Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Czym schłodzić procesor: be quiet! vs AAB.

Czym schłodzić procesor: be quiet! vs AAB.
Na rynku zestawów chłodzenia CPU jest bardzo wiele. Poszczególni producenci starają się oferować modele z różnego zakresu cenowego. Oprócz tego produkty dzielone są ze względu na swoje przeznaczenie – np. do komputerów HTPC, czy wydajnych maszyn, gdzie nie liczy się tak wielkość samego radiatora/zestawu chłodzenia.

Ponadto producenci coraz częściej przykładają uwagę do wyglądu danego zestawu. Finalny wygląd swojego zestawu również stanowi istotny aspekt dla wielu użytkowników „blaszaków”.

Załączona grafika


Niemiecka marka be quiet! od jakiegoś czasu oferuje swoje produkty z zakresu chłodzenia CPU, w zeszłym roku została odświeżona najwyższa seria Dark Rock. W tym roku przyszła pora na drugą serię – Shadow Rock. Jest ona skierowana do mniej wymagających użytkowników, przy czym ceniących wysoką jakość wykonania oraz kulturę pracy. Zgodnie z założeniami, nowy produkt Shadow Rock 2 ma spełniać te wymagania oferując dodatkowo ciekawy design.
Postanowiłem bliżej przyjrzeć się temu intrygującemu produktowi i sprawdzić jak wypada on na tle pozostałych modeli tego producenta.

Dodatkowo moją uwagę zwrócił nowy producent na rynku zestawów chłodzenia – marka AAB Cooling. Ze względu na nieugruntowaną pozycję na rynku, polityka marki stawia na podbicie rynku tanimi zestawami chłodzenia. Jednym z flagowych produktów tej marki jest zestaw Super Silent P4 PWM. Zestaw ten oferuje radiator z dwoma wentylatorami w bardzo przystępnej cenie.

Postanowiłem sprawdzić jak taki budżetowy produkt wypada na tle znacznie droższej konkurencji i czy w ogóle warto inwestować w tego typu produkty.

Załączona grafika


Zapraszam do zapoznania się z produktami marki be quiet! oraz AAB Cooling.

AAB Cooling Super Silent P4 PWM

Załączona grafika


Zawartość opakowania na pierwszy „rzut oka” jest bardzo skromna, ale wystarczająca - cooler można zamontować na większości socketów: AMD 754/939/940/AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2/ oraz Intel LGA 775/1156/1155/1150.

Załączona grafika


Oprócz samego chłodzenia wewnątrz znajdziemy tylko saszetkę z pastą termoprzewodzącą, koszyk montażowy oraz Push-Piny.

Z ważniejszych danych technicznych, zaprezentowanych przez producenta, można wymienić m.in. przeznaczenie – do 100 W oraz wymiary z wentylatorem (mm): 132 × 79 × 127.

Załączona grafika


Niewielkich rozmiarów radiator wyposażony jest w cztery rurki cieplne o średnicy 6 mm każda. Na radiatorze umieszczono dwa wentylatory.

Załączona grafika


Co ciekawe, produkt marki AAB Cooling sprzedawany jest z dwoma różnymi wentylatorami. Jednym, pracującym z stałą prędkością obrotową (1700 RPM) oraz wentylatorem z płynną regulacją obrotów za pomocą PWM (od 800 do 2000 RPM).

Załączona grafika


Zestaw chłodzenia pod względem jakości wykonania „nie powala” – stopa nie jest wyszlifowana należycie i nie została poniklowana. Oprócz tego rurki cieplne zostały zakończone w stylu „jak wyszło”.

Załączona grafika


Wszystko to ma oczywiście wpływ na wygląd i pierwsze wrażenie. Wentylatory, również wyglądają zwyczajnie – całość utwierdza w przekonaniu, że jest to produkt budżetowy.

Załączona grafika


Montaż tego produktu jest bardzo prosty, ponieważ jest to system standardowy dla każdej z platform (AMD/Intel). Dzięki temu żaden użytkownik (który już montował tzw. Boxowe chłodzenia) nie powinien mieć z nim problemów.

be quiet! Shadow Rock 2

Załączona grafika


Produkt sprzedawany jest, jak to w zwyczaju be quiet!, w ciekawie wyglądającym kartonowym pudełku z ciemną szatą graficzną. Na pudełku standardowo umieszczono grafikę produktu oraz wypisano na nim jego najważniejsze cechy.

Oprócz samego chłodzenia, wewnątrz kartonu znajdziemy:
 • Pastę termoprzewodząca (1 g)
 • Zestaw montażowy z backplate-m
 • Instrukcję montażu (DE, EN, FR, ES, PL)

Załączona grafika


Dane techniczne zestawu:
 • Wymiary z wentylatorem (mm): 122 × 147 × 160
 • Waga z wentylatorem (kg): 1,12
 • Kompatybilny socket:
 • Intel: LGA 775 / 1150 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011
 • AMD: 754 / 939 / 940 / AM2(+) / AM3 (+) / FM1 / FM2
 • Zakres mocy CPU (W): 180
 • Poziom hałasu (dB(A)) @ 50/75/100% (rpm) 15.3 / 19.8 / 25.4
Radiator Shadow Rock 2 posiada 4 rurki cieplne o średnicy 8 mm każda. Zostały one ułożone na kształt litery U z drobnymi wygięciami przy podstawie.

Załączona grafika


Rurki przechodzą przez 51 finów - aluminiowych żeberek o falistym kształcie – ma to na celu poprawę wydajności oraz redukcję hałasu.

Załączona grafika


U góry, podobnie jak w modelach Dark Rock, umieszczono aluminiowy top. Umieszczono na nim logo producenta, a same rurki cieplne zostały zakończone ciekawie prezentującymi się „czapeczkami”.

Załączona grafika


Wykonana z miedzi stopa zestawu została pokryta warstwą niklu – ten zabieg pozwala na uniknięcie korozji. Sama stopa została wyszlifowana bardzo dokładnie – na tzw. lustro.

Zastosowany wentylator to Pure Wings 2 PWM 120 mm. Jego maksymalna prędkość obrotowa to 1600 RPM. Zgodnie z deklaracją producenta jego maksymalna wydajność wynosi 51 CFM.

Załączona grafika


Shadow Rock 2 prezentuje się bardzo okazale, m.in. za sprawą wykonanego z aluminium topu z elegancko zakończonymi ciepłowodami. Wygląd z pewnością jest jednym z atutów tego produktu.

Wizualnie Shadow Rock 2 przypomina model Dark Rock 2. Główna różnica w kolorystyce – model Dark Rock 2 jest poniklowany oraz posiada większych rozmiarów wentylator (135 mm).

Załączona grafika


Montaż tego zestawu nie należy do najprostszych, ale nie powinien sprawiać większych problemów. Mniej zaawansowanym użytkownikom polecam dokładne przejrzenie instrukcji dołączonej do produktu. Jeśli ktoś miał styczność z montażem poprzednich produktów marki be quiet! z zakresu chłodzenia CPU, jak np. Dark Rock Pro C1, nie powinien mieć jakichkolwiek problemów z tą wersją.

Platforma testowa

Platforma testowa:
ProcesorAMD FX-8120 3,1 GHz
Płyta głównaAsus SABERTOOTH 990FX
Pamięć RAMCorsair Vengeance DDR3 2x 4 GB 1600 MHz CL9
Dysk SSDCorsair Force Series GT 120
Dysk SSDCorsair Force Series F40
Dysk HDDSeagate Barracuda Green 2TB ST2000DL003
Karta graficznaASUS EAH4850
Karta audio/NICASUS ThunderBolt
ObudowaCorsair Obsidian 650D
Zasilaczbe quiet! DARK POWER PRO 10 850W


Załączona grafika


Rywale:
Chłodzenie procesoraAAB Cooling Super Silent P4 PWM
Chłodzenie procesorabe quiet! Shadow Rock 2
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock PRO 2
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock 2
Chłodzenie procesorabe quiet! Dark Rock PRO C1
Chłodzenie procesorabe quiet! Shadow Rock TopFlow SR1
Chłodzenie procesoraAMD (FX-8120) BOX


Platforma testowa z coolerem TopFlow SR1:

Załączona grafika


Testy

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy temperaturze powietrza wynoszącej 22-23 °C (niepewność pomiarowa to 1 °C).

Testy polegały na sprawdzeniu temperatur osiąganych przez procesor AMD FX-8120 z danym cooler-em.

W pierwszej części porównałem cooler-y z dołączonym do procesora chłodzeniem (BOX) przy standardowych parametrach procesora.

Następnie porównałem zestawy przy taktowaniu procesora wynoszącym ok. 3,8 GHz.

Podczas pracy programu testowego, jak i wychładzania procesora na PC-cie nie były dokonywane żadne operacje. Program, który był zawsze włączony to OCCT v4.2.0.




Załączona grafika


Na wykresach zostały przedstawione wartości temperatury dla: średniej wartości dla wszystkich rdzeni (Core(avg)) oraz dla całego procesora (CPU).
Do odczytania tych wartości posłużyła aplikacja testowa – OCCT.

Test przy obciążeniu polegał na obciążeniu wszystkich czterech rdzeni za pomocą programu OCCT przez 25 min (test ustawiony na 30min, ale 5 minut to Idl-owanie). Program po tym czasie reprezentował wyniki na wykresie i z nich były odczytywane wartości największe – średnia temperatura dla rdzeni była obliczana w Excelu na podstawie otrzymanych wyników.

Temperatura w spoczynku była odczytywana po około 15 minutach od zakończenia testu OCCT za pomocą tego samego programu.

Użyta pasta termoprzewodząca - be quiet! DC1:

Załączona grafika


Fabryczne wentylatory obudowy Obsidian 650D były podłączone do płyty głównej i pracowały na 70% swoich możliwości – pozwoliło to na sprawdzenie kultury obydwu testowanych zestawów.

Wentylatory pracowały z następującymi prędkościami obrotowymi: wentylatory 200 mm zamontowane z przodu i u góry – ok. 840 RPM, natomiast umieszczony z tyłu wentylator 120 mm pracował z prędkością 930 RPM.
 • AMD FX-8120 @ 3,4 GHz Turbo Core
Test został przeprowadzony dla standardowych ustawień procesora z włączonymi funkcjami oszczędzania energii, Turbo Core itp.

Załączona grafika


Załączona grafika


Najgorsze wyniki osiągnęło tzw. boxowe chłodzenie dodawane do procesora FX-8120. Ten fakt nie dziwi. Kolejne miejsce przypadło chłodzeniu o ułożeniu horyzontalnym – TopFlow, minimalnie, ale jednak musiał on ustąpić miejsca znacznie tańszemu rozwiązaniu marki AAB Cooling pod względem wydajności. Pod względem kultury pracy Super Silent 4 PWM wypadł jednak słabiej.

Jeśli chodzi o nowość marki be quiet! to wypadała ona całkiem dobrze – rywalizacja z droższym modelem, z wyższej serii jest tego najlepszym dowodem.

Nowy Shadow Rock spełnił nie tylko założenia pod względem wydajności, ale i kultury pracy. Ze względu na wyższe obroty wentylatora oraz mniejsze rozmiary, kultura pracy była minimalnie słabsza od modelu Dark Rock 2.
 • AMD FX-8120 @ 3,8 GHz
Dla taktowania 3,8 GHz pominąłem test BOX-a z oczywistych powodów.
Test został przeprowadzony przy wyłączonych opcjach oszczędzania energii, Turbo Core itp., czyli procesor pracował nieustannie z taktowaniem 3,8 GHz.

Załączona grafika


Pod obciążeniem Shadow Rock 2 ponownie zrównał się z modelem Dark Rock 2. Jest to bardzo dobry wynik. Temperatura procesora była odpowiednia – umożliwiała jego bezproblemową pracę.

Super Silent P4 PWM ponownie uplasował się pomiędzy Shadow Rock 2, a TopFlow-em. Przy czym zdecydowanie bliżej mu do tego drugiego modelu. Zarówno pod względem wydajności, jak i kultury pracy okazał się po prostu czymś słabszym. Ze względu na ten drugi aspekt – najsłabszym.

Zgodnie z wykresem, jak i wrażeniami po testach, mogę zapewnić, że dla wyższego taktowania w moim mniemaniu produkt marki be quiet! spełnił pokładane w nim nadzieje oraz założenia samego producenta. Produkt odzwierciedla wyznawane ideały – wysoka jakość wykonania, ponadprzeciętna kultura pracy oraz odpowiednia wydajność.

Podsumowanie i ocena

Produkt marki be quiet!, oprócz znacznie wyższej wydajności, zapewniał wyższą kulturę pracy. Dodatkowo na tle produktu marki AAB Cooling, Shadow Rock 2 wypada nadzwyczaj okazale pod względem walorów estetycznych.




Załączona grafika


Shadow Rock 2 spełnia założenia producenta. Jest to świetnie wykonany zestaw chłodzenia CPU, oferujący odpowiednią wydajność i kulturę pracy. Na tle Dark Rock 2, produktu skierowanego do najbardziej wymagających użytkowników, wypada bardzo dobrze – oferuje podobną wydajność w niższej cenie. Który z tych dwóch modeli, pod względem designu, wypada lepiej to sprawa sporna, ale faktem jest, że Dark Rock 2 posiada wyższej jakości wentylator. Mimo to preinstalowany na Shadow Rock 2, Pure Wings 2 spełnia swoje założenia.

Załączona grafika


Jedynymi drobnymi minusami mogą być: fakt odrobinę skomplikowanego montażu oraz to, że samo chłodzenia może nie zmieścić się na płycie głównej. Przykład poniżej – próba montażu na 2-giej platformie testowej:


Załączona grafika


O ile pierwszy minusik można pominąć, w końcu większość użytkowników to chłodzenie zamontuje tylko raz, a sam montaż jest bardzo solidny, to drugi wymaga już sprawdzenia, czy faktycznie zmieścimy tego „potwora” na płycie. Warto sprawdzić rozmieszczenie radiatorów płyty głównej oraz czy nie posiadamy pamięci RAM z wysokimi radiatorami – montaż Shadow Rock 2 może okazać się wtedy niemożliwy.

Ogólnie nowy produkt marki be quiet! oceniam jako: „Super produkt 5/5”. Tak wysoka ocena spowodowana jest m.in. wysoką kulturą pracy oraz wzorowym wykonaniem. Do tego dochodzi ciekawy design, odpowiednia wydajność oraz konkurencyjna cena.

be quiet! Shadow Rock 2

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: 160 zł


Cooler marki AAB Cooling zasługuje na uznanie, ze względu na to, że oferuje tak wiele, za tak niewiele. Jego cena jest naprawdę dobra i pozwoli na konkurowanie z innymi producentami. Wydajność tego zestawu jest całkiem dobra, zawdzięcza to zastosowaniu dwóch wentylatorów.


Załączona grafika


Chłodzenie to ma jednak kilka znacznych minusów – wygląd, jakość wykonania, średnia kultura pracy.
Zdecydowanymi plusami są: cena, wydajność w stosunku do ceny i łatwość montażu.

Super Silent P4 PWM oceniam jako: „Dobry produkt 4/5”, ze względu na to, że nie oferuje on nic nadzwyczajnego. Jest to po prostu solidna, znacznie tańsza opcja. Nie znajdziemy tutaj ani wysokiej wydajności oraz ciekawego designu, ani jakiegoś nowego rozwiązania.

AAB Cooling Super Silent P4 PWM

Dołączona grafika

Cena w dniu publikacji: 70 zł


Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.


 • 19

* * * * - 7 głosów


Dobrze, że sporo coolerów w teście(skąd je wszystkie masz, jakieś układy z be quiet! :D)

 

Teraz się trochę poprzyczepiam:

- podstawkę AAB obfotografowałeś dobrze, tą od be quiet! już nie - tylko z naklejką...

- brakuje trochę testów na wyższych taktowaniach bo te 3,8GHz to chyba nic dla tych buldożerów

 

I jeszcze pytanie, wynik temperatur to średnia z tego 25 minutowego obciążenia CPU? Zazwyczaj spotykałem się z prezentacją najwyższego odczytu, ale wydaje się że Twoja metoda także nie jest błędna, tylko trochę inna. Ważne że do każdego coolera zastosowałeś tą samą zasadę.

  • 0

I jeszcze pytanie, wynik temperatur to średnia z tego 25 minutowego obciążenia CPU? Zazwyczaj spotykałem się z prezentacją najwyższego odczytu, ale wydaje się że Twoja metoda także nie jest błędna, tylko trochę inna. Ważne że do każdego coolera zastosowałeś tą samą zasadę.

 

"Na wykresach zostały przedstawione wartości temperatury dla: średniej wartości dla wszystkich rdzeni (Core(avg)) oraz dla całego procesora (CPU)."

Czyli na wykresach mamy: maksymalną temperaturę z czujnika głównego (CPU) oraz średnią z maksymalnych temperatur poszczególnych rdzeni. W recenzji może faktycznie to nie jest do końca dobrze opisane ;)

  • 0

Dobra, rozumiem. Pewnie i jak nie do końca uważnie to przeczytałem i złożyło się to z lekko niejasnym wyjaśnieniem metodologii. 

  • 0

Jak dla mnie to zestawienie ze sobą dwóch takich coolerów w jednym teście to jakieś bluźnierstwo :D Gdzie jakość i kultura pracy be quiet! a gdzie tanizna od AAB? :D Poza tym wyniki bez mocnego OC to jednak żadne wyniki...No ale to tak na przyszłość ;)

  • 0

A napięcie jakie?

  • 0

A gdzie dla porównania HR-02 Macho Rev. A najpopularniejszy cooler CPU.

  • 0

2* to znaczna różnica ? chyba błąd pomiarowy jak już...

Poza znacznie wyższą cena i większym radiatorem dostajemy to samo, jakby to określić:

Takie g w błyszczącym dresie :D

  • 0

W zamrażarce najszybciej się schładza, ale nie czuć wtedy smaku ;/ 

  • 0

A ja polecam Zalman CNPS14X.

Mam go na Phenomie X4 965 i działa idealnie.

Wykres: http://www.youtube.c...h?v=Q7xGJYPy0JQ

  • 0

Ten produkt od AAB przypomina "nowy" cooler od SilentiumPC z tym, że ma więcej rurek cieplnych, ale system monatażu jest taki sam.

  • 0

   Już wiem czemu nie przedstawiliście w teście legendarnej Noctuy NH-D14. Bo wymiotłaby ten cały majdan w kąt, narobiła wstydu a na wykresach za nią byłoby długo!,.. długo nic!!!

 

   Ten test mocno sponsorowany jak dla mnie. Tytuł powinien brzmieć "Jaki cooler wybrać i dlaczego be quiet!". A procek był leciutko podkręcony bo wyżej to by narobił obciachu tym coolerom. Czas pokaże ile są warte i jak długo te modele będa na rynku.

  • 0

   Już wiem czemu nie przedstawiliście w teście legendarnej Noctuy NH-D14. Bo wymiotłaby ten cały majdan w kąt, narobiła wstydu a na wykresach za nią byłoby długo!,.. długo nic!!!

 

No niestety zmartwię Cię - NH-D14 przegrywa minimalnie pod względem wydajności z Dark Rock Pro 2.

  • 0

Diego_90 wprowadzasz w błąd... Noctua NH-D14 jest raczej wydajniejszym coolerem od Dark Rock Pro 2 - niewiele, ale wydajniejszym. Swoją drogą domino241 przesadził w drugą stronę.

 

cpu_stock_linx_c.png

 

Do tego wszystkiego Dark Rock Pro 2, pomimo wyższych obrotów wymięka przy wyższym OC. Noctua to max 1300/1200rpm Dark Rock to 1700/1500rpm (120mm / 1400mm). Noctua przy maksymalnych obrotach jest wyraźnie cichsza niż Dark Rock oferując wyższą wydajność.

 

cpu_4500_linx_c.png

 

Podobnie sprawa się ma w teście computerbase.de. Chociaż Dark Rock wypada trochę lepiej niż w teście pclaba.

  • 0

Diego_90 wprowadzasz w błąd... Noctua NH-D14 jest raczej wydajniejszym coolerem od Dark Rock Pro 2 - niewiele, ale wydajniejszym. Swoją drogą domino241 przesadził w drugą stronę.

 

Do tego wszystkiego Dark Rock Pro 2, pomimo wyższych obrotów wymięka przy wyższym OC. Noctua to max 1300/1200rpm Dark Rock to 1700/1500rpm (120mm / 1400mm). Noctua przy maksymalnych obrotach jest wyraźnie cichsza niż Dark Rock oferując wyższą wydajność.

 

Podobnie sprawa się ma w teście computerbase.de. Chociaż Dark Rock wypada trochę lepiej niż w teście pclaba.

http://www.anandtech...cooler-master/5

  • 0

Kwestia tego który test uznajemy za bardziej wiarygodny... IMO różnica na poziomie ok. 0,8 st.C to żadna różnica, a Dark Rock Pro 2 nie ma prawa na 1500/1700rpm być cichy. Noctua na 1200/1300 już bardziej. 

  • 0

Ma czy nie ma :) kwestia zastosowanej technologii. Fakty są takie, że zależnie od środowiska testowego prowadzi jedno lub 2-gie rozwiązanie. Do tego dochodzi jeszcze wiele innych czynników.

"Noctua przy maksymalnych obrotach jest wyraźnie cichsza niż Dark Rock oferując wyższą wydajność."

Także w przypadku tych dwóch rywali, używanie takich słów jest znacznym nadużyciem :)

  • 0
"Noctua przy maksymalnych obrotach jest wyraźnie cichsza niż Dark Rock oferując wyższą wydajność."

 

 

Tak wynika tylko z testu na pclabie, dziwnie im to tam wyszło(inaczej niż na zagranicznych portalach), albo dostali ferelną sztukę tego Dark Rocka - mimo wszystko tam redakcja ma całkiem spore doświadczenie w testowaniu coolerów.

 

Więc albo NH-D14 jest wyraźnie wydajniejsza i cichsza od Dark Rock(pclab) albo podobnej wydajności i wyraźnie cichsza(portale zagraniczne).

 

Z testów tluk'a też wychodzi na to, że Dark Rock Pro 2 jest raczej mniej wydajny, stoi na poziomie NH-U14S - czyli coolera w wersji "slim" na pewno mniej wydajnego niż NH-D14.

SilentiumPC_Fortis_Extreme_-_Wydajno%C5%

  • 0

Więc albo NH-D14 jest wyraźnie wydajniejsza i cichsza od Dark Rock(pclab) albo podobnej wydajności i wyraźnie cichsza(portale zagraniczne).

 

Też to nie jest prawdą :) sprawdź sobie kilka różnych recenzji - nie widzę tam "wyraźnie cichszy".

  • 0