Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

SilentiumPC Fortis 2 XE1226 - świetne chłodzenie w niskiej cenie?

SilentiumPC Fortis 2 XE1226 - świetne chłodzenie w niskiej cenie?
Dołączona grafika

Ostatnio SilentiumPC rozszerzyło swoją ofertę o chłodzenia, wentylatory, obudowy oraz zasilacze. Dziś postanowiłem napisać recenzje jednego z chłodzeń czyli Fortis 2 XE1226. Po wielkim sukcesie pierwszej generacji Fortisa przyszedł czas na jego nową odsłonę. Produkt w szybkim tempie zyskuje popularność, nie ma się co dziwić, jego poprzednik zdobył wiele nagród oraz zyskał ogromną popularność w internecie. Nowy produkt SilentiumPC, Fortis 2 XE1226 ma zapewnić jeszcze większą wydajność oraz lepszą kulturę pracy, co najważniejsze, cena chłodzenia nie zmieniła się, jest to jeden z największych atutów tego chłodzenia! Różnice pomiędzy konstrukcjami widać gołym okiem, zmieniło się dosłownie wszystko, zaczynając od konstrukcji po sam wentylator.

W podobnej cenie ciężko znaleźć chłodzenie o podobnej wydajności, ceny konkurencyjnych chłodzeń wachają się w cenach 140~170zł, przykładowo

Thermalright HR-02 Macho 120 Rev A. - ok. 170zł
RAIJINTEK EreBoss - ok. 140zł
Zalman CNPS14X - ok. 160zł

Jak chłodzenie wypadnie na tle konkurencji? Czy nowy Fortis również okaże się tak samo lubianym i popularnym chłodzeniem jak jego pierwsza odsłona?

Zapraszam do recenzji, spróbujemy przybliżyć Wam to chłodzenie !

Dołączona grafika

Fortis HE1226 dotarł do nas w biało – szarym kartoniku o bardzo ciekawym designie. Co najważniejsze podczas przesyłki nic się nie uszkodziło, pudełko jest dobrze wypchane. Z przodu opakowania przedstawiono wizualizację chłodzenia, nazwę, logo SPC oraz oznaczenie „Ekstremalna Wydajność”.

Dołączona grafika

Z boku możemy zapoznać się z szczegółową specyfikacją techniczną oraz kompatybilnością chłodzenia, którą można się pochwalić, chłodzenie zainstalujemy na wszystkich współczesnych podstawkach.

Dane techniczne:
· Wymiary: 130x95x155mm
· Waga: 0.880 kg
· Typ wentylatora: DF12025
· Wymiary: 120 x 120 x 25mm
· Typ łożyska: Hydraulic
· Napięcie zasilające: 12V
· Prąd zasilający: 0.2A
· Przepływ powietrza: max. 65.00 CFM
· Poziom hałasu: max. 22 dBA
· Prędkość obrotowa: 500 ~ 1500 +/-10%
· Żywotność: ok. 50 000 godzin
· Złącze: 4Pin PWM
· Gwarancja: 24 miesiące
· Kompatybilność:
o AMD: AM2(+), AMD AM3 (+), FM1, FM2
o Intel: LGA 775, LGA 1366, LGA 2011, LGA 1150, 1155, 1156

Dołączona grafika

Na tylnej części znajdziemy QR code które będą mogły się nam przydać podczas montażu chłodzenia, znajdziemy tutaj też wszystkie podstawowe informacje o zakupionym przez nas produkcie. Całe pudełko wykonane w bardzo eleganckim stylu, wszystko jest przejrzyste i nie ma zbędnych informacji.

Cechy produktu:

· Technologia XE – podstawa z czystej miedzi wykorzystuje pełen potencjał wszystkich sześciu Φ6mm heat-pipe’ów
· Ultra-cichy wentylator DF12025 120mm PWM generuje jedynie 22dBA przy maksymalnych obrotach
· Nieskomplikowany montaż zapewniający idealny docisk podstawy do procesora
· Kompatybilność ze wszystkimi współczesnym platformami Intel oraz AMD
· W zestawie pasta Pactum PT-1 o podwyższonej przewodności cieplnej
· Dodatkowe klipsy umożliwiające montaż drugiego wentylatora 120mm
· Optymalna wysokość umożliwia montaż w obudowach o szerokości od 185mm

Jak widzimy zrezygnowano z technologii HE (bezpośredniego styku rurek cieplnych z procesorem), zastąpioną ją miedzianą podstawką która wykorzystuje potencjał wszystkich rurek cieplnych. Nie zabrakło również nowego wentylatora, który ma zapewnić cichą pracę chłodzenia nawet przy obciążeniu. Producent zapewnia również nieskomplikowany montaż, nie powinno być większych problemów z jego zamontowaniem, wszystko jest dokładnie opisane. Dodatkowo cooler zamontujemy na wszystkich współczesnych podstawkach. Do zestawu dołączona jest pasta Pactum PT-1, jej testy możemy znaleźć w Internecie, pasta na pewno dobrze się nada, dostarczona zostaje nie duża tubka jednak na pewno starczy na nie jedno użycie. Otrzymujemy również dodatkowe klipsy które w razie potrzeby umożliwią nam montaż drugiego wentylatora. Chłodzenie dzięki swoim wymiarom mieści się do większości obudów dostępnych na rynku, nawet tych o szerokości 185mm, jest to naprawdę ogromny plus !


Co otrzymujemy w opakowaniu?

Dołączona grafika

W opakowaniu znajdziemy niewielki biały kartonik, cooler oraz wentylator. W kartoniku znajdziemy niezbędne akcesoria do montażu chłodzenia. Chłodzenie wraz z wentylatorem zabezpieczone jest dodatkowo plastikowym opakowaniem, które ochroni nasze chłodzenie w trakcie transportu. Taki sam zestaw mogliśmy zobaczyć między innymi w poprzedniej wersji Fortisa.

Dołączona grafika

W skład akcesoriów wchodzi:

Zestaw montażowy AMD (AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2) oraz INTEL (LGA1366/LGA2011/LGA1150/LGA1155/LGA1156)
Dwa zestawy drucików do montażu wentylatora (jeden zestaw do opcjonalnego drugiego wentylatora)
Pasta termoprzewodząca Pactum PT-1

Dołączona grafika

Jeszcze do niedawna ciężko było sobie wyobrazić zakup budżetowego chłodzenia wydajniejszego od Fortisa I. Często koszta takich chłodzeń wnosiły więcej, bo około 150-160zł. Zamiarem firmy SilentiumPC było stworzenie chłodzenia, które w tej samej cenie dodatkowo zwiększy wydajność oraz zapewnić kompatybilność z praktycznie wszystkimi obudowami. Wysokość 155 milimetrów, co oznacza, że chłodzenie to zmieści się do większości obudów komputerowych. Cooler budową przypomina popularnego „Megahalemsa” który wydajnością zadowolił chyba każdego, jednak Forits 2 jest od niego prawie 2 razy tańszy! Możemy go porównać do takich chłodzeń jak Thermalright macho 120, jednak wielkość głębokość Fortisa jest mniejsza o 20mm, lecz jego waga jest aż o 200g większa! Chłodzenie wysoko postawiło poprzeczkę, w cenie rynkowej Fortisa 2 (tj.124,90zł) ciężko znaleźć jakiegokolwiek rywala.

Dołączona grafika

Wymiary chłodzenia są następujące: szerokość: 130mm głębokość: 95mm, wysokość: 155mm. Zdecydowanym plusem chłodzenia jest jego wysokość, to jedyne 155mm (dzięki czemu zmieści się do praktycznie każdej obudowy). Waga radiatora to 880g, dobrze świadczy to o samym radiatorze. W porównaniu do poprzedniej odsłony zauważyć można większą powierzchnię oddawanego ciepła oraz większą ilość rurek cieplnych. Nie sposób odnieść się do wyglądu chłodzenia, naszym zdaniem prezentuje się dużo ciekawiej nawet od dużo droższych konstrukcji, można zauważyć że SilentiumPC w swoich najnowszych produktach postanowiło, że górny fin zostanie przemalowany na czarno. Zabrakło tylko ładnych zakończeń rurek cieplnych, jednak czego można spodziewać się w tak świetnej ceny?

Dołączona grafika

Budowa chłodzenia zmieniła się w całości w porównaniu do swojego poprzednika, tutaj konstrukcja opiera się na 6 rurkach cieplnych (heatpipe) o średnicy 6mm, dodatkowo mają one inne ułożenie, są wygięte w kształcie litery U jedna obok drugiej. Całość oparta jest na jednej wieży, jednak ta została podzielona na dwie części, co ma pozytywnie wpłynąć na wydajność. W mojej opinii prezentuje się to świetnie ! Dodatkowym atutem jest czarny fin, spodoba się to fanom moddingu ! Ponadto podstawa chłodzenia wykonana w całości została z miedzi, dzięki temu, nie mam problemu który występował w poprzedniej wersji (przy podstawkach INTEL stykały się tylko 3 z 5 rurek), tutaj każda rurka cieplna odprowadza ciepło w tym samym stopniu, dzięki czemu ciepło szybciej przechodzi do żeberek a wydajność chłodzenia wzrasta.

Dołączona grafika

Finy zostały wykonane z aluminium, są dosyć szeroko rozstawione, dzięki czemu wentylator może pracować z mniejszymi obrotami (co równa się również mniejszym hałasem). Dodatkowo posiadają one specyficzne wcięcia które na pewno wpływają na wydajność. Same żeberka trzymają się bardzo dobrze, nie ma tutaj mowy o jakichkolwiek „odpadających finach”.

Dołączona grafika

Zmieniono również mocowanie wentylatorów. Zrezygnowano z gumowych kołków które dla wielu osób były problemem, zastąpiono je metalowymi klipsami (drucikami). W radiatorze posiadamy 4 wtłoczenia o które zahaczamy klipsy, montaż jest dużo łatwiejszy oraz szybszy, na pewno wielu osobom ułatwi to zamontowanie wentylatora i nie będzie już problemu z pękającymi kołkami. Duży plus dla SilentiumPC!

Dołączona grafika

Na podstawie znajdziemy folie ochronną która zapobiega porysowaniu się podstawki podczas transportu oraz rozpakowywaniu chłodzenia.
W nowym Fortisie nie zastosowano technologii HE (bezpośredni styk heatpipe z procesorem), zastąpiono ją technologią XE, rurki cieplne przechodzą przez strukturę miedzianej podstawy. Na pewno pozytywnie wpłynie to na temperatury, wszystkie 6 rurek cieplnych odprowadzają ciepło do radiatorów w tym samym momencie, dzięki czemu chłodzenie jest w stanie szybciej je odprowadzić. Podstawka nie jest idealnie wyszlifowana, jednak w tej cenie nie spodziewajmy się cudów.

Dołączona grafika


Wentylator

Dołączona grafika

W zestawie otrzymujemy 120 milimetrowy wentylator (DF12025), jest to kolejna nowość od SilentiumPC. Posiada hydrauliczne łożysko, względem poprzednika zmieniony kształt łopatek. Posiada wtyczkę 4 pin (PWM), obroty w zakresie 500 ~ 1500 rpm.
Jego maksymalny przepływ powietrza to 65CMF a według danych producenta jego maksymalna głośność to jedyne 22dB. Wentylator rzeczywiście jest bardzo cichy, bez problemu możemy postawić jednocześnie na ciszę oraz wydajność. Na środku wentylatora tradycyjnie kolorowa naklejka z logo SPC.

Dołączona grafika

Jeżeli potrzebujesz większej wydajności na chłodzeniu można zamontować drugi wentylator (w konfiguracji push-pull), już niedługo przedstawimy również i takie testy Dołączona grafika


Kompatybilność z pamięciami RAM

Dołączona grafika

Chłodzenie na podstawce AMD za sprawą poziomego montażu przysłania 2 sloty na pamięci RAM, możemy jednak bez problemu zamontować tam pamięci z niskim radiatorem (przykładowo na zdjęciu pamięci Hyper x)
Na podstawce INTEL przy pionowym montażu chłodzenie zasłania tylko jeden slot.

Montaż

Montaż chłodzenia nie jest skomplikowany, udało się go nawet założyć bez konieczności wyciągania płyty głównej z obudowy (posiadając w obudowie odpowiedni otwór montażowy na chłodzenia). Cały montaż przebiega dosyć szybko i nie powinien nam sprawić większych problemów. Cały proces montażu jest świetnie przedstawiony na dołączonej instrukcji. Należy również dodać że na platformie AMD chłodzenie zainstalujemy tylko poziomo !

Tak wygląda nowy Fortis w przykładowym zestawie:

Dołączona grafika

Wygląd jest indywidualną sprawą, jednak naszym zdaniem nowy Fortis prezentuje się znacznie lepiej od swojego poprzednika, Dwuczęściowa konstrukcja, czarny fin oraz kontrastujące rurki cieplne idealnie się zgrywają.

Dołączona grafika


TESTY CHŁODZENIA

Przedstawiam testy nowego chłodzenia SilentiumPC, Fortis 2, możemy tutaj zobaczyć różnicę pomiędzy jego pierwszą wersją oraz droższą konstrukcją jaką jest Macho 120 rev.A. Na wykresach możemy również zobaczyć Noctue NH-D14 oraz Phanteksa PH-TC14PE. Niedługo do testów dołączy więcej chłodzeń z przedziału cenowego 100-200zł.

Testy odbyły się w obudowie Corsair 230t (front 2x120, tył 1x120, góra 1x120). Procesor użyty do testów do AMD Phenom II 965be na stockowych zegarach oraz podkręcony na jego maximum + wysokie napięcie aby lepiej wygrzać chłodzenia. Pasta użyta przy wszystkich chłodzeniach to Arctic MX-2.

Tak przedstawiają się wyniki:

Dołączona grafika

Jak widać na wyżej przedstawionych wykresach nowy Fortis 2 XE1226 radzi sobie lepiej niż poprzednik. Temperatury różnią się o około 2-3* celcjusza, co nie jest ogromną różnicą, jednak dla maniaków ciszy oraz OC na pewno pełni ważną rolę. Jest to ogromy plus nowego chłodzenia SPC, przy tej samej cenie otrzymujemy wydajniejszy oraz cichszy produkt (w tym również lepszą pastę termoprzewodzącą). W konfiguracji push-pull chłodzenie można przyrównać do dużo droższego Macho 120 rev.A co również jest dużym atutem, różnice są minimalne, jednak cena Fortisa oraz dodatkowego wentylatora jest mniejsza! Nowy produkt Silentium PC jest z pewnością udaną konstrukcją, jesteśmy bardzo zadowoleni z jego wyników, spisał się na medal. W cenie do 120zł ciężko będzie znaleźć chłodzenie o zbliżonej wydajności, dlatego uważamy, że w tej cenie to najlepszy możliwy wybór chłodzenia ! Jeżeli macie jakiekolwiek propozycje jakie chłodzenie można dodać do testów (porównujących do Fortisa 2) to bardzo prosimy o napisanie w komentarzach.


Zalety:

+ Niska cena przy świetnej wydajności
+ Niezła jakość wykonania
+ Kultura pracy wentylatora
+ Dla wielu osób świetny wygląd

Wady:

- Poziomy montaż na podstawkach AMD
- Przy podstawce AMD zasłonięte 2 sloty na pamięci RAM
- W tej cenie brak innych wad

Podsumowanie
Nowy Fortis godnie zastąpił swojego starszego brata. W tej samej cenie otrzymujemy lepsze chłodzenie, wieża podzielona na dwie części, 6 rurek cieplnych, lepszy wentylator. Już sam Fortis I osiągnął wiele nagród i był uważany za najlepszy w swojej cenie, teraz tylko poprawiono tą opinie. Ciężko znaleźć lepszy cooler w podobnej cenie ! Wentylator pracuje naprawdę bardzo cicho, do ponad 800rpm jest niesłyszalny, przy czym jest w stanie schłodzić nawet podkręcone procesory !
Można przyczepić się do nie idealnie wyszlifowanej podstawy, rurki cieplne mogły zostać pokryte niklem, jednak jak wiadomo – cena była by wyższa, przez co chłodzenie było by mniej opłacalne. Cooler świetnie sprawdzi się dla maniaków overclockingu, którzy nie mają dużych funduszy na chłodzenia a oczekują niskich temperatur oraz cichej pracy.
SilentiumPC Fortis 2 XE1226
Orientacyjna cena: ~124,90 PLN


Zapraszam również do krótkiego filmiku video z unboxingu:

https://www.youtube....h?v=Alxy9JkxPqgCHŁODZENIE UDOSTĘPNIŁA FIRMA:
Dołączona grafika


 • 8

* * * * * 4 głosów


  • 1

Również jestem szczęśliwym posiadaczem tego chłodzenia. i5 4670k podkręcony do 4,3 trzyma w ~65 stopniach, więc jest naprawdę godne polecenia

  • 0

Bardzo pieczołowita recenzja, ale proszę: "Celsjusza", a nie "celcjusza"!

  • 0

I to jest super opcja

http://aab.com.pl/pl...ent-P6-PWM/2658

Niby to samo a jednak taniej (15-20zł taniej) i lepiej:

- niklowane heatpipe'y

- na starcie znacznie lepsza pasta AAB Cooling Thermal Grease 2, która w teście 40 past zdobyła wyróżnienie

http://overclock.pl/...o/wykresy/7.png

- wentylator AAB Cooling Super Silent 12

  • 1

I to jest super opcja

http://aab.com.pl/pl...ent-P6-PWM/2658

Niby to samo a jednak taniej (15-20zł taniej) i lepiej:

- niklowane heatpipe'y

- na starcie znacznie lepsza pasta AAB Cooling Thermal Grease 2, która w teście 40 past zdobyła wyróżnienie

http://overclock.pl/...o/wykresy/7.png

- wentylator AAB Cooling Super Silent 12

 

Aktualnie porównuję te 2 coolery, wentylator w SPC jest cichszy, sama wieża coolera jest niższa dzięki czemu zmieści się do mniejszych obudów, czarny fin może przypaść do gustu. Co do pasty, pewnie różnicy nie ma żadnej (ew. błąd pomiarowy)  :)

  • 0

Pewnie to panie Cold Quality z lekka mijasz się z prawdą.

Podaj link do testów gdzie ewidentnie widać, że wentylator SPC jest cichszy ?

Wieża coolera SPC jest niższa o 1-2mm, co wiąże się z większą ilością finów w coolerze AAB, a to może mieć wpływ na wydajność coolera.

Tutaj foto http://i288.photobuc...orces/ababa.jpg

Poza tym jakoś zapomniałeś o tym, że heatpipe'y w coolerze AAB są niklowane, co także jest sporym plusem. Pasta Pactum PT-1 to wodniste badziewie i na 100% nie będzie to wydajniejszą opcja od AAB Cooling Thermal Grase 2.

  • 1

Pewnie to panie Cold Quality z lekka mijasz się z prawdą.

Podaj link do testów gdzie ewidentnie widać, że wentylator SPC jest cichszy ?

Wieża coolera SPC jest niższa o 1-2mm, co wiąże się z większą ilością finów w coolerze AAB, a to może mieć wpływ na wydajność coolera.

Tutaj foto http://i288.photobuc...orces/ababa.jpg

Poza tym jakoś zapomniałeś o tym, że heatpipe'y w coolerze AAB są niklowane, co także jest sporym plusem. Pasta Pactum PT-1 to wodniste badziewie i na 100% nie będzie to wydajniejszą opcja od AAB Cooling Thermal Grase 2.

 

Nie potrzebuję zdjęć porównawczych bo wszystko widzę dobrze na żywo :) AAB ma 2 finy więcej, nie można tego zaliczyć do wad ani do zalet. Wydajność dzięki tym dwóm OSTATNIM finom to w stresie błąd pomiarowy lub naprawdę dzięsiąte części temperatury jednak kompatybilność z obudowami zmniejsza się. Co do wentylatora, nie wiem czy wiesz ale jest to również nowy produkt SPC, nie jest to stary zephyr lub mistral :) Nigdzie nie napisałem że Pasta SPC będzie wydajniejsza, obydwie są na tym samym poziomie ;)

  • 0
AAB na pewno lepsza paste ma. Czy jest to lepszy cooler - o tym juz zadecyduja recenzje. Prezentuja podobny poziom i widac, ze musza brac od tego samego lub podobnych chinczykow te chlodzenia i w podobnych cenach. Ja biore raczej fortisa 2 bo w moim miescie z odbiorem mam za 110 zl gdyby nie to AAb to tez swietna opcja.
  • 0