Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Navitel R800 - test kamerki samochodowej

Navitel R800 - test kamerki samochodowej
Polecany

W 2016 roku Navitel, polski producent map i nawigacji, postanowił wejść na rynek wideorejstratorów. Urządzenia te z roku na rok zyskują coraz większą popularność, w końcu mogą posłużyć jako dowód w przypadku wypadku czy też uwiecznić ciekawe momenty podczas podróży. W moje ręce trafił Navitel R800, który wyróżnia się ciekawym designem oraz obsługą kart microSD o pojemności 256 GB. Jak wypadł w praktyce? Wszystkich zainteresowanych odsyłam do poniższego testu!

 

Wideorecenzja

 

Specyfikacja i wyposażenie

Dane techniczne
Wyświetlacz4,0'', TFT LCD
Rozdzielczość nagrywania1920 x 1080
Rozdzielczość zdjęć12 Mpix
Kąt widzenia kamery170 stopni
ZłączaMini USB
microSD
Bateria200 mAh
Dodatkowe funkcjeNagrywanie w pętli
Tryb nocny
Czujnik ruchu
Nagrywanie zdarzeń
Automatyczne rozpoczęcie nagrywania wraz z uruchomieniem silnika
Dodatkowe informacjeWbudowany mikrofon
Wbudowany głośnik

 

Załączona grafika

 

Wyposażenie:

 • Uchwyt samochodowy
 • Kabel mini USB
 • Ładowarka samochodowa
 • Ściereczka z mikrofibry
 • Instrukcja obsługi
Załączona grafika
Wygląd i jakość wykonania
Nigdy nie przypuszczałem, że coś takiego napiszę o wideorejestratorze, ale trzeba przyznać, że Navitel R800 może się podobać. Jego metalowo-plastikowa obudowa wygląda elegancko i schludnie. Sprzęt jest dobrze wykonany, a jedynie do czego mogę się przyczepić do czerwona obręcz wokół obiektywu, który skrzypi pod naciskiem. Z tyłu znajdziemy 4-calowy wyświetlacz TFT. Nie jest on dotykowy, dlatego na prawej krawędzie producent umieścił pięć przycisków do obsługi urządzenia. U góry znajdziemy gwint do mocowania oraz złącze mini USB. Z kolei na dole znalazło się miejsce na slot karty microSD. Co ciekawe na froncie R800 umieszczono podwójną lampę LED, mikrofon oraz głośnik.

 

Załączona grafika Załączona grafika Załączona grafika Załączona grafika Załączona grafika Załączona grafika

 

Kilka słów muszę poświęcić na temat wyposażenia. Uchwyt samochodowy z przyssawką sprawdza się dobrze, lecz w całości jest plastikowy i mam wrażenie, że nie przetrwa próby czasu. Ładowarka samochodowa posiada długi kabel (około 3,5 metra) i jest zakończona wtyczką, która ma podświetlenie w kształcie loga Navitel. Na mały minus jest kabel służący do łączności z komputerem, którego długość wynosi zaledwie 50 cm i może utrudnić pracę.

 

Oprogramowanie
Navitel R800 oferuje nam cztery tryby. Pierwszym z nich jest naturalnie „kamera”. Urządzenie umożliwia nam nagrywanie filmów w czterech rozdzielczościach:

 • 1920 x 1080
 • 1280 x 720
 • 848 x 480
 • 640 x 480
Dołączona grafika

 

W menu możemy ręcznie ustawić ekspozycję, włączyć nagrywanie dźwięku, włączyć datownik czy wpisać swoje numery rejestracyjne, które będą wyświetlane na każdym materiale wideo. Ponadto znajdziemy tam takie funkcje jak:

 • G-Sensor - wykrywa nagłe przyspieszenie, hamowanie lub zderzenie pojazdu. Istotny materiał zawierający niespodziewane zdarzenie jest automatycznie zabezpieczony;
 • WDR - czyli szeroki zakres dynamiki polegający na zmianie wartości niedoświetlonych i prześwietlonych pikseli monitorowanych scen;
 • Tryb parkingowy - w przypadku wykrycia drgań urządzenie automatycznie uruchamia się i nagra klip.
Dołączona grafika

 

Kolejnym trybem jest „aparat”. Jak sama nazwa wskazuje za pomocą R800 możemy wykonywać zdjęcia.

 

Dołączona grafika

 

Testowany wideorejestrator zaskakuje ilością ustawień w powyższym trybie. Znajdziemy tam:

 • Samowyzwalacz
 • Rozdzielczość (od 1.3 do 12 Mpix)
 • Jakość (Dobra, normalna i ekonomiczna)
 • Ostrość
 • Balans bieli
 • ISO (100, 200, 400)
 • Ekspozycja (od -2,0 do +2,0)
 • Stabilizacja
 • Datownik
Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Trzecim trybem jest „przeglądanie”, który pozwoli nam na podgląda naszych nagrań czy zdjęć.

 

Dołączona grafika

 

Ostatnią dość ciekawą funkcją jest „Kamera PC”. Wystarczy, że wideorejestrator podłączymy do komputera, a R800 posłuży nam jako kamera do komunikatorów. Szkoda tylko, że mikrofon nie działa mimo, że jest wykrywany przez system (Windows 7 oraz 10).

 

Dołączona grafika
Jakość filmów i zdjęć
Pierwszy raz miałem styczność z wideorejestratorem, dlatego moje zdanie będzie całkowicie subiektywne. Jakość nagrań stoi na przyzwoitym poziomie, ale jednocześnie nie powala. Obraz jest ładny, a kolory odpowiednio nasycone. Szerokokątna kamera pozwoli nam nagrać nie tylko to co na drodze, ale również obok. Musimy się jednak liczyć, że krawędzie będą zniekształcone. Poziom kompresji plików wideo jest na tyle wysoki, że niejednokrotnie możemy mieć problem z odczytaniem tablic rejestracyjnych samochodów jadących z naprzeciwka, a nawet tych przed nami. Z drugiej strony nagranie 10 minutowe w rozdzielczość FHD zajmuje nieco ponad 1 GB pamięci, co w przypadku karty 256 GB pozwoli na zapis około 36 godzin. Przyznaję, że wynik ten jest imponujący. Poniżej znajdziecie przykładowe nagranie w słoneczny dzień, pochmurny oraz w nocy.

 

 

Wykorzystanie R800 jak pełnoprawnego aparatu mija się z celem. Po pierwsze jakość zdjęć jest co najwyżej mocno przeciętna. Zdjęciom brakuje ostrości, a szczegółowość jest mizerna. Druga sprawa to wbudowany akumulator, który pozwoli na wykonanie zaledwie kilkunastu zdjęć, przy założeniu, że rejestrator wcześniej pracował i naładował się. Czy aparat jest bezużyteczny? Niekoniecznie, R800 może nam pozwolić na udokumentowanie szkód wynikających ze stłuczki. W końcu nie każdy posiada smartfon z dobrym aparatem lub ten mógł nam się uszkodzić podczas wypadku.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Podsumowanie
Uważam, że Navitel R800 to przyzwoite urządzenie, które powinno zadowolić większość kierowców. Dobra jakość wykonania oraz obsługa kart do 256 GB to mocne zalety tego wideorejestratora. Po obrazie oczekiwałem nieco więcej, ale z drugiej strony trzeba było zachować złoty środek pomiędzy jakością a rozmiarem pliku wideo. Choć zdjęcia nie powalają to możliwość ich wykonywanie należy uznać za zaletę. Największy mankamentem testowanego sprzętu jest bateria o pojemności 200 mAh, która właściwie na niewiele pozwala.

 

Navitel R800
Zalety:
plus.png Dobra jakość wykonania
plus.png Jakość nagrań w stosunku do rozmiaru pliku
plus.png Obsługa kart do 256 GB
plus.png Możliwość wykonywania zdjęć
plus.png Szeroki kąt kamery
plus.png Funkcja kamerki internetowej

 

Wady:
minus.png Mizerny akumulator
minus.png Nie zawsze odczytamy tablice rejestracyjne


Dołączona grafika

 

Cena w dniu publikacji: ok. 399 zł


 • 3

* * * * - 5 głosów


I am here for the awesome shear and look the free windows dvd player windows 10 installing i am easily connected the dvd player software thanks for the post.

  • 0
I’ M Sorry
If It’ S All Too Much, Every Day You’ Re Here, I’ M Healing
And I Was Runnin ' Out Of Luck 
I Never Thought I’ D Find This Feeling
    'Cause I’ve Been Hearing Symphonies 
Before All I Heard Was Silence
A Rhapsody
For You And Me
    (A Rhapsody
        For You And Me)
And Every Melody Is Timeless.  happy wheels    run 3
  • 0

A really nice product, I can get for in-car, has been quite a nice promotion.
basketball legends

  • 0

This is a very interesting post and all the details are in this post are awesome.

hotmail login

  • 0
Nie możesz uwierzyć moim oczom, zignorowałeś wszystkie moje rady i zrobiłeś ogromny bałagan z naszego projektu, jak mogłeś? Happy Wheels demo
  • 0