Skocz do zawartości

Tycha

  • wpisów
    15
  • odpowiedzi
    83
  • wyświetlenia
    115722205

Jak emotikony wpływają na odbiór tekstu?


Tycha

7812426 wyświetleń

blog-0846897001376929682.jpgMimo, że pewnie większość doskonale to wie, pragnę przypomnieć czym są "emotki". Emotikony to buźki tworzone przez znaki na klawiaturze, które mają za zadanie wyrazić nasz nastrój np. :). Emotikon został użyty po raz pierwszy przez Scotta Fahlman'a, którego użył w roku 1982.

 

Czy zastanawialiście się, jaki wpływ mają one na odbiór tekstu? Czy jeden uśmieszek może zmienić przekaz zdania? Ich rola może być dużo większa niż myślimy. Aby to udowodnić, przedstawię wam to na dwóch krótkich przykładach.

 

Przykład 1

Kto zepsuł skin?

Kto zepsuł skin? :P

Kto zepsuł skin? :(

 

Przykład 2

- Podobała Ci się ta gra?

- Bardzo, jest genialna.

- Podobała Ci się ta gra?

- Bardzo, jest genialna. :D

- Podobała Ci się ta gra?

- Bardzo, jest genialna. -.-

 

Jak widać, emotikony mogą mieć ogromny wpływ na to, jak odbierzemy dane zdanie. Czasem czytając wypowiedzenie, w którym autor nie użył emotikony, możemy nie wiedzieć dokładnie, co miał on na myśli. Podejrzewam, że takie same zjawisko występowałoby na ulicy, gdyby rozmawiające między sobą osoby nie okazywałyby emocji. Dlatego osoby nie używające emotikon mogą być postrzegane jako "oschłe".

 

Drugi i trzeci przykład miał pokazać, jak skrajne emocje mogą być ukrywane pod jednym zdaniem, dlatego "emotki" często wyjaśniają nam, o co dokładnie chodziło autorowi, co nie zawsze w Internecie, gdzie nie możemy podnosić głosu, gestykulować itp. jest takie proste.

 

Kto by pomyślał, kilka znaków, a jak wielkie znaczenie. Można powiedzieć, że "emotki" pomagają nam zastąpić komunikację niewerbalną w rozmowach przez Internet, dlatego doceniajmy pomysłowość pana Scotta Fahlman'a. :)

  • Popieram 6

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

No to ja mam tylko jedną małą uwagę do tego bardzo interesującego tekstu - emotikonów nie można nadużywać.

Odnośnik do komentarza

No to ja mam tylko jedną małą uwagę do tego bardzo interesującego tekstu - emotikonów nie można nadużywać.

Jak zobaczysz "emotikonki" w liście motywacyjnym podpiętym do CV i złożonym u potencjalnego pracodawcy to już nie będziesz narzekał na nadmiar...

Odnośnik do komentarza
×
×
  • Dodaj nową pozycję...