


Jak zwykle bardzo dobra recenzja. Całkiem ciekawe to chłodzenie.

  • 0

Dzięki :)

A co do produktu to SS musi popracować nad wentylatorami.

  • 0

Informacje

Rejestracja
02 gru 2008
Ostatnia wizyta
18 lis 2019 10:40 (offline)
Tytuł
Gaduła
Reputacja
275 pkt.

Październik 2020

N P W Ś C P S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 31