Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Noctua NH-U14S - test

Noctua NH-U14S - test
Noctua to założona w 2005r. firma zajmująca się produkcją coolerów CPU i wentylatorów. Jest to firma powstała przy współpracy "Austrian Rascom Computer Distribution GmbH" i "Taiwanese Kolink International Corporation". Dzisiaj wszystko produkuje się w Azji, tak jest i w przypadku "austriackiej" wydawałoby się Noctuy. Przez 9 lat na rynku zbudowała solidną markę, a w dzisiejszym teście sprawdzimy jak prezentuje się jedna z jej nowszych konstrukcji chłodzących CPU - model NH-U14S. Cooler nie jest tani, jego zakup to koszt ok. 300zł.(sklep.benchmark.pl)

Załączona grafika

Z lewej Noctua NH-U14S, z prawej jej mniejszy brat NH-U12S.


Na początku sprawdzimy jak chłodzenie prezentuje się z zewnątrz, oraz co znajdziemy z nim w zestawie. W części testowej wyniki porównam do wyników coolera Alpenfohn Nordwand rev. A(bliźniak SPC Fortis HE1225) oraz intelowskiego chłodzenia dodawanego do i5 2500k.

Załączona grafika

Z lewej Alpenfohn Nordwand rev. A(bez wentylatora), dalej NH-U14S i cooler Inela.Noctua NH-U14S - specyfikacja

link do strony producenta


Załączona grafikaNoctua NH-U14S - wygląd zewnętrzny


Materiał wideo(materiał producenta):


Widok 360 st.(materiał producenta):
Załączona grafika
zdjęcie jest odnośnikiem do 360st. wizualizacji


Chłodzenie otrzymujemy w solidnym i całkiem gustownym kartonowym pudełku. Wszystko wewnątrz ma swoje miejsce, nic w pudełku nie "lata", a producent postarał się o to aby jego produkt dotarł do nabywcy w stanie idealnym.

Załączona grafika


Wewnątrz znajdziemy trzy mniejsze kartonowe pudełka, oraz cooler wraz z zamontowanym wentylatorem.

Załączona grafika

Od lewej box z akcesoriami do montażu na platformie AMD, dalej cooler oraz zestaw akcesoriów dodatkowych, po prawej zestaw montażowy dla platformy Intel.


Pierwsze wrażenie po wyciągnięciu jest bardzo dobre. Design który od lat forsuje Noctua może się podobać, zwłaszcza kolorystyka wentylatorów, która stała się już znakiem rozpoznawczym tej marki.

Załączona grafika


Od góry można zauważyć trochę surowe zakończenia heat-pipe'ów oraz wytłoczone logo producenta. Szkoda, że nie zakończono rurek w bardziej dopieszczony sposób... Mimo tego cooler prezentuje się w dalszym ciągu całkiem nieźle.

Załączona grafika


NH-U14S nie jest przesadnie "grubym" coolerem(78mm z wentylatorem), jest za to stosunkowo wysoki(165mm z wentylatorem). System montażu opiera się na wykonanych z metalu "zapinkach" - sprawdza się bardzo dobrze, jest wygodny w montażu i demontażu - w przeciwieństwie do znanych z innych coolerów gumowych "kołków" z którymi zawsze trzeba się trochę namęczyć.

Załączona grafika


Heatpiepe'y nie mają bezpośredniego kontaktu z CPU, zostały one połączone z miedzianą podstawą(oczywiście poniklowaną). Jest to rozwiązanie bardzo często stosowane w droższych i z reguły wydajnych konstrukcjach.

Załączona grafika


Sama podstawa została wyszlifowana dosyć solidnie, nie jest sztucznie nabłyszczona "na lustro" - zapaleńcy mogą pokusić się o jej doszlifowanie.

Załączona grafika


Miałem trochę wątpliwości czy cooler zmieści się do mojej obudowy Fractal Design Core 3000... patrząc po zdjęciach widać, że jest to prawie na styk. Jednak cooler mieści się i można spokojnie zamknąć bok bez żadnego ocierania itp. Podczas samego montażu także myślałem, że radiatory na płycie głównej będą uniemożliwiały montaż - tutaj także jednak nie było problemu.

Załączona grafika

Załączona grafika
Cooler się zmieścił - tak wygląda po zamontowaniu w obudowieNoctua NH-U14S - akcesoria

Noctua od zawsze dbała o wyposażenie dodatkowe, na pierwszy rzut oka niczego tu nie brakuje... może tylko instrukcji w języku polskim. Zestawy montażowe pozwalają na zamontowanie coolera na praktycznie każdej popularnej platformie od AMD i Intela. Bacplate jest solidny, sam system montażu także oceniam na bardzo dobry i całkiem wygodny.Załączona grafika


Z akcesoriów dodatkowych otrzymujemy tubkę solidnej pasty termoprzewodzącej NT-H1, dwie dodatkowe zapinki na dodatkowy wentylator, wkrętak krzyżakowy, "Low Noise Adapter" oraz plastikowe zatrzaski na narożniki wentylatora.

Załączona grafikaTESTY WYDAJNOŚCI

Platforma testowa i metodologia:

Załączona grafika
Wentylatory w obudowie pracują z maksymalnymi obrotami na poziomie 900rpm. Cooler Alpenfohn Nordwand rev. A pracował razem z dwoma wentylatorami AAB Cooling Black Jet Fan 12.(wyciągający na stałych 900rpm, nawiewający - różne obroty w zależności od testu) Noctua NH-U14S pracowała z jednym wentylatorem 140mm od Noctua. Obrotami sterowałem z poziomu programu ASUS AI Suite II. Wszystkie biorące udział w testach konstrukcje pracowały z nałożoną pastą NT-H1. Procesor obciążałem programem OCCT 4.4.0 modułem "CPU: LINPACK" z AVX, każdy test trwał 30 minut, odczyt stress oznacza maksymalną temperaturę jaką osiągną procesor w tym czasie na czujniku na środku, zaraz pod IHS. Odczyt idle oznacza najniższą temperaturę osiągniętą przez ten sam czujnik do 10 minut po teście. Temperatura otoczenia mieściła się między 21-22 st. C.

Przeprowadzone testy w kontekście subiektywnej oceny głośności:
- Pasywnie 3,7 GHz - coolery pracują bez zamontowanych wentylatorów; procesor na standardowych ustawieniach i taktowaniu
- Cichy 3,7 GHz - zamontowane wentylatory ustawione na obroty których poziom głośności subiektywnie oceniam jako cichy(praktycznie niesłyszalne) - oczywiście BOX pracuje na MAX obrotach i daleko mu do ciszy; procesor na standardowych ustawieniach i taktowaniu
- Cichy 4,5 GHz - zamontowane wentylatory ustawione na obroty których poziom głośności subiektywnie oceniam jako cichy(praktycznie niesłyszalne) - oczywiście BOX odpadł gdyż temperatura przekraczała 90st.C już przy wcześniejszych testach; procesor na ustawieniach jak w screenie w podpunkcie "platforma testowa"
- Znośny 4,5 GHz - zamontowane wentylatory ustawione na obroty których poziom głośności subiektywnie oceniam jako znośny(słychać delikatny szum) - oczywiście BOX odpadł gdyż temperatura przekraczała 90st.C już przy wcześniejszych testach; procesor na ustawieniach jak w screenie w podpunkcie "platforma testowa"
- Głośny 4,5 GHz - zamontowane wentylatory ustawione na obroty których poziom głośności subiektywnie oceniam jako głośny(słychać wyraźny szum) - oczywiście BOX odpadł gdyż temperatura przekraczała 90st.C już przy wcześniejszych testach; procesor na ustawieniach jak w screenie w podpunkcie "platforma testowa"
- Maksymalne 4,5 GHz - zamontowane wentylatory ustawione na maksymalne obroty - oczywiście BOX odpadł gdyż temperatura przekraczała 90st.C już przy wcześniejszych testach; procesor na ustawieniach jak w screenie w podpunkcie "platforma testowa"


Pasywnie 3,7 GHz (wynik w st. C / mniej=lepiej)

Załączona grafika


Cichy 3,7 GHz (wynik w st. C / mniej=lepiej)

Załączona grafika


Cichy 4,5 GHz (wynik w st. C / mniej=lepiej)

Załączona grafika


Znośny 4,5 GHz (wynik w st. C / mniej=lepiej)

Załączona grafika


Głośny 4,5 GHz (wynik w st. C / mniej=lepiej)

Załączona grafika


Maksymalne 4,5 GHz (wynik w st. C / mniej=lepiej)

Załączona grafika


Noctua NH-U14S wypada bardzo dobrze nawet przy pracy pasywnej - oczywiście warunkiem jest przewiewna obudowa. Testowany Alpenfohn także wypada tutaj całkiem dobrze. W dalszych testach coolery wypadają podobnie, warto zwrócić uwagę że Alpenfohn pracuje z dwoma wentylatorami(wyciągający w każdym teście ustawiony na stałe 900rpm), oraz na to, że Noctua działa nawiewana przez większy, bo 140mm wentylator. Przy podobnym poziomie głośności oferują podobną wydajność. Można odnieść wrażenie patrząc na wykresy, że gdyby do Noctuy dołożyć jeszcze jeden wentylator, albo ten jeden pracował na wyższych obrotach cooler osiągną by jeszcze niższe temperatury. Widać ma jeszcze niewykorzystany potencjał który docenią entuzjaści podkręcania.

Zestawienie 4,5 GHz (wynik w st. C / mniej=lepiej)

Załączona grafikaPODSUMOWANIE

Noctua NH-U14S

Dołączona grafika

+ Wysoka wydajność - zwłaszcza w pracy pasywnej i przy niskich obrotach
+ Solidne wykonanie i przyjemny dla oka design - pomimo lekko surowego wykończenia końcówek heat-piep'ów
+ Akcesoria dodatkowe - głównie za sprawą całej tubki całkiem solidnej pasty termoprzewodzącej
+ Długa gwarancja oraz bardzo dobre wsparcie ze strony producenta
+ Cichy wentylator - zupełnie niesłyszalny przy niskich obrotach
+ W miarę łatwy montaż coolera, który zarazem wydaje się bardzo stabilny
- Wysoka cena - mimo wszystko nie każdego stać na wydatek rzędu 300zł na chłodzenie
- Stosunkowo wysoki - nie zmieści się do każdej obudowy - min. 165mm miejsca na cooler
- brak polskiej instrukcji - jednak sporo obrazków i każdy w miarę bystry da sobie radęCena w dniu publikacji: ok. 300zł
Wesprzyj portal Benchmark.pl i zakup chłodzenie Noctua NH-U14S w sklep.benchmark.pl

Chłodzenie CPU Noctua NH-U14S można polecić każdemu kto dysponuje sporą ilością gotówki, oraz oczekuje wysokiej wydajności połączonej z cichą pracą. Przy zachowaniu odpowiednich warunków nada się także do pracy pasywnej. Dziękuję redakcji Benchmark.pl za dostarczenie w.w. coolera do testów.


 • 11

* * * * * 2 głosów


Jeszcze dodaję klika zdjęć dla porównania:

 

- tutaj SilentiumPC Fortis HE1225

Fortis.jpg- tutaj Alpenfohn Nordwand rev. A:

Alpenfohn.jpg

- tutaj wentylator AAB Cooling Black Jet Fan 12 (120mm) - dwa takie wykorzystałem w teście:

AAB.jpg

 

Na marginesie jeszcze dodam, że dzięki SilentiumPC mogłem wykorzystać swojego Alpenfohna na podstawce LGA 1155... gdyż rev. A mojego coolera nie posiadała backplate'a pozwalającego na montaż na tej podstawce... Taki backplate zakupiłem u SPC chyba za 10zł(dedykowany dla Fortisa HE1225) i cooler odżył :)

  • 0

Z lewej Alpenfohn Nordwand rev. A(bez wentylatora), dalej NH-U14S i cooler Inela.

 

Intela*

  • 0

Jak to możliwe, że boxowy cooler nie potrafił schłodzić procesora na 3.7GHz? Jak by to był Haswell to jeszcze by mnie to nie dziwiło, ale 2500K? o.O. Taki rezultat nasuwa myśl, że coolery box w ogóle nie są wstanie schłodzić 3570K i 4670K.

Wyniki bardzo fajnie pokazują, jak mało zyskujemy wraz ze zwiększaniem obrotów wentylatorków. Jeszcze przydałby się tryb całkowicie niesłyszalny, albo minimalne obroty wentylatorków.

  • 0

Coolery od intela są naprawdę fatalne. Trzeba jednak nadmienić, że linpack z AVX obciąża procesor do naprawdę maksimum. Jest bardzo mało programów, a gier jeszcze mniej które obciążą CPU do tego stopnia.

  • 0

u mnie box intela 3570k chłodził 4,2ghz przy 80stopniach (intel burn test)

  • 0

Ivy, a teraz haswell są w niższym procesie technologicznym i na standardowych taktowaniach przy tym samym coolerze będą chłodniejsze od Sandy.

 

Mimo wszystko 80st. i 4,2 Ghz na coolerze intela jest zaskakujące, nie będę tutaj polemizował ale dla 90% takich zestawów osiągnięcie takich wyników jest niemożliwe.

  • 0

Mam taki cooler. Używam go do schłodzenia amd fx-8350@4,2 GHz (wszystkie "oszczędzacze" i wspomagacze chłodzenia off). W idle jest idealnie: temperatura spada do 2-2,5st. (nawet do 23st. C) powyżej temperatury otoczenia. W teście OCCT Linpac z AVX jest gorzej. Po 4 min mam na CPU 65 St. i nadal wzrasta. Podobny (a nawet trochę lepszy) wynik miałem na Scythe Mugen z Scythe SlipStream 1600 rpm na nawiewie i 800 rpm na wyciągu. Fakt, że z Noctuą wszystko pracuje ciszej. Sądzicie, że to normalne czy spróbować nałożyć jeszcze raz pastę?? Proszę o sugestie. Z góry dzięki.

  • 0

Według mnie taki wynik to raczej w granicy normy dla tego coolera. Wydajnościowo to jest podobna półka co Mugen II, albo i ciut NH-U14S jest mniej wydajna.

  • 1

Chciałbym porównania do Phanteks PH-TC14PE, albo podania napięcia przy 4.5Ghz bo jak wiadomo to napięcie grzeje CPU a nie Megaherce. Zdaje mi się ze ta Noctua będzie słabsza od Phanteks PH-TC14PE a cena niewiele mniejsza. 

 

NC 770 gram vs PH 970 gram, bez wentylatorów co przemawia za Phanteksem a jego koszt to około 330zł. 

  • 0

Przy dziale "Platforma testowa i metodologia" masz taki obrazek:

blogentry-10287-0-98770800-1380632828.pn

 

A na nim podane ustawienia procesora - LLC 75% + offset (+0,025v). Według CPU-Z daje to pod obciążeniem core voltage: 1,415v.

 

Od tego Phanteksa ta Noctua jest na pewno mniej wydajna. Ten Phanteks to już raczej konkurent dla Noctua NH-D14. 

 

NH-U14S to z założenia trochę wąski cooler i nie ma prawa raczej podskakiwać do "dwu wieżowców". Za to całkiem nieźle wypada w kontekście wydajność/cisza.

  • 0

Ivy, a teraz haswell są w niższym procesie technologicznym i na standardowych taktowaniach przy tym samym coolerze będą chłodniejsze od Sandy.

 

Mimo wszystko 80st. i 4,2 Ghz na coolerze intela jest zaskakujące, nie będę tutaj polemizował ale dla 90% takich zestawów osiągnięcie takich wyników jest niemożliwe.

 

No nie wiem czy Haswell byłby chłodniejszy. Po pierwsze ma gluta zamiast luta pod IHS, a po drugie znajduje się w nim VRM, który też trochę ciepła wydziela.

  • 0

luk9400 - akurat z tymi temperaturami Ivy i Haswelli to to co napisałem to faktycznie bzdura. Są cieplejsze od Sandy.(już na forum to wałkowałem) Dużo zależy od konkretnej sztuki, a żadnego Ivy i Haswella nie miałem więc teraz się nawet nie wypowiadam na ten temat.

 

Jednak jedno jest pewne, coolery od intela są naprawdę fatalne.

  • 0

Informacje

Rejestracja
14 gru 2008
Ostatnia wizyta
11 gru 2017 20:21 (offline)
Tytuł
The one who knocks
Urodziny
30.7.1990
Reputacja
790 pkt.

Luty 2020

N P W Ś C P S
      1
2345678
9101112131415
161718 19 202122
23242526272829